EICMA 2023: Keeway E-Zi Hype Vision - Concept ηλεκτρική μοτοσυκλέτα βγαλμένη από το μέλλον
Με εντυπωσιακή υπερκατασκευή χωροδικτύωμα από την οποία κρέμεται το τιμόνι και ο προβολέας!
Από τον
Γιάννη Τσινάβο
10/11/2023
Η Keeway στην EICMA παρουσίασε μία concept δημιουργία με ονομασία E-Zi Hype Vision, η οποία αποτελεί φορέα προηγμένων τεχνολογιών και ιδεών για τα μελλοντικά δίκυκλα της εταιρείας.
Είναι γεγονός πως τα concept δημιουργήματα τα οποία κατά καιρούς παρουσιάζουν οι κατασκευαστές σπάνια βλέπουν την γραμμή παραγωγής ωστόσο είναι από μόνα τους ένα πειστήριο στο τι μπορούν να καταφέρουν οι εταιρείες, δίνοντας παράλληλα ιδέες για το πώς μπορεί να μοιάζουν στο μέλλον τα προϊόντα τους. Έτσι και η Keeway στην EICMA παρουσίασε την πρωτότυπη ηλεκτρική μοτοσυκλέτα E-Zi Hype Vision. Η κινεζική εταιρεία δεν αποκάλυψε σχεδόν τίποτα για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του μοντέλου ωστόσο ο φουτουριστικός σχεδιασμός που βλέπουμε στο E-Zi Hype Vision θα έκανε το Batpod του Batman να βάλει τα κλάματα.
Το μπροστινό μέρος της μοτοσυκλέτας είναι σαν να ίπταται καθώς δεν υπάρχει κάτι κάτω από την μικρή ζελατίνα, ενώ η εναλλακτική ανάρτηση του μπροστινού συστήματος μοιάζει αρκετά με αυτή της Bimota. Ο ηλεκτροκινητήρας βρίσκεται στη θέση που θα υπήρχε ένας συμβατικός θερμικός κινητήρας ενώ τα μαρσπιέ είναι ρυθμιζόμενα ως προς το μήκος καθώς η σέλα με τη σειρά της μαζί με το πλαίσιο μπορεί να αλλάξει ύψος! Η κίνηση γίνεται με ιμάντα ενώ το φουτουριστικό design ολοκληρώνουν οι τεράστιοι τροχοί οι οποίοι από την μία τους μεριά έχουν πλεκτές ακτίνες. Περισσότερα στοιχεία δεν γνωρίζουμε για το E-Zi Hype Vision ωστόσο θα θέλαμε να δούμε αν το συγκεκριμένο concept δημιούργημα φτάσει κάποτε στην γραμμή παραγωγής, ή αν τμηματικά στοιχεία του επηρεάσουν τα επόμενα δίκυκλα της Keeway.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.