Kove 450 Rally - Οι πρώτοι ιδιοκτήτες ανεβαίνουν στην σέλα του

Αφού το είδαμε από κοντά στην Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2024, τώρα ήρθε η σειρά των παραδόσεων
motomagKove 450 Rally – Οι πρώτοι ιδιοκτήτες ανεβαίνουν στην σέλα του
Από τον

Αλέξανδρο Λαμπράκη

29/4/2024

Μετά την Έκθεση Μοτοσυκλέτας, όπου η ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ Α.Ε. κατάφερε να φέρει αεροπορικώς ένα από τα 450 Rally της Kove, δίνοντας μας την ευκαιρία να το δούμε από κοντά, τώρα ήρθε η στιγμή που τα πρώτα μοντέλα άρχισαν να γράφουν τα πρώτα τους χιλιόμετρα, τόσο εντός, όσο και εκτός δρόμου.

Η Kove μετρά ήδη δύο συμμετοχές στον πιο απαιτητικό αγώνα αντοχής του κόσμου, αυτόν του Rally Dakar. Από εκεί έχει συλλέξει την εμπειρία, την οποία περνά στο κοινό της μέσω του 450 Rally, μίας μοτοσυκλέτας η οποία θυμίζει αυτές που βλέπουμε στις οθόνες μας να κυριεύουν τους αμμόλοφους της Σαουδικής Αραβίας. Έχει, όμως, δεχτεί και τον κατάλληλο εξοπλισμό, ώστε να μην χρειάζεσαι άλλη μοτοσυκλέτα για να πας στην δουλειά σου και άλλη για να χωθείς στα βουνά, εξερευνώντας απόκρημνες πλαγιές.

Kove 450 Rally – Οι πρώτοι ιδιοκτήτες ανεβαίνουν στην σέλα του

Σύμφωνα με την εταιρεία, το βάρος φτάνει τα 145 στεγνά κιλά, με το ύψος της σέλας να ανέρχεται στα 960 χιλιοστά με την ψηλή σέλα και στα 910 χιλιοστά με την χαμηλή. Για τη δεύτερη περίπτωση της χαμηλής σέλας, έχουμε αλλαγές και στα γεωμετρικά χαρακτηριστικά του 450 Rally, αλλάζοντας τόσο την απόσταση από το έδαφος, που από τα 310 χιλιοστά πηγαίνει στα 260, αλλά και στο μεταξόνιο -1.490 από 1.475 χιλιοστά. Μαζί χαμηλώνει και η διαδρομή του πλήρως ρυθμιζόμενου ανεστραμμένου πιρουνιού, από τα 289 χιλιοστά στα 240.

Ως μία rally replica μοτοσυκλέτα, ο κινητήρας δεν θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο από υγρόψυκτος, μονοκύλινδρος με 2ΕΕΚ και 4 βαλβίδες στον κύλινδρο και 449 κυβικών. Με την σχέση συμπίεσης να φτάνει στο 12,5:1, η απόδοση αγγίζει τους 42 ίππους στις 8.500 στροφές και τα 3,56 κιλά ροπής στις 6.500 στροφές. Τη μεταφορά ισχύος στον πίσω τροχό αναλαμβάνει ένα κιβώτιο έξι σχέσεων. Για την προστασία του κάρτερ σε offroad οδήγηση, φροντίζει μία ποδιά κατασκευασμένη από carbon, συνδυάζοντας την μέγιστη προστασία και το χαμηλότερο δυνατό βάρος.

