Harley-Davidson: Ανανεωμένος τιμοκατάλογος 2026 με μειώσεις τιμών

Στον κατάλογο περιλαμβάνεται και η νέα, οικονομικότερη σειρά Nighster με τρεις εκδόσεις
Harley-Davidson: Ανανεωμένος τιμοκατάλογος 2026 με μειώσεις τιμών
Από τον

Παύλο Καρατζά

27/1/2026

Το Fais Group που αντιπροσωπεύει την Harley-Davidson στην χώρα μας ανακοινώνει νέο τιμοκατάλογο για το 2026, που περιλαμβάνει και την πιο οικονομική H-D που ήρθε στην Ελλάδα.

Πρόκειται για τη βασική έκδοση του Nightster, που φέρει κινητήρα 975 κυβικών με απόδοση 91 ίππων και τιμή του ξεκινά από τα 14.400 ευρώ. Παράλληλα, το Nightster Special διατίθεται στα 17.250 ευρώ, ενώ ιδιαίτερα σημαντική είναι και η αναπροσαρμογή της τιμής του Sportster S, που πλέον ξεκινά από τα 19.990 ευρώ.

3

Η Harley-Davidson Nightster ήρθε λοιπόν στην Ελλάδα και είναι είναι με διαφορά η πιο προσιτή μοτοσυκλέτα της εταιρείας. Στην καρδιά της μοτοσυκλέτας βρίσκεται ο V2 κινητήρας Revolution Max 975T των 975 κυβικών που αποδίδει 91 ίππους στις 7.500 στροφές και 9,89 kg.m ροπής στις 5.750 στροφές.

Το βάρος της μοτοσυκλέτας ανέρχεται στα 218 κιλά με υγρά, με τον εξοπλισμό της να περιλαμβάνει αναλογικό όργανό και οθόνη LCD, τρία riding modes (Road, Sport και Rain), traction control και φώτα LED. Φυσικά το δικάναλο ABS είναι στάνταρ.

Η Nightster είναι διαθέσιμη σε τρεις χρωματισμούς με τις παρακάτω τιμές:

  • Dark Billiard Gray Black Trim στα 14.400 ευρώ
  • Vivid Black Black Trim στα 14.800 ευρώ
  • Blood Orange Black Trim στα 15.300 ευρώ

Ενδεικτικά να αναφέρουμε κάποιες από τις υπόλοιπες μειώσεις τιμών:

  • Harley Davidson Nightster Special: 17.250 ευρώ από 19.900
  • Harley Davidson Breakout: 36.800 ευρώ από 39.900
  • Harley Davidson Street Bob 2025: 23.000 ευρώ από 24.200

Παρακάτω μπορείτε να δείτε και τις τιμές ανά μοντέλο:

Κατηγορία

Μοντέλο

Κυβικά

Τιμή (€)

REVOLUTION MAX

Nightster

975

   14.400

REVOLUTION MAX

Nightster Special

975

   17.250

REVOLUTION MAX

Pan America 1250 Special

1250

   25.600

REVOLUTION MAX

Pan America 1250 Special MY25

1250

   24.900

REVOLUTION MAX

Pan America 1250 Limited

1250

   31.900

REVOLUTION MAX

Pan America ST

1250

   24.000

REVOLUTION MAX

Pan America ST MY25

1250

   22.900

REVOLUTION MAX

Sportster S

1250

   19.990

REVOLUTION MAX

CVO Pan America MY25

1250

   33.900

SOFTAIL / CRUISER

Low Rider S

1923

   30.500

SOFTAIL / CRUISER

Breakout

1923

   36.800

SOFTAIL / CRUISER

Low Rider ST

1923

   33.600

SOFTAIL / CRUISER

Low Rider ST MY25

1923

   32.500

SOFTAIL / CRUISER

Heritage Classic

1923

   37.500

SOFTAIL / CRUISER

Heritage Classic MY25

1923

   36.500

SOFTAIL / CRUISER

Street Bob

1923

   23.000

SOFTAIL / CRUISER

Fat Boy

1923

   36.700

TOURING

Road King Special MY25

1923

   38.900

TOURING

Street Glide

1923

   42.800

TOURING

Street Glide Limited

1923

   46.300

TOURING

Road Glide

1923

   42.800

TOURING

Road Glide Limited

1923

   46.300

TOURING

CVO Street Glide

1977

   72.000

TOURING

CVO Street Glide Limited

1977

   68.000

TOURING

CVO Road Glide ST

1977

   75.000

TOURING

CVO Street Glide ST

1977

   70.000

TOURING

CVO Street Glide 3 Limited

1977

   72.000

TRIKE

Road Glide 3

1923

   47.000

TRIKE

Street Glide 3 Limited

1923

   57.000

KTM 390 Adventure 2025 - Παρουσιάστηκε και επίσημα [Video]

Σε δύο εκδόσεις R και X, με χυτούς και ακτινωτούς τροχούς και διαφορές σε αναρτήσεις και εργονομία
KTM 390 ADVENTURE R 2025
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

30/1/2025

Πιστή στο ραντεβού της η KTM αποκάλυψε και επίσημα το νέο 390 Adventure του 2025, το οποίο θα είναι διαθέσιμο σε δύο εκδόσεις.

