EICMA 2023: Kove MX250, MX250 Enduro, MX450 & E-MX - Πληθώρα νέων Off-Road μοντέλων

Τρείς βενζινοκίνητες και μια ηλεκτρική μοτοσυκλέτα με εντυπωσιακά τεχνικά χαρακτηριστικά
motomagEICMA 2023: Kove MX250, MX 250 Enduro, MX450 & E-MX – Μετά τα Rally Raid σειρά παίρνουν τα MX και Enduro
Από τον

Αλέξανδρο Λαμπράκη

10/11/2023

Μετά το 450 Rally, με το οποίο συμμετείχε και στο Dakar -όπου και οι τρεις μοτοσυκλέτες της κατάφεραν να τερματίσουν-, η KOVE παρουσίασε στο Μιλάνο τέσσερις μοτοσυκλέτες, τρεις MX και μία για Enduro, με γαλαζοπράσινο look και εντυπωσιακά τεχνικά χαρακτηριστικά.

Η Kove αποτέλεσε την πιο σοβαρή έως τώρα κινεζική συμμετοχή στο Rally Dakar 2023, θέλοντας να χρησιμοποιήσει τον δύσκολο και πιο διάσημο αγώνα Rally Raid ως πεδίο εξέλιξης και όχι απλώς ως ένα ακόμα μέσο για διαφήμιση. Το πάθος του προέδρου της Kove, Xue Zhang, για τους αγώνες άλλωστε δεν είναι κρυφό. Μάλιστα αποτέλεσε τον μοναδικό Πρόεδρο της γενιάς του, ο οποίος αγωνίστηκε στον ευρωπαϊκό αγώνα ράλι HAT Sanremo-Sestriere με το 450 Rally Factory Edition, μία μοτοσυκλέτα δικής του κατασκευής.

Τώρα η Kove θέλει να μπει σε νέα χωράφια με την παρουσίαση δύο MX μοντέλων στα 250 και 450 κυβικά, ένα Enduro αλλά και μία ηλεκτρική μοτοσυκλέτα! Όσον αφορά τα ΜΧ250 και MX450 έρχονται σε δύο διαφορετικές εκδόσεις, την βασική και την “R”, με την διαφορά μεταξύ τους να εντοπίζεται στο βάρος.

EICMA 2023: Kove MX250, MX 250 Enduro, MX450 & E-MX – Μετά τα Rally Raid σειρά παίρνουν τα MX και Enduro

Ξεκινώντας με το MX450, η Kove ότι χρησιμοποιεί τον ίδιο ψεκαστό τετράχρονο, υγρόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα 449,9 κυβικών με το 450 Rally, με 2ΕΕΚ και 4 βαλβίδες στον κύλινδρο, αλλά με μία σχέση λιγότερη στο κιβώτιο -5 αντί για 6. Η μέγιστη απόδοση που ανακοινώνει η εταιρεία φτάνει τους 65 ίππους στις 9.500 στροφές και τα 4,99 χιλιογραμμόμετρα ροπής στις 7.500 στροφές. Παρά την ύπαρξη της μίζας, το βάρος του κινητήρα παραμένει ιδιαίτερα ελαφρύ στα μόλις 28 κιλά. Στο χαμηλό βάρος των 100 στεγνών κιλών της μοτοσυκλέτας συνεπικουρεί και το ατσάλινο πλαίσιο δύο δοκών, το οποίο σταματάει την ζυγαριά στα 8,5 κιλά. Για την έκδοση R έχουμε 2,5 κιλά λιγότερα, στα 97,5 κιλά, καθώς οι τιμονόπλακες, τα έκκεντρα των τροχών και τα μαρσπιέ είναι από αλουμίνιο κατεργασμένο σε εργαλειομηχανές CNC, ενώ το τελικό της εξάτμισης είναι από τιτάνιο. Στην ακριβή έκδοση έχουν επίσης προστεθεί quickshifter και Launch Control.

Στις αναρτήσεις βρίσκουμε ένα ρυθμιζόμενο ανεστραμμένο τηλεσκοπικό πιρούνι με διαδρομή 305 χιλιοστά και πίσω μονό αμορτισέρ με ρυθμιζόμενες αποσβέσεις και ξεχωριστό δοχείο αζώτου για σταθερή συμπεριφορά στην πολύωρη σκληρή χρήση, με διαδρομή 315 χιλιοστών. Οι μεγάλες διαδρομές έχουν ως αποτέλεσμα η γωνία κάστερ να έρχεται στις 28°, με το μεταξόνιο να φτάνει τα 1.490 χιλιοστά και με την απόσταση από το έδαφος να ανέρχεται στα 310 χιλιοστά. Αντίστοιχα ψηλά είναι και η σέλα στα 960 χιλιοστά.