Kove 450 Rally – Οι πρώτοι ιδιοκτήτες ανεβαίνουν στην σέλα του

Από τους αγώνες rally raid έρχονται και τα δύο ρεζερβουάρ, ένα μπροστά και ένα πίσω. Ξεκινώντας από το μπροστά, βλέπουμε ότι τα 14 λίτρα χωρίζονται σε δύο τμήματα, με ξεχωριστές τάπες ανεφοδιασμούς, κατεβαίνοντας χαμηλά γύρω από την μοτοσυκλέτα. Με αυτόν τον τρόπο, οι σχεδιαστές του 450 Rally καταφέρνουν να κρατήσουν το βάρος χαμηλά, ενώ ταυτόχρονα τα εξωτερικά πλαστικά προστατεύουν την μοτοσυκλέτα στις πτώσεις. Πίσω, συναντάμε ένα ακόμα ρεζερβουάρ 16 λίτρων, το οποίο εκτείνεται κάτω από την σέλα και εκτοξεύει την αυτονομία του 450 Rally.

Στα φρένα βρίσκουμε έναν δίσκο μπροστά 288 χιλιοστών με ακτινικά τοποθετημένη δαγκάνα δύο εμβόλων. Πίσω, υπάρχει ένας δίσκος 240 χιλιοστών. Με στόχο το 450 Rally να συμμορφώνεται με τις Euro5+ προδιαγραφές, ώστε να κυκλοφορεί νόμιμα στους δημόσιους δρόμους, τα δύο δισκόφρενα συνεργάζονται με ένα δικάναλο ABS, το οποίο έχει την δυνατότητα απενεργοποίησης στον πίσω τροχό, ή και πλήρως.

Ακολουθεί το δελτίο τύπου της ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ Α.Ε.:

Kove 450 Rally – Οι πρώτοι ιδιοκτήτες ανεβαίνουν στην σέλα του

Ήρθαν στην Ελλάδα οι πρώτες KOVE 450 Rally

Μετά την πρώτη εμφάνιση στην Ελλάδα της KOVE 450 Rally στα πλαίσια της Έκθεσης Μοτοσυκλέτας 2024 στο METROPOLITAN EXPO, η οποία είχε έρθει αεροπορικώς ειδικά για το ελληνικό μοτοσυκλετιστικό κοινό, έφτασε η στιγμή για την έναρξη της διάθεσής της στην ελληνική αγορά των μοτοσυκλετών που είχαν παραγγείλει οι λάτρεις της Off-Road οδήγησης. Ήδη οι πρώτες KOVE 450 Rally γράφουν χιλιόμετρα εντός και εκτός δρόμων με τους ιδιοκτήτες τους να απολαμβάνουν τον μοναδικό συνδυασμό αγωνιστικών δυνατοτήτων και τον πλήρη εξοπλισμό για καθημερινή χρήση.

KOVE 450 RALLY – Pure Dakar Spirit

Πολεμικό, εκδρομικό και έτοιμο για δράση!

Η νέα KOVE 450 Rally μπορεί να αντιμετωπίσει με την ίδια αποτελεσματικότητα τους προκλητικούς αμμόλοφους της ερήμου, το αφιλόξενο αστικό περιβάλλον και κάθε είδους χωμάτινες διαδρομές. Με πλήρη εξοπλισμό το συνολικό βάρος δεν ξεπερνά τα 145 κιλά, χάρη στην τεχνογνωσία και την εμπειρία της KOVE από την εξέλιξη της μοτοσυκλέτας μέσα στους πιο απαιτητικούς αγώνες rally του κόσμου.

Kove 450 Rally – Οι πρώτοι ιδιοκτήτες ανεβαίνουν στην σέλα του

Αξιόπιστος και Δοκιμασμένος Κινητήρας

Ο μονοκύλινδρος, τετραβάλβιδος κινητήρας με τους δύο επικεφαλής εκκεντροφόρους, έχει αποδείξει την αξιοπιστία και την αποτελεσματικότητά του στα πιο δύσκολα τερέν. Η απόδοση φτάνει τους 42 ίππους και τα 35Nm ροπής, με τη δύναμη να είναι προοδευτικά κατανεμημένη σε όλο το φάσμα των στροφών. Η προστατευτική ποδιά στο κάτω μέρος της είναι κατασκευασμένη από ανθρακονήματα για μέγιστη προστασία και ελαχιστοποίηση του βάρους.

