H Yamaha έδωσε στη δημοσιότητα τα στοιχεία για την γκάμα των off road μοτοσυκλετών της για το 2012. Σε αυτήν θα υπάρχουν τα δίχρονα mini PW 50/80 και τα τετράχρονα TT-R 50/110/125.
Η σειρά των δίχρονων motocross YΖ θα συνεχίσει να είναι διαθέσιμη σε όλους τους κυβισμούς, δηλαδή 85, 125 και 250, όλα με νέα γραφικά. Από την σειρά των τετράχρονων enduro WR, ανανέωσε την εμφάνισή του μόνο το μικρό WR250F. Το 450 απουσιάζει από τη σειρά των μοντέλων. Η απουσία αυτή δημιουργεί την προσδοκία για μια εντελώς ανανεωμένη μοτοσυκλέτα που θα παρουσιαστεί αργότερα και λογικά θα χρησιμοποιήσει τον πιο σύγχρονο κινητήρα με την ανεστραμμένη κεφαλή -εισαγωγή μπροστά, εξαγωγή πίσω- του ΥΖ450F και την τροφοδοσία από ψεκασμό. Όλα είναι βαμμένα μπλε εκτός από τα τετράχρονα motocross που θα υπάρχουν και σε λευκό χρώμα. Σε αυτές μόνο τις μοτοσυκλέτες έγιναν αλλαγές, με το YZ250F να αποκτά πιρούνι με μεγαλύτερη ακαμψία στη στρέψη και νέο έμβολο στον κινητήρα. Το μεγάλο YZ450F έχει επανασχεδιασμένες αναρτήσεις, νέες ρυθμίσεις στο ψεκασμό για αυξημένη απόδοση από τη μέση των στροφών και πάνω, καινούριο υλικό στη σέλα και αλυσίδα χρυσού χρώματος στη μετάδοση.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.