EICMA 2023: Kove MX250, MX 250 Enduro, MX450 & E-MX – Μετά τα Rally Raid σειρά παίρνουν τα MX και Enduro

Κοινές είναι οι διαστάσεις με το MX250, όπως και το ρεζερβουάρ των 7 λίτρων και το βάρος των 100 κιλών -που στην έκδοση R είναι 97,5 κιλά λόγω των αλλαγών που αναφέραμε. Το ίδιο ισχύει και για τις αναρτήσεις. Στα φρένα βρίσκουμε ένα δίσκο μπροστά με δαγκάνα δύο εμβόλων και πίσω δίσκο με δαγκάνα ενός εμβόλου. Οι τροχοί είναι 21 και 19 ιντσών με διαστάσεις ελαστικών 80/100-21 και 100/90-19, μπροστά και πίσω, ενώ για το MX450 είναι 90/90-21 και 110/90-19, αντίστοιχα.

Ο κινητήρας του MX250 είναι ψεκαστός τετράχρονος, υγρόψυκτος μονοκύλινδρος 249,9 κυβικών με 2ΕΕΚ και 4 βαλβίδες στον κύλινδρο, με την εκκίνηση να γίνεται με μίζα. Η σχέση συμπίεσης φτάνει το 14:1 με την εταιρεία να ανακοινώνει απόδοση 41 ίππων στις 12.000 στροφές και 2,75 χιλιογραμμόμετρα ροπής στις 9.500 στροφές.

EICMA 2023: Kove MX250, MX 250 Enduro, MX450 & E-MX – Μετά τα Rally Raid σειρά παίρνουν τα MX και Enduro

Περνάμε τώρα στο MX250 Enduro, όπου πέρα από την προσθήκη εξοπλισμού δρόμου, όπως LED φώτα, βάση πινακίδας και οθόνη LCD, για να κινείται νόμιμα σε δημόσιο οδικό δίκτυο, εντοπίζουμε διαφορές σε κινητήρα και διαστάσεις. Ξεκινώντας από τον κινητήρα βλέπουμε ότι είναι μία τετράχρονη, υγρόψυκτη μονάδα 249,9 κυβικών με 2ΕΕΚ και 4 βαλβίδες στον κύλινδρο, όμως η συμπίεση είναι ελαφρώς χαμηλότερη στο 13,9:1. Επίσης οι διαστάσεις του εμβόλου είναι αλλαγμένες, με την διάμετρο να είναι στα 77 χιλιοστά (σε σχέση με τα 79 του MX250) και την διαδρομή στα 53,6 (από τα 51 που στο MX). Αυτή η επιλογή έχει λογική, καθώς η μεγαλύτερη διαδρομή σε συνδυασμό μεταφέρει τη ροπή σε χαμηλότερες στροφές, πράγμα χρήσιμο στο Enduro. Εδώ, ωστόσο, η Kove δεν ανακοινώνει τιμές ιπποδύναμης και ροπής.

Ο μπροστινός τροχός παραμένει στις 21 ίντσες, ενώ ο πίσω είναι 18 ιντσών με διαστάσεις 90/90-21 και 140/80-18, αντίστοιχα. Το ρεζερβουάρ είναι ένα λίτρο μεγαλύτερο από τα MX μοντέλα, στα 8 λίτρα. Γενικότερα το Enduro είναι μεγαλύτερο σε μήκος, ύψος αλλά και πλάτος, με την σέλα ωστόσο να παραμένει στα 960 χιλιοστά από το έδαφος, με το πιο χαμηλό σημείο της μοτοσυκλέτας στα 310 χιλιοστά απόστασης από αυτό.

EICMA 2023: Kove MX250, MX 250 Enduro, MX450 & E-MX – Μετά τα Rally Raid σειρά παίρνουν τα MX και Enduro

Τέλος έχουμε την ηλεκτρική E-MX, για την οποία όπως μας ενημερώνει η Kove το πλαίσιο έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε όλο το μπλοκ ηλεκτροκινητήρα και μπαταρίας να αποτελεί τμήμα του. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το ιδιαίτερα χαμηλό βάρος του ατσάλινου πλαισίου, στα 8,5 κιλά που συμβάλει στο συνολικό βάρος των 99 κιλών -ή σύμφωνα με την παρουσίαση της EICMA, των 112 κιλών. Η εταιρεία ανακοινώνει ότι μπορεί να αντέξει μέχρι 180 κιλά φορτίου! Το ύψος της σέλας, όπως και στα υπόλοιπα off-road μοντέλα, φτάνει τα 960 χιλιοστά.

