BMU – Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας 2023: Πρώτες φωτογραφίες από τις δοκιμές στις Σέρρες όπου έσπασε x3 το ρεκόρ πίστας

Πρώτες φωτογραφίες και αποτελέσματα δοκιμών
BMU – Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας 2023: Πρώτες φωτογραφίες από τις δοκιμές στις Σέρρες όπου έσπασε x3 το ρεκόρ πίστας
Θάνο Αμβρ. Φελούκα
Από τον

Θάνο Αμβρ. Φελούκα

13/10/2023

Έντονη η ημέρα στην πίστα των Σερρών, όπου το ρεκόρ πίστας έσπασε τρεις φορές ο Αυστριακός Jan Mohr, όπως μεταδώσαμε εδώ. Πλήθος συμμετοχών όπου οι Έλληνες μπορεί να είναι λίγοι αλλά αξιόλογοι όλοι τους. Ο Άλεξ Παπαγεωργίου περσινός πρωταθλητής στην Supersport είναι ο μόνος που κατέβηκε στο 1:19.895 και ο Δημήτρης Καρακώστας βρέθηκε στην πρώτη γραμμή της εκκίνησης όπου έχει πολύ δύσκολο ανταγωνισμό. Ο Martin Choy παραδοσιακός διεκδικητής για pole position και νίκη έχει τώρα απέναντί του τον άνθρωπο που είχε προσκαλέσει να τον αναπληρώσει όσο ήταν τραυματίας. Φαίνεται πως στον Αυστριακό άρεσε αρκετά η πίστας μας και δεν παρέλειψε να ακολουθήσει, σπάζοντας το ρεκόρ. Έχει μάλιστα και την ευκαιρία να κατέβει στο 1:16 όπως όλα δείχνουν.

Λίγες οι πτώσεις σήμερα χωρίς τραυματισμούς. Ακολουθούν οι φωτογραφίες των πρώτων καθώς και των πτώσεων καθώς και τα αποτελέσματα:Έσπασε το ρεκόρ στις Σέρρες από Αυστριακό αναβάτη με BMW M1000RR! - Ο Jan Mohr έκανε 1:17.182 με μικρή εμπειρία στην συγκεκριμένη πίστα

 

BMU GRAND PRIX ROAD RACING 2023 R11& R12 SRC GREECE

Results of SBK - TIME PRACTICE 1

 

Pos

No.

Name

Class

Nat.

Federation

Best Tm

In Lap

Diff

Gap

Make/Model

1

5

JAN MOHR

SBK

AUT

AMF

1:17.182

3

   

BMW

2

77

MARTIN CHOY

SBK

BUL

BMF

1:18.362

2

1.180

1.180

BMW

3

7

DIMITRIOS KARAKOSTAS

SBK

GRE

AMOTOE

1:18.622

3

1.440

0.260

HONDA

4

27

GEORGIEV MILEN

SBK

BUL

BMF

1:19.082

9

1.900

0.460

YAMAHA

5

069

HRISTOV HRISTIAN

SBK

BUL

FRM

1:19.867

5

2.685

0.785

YAMAHA

6

99

PAPANGELOU DIMITRIOS

SBK

GRE

AMOTOE

1:19.907

7

2.725

0.040

BMW

7

89

BARDA GAL

SBK

ISR

FRM

1:20.029

10

2.847

0.122

DUCATI

8

64

SINISA KOCOVSKI

STK1000

ΝΜΚ

MFNM

1:20.354

7

3.172

0.325

KAWASAKI

9

71

HRISTIJAN BUZALKOVSKI

STK1000

ΝΜΚ

MFNM

1:20.418

3

3.236

0.064

BMW

10

69

PETROV PLAMEN

SBK

BUL

BMF

1:20.525

13

3.343

0.107

YAMAHA

11

91

PIPPOS ELEFTHERIOS

SBK

GRE

AMOTOE

1:21.200

8

4.018

0.675

YAMAHA

12

111

MARKOV VELISLAV

STK1000

BUL

BMF

1:21.785

4

4.603

0.585

KAWASAKI

13

57

ANGEL TRAKOV

SBK

BUL

BMF

1:22.494

4

5.312

0.709

YAMAHA

14

10

IULIAN TRIFAN

STK1000

ROU

FRM

1:23.099

4

5.917

0.605

BMW

15

127

ZELCA ADRIAN

SBK

ROU

FRM

1:24.096

4

6.914

0.997

KAWASAKI

16

97

TSVETELIN PENCHEV

SBK

BUL

BMF

1:24.275

12

7.093

0.179

YAMAHA

17

169

ERCELIC YUNUS

SBK

TUR

TMF

1:25.268

2

8.086

0.993

BMW

18

9

IVAN SABEV 

SBK

BUL

BMF

1:27.300

8

10.118

2.032

SUZUKI

 

BMU GRAND PRIX ROAD RACING 2023 R11& R12 SRC GREECE

Results of SSP - TIME PRACTICE 1

 

Pos

No.

