EICMA 2021 MV Agusta Lucky Explorer 5.5 και 9.5 2022: Δύο αληθινά και ένα κινέζικο [video]

Το μεγάλο στοίχημα των Ιταλών
Μπάμπη Μέντη
Από τον

Μπάμπη Μέντη

23/11/2021

Περιμέναμε με ιδιαίτερη ανυπομονησία την παρουσίαση της MV Agusta καθώς όλη την προηγούμενη χρονιά μας είχε προετοιμάσει για την ριζική αλλαγή στην γκάμα της, αλλά και την εμπορική στρατηγική της. Το 2021 ξεκίνησε με την εξαγορά όλων των χρεών και την αποδέσμευση από τον βραχνά των τραπεζών για πρώτη φορά στην πρόσφατη ιστορία της. Ακολούθησε η ανακοίνωση για έναν εντελώς νέο τρικύλινδρο κινητήρα στα 950 κυβικά και λίγες εβδομάδες πριν ανοίξει τις πύλες της η έκθεση του Μιλάνου μας προετοίμασε για την άφιξη δύο on-off μοτοσυκλετών υπό τον  τίτλο “Lucky Explorer” επαναφέροντας μνήμες από τα Rally Dakar και τα; Cagiva Elephant 750/900.

Μόνο που τίποτα από όλα αυτά δεν κατάφερε να μειώσει στο ελάχιστο την έκπληξή μας όταν αντικρίσαμε το Lucky Exploer Project 5.5….

“Ρε σεις αυτό μοιάζει με Benelli TRK 502!!! Κοίτα την θέση οδήγησης με την χαμηλή σέλα και το τιμόνι στον Θεό!

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα διαβάζουμε το press kit το οποίο επιβεβαιώνει απόλυτα τα μάτια μας:   “The 5.5 version, developed in close collaboration with our partner

QJ”

Η κινέζικη QJ είναι φυσικά η μητρική εταιρεία της Benelli και τα Benelli είναι QJ με αυτοκόλλητα της Benelli. Στο κείμενο είναι έκδηλη η αγωνία της MV Agusta να δείξει πως έχει κάνει σημαντικές αλλαγές στον κινέζικο δικύλινδρο κινητήρα για να βελτιώσει την ποιότητα λειτουργίας και την απόδοσή του.

Πράγματι, η διάμετρος Χ διαδρομή των εμβόλων είναι διαφορετική (άρα και ο στρόφαλος) ανεβάζοντας τον κυβισμό στα 554cc. Βέβαια είναι από τους ελάχιστους (ελαφρώς) υποτετράγωνους κινητήρες με διάμετρο 70,1mm και διαδρομή 71mm, οπότε η απόλυτη ιπποδύναμη και η ευστροφία δεν ήταν προτεραιότητα. Αποδίδει 47 ίππους στις 7.500 και 5,17kg/m ροπής στις 5.500 στροφές.

Το βάρος φυσικά είναι αντίστοιχο του Benelli και φτάνει τα 220 κιλά χωρίς υγρά, δηλαδή με γεμάτο το ρεζερβουάρ των 20 λίτρων και υγρά στον κινητήρα ξεπερνά εύκολα τα 240 κιλά.

Με αναλογία κιλών ανά ίππο στα 4,7:1 άδεια και 5,2:1 γεμάτη, προφανώς δεν πρέπει να έχουμε ιδιαίτερες απαιτήσεις από τις επιδόσεις της μοτοσυκλέτας.

Τα υπόλοιπα μηχανικά μέρη είναι κοινά με την τελευταία έκδοση του Benelli TRK 502, δηλαδή έχει τις ρυθμιζόμενες αναρτήσεις της KYB και τα ακτινικά φρένα της Brembo με δίσκους 320mm και ABS της Bosch.

Οι τροχοί είναι 19” εμπρός και 17” πίσω με ελαστικά 100/80 - ZR 19 και150/70 - ZR 17.

