Η Royal Enfield, μέσω του ινδικού site Autocar, έδωσε στη δημοσιότητα την πρώτη φωτογραφία της πρωτότυπης ηλεκτρικής της μοτοσυκλέτας που ακούει στο όνομα Electrik01 και αναμένεται στην παραγωγή το 2025.
Η teaser φωτογραφία είναι αποσπασματική, δείχνοντας μόνο το “ρεζερβουάρ” τον προβολέα και το μπροστινό εναλλακτικό σύστημα διεύθυνσης.
Σε πρώτη ανάγνωση η έμπνευση για την εξαιρετικά στιλάτη επερχόμενη ηλεκτρική μοτοσυκλέτα των Ινδών προέρχεται από το concept KΧ του 2019 (φωτό άνω), το οποίο μας είχε εντυπωσιάσει με την σχεδιαστική του αρτιότητα και χρησιμοποιούσε girder σύστημα μπροστά. Κλασικό στιλ λοιπόν για την Elektrik01 που δεν απαρνιέται το γνωστό ύφος της φίρμας.
Άγνωστη παραμένει η χρήση του χώρου εκεί που σε μια βενζινοκίνητη μοτοσυκλέτα θα βρισκόταν το ρεζερβουάρ. Θα είναι αποθηκευτικός; Θα περιέχει τα ηλεκτρονικά; Από κάτω βρίσκεται η μπαταρία, ενώ το πλαίσιο είναι κλειστό και περικλείει το “ρεζερβουάρ” και τη μπαταρία.
Ο προβολέας είναι στρογγυλός, ενώ δεν γνωρίζουμε αν το girder σύστημα θα παραμείνει ακάλυπτο, ή αν θα το “ντύσει” η RE, όπως στο concept KX.
Το Autocar αναφέρει πως ο εσωτερικός κωδικός εξέλιξης του Electrik01 είναι QFD (Quality Function Development) με την εταιρεία να ξεκινά τη σφυγμομέτρηση της κοινής γνώμης όσον αφορά στην εμφάνιση του -και αργότερα στις επιδόσεις του- ώστε να κάνει το απαραίτητο fine-tuning πριν η μοτοσυκλέτα φτάσει στην παραγωγή.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.