Name

Class

Nat.

Federation

Best Tm

In Lap

Diff

Gap

Make/Model

1

1

ALEX PAPAGEORGIOU

SSP

GRE

AMOTOE

1:19.895

7

   

YAMAHA

2

14

NAPOLI CHRISTIAN

SSP

ITA

FMI

1:20.406

5

0.511

0.511

YAMAHA

3

28

FOUTHIOTIS SPYRIDON MARIOS

SSP

GRE

AMOTOE

1:21.064

10

1.169

0.658

HONDA

4

45

FURKAN ERYILMAZ

SSP

TUR

TMF

1:21.178

12

1.283

0.114

YAMAHA

5

337

KONTOGIANNIS MENELAOS

SSP

GRE

AMOTOE

1:21.210

6

1.315

0.032

HONDA

6

49

KAMZELIS APOSTOLOS

SSP

GRE

AMOTOE

1:21.760

6

1.865

0.550

HONDA

7

2

BRAESCU DENIS

STK600

ROU

FRM

1:21.788

7

1.893

0.028

YAMAHA

8

43

AXEL ISMAIL

SSP

BUL

BMF

1:22.175

6

2.280

0.387

YAMAHA

9

555

BIRLADEANU FLORIN

STK600

ROU

FRM

1:22.423

11

2.528

0.248

YAMAHA

10

4

LILOV ASEN

SSP

BUL

BMF

1:22.708

6

2.813

0.285

HONDA

11

99

NIKOLOV TODOR

SSP

BUL

BMF

1:22.979

6

3.084

0.271

YAMAHA

12

54

VASIL KICHUKOV

SSP

BUL

BMF

1:23.054

3

3.159

0.075

YAMAHA

13

22

DIMITROV NORMAN

SSP

BUL

BMF

1:23.214

8

3.319

0.160

YAMAHA

14

64

DENEV NIKOLAY

SSP

BUL

BMF

1:23.539

6

3.644

0.325

HONDA

15

50

GEORGOPOULOS NIKOLAOS

SSP

GRE

AMOTOE

1:23.852

6

3.957

0.313

HONDA

16

050

ASHMINOV MARIO

SSP

BUL

BMF

1:23.949

2

4.054

0.097

YAMAHA

17

104

MITKOV MITKO

SSP

BUL

BMF

1:23.967

9

4.072

0.018

TRIUMPH

18

20

PASCOTA PATRICK

SSP

ROU

FRM

1:24.105

11

4.210

0.138

YAMAHA

19

33

TZORTZOPOULOS IOANNIS

SSP

GRE

AMOTOE

1:24.478

3

4.583

0.373

HONDA

20

020

PASCOTA IONEL

SSP

ROU

FRM

 

0

   

YAMAHA

 

BMU GRAND PRIX ROAD RACING 2023 R11& R12 SRC GREECE

Results of CF MOTO - TIME PRACTICE 1

 

Pos

No.

Name

Class

Nat.

Federation

Best Tm

In Lap

Diff

Gap

Make/Model

1

110

KOLLAROS PANAGIOTIS

NEW RIDERS

GRE

AMOTOE

1:30.638

7

   