Τα όργανα είναι μια έγχρωμη TFT οθόνη 5,5” με Bluetooth.

Από την άλλη μεριά η έκδοση 9.5 είναι μια κανονικότατη ιταλική MV Agusta, σχεδιασμένη σε λευκό χαρτί.

Έχει τον “καινούριο” τρικύλινδρο εν σειρά κινητήρα των 950 κυβικών της MV Agusta, ο οποίος στην πραγματικότητα ακολουθεί το παράδειγμα των καινούριο Tiger 900 της Triumph. Πρόκειται δηλαδή για ένα κινητήρα με αντίστροφής περιστροφής στρόφαλο 120⁰ και σειρά ανάφλεξης κυλίνδρων 1-2-3, που δίνει χαρακτηριστικά απόδοσης “δικύλινδρου” κάτι που βοηθά την πρόσφυση του πίσω ελαστικού στο χώμα.

Πέρα από τον στρόφαλο, η κεφαλή έχει επανασχεδιαστεί με στόχος την καλύτερη απόδοση στις χαμηλές και μεσαίες στροφές. Ως εκ τούτου οι βαλβίδες δεν χρειάζεται πλέον να είναι από τιτάνιο και αντικαταστάθηκαν με ατσάλινες διαφορετικού μεγέθους.

Νέες μπιέλες, νέα έμβολα, νέες βάσεις στήριξης του πλαισίου στα κάρτερ και νέες δίοδοι λαδιού ολοκληρώνουν τις αλλαγές στον κινητήρα.

 Μαζί με το συμβατικό κιβώτιο έξι σχέσεων θα εμφανιστεί αργότερα και έκδοση με το αυτόματο κιβώτιο (Rekluse) που έχει του Tourismo Veloce 800.

Η ιπποδύναμη έχει διατηρηθεί πάνω από τους 120 ίππους (123 στις 10.000 στροφές) όμως το σημαντικότερο είναι η ροπή των 10,4kg/m που κορυφώνεται στις 7.000 στροφές.

Και αυτή η έκδοση ζυγίζει 220 κιλά άδεια και έχει ρεζερβουάρ 20 λίτρων.

Το 9.5 έχει μεγάλους τροχούς 21” εμπρός και 18” πίσω και μεγάλες διαδρομές αναρτήσεων με 220mm εμπρός και 210mm πίσω. Τόσο το πιρούνι (upside-down 50mm) όσο και το πίσω αμορτισέρ είναι της Sachs.

Το ύψος της σέλα ρυθμίζεται στα 850 ή στα 870mm από το έδαφος.

Το 9.5 διαθέτει όλο το ηλεκτρονικό πακέτο ενεργητικής ασφάλειας της MV Agusta που έχει εξελίξει ειδικά για τις μοτοσυκλέτες της η ELDOR (ρυθμιζόμενο traction control, quick-shifter up/down κ.τ.λ.) και έχει την μεγάλη οθόνη TFT των 7” με Bluetooth, κεραία GPS και wi-fi που συνεργάζεται με το App MV Ride.


 

KTM 390 Adventure 2025 - Παρουσιάστηκε και επίσημα [Video]

Σε δύο εκδόσεις R και X, με χυτούς και ακτινωτούς τροχούς και διαφορές σε αναρτήσεις και εργονομία
KTM 390 ADVENTURE R 2025
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

30/1/2025

Πιστή στο ραντεβού της η KTM αποκάλυψε και επίσημα το νέο 390 Adventure του 2025, το οποίο θα είναι διαθέσιμο σε δύο εκδόσεις.

Η νέα μικρομεσαίου κυβισμού adventure της KTM θα είναι συγκεκριμένα διαθέσιμη ως 390 Adventure R με το "R" να κάνει το ντεμπούτο του στο μικρότερο μοντέλο της ομώνυμης οικογένειας για να χαρακτηρίζει εκείνη την έκδοση που έχει τις περισσότερες εκτός δρόμου δυνατότητες χάρη στους ακτινωτούς τροχούς των 21 και 18 ιντσών εμπρός και πίσω αντίστοιχα.