Εντυπωσιακή είναι η ονομαστική απόδοση του ηλεκτροκινητήρα αγγίζει τα 60kW, ήτοι 81,57 ίπποι (στην EICMA ανακοινώνει 85, όμως τα τεχνικά χαρακτηριστικά έχουν διαφορετική άποψη), με την ροπή… φορτηγού στα 26,51 χιλιογραμμόμετρα! Θυμίζουμε ότι μιλάμε για ένα εξαιρετικά ελαφρύ σύνολο. Ο ίδιος ο κινητήρας έχει διάμετρο μόλις 175 χιλιοστά με το βάρος του να φτάνει τα 8,8 κιλά. Σαν να μας φαίνεται πως εδώ έχουμε άξιο αντίπαλο του Stark Varg στην οποία έχει επενδύσει η Royal Enfield!

Η μπαταρία λιθίου συνολικής χωρητικότητας 60Αh είναι ημι-στερεάς κατάστασης. Αυτό σημαίνει ότι έχει χαμηλότερο ρυθμό αποφόρτισης έως και 300% από τις συμβατικές λιθίου, ενώ είναι 30% μικρότερη και 29% πιο ελαφριά, πάντα σύμφωνα με τα λεγόμενα της Kove. Η μέγιστη αυτονομία φτάνει -επίσημα- τα 270 χιλιόμετρα, ενώ όπως δηλώνει η Kove σε σκληρή χρήση αντέχει όσο περίπου ένας αγώνας MXGP, δηλαδή 45 λεπτά. Για την πλήρη φόρτιση απαιτούνται από 1 – 4 ώρες, ενώ υπάρχει προαιρετική επιλογή ταχείας φόρτισης 30 λεπτών.

Οι αναρτήσεις αποτελούνται από ένα ανεστραμμένο τηλεσκοπικό πιρούνι μπροστά και μονό αμορτισέρ πίσω. Στον τομέα της πέδησης βρίσκουμε δύο δισκόφρενα, ένα μπροστά και ένα πίσω. Οι τροχοί είναι 21 και 19 ιντσών, με τις διαστάσεις των ελαστικών να είναι 90/90-21 και 110/90-19 με σαμπρέλα.

EICMA 2023: Kove MX250, MX 250 Enduro, MX450 & E-MX – Μετά τα Rally Raid σειρά παίρνουν τα MX και EnduroEICMA 2023: Kove MX250, MX 250 Enduro, MX450 & E-MX – Μετά τα Rally Raid σειρά παίρνουν τα MX και EnduroEICMA 2023: Kove MX250, MX 250 Enduro, MX450 & E-MX – Μετά τα Rally Raid σειρά παίρνουν τα MX και EnduroEICMA 2023: Kove MX250, MX 250 Enduro, MX450 & E-MX – Μετά τα Rally Raid σειρά παίρνουν τα MX και Enduro
Ετικέτες

BMW S 1000 XR με νέα σχεδίαση από το 2027

Έγγραφα έγκρισης τύπου από την Αυστραλία αποκαλύπτουν τα μελλοντικά σχέδια των Γερμανών
bmw s 1000 xr 2027
Από τον

Σπύρο Τσαντήλα

16/3/2026

Η BMW Motorrad καταχώρησε προς έγκριση τύπου στην Αυστραλία όλη την τετρακύλινδρη γκάμα της και, μεταξύ των μοντέλων που περιλαμβάνονται σε αυτήν, ξεχωρίζει το S 1000 XR που διακρίνεται με εντελώς νέα σχεδίαση.

Στην χαμηλής ανάλυσης φωτογραφία που κάνει τον γύρο του κόσμου προερχόμενη από αυτά τα αυστραλέζικα έγγραφα διακρίνεται καθαρά το νέο σχέδιο της ασφάλτινης crossover μοτοσυκλέτας, αλλαγμένο σε όλο το κορμί της και κυρίως με πολύ διαφορετική λογική στο ρύγχος.

Εκεί βρίσκεται ένας κεντρικός προβολέας στη θέση των δύο που χαρακτηρίζουν τα S και Μ 1000 XR από την πρώτη στιγμή που παρουσιάστηκαν, ενώ δύο προεξοχές εκατέρωθεν του προβολέα θυμίζουν αρκετά το ανάλογο σχέδιο της Honda CB1000 GT με ακόμη εντονότερες αιχμές.

Σύμφωνα με τα στοιχεία που συνοδεύουν τη φωτογραφία αυτή, τα S 1000 XR και M 1000 XR δεν εμφανίζουν διαφορές στους κινητήρες τους, αποδίδοντας τους ίδιους 170 και 201 ίππους αντιστοίχως, ενώ ομοίως και τα ονομαστικά βάρη δεν εμφανίζουν διαφορές στα 227 και 223 κιλά.

Η νέα ομολογκασιόν για την Αυστραλία προφανώς αναφέρεται σε μοντέλα 2027, καθώς η γκάμα του 2026 είναι ήδη γνωστή και δεν περιλαμβάνει νέα XR, έτσι λογικά αυτή η νέα γενιά θα παρουσιαστεί κάποια στιγμή στην πορεία της φετινής χρονιάς για τη γκάμα της επόμενης.

Ετικέτες