KTM

2

28

SOMOS GEORGIOS

RACING

GRE

AMOTOE

1:31.433

11

0.795

0.795

YAMAHA

3

42

LEFEVR ANDREAS

RACING

GRE

AMOTOE

1:31.765

6

1.127

0.332

YAMAHA

4

95

ANTONIOU SPIROS

CF MOTO

GRE

AMOTOE

1:35.579

5

4.941

3.814

CF MOTO

5

30

DUMITRU DRAGOS

CF MOTO

ROU

FRM

1:36.121

6

5.483

0.542

CF MOTO

6

21

CAZACU RAUL

CF MOTO

ROU

FRM

1:36.459

4

5.821

0.338

CF MOTO

7

9

VOINEA MIHAI

CF MOTO

ROU

FRM

1:38.620

5

7.982

2.161

CF MOTO

8

27

ANTONIA KORRE

CF MOTO

GRE

AMOTOE

1:38.917

7

8.279

0.297

CF MOTO

9

18

ROUSIS VASILEIOS

RACING

GRE

AMOTOE

1:38.928

8

8.290

0.011

YAMAHA

10

9

PETROV BOYAN

SP125

BUL

BMF

1:40.035

2

9.397

1.107

APRILIA

11

12

GABRIEL PURDEA

CF MOTO

ROU

FRM

1:42.569

6

11.931

2.534

CF MOTO

12

66

PETROV PAVLIN

SP125

BUL

BMF

1:43.066

1

12.428

0.497

APRILIA

13

666

HRISTOV DIMITAR

SP125

BUL

BMF

1:43.977

8

13.339

0.911

APRILIA

 

BMU GRAND PRIX ROAD RACING 2023 R11& R12 SRC GREECE

Results of F1000 - TIME PRACTICE 1

 

Pos

No.

Name

Class

Nat.

Federation

Best Tm

In Lap

Diff

Gap

Make/Model

1

10

ALEKSANDER IVKOVIC

F1000 

SRB

AMSS

1:21.263

7

   