Αυτή δεν θα είναι και η μόνη διαφορά μεταξύ του 390 Adventure R και του δεύτερου μοντέλου της σειράς 390 Adventure X, το οποίο φέρει χυτές ζάντες αλουμινίου 19 και 17 ιντσών εμπρός και πίσω αντίστοιχα. Οι δύο μοτοσυκλέτες έχουν και διαφορές στις διαδρομές των αναρτήσεών τους με του R να φτάνουν τα 230 χλστ. και του Χ στα 200 χλστ. και στα δύο άκρα, ενώ οι WP APEX αναρτήσεις είναι ρυθμιζόμενες στην πιο σκληροπυρηνική έκδοση, με την πιο ασφάλτινη να φέρει ρύθμιση μόνο για την προφόρτιση του ελατηρίου του αμορτισέρ.

Τα φρένα είναι τα ίδια με εμπρός δίσκο 320 χλστ. και ακτινικά τοποθετημένη διπίστονη δαγκάνα της ByBre, με πίσω δίσκο 240 χλστ. και δαγκάνα ενός εμβόλου.

Το ατσάλινο πλαίσιο χωροδικτύωμα βασίζεται σε εκείνο του 390 Enduro που παρουσιάστηκε πριν από λίγες ημέρες και δεν έχει διαφορές μεταξύ των δύο εκδόσεων. Ωστόσο οι διαφορετικές διαδρομές των αναρτήσεων δίνουν και διαφορετικό μεταξόνιο με του R να βρίσκεται στα 1.481 χλστ. και του X στα 1.464 χλστ. Ατσάλινο είναι και το αφαιρούμενο υποπλαίσιο, επίσης χωροδικτύωμα. Ίδιο με των 390 Enduro και SMC R είναι το χυτό αλουμινένιο ψαλίδι.

Η σέλα του R βρίσκεται παράλληλα στα 870 χλστ. ενώ εκείνη του X στα 825, με το τιμόνι να είναι στην πρώτη περίπτωση αλουμινένιο και ατσάλινο στη δεύτερη, μία ακόμη εργονομική διαφορά μεταξύ των δύο.

Η απόδοση του υγρόψυκτου μοτέρ των 398,7 κ.εκ. παραμένει ίδια και στις δύο περιπτώσεις με 45 ονομαστικούς ίππους και 3,97 κιλά ροπής στις 8.500 και 7.000 σ.α.λ., με τον συμπλέκτη να είναι μονόδρομος, ενώ το βάρος με το μικρό ρεζερβουάρ των 14 λίτρων άδειο βρίσκεται και στις δύο εκδόσεις στα 165 κιλά.

Διαφορές εντοπίζονται και στα ηλεκτρονικά συστήματα υποβοήθησης του αναβάτη. Και τα δύο έχουν ρυθμιζόμενο ABS που απενεργοποιείται στον πίσω τροχό, με την επιλογή να διατηρείται και αν σβήσετε και απενεργοποιήσετε τη μοτοσυκλέτα, όμως μόνο το R έχει cornering traction control. Επίσης, το X έχει ένα λιγότερο πρόγραμμα λειτουργίας και "μένει" στα Offroad και Streer, με το R να προσθέτει σε αυτά το "Rain".

Τέλος, διαφορές έχουμε και στον πίνακα πληροφοριών με του 390 Adventure R να είναι η TFT οθόνη των πέντε ιντσών που βλέπουμε και στα υπόλοιπα 390, με το Χ, που αναμένεται να έχει σαφώς πιο προσιτή τιμή, να αρκείται σε μια LCD με δυνατότητα συνδεσιμότητας να υπάρχει και στις δύο περιπτώσεις.