Η γκάμα των Piaggio σκούτερ εμπλουτίζεται για το 2023 με τη νέα, ειδική σειρά Deep Black, διαθέσιμη στα μοντέλα Piaggio Beverly και Piaggio MP3 300 hpe.
Το Deep Black κουστούμι του Piaggio Beverly, περιλαμβάνει το ματ χρώμα Nero Meteora που συνδυάζεται με γυαλιστερές μαύρες λεπτομέρειες, φινίρισμα που επεκτείνεται και στις ζάντες των τροχών. Η σέλα είναι επίσης ειδική για τη νέα έκδοση και υιοθετεί το στυλ “total black”, με μαύρες ραφές. Μια μίνιμαλ εμφάνιση που τονίζεται επίσης από το μαύρο γυαλιστερό λογότυπο Beverly στα πλαϊνά.
Παράλλήλα, το Piaggio Beverly S, η πιο σπορ έκδοση του crossover της Piaggio, υποδέχεται το νέο πράσινο χρώμα Verde Jungle.
Η σπέσιαλ Deep Black εμφάνιση είναι επίσης διαθέσιμη στο Piaggio MP3 300 hpe, το πιο συμπαγές και ελαφρύ σκούτερ της οικογένειας Mp3, που επιτρέπει τη χρήση και με άδεια οδήγησης αυτοκινήτου (εφόσον έχει εκδοθεί πριν τις 19/1/2013). Το μαύρο ματ χρώμα συνδυάζεται με γυαλιστερό μαύρο φινίρισμα, συμπεριλαμβανομένων των τροχών. Το μαύρο επεκτείνεται επίσης στα χειριστήρια και το πλαίσιο του πίνακα οργάνων, ενώ η φιμέ ζελατίνα προσδίδει μια ακόμη σπορ πινελιά κομψότητας.
Οι εκδόσεις Piaggio Deep Black αναμένονται σύντομα στα σημεία πώλησης, με ενδεικτικές τιμές λιανικής:
Beverly 300 hpe Deep Black – 5.399 € (τιμή προσφοράς με όφελος 300€)
Beverly 400 hpe Deep Black – 6.199 € (τιμή προσφοράς με όφελος 500€)
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.