Ολοκληρωμένη πληροφόρηση

Η έγχρωμη TFT οθόνη της 450 Rally είναι τοποθετημένη ψηλά για εύκολη ανάγνωση, στα πρότυπα των οργάνων των rally μοτοσυκλετών, με πλήρεις ενδείξεις και όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται ο αναβάτης, τόσο για τις καθημερινές διαδρομές του όσο και για τις εξερευνήσεις στους χωματόδρομους.

Kove 450 Rally – Οι πρώτοι ιδιοκτήτες ανεβαίνουν στην σέλα του

Μεγάλη αυτονομία και χαμηλό κέντρο βάρους

Το εμπρόσθιο ρεζερβουάρ χωρητικότητας 14L είναι διαιρεμένο σε δύο τμήματα με ξεχωριστές τάπες ανεφοδιασμού, τα οποία ενώνονται μέσω σωληνώσεων, κατανέμοντας το βάρος από το καύσιμο χαμηλά προκειμένου να μειωθεί και το ύψος του κέντρου βάρους της μοτοσυκλέτας. Ταυτόχρονα, η KOVE 450 Rally διαθέτει συμπληρωματικό δοχείο υγρών. Πίσω και κάτω από τη σέλα της 450 Rally βρίσκεται ένα συμπληρωματικό δοχείο για μεταφορά υγρών χωρητικότητας 16 λίτρων, στα πρότυπα των αγωνιστικών Rally μοτοσυκλετών.

Αυθεντικός Rally Σχεδιασμός

Ολόκληρη η σχεδιαστική φιλοσοφία της 450 Rally, ακολουθεί τις απαιτήσεις και τη λειτουργικότητα που διαθέτουν οι μοτοσυκλέτες που αγωνίζονται στο δυσκολότερο πρωτάθλημα του κόσμου, με επιθετική και ταυτόχρονα λειτουργική εμφάνιση που καλύπτει ένα μεγάλο φάσμα δυνατοτήτων, από το ταξίδι στην άσφαλτο μέχρι την εξερεύνηση δύσβατων χωμάτινων διαδρομών. Το μεταβλητής διατομής τιμόνι εδράζεται σε ποιοτικά αλουμινένια καβαλέτα και μπορεί να ρυθμιστεί σε ότι αφορά την κλίση του προκειμένου να προσφέρει τον καλύτερο δυνατό μοχλό στον αναβάτη, είτε οδηγεί καθιστός στη σέλα, είτε όρθιος στα μαρσπιέ.

Kove 450 Rally – Οι πρώτοι ιδιοκτήτες ανεβαίνουν στην σέλα του

Στιβαρότητα – Συμπεριφορά – Ασφάλεια

Απενεργοποιούμενο ABS

Το ανεστραμμένο πιρούνι με διαδρομή 240mm (Low Seat Version) ή 289mm (Ηigh Seat Version) είναι πλήρως ρυθμιζόμενο και ικανό να “αναμετρηθεί” με οποιαδήποτε δυσκολία ή εμπόδιο συναντήσει ο μπροστινός τροχός της μοτοσυκλέτας, χάρη στις σωστά μελετημένες αποσβέσεις ακόμη και για τα πιο απαιτητικά τερέν. Ο εμπρός δίσκος των 288mm συνδυάζεται με μια ακτινικά τοποθετημένη δαγκάνα με δικάναλο ABS, το οποίο μπορεί να απενεργοποιηθεί για τον πίσω τροχό ή πλήρως. Το ψαλίδι είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο και συνεργάζεται άριστα με το ατσάλινο περιμετρικό πλαίσιο, δημιουργώντας ένα ενιαίο και συμπαγές σύνολο που εμπνέει ασφάλεια και σιγουριά κάτω από όλες τις συνθήκες, ενώ το πίσω δισκόφρενο έχει διάμετρο 240mm. Οι διακόπτες της 450 Rally είναι, όπως και το υπόλοιπο σύνολο, κατασκευασμένοι με γνώμονα τη λειτουργικότητα και την αντοχή, με υψηλά ποιοτικά στάνταρ και εύκολη λειτουργία

