R1200GS 2017: Exclusive και Rallye

Από τον

Λάζαρο Μαυράκη

8/11/2016

Πλήρως ανανεωμένο και με δύο πλέον διαθέσιμες επιλογές, θα είναι για το 2017 το R1200GS της BMW. Οι δύο αυτές επιλογές ονομάζονται Exclusive και Rallye και διαθέτουν ως κοινό παρονομαστή τις βελτιώσεις στο σύστημα μετάδοσης, που αφορούν στην εκμηδένιση των απότομων αντιδράσεων του άξονα της τελικής μετάδοσης, και τον επανασχεδιασμό των αξόνων του κιβωτίου και του μύλου.


Το Exclusive είναι προσανατολισμένο για περισσότερο ασφάλτινη χρήση και για όσους το χρησιμοποιούν πιο πολύ για την καθημερινή τους μετακίνηση αλλά και για ταξίδια. Το χαμηλό προφίλ σε ό,τι αφορά το χρωματικό του συνδυασμό το κάνει κατάλληλο και για όσους υποψήφιους ιδιοκτήτες δεν επιθυμούν την κραυγαλέα εμφάνιση και το υπερβολικό "φόρτωμα" με έξτρα εξοπλισμό, λες και θα κάνουν τρεις φορές τον γύρο της υφηλίου.


Είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα τα ονόματα που έχει δώσει η BMW στις χρωματικές επιλογές της, όπως το "Iced Chocolate metallic" ή το "Monolith metallic matt" για το ρεζερβουάρ. Γκρι μεταλλικό είναι βαμμένο και το πλαίσιο, ενώ στην μετάδοση κυριαρχεί το μαύρο, με το χρυσό χρώμα των δαγκανών να κάνει την αντίθεση. Η συγκεκριμένη έκδοση δεν διαθέτει κάτι άλλο ιδιαίτερο στον στάνταρ εξοπλισμό της, αλλά θα μπορεί να δεχθεί ως έξτρα τα Pro modes για την χαρτογράφηση του κινητήρα και το νέας γενιάς Dynamic ESA, τις ημι-ενεργητικές αναρτήσεις δηλαδή της BMW.


Η έκδοση Rallye, όπως μαρτυρά το όνομά της, έχει σαφώς πιο χωμάτινο χαρακτήρα και αποτελεί στην ουσία μια ενδιάμεση πρόταση για όσους δεν θέλουν να πάνε στην υπερβολή του R1200GS Adventure. Το GS Rally διαθέτει ακτινωτούς τροχούς για tubeless ελαστικά, ενώ μπορεί ο ιδιοκτήτης του να το παραγγείλει φυσικά με τρακτερωτά ελαστικά, και έχει και τη δυνατότητα να τοποθετηθούν ως έξτρα τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη και οι χειρολαβές-βάσεις για βαλίτσες-σχάρα.
Η σέλα του είναι διαφορετική (Rallye), όπως και η πιο σπορ ζελατίνα του με το χαμηλότερο ύψος, ενώ διαθέτει προστασίες για το ψυγείο και το πλαίσιο. Τα μαρσπιέ είναι πιο φαρδιά, ενώ και σ' αυτό υπάρχει η δυνατότητα για αναβάθμιση των αναρτήσεων (οι οποίες είναι ίδιες με του Adventure) με το Dynamic ESA νέας γενιάς.

Bajaj : Τεράστια αύξηση πωλήσεων 25% τον Ιανουάριο 2026

Μεγάλη αύξηση και στις εξαγωγές από τους Ινδούς - Με Pulsar και KTM, στο καλύτερο ξεκίνημα χρονιάς για την Bajaj
KTM BAJAJ
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

4/2/2026

Η ινδική εταιρεία μπαίνει στο 2026 με ρεκόρ πωλήσεων, επιβεβαιώνοντας την ισχυρή θέση της στην παγκόσμια αγορά μοτοσυκλέτας.

Από το ποδαρικό του 2026 η Bajaj Auto μπήκε στη νέα χρονιά με εντυπωσιακή αύξηση 25% στο σύνολο πωλήσεων του Ιανουαρίου στην εγχώρια αγορά της Ινδίας, και με άνοδο 22% στις εξαγωγές, επιβεβαιώνοντας ότι ο όμιλος βρίσκεται σε φάση δυναμικής ανάπτυξης.

Οι εξαιρετικές αυτές επιδόσεις έρχονται να προστεθούν στις πρόσφατες εξαγορές των KTM, Husqvarna και GasGas, ενώ αιχμή του δόρατος των πωλήσεων της Ινδίας αλλά και στις εξαγωγές παίζει η σειρά