DUCATI

2

77

AKGUN HARUN

F1000 

TUR

TMF

1:21.481

9

0.218

0.218

YAMAHA

3

19

PLAMEN BONEV

F1000 

BUL

BMF

1:22.087

4

0.824

0.606

BMW

4

07

KOSTANTINOV IVAN

F1000 

BUL

BMF

1:22.491

9

1.228

0.404

YAMAHA

5

023

DJOLEV VLADO

F1000 

ΝΜΚ

MFNM

1:22.665

12

1.402

0.174

BMW

6

21

ANGELOV KALOYAN

F1000 

BUL

BMF

1:23.011

11

1.748

0.346

KAWASAKI

7

56

ALTUG INAN

F1000 

TUR

TMF

1:23.111

4

1.848

0.100

YAMAHA

8

217

NIKOLAY PETROV

F1000 

BUL

BMF

1:23.543

11

2.280

0.432

YAMAHA

9

44

EDVARD ALEXANDESKU

F1000 

ROU

FRM

1:23.684

6

2.421

0.141

KAWASAKI

10

148

PARASKEVAS GIORGOS

F1000 

GRE

AMOTOE

1:24.053

4

2.790

0.369

BMW

11

18

AHMET ONAL

F1000 

TUR

TMF

1:24.140

14

2.877

0.087

BMW

12

15

FATIH SAHIN

F1000 

TUR

TMF

1:24.192

9

2.929

0.052

YAMAHA

13

9

VERGIEV HRISTO

F1000 

BUL

BMF

1:24.323

10

3.060

0.131

BMW

14

73

KATRANTZAKIS KOSTAS

F1000 

GRE

AMOTOE

1:24.570

8

3.307

0.247

SUZUKI

15

519

NIKOLOV SASO

F1000 

ΝΜΚ

MFNM

1:24.785

6

3.522

0.215

DUCATI

16

92

PAUL PATRASCOIU

F1000 

ROU

FRM

1:25.056

11

3.793

0.271

BMW

17

17

KARYOTIS EPAMEINONDAS

F1000 

GRE

AMOTOE

1:25.394

10

4.131

0.338

BMW

18

80

BEREMSKI VESELIN

F1000 

BUL

BMF

1:25.572

9

4.309

0.178

KAWASAKI

19

3

SOLDAN ADRIAN

F1000 

ROU

FRM

1:25.924

8

4.661

0.352

YAMAHA

20

23

FETHI TAN

F1000 

TUR

TMF

1:25.978

3

4.715

0.054

HONDA

21

16

SLAVOV ALEXANDER

F1000 

BUL

BMF

1:26.081

9

4.818

0.103

KAWASAKI

22

46

MIJALKOV P

F1000 

ΝΜΚ

MFNM

1:27.108

13

5.845

1.027

KAWASAKI

23

88

SAHIN KARADAYIOGLU

F1000 

TUR

TMF

1:27.398

3

6.135

0.290

YAMAHA

24

86

ILIA ILIEV

F1000 

BUL

BMF

1:27.585

14

6.322

0.187

BMW

25

26

GOIDEA CRISTIAN

F1000 

ROU

FRM

1:27.697

9

6.434

0.112

DUCATI

26

7

SORIN POP

F1000 

ROU

FRM

1:27.762

4

6.499

0.065

KAWASAKI

27

96

PANTELIEV PETAR

F1000 

BUL

BMF

1:27.765

7

6.502

0.003

HONDA

28

777

GHERGHINA VALENTIN

F1000 

ROU

FRM

1:27.956

11

6.693

0.191

BMW

29

130

HRISTOV KASIMIR

F1000 

BUL

BMF

1:28.109

5

6.846

0.153

KAWASAKI

 

BMU GRAND PRIX ROAD RACING 2023 R11& R12 SRC GREECE

Results of F600 - TIME PRACTICE 1

 

Pos

No.

Name

Class

Nat.

Federation

Best Tm

In Lap

Diff

Gap

Make/Model

1

25

KARAKYA MUAMMER

F600

TUR

TMF

1:25.346

3

   

TRIUMPH

2

11

SLOBODAN IVCEVSKI

F600

ΝΜΚ

MFNM

1:25.701

7

0.355

0.355

HONDA

3

94

RADOSLAV TRIFONOV

F600

BUL

BMF

1:25.954

9

0.608

0.253

SUZUKI

4

310

CAFER COMLEKCI

F600

TUR

TMF

1:26.420

5

1.074

0.466

YAMAHA

5

111

PAVIE TASHKOVIKJ

F600

ΝΜΚ

MFNM

1:26.750

4

1.404

0.330

KAWASAKI

6

10

CANAN AKKUS

F600

TUR

TMF

1:27.770

10

2.424

1.020

YAMAHA

7

26

PURDEA LUCA

F600

ROU

FRM

1:29.261

2

3.915

1.491

YAMAHA

8

36

CHALARIS GEORGIOS

SSP

GRE

AMOTOE

1:29.679

11

4.333

0.418

KAWASAKI

9

21

LUKANOV ANGEL

SSP

BUL

BMF

1:29.894

5

4.548

0.215

SUZUKI

10

88

DIMITAR MALKETOV

SSP

BUL

BMF

1:30.587

13

5.241

0.693

HONDA

11

24

DOBREV STILIAN

F600

BUL

BMF

1:31.164

8

5.818

0.577

YAMAHA

12

279

 BORISLAV RACHEV 

STK600

BG

BMF

1:31.266

4

5.920

0.102

HONDA

13

50

KARPUZ OMER

F600

TUR

TMF

1:50.341

1

24.995

19.075

HONDA

14

66

BORISLAV STOYANOV

F600

BUL

BMF

 

0

   

YAMAHA

15

117

LJUPCHO PENDOVSKI

F600

ΝΜΚ

MFNM

 

0

   

HONDA

 

BMU GRAND PRIX ROAD RACING 2023 R11& R12 SRC GREECE

Results of SSP300 - TIME PRACTICE 1

 

Pos

No.

Name

Class

Nat.

Federation

Best Tm

In Lap

Diff

Gap

Make/Model

1

1

KOSTAS MAVROPOULOS

SSP300

GRE

AMOTOE

1:24.675

2

   