Ετικέτες

Voge CU530: Ανανέωση με αυξημένο κυβισμό – Προπομπός για όλη τη σειρά 525;

Η Voge παρουσίασε στην Κίνα το ανανεωμένο της cruiser με δικύλινδρο κινητήρα 500cc
voge cu530
Από τον

Σπύρο Τσαντήλα

28/4/2026

Το CU525 είναι ένα από τα πιο εμπορικά μοντέλα της Voge στην Κίνα, έχοντας ήδη δύο χρόνια στην αγορά της πατρίδας του, ενώ στην Ελλάδα το cruiser αυτό είχε ανακοινωθεί επίσημα από τη Mototrend στις αρχές του 2024 μα έκτοτε αγνοείται.

Η νέα του γενιά παρουσιάστηκε πριν λίγες μέρες στην Κίνα με το όνομα CU530, αλλαγή που κρύβει πίσω της την αύξηση χωρητικότητας του δικύλινδρου σε σειρά κινητήρα από 494 σε 500 κυβικά εκατοστά. Αυτή έχει επιτευχθεί με αύξηση της διαδρομής των εμβόλων μόνο, γεγονός που μεταφράζεται σε τόνωση της ροπής χωρίς ουσιαστική διαφορά στην ισχύ.

https://www.motoxouhellis.gr/

Διά του λόγου το αληθές, στην κινέζικη έκδοση (που αδιαφορεί για τα Α2 διπλώματα οδήγησης) η ιπποδύναμη κορυφώνεται στους 55 ίππους και η ροπή στα 5,4 χιλιογραμμόμετρα, ενώ η απερχόμενη έκδοση των 494 cc δηλώνει την ίδια ισχύ και ροπή που μεγιστοποιείται στα 4,5 kgm.

Ο κινητήρας έχει υποστεί πολλές αλλαγές, μεταξύ των οποίων μια δομική διαφορά: ο στρόφαλος έχει πλέον χρονιστεί στις 270 μοίρες, από 180 που είχε το CU525. Η Voge ακόμη έχει χρησιμοποιήσει αρκετά ελαφρύτερα εξαρτήματα και αντικραδασμικό άξονα με στόχο να κάνει πιο απαλή τη λειτουργία. Ενδεικτικά μιλά για 43% λιγότερους κραδασμούς στις χαμηλές στροφές του κινητήρα και 48% λιγότερες στα ψηλά.

 

voge cu530

Η ευρωπαϊκή εκδοχή του CU525 έτσι κι αλλιώς ήταν ρυθμισμένη στους 47 ίππους της Α2, οπότε αν το 530 έρθει προς τα μέρη μας περιμένουμε ανάλογη απόδοση, αφήνοντας τη ροπή να κάνει τη διαφορά μεταξύ των δύο εκδοχών του δικύλινδρου κινητήρα με στρόφαλο 270 μοιρών, ο οποίος τροφοδοτείται από ψεκασμό της Bosch και εξοπλίζεται με μονόδρομο συμπλέκτη.

Σχεδιαστικώς η Voge δεν άλλαξε ριζικά το cruiser της, επικεντρώνοντας τις αλλαγές στα φωτιστικά σώματα. Μπροστά ο διπλός προβολέας συνοφρυώθηκε ελαφρώς για πιο επιθετική εμφάνιση, ενώ πίσω το κάθετο φως έδωσε τη θέση του σε ένα νέο οριζόντια απλωμένο στο φτερό.

voge cu530

Μια ακόμη εμφανής διαφορά εμφανίζεται στα μακρόστενα ταμπελάκια ακριβώς κάτω από τις πλευρές του ρεζερβουάρ, τα οποία στο νέο μοντέλο είναι φωτιζόμενα με LED και αναγράφουν “Nice to CU”, ένα λογοπαίγνιο με το όνομα του μοντέλου. Νέα είναι και η σέλα, που δηλώνει παχύτερο αφρώδες υλικό για περισσότερη άνεση.