Η νέα μικρομεσαίου κυβισμού adventure της KTM θα είναι συγκεκριμένα διαθέσιμη ως 390 Adventure R με το "R" να κάνει το ντεμπούτο του στο μικρότερο μοντέλο της ομώνυμης οικογένειας για να χαρακτηρίζει εκείνη την έκδοση που έχει τις περισσότερες εκτός δρόμου δυνατότητες χάρη στους ακτινωτούς τροχούς των 21 και 18 ιντσών εμπρός και πίσω αντίστοιχα.

Αυτή δεν θα είναι και η μόνη διαφορά μεταξύ του 390 Adventure R και του δεύτερου μοντέλου της σειράς 390 Adventure X, το οποίο φέρει χυτές ζάντες αλουμινίου 19 και 17 ιντσών εμπρός και πίσω αντίστοιχα. Οι δύο μοτοσυκλέτες έχουν και διαφορές στις διαδρομές των αναρτήσεών τους με του R να φτάνουν τα 230 χλστ. και του Χ στα 200 χλστ. και στα δύο άκρα, ενώ οι WP APEX αναρτήσεις είναι ρυθμιζόμενες στην πιο σκληροπυρηνική έκδοση, με την πιο ασφάλτινη να φέρει ρύθμιση μόνο για την προφόρτιση του ελατηρίου του αμορτισέρ.

Τα φρένα είναι τα ίδια με εμπρός δίσκο 320 χλστ. και ακτινικά τοποθετημένη διπίστονη δαγκάνα της ByBre, με πίσω δίσκο 240 χλστ. και δαγκάνα ενός εμβόλου.

Το ατσάλινο πλαίσιο χωροδικτύωμα βασίζεται σε εκείνο του 390 Enduro που παρουσιάστηκε πριν από λίγες ημέρες και δεν έχει διαφορές μεταξύ των δύο εκδόσεων. Ωστόσο οι διαφορετικές διαδρομές των αναρτήσεων δίνουν και διαφορετικό μεταξόνιο με του R να βρίσκεται στα 1.481 χλστ. και του X στα 1.464 χλστ. Ατσάλινο είναι και το αφαιρούμενο υποπλαίσιο, επίσης χωροδικτύωμα. Ίδιο με των 390 Enduro και SMC R είναι το χυτό αλουμινένιο ψαλίδι.

Η σέλα του R βρίσκεται παράλληλα στα 870 χλστ. ενώ εκείνη του X στα 825, με το τιμόνι να είναι στην πρώτη περίπτωση αλουμινένιο και ατσάλινο στη δεύτερη, μία ακόμη εργονομική διαφορά μεταξύ των δύο.

Η απόδοση του υγρόψυκτου μοτέρ των 398,7 κ.εκ. παραμένει ίδια και στις δύο περιπτώσεις με 45 ονομαστικούς ίππους και 3,97 κιλά ροπής στις 8.500 και 7.000 σ.α.λ., με τον συμπλέκτη να είναι μονόδρομος, ενώ το βάρος με το μικρό ρεζερβουάρ των 14 λίτρων άδειο βρίσκεται και στις δύο εκδόσεις στα 165 κιλά.

Διαφορές εντοπίζονται και στα ηλεκτρονικά συστήματα υποβοήθησης του αναβάτη. Και τα δύο έχουν ρυθμιζόμενο ABS που απενεργοποιείται στον πίσω τροχό, με την επιλογή να διατηρείται και αν σβήσετε και απενεργοποιήσετε τη μοτοσυκλέτα, όμως μόνο το R έχει cornering traction control. Επίσης, το X έχει ένα λιγότερο πρόγραμμα λειτουργίας και "μένει" στα Offroad και Streer, με το R να προσθέτει σε αυτά το "Rain".

Τέλος, διαφορές έχουμε και στον πίνακα πληροφοριών με του 390 Adventure R να είναι η TFT οθόνη των πέντε ιντσών που βλέπουμε και στα υπόλοιπα 390, με το Χ, που αναμένεται να έχει σαφώς πιο προσιτή τιμή, να αρκείται σε μια LCD με δυνατότητα συνδεσιμότητας να υπάρχει και στις δύο περιπτώσεις.