YAMAHA

2

35

MERT KONUK

SSP300

TUR

TMF

1:25.965

8

1.290

1.290

YAMAHA

3

6

RAZVAN TEODORESCU

SSP300

ROU

FRM

1:26.483

3

1.808

0.518

KAWASAKI

4

28

SALIH TEKER

SSP300

TUR

TMF

1:27.086

8

2.411

0.603

YAMAHA

5

145

YILDIZ MURATHAN

SSP300

TUR

TMF

1:27.634

5

2.959

0.548

KAWASAKI

6

307

ONUR ISIK

SSP300

TUR

TMF

1:27.891

6

3.216

0.257

YAMAHA

7

17

KARAKAYA HUSEYIN

SSP300

TUR

TMF

1:27.913

4

3.238

0.022

YAMAHA

8

325

ADEM ISIK

SSP300

TUR

TMF

1:28.342

5

3.667

0.429

YAMAHA

9

50

KARPUZ OMER

SSP300

TUR

TMF

1:28.542

9

3.867

0.200

YAMAHA

10

168

CAN BASAR

SSP300

TUR

TMF

1:28.957

3

4.282

0.415

YAMAHA

11

110

KOLLAROS PANAGIOTIS

SSP300

GRE

AMOTOE

1:29.789

9

5.114

0.832

KTM

12

19

MARTIN NAYDENOV

SSP300

BUL

BMF

1:30.462

7

5.787

0.673

YAMAHA

13

5

DUMITRU DRAGOS

SSP300

ROU

FRM

1:30.555

4

5.880

0.093

YAMAHA

14

26

AGANALIS DIMITRIOS

SSP300

GRE

AMOTOE

1:30.616

4

5.941

0.061

YAMAHA

15

202

FATMA BASTEPE

SSP300

TUR

TMF

1:30.743

8

6.068

0.127

YAMAHA

16

25

KANEVA GENOVEVA

SSP300

BUL

BMF

1:31.550

10

6.875

0.807

YAMAHA

17

93

DANILA ANDREI

SSP300

ROU

FRM

1:34.107

9

9.432

2.557

BMW

18

9

RUMEN DIMITROV

SSP300

BUL

BMF

1:34.940

4

10.265

0.833

YAMAHA

19

55

PUCHIU MATEI

SSP300

ROU

FRM

1:37.042

5

12.367

2.102

YAMAHA

20

23

ALEXANDROV ALEXANDER

SSP300

BUL

BMF

1:37.399

4

12.724

0.357

KAWASAKI

 

Βρετανικό Πρωτάθλημα Arenacross 2024 - Πρώτη φορά ηλεκτρική μοτοσυκλέτα κατακτά τον τίτλο

Stark Future Racing και Jack Brunnell γράφουν ιστορία
Stark Future
Από τον

Αλέξανδρο Λαμπράκη

28/2/2024

Η ολοκλήρωση του βρετανικού πρωταθλήματος Arenacross 2024, έφερε στο πρώτο σκαλί του βάθρου την ηλεκτρική μοτοσυκλέτα της Stark Future με αναβάτη τον Jack Brunnell, γράφοντας ιστορία καθώς αυτή ήταν η πρώτη φορά που τον συγκεκριμένο θεσμό κερδίζει ηλεκτρική μοτοσυκλέτα!

Το Arenacross είναι ένα πρωτάθλημα MX το οποίο διεξάγεται στην Βρετανία, σε τεχνητές πίστες εντός σταδίων θυμίζοντας αρκετά το αμερικανικό Supercross. 

Στον τελευταίο γύρο της σεζόν, ο αναβάτης του Stark Varg από το Windsor κατάφερε να τερματίσει τρίτος μπροστά σε ένα κατάμεστο στάδιο. Το αποτέλεσμα αυτό ανέδειξε τον Brunell Πρωταθλητή με άνετο προβάδισμα 34 πόντων, μπροστά από τον Harri Kullas (FUS Marsh Geartec Racing) με τον Adam Chatfield (Mark McCann 64 YouTube Channel) να ολοκληρώνει το βάθρο.

Stark Future

Από την άλλη, η ομάδα Stark Future Racing Team έγραψε τη δική της ιστορία, καταφέρνοντας να είναι η πρώτη με ηλεκτρική μοτοσυκλέτα που αναδεικνύεται Πρωταθλήτρια Ομάδων στον εν λόγω θεσμό. Διπλή λοιπόν η γιορτή για τη Stark Future, που είδε τόσο τον αναβάτη της όσο και την ομάδα της να φτάνουν στην κορυφή, ενώ θυμίζουμε πως η Stark έχει ρίξει την ηλεκτρική Varg της σε πολλούς θεσμούς αγώνων ακόμα, όμως λόγω κανονισμών της FIM για την ώρα η ηλεκτρική Off-Road μοτοσυκλέτα συμμετέχει μόνο σε εθνικά και όχι σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα.

Για την ιστορία, νικητής του τελευταίου γύρου του πρωταθλήματος, ήταν ο Cedric Soubeyras (Dirt Store Kawasaki), σε έναν ανταγωνιστικό αγώνα στην OVO Arena του Wembley. Στο βάθρο βρέθηκε επίσης ο Jorge Zaragoza (FUS Marsh Geartec Racing) στην δεύτερη θέση, μπροστά από τον πρωταθλητή του AX για το 2024.