Ένα ακόμη σημείο αιχμής στο CU530 είναι η εξάτμιση, με τα δίδυμα τελικά να έχουν εφοδιαστεί με κλαπέτο που ανοιγοκλείνει μέσω κουμπιού στο τιμόνι, αλλάζοντας δραστικά τον ήχο.

voge cu530

Οι Κινέζοι έχουν προσθέσει μιαν ακόμη πρωτοτυπία στο νέο τους μοντέλο, καθώς ο LED προβολέας μπροστά έχει πλέον ρυθμιζόμενη απόδοση, με τον αναβάτη να μπορεί να επιλέξει αν θέλει το φως του να είναι θερμό ή ψυχρό!

Νέα είναι και η οθόνη, με εμφανώς καλύτερη ανάλυση και περισσότερη πληροφορία που, εκτός της συνδεσιμότητας Bluetooth, περιλαμβάνει και αισθητήρες πίεσης ελαστικών.

voge cu530

Κατά τα λοιπά, η μοτοσυκλέτα διατηρεί τα χαρακτηριστικά που είχε το CU525, δηλαδή τροχούς 16 ιντσών μπρος-πίσω, τετραπίστονη ακτινική δαγκάνα J.Juan μπροστά, ABS και σύστημα traction control που μπορεί να απενεργοποιηθεί, τελική μετάδοση με ιμάντα, ρεζερβουάρ 15 λίτρων και υγρό βάρος 195 κιλών, ενώ η ονομαστική του τελική ταχύτητα ανακοινώνεται στα 165 km/h. Με το ύψος σέλας στα 710 χιλιοστά από το έδαφος, το cruiser της Voge παραμένει εξαιρετικά φιλικό για κάθε ανάστημα.

Για την ιστορία, στην Κίνα η Voge θα διαθέσει το CU530 σε δύο εκδοχές, με τιμές 21.980 και 22.980 γουάν (περίπου €2.750 και €2.900 αντίστοιχα, με ισοτιμία 28/4/2026), με τη φθηνότερη να μην έχει κλαπέτο στην εξάτμιση και αισθητήρες πίεσης ελαστικών, ενώ καθ’ όλα τα υπόλοιπα τεχνικά τους στοιχεία είναι ολόιδιες.

 

voge cu530

Επί του παρόντος είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για ευρωπαϊκές εξαγωγές, καθώς το νέο μοντέλο μόλις ανακοινώθηκε στην Κίνα και δεν έχει καν ενταχθεί στην κινέζικη ιστοσελίδα της Voge, ωστόσο η λογική λέει πως έχει νόημα για τις ευρωπαϊκές αγορές, όπως και ο προκάτοχός του.

Γεννά ωστόσο ένα ευρύτερο ερώτημα με τον ανανεωμένο και μεγαλωμένο κινητήρα του: είναι αυτός που θα φορεθεί και στα υπόλοιπα μοντέλα της οικογένειας 525 της Voge; Πολύ πιθανόν, είναι η απάντηση, μιας και οι αλλαγές που έγιναν δείχνουν πως στοχεύουν όχι στο να τον κάνουν δυνατότερο (κάτι που δεν θα είχε αντίκρισμα στην Ε.Ε. των Α2 διπλωμάτων), αλλά στο να βελτιώσουν δραστικά τη λειτουργία του εκεί που μετρά η τονωμένη ροπή, στις χαμηλές και μεσαίες. Μιλάμε δηλαδή για στοιχεία που θα εκτιμηθούν δεόντως σε οποιοδήποτε άλλο μοντέλο τον φορέσει, χωρίς να επηρεαστεί η συμβατότητά του με τις απαιτήσεις των Α2 διπλωμάτων.

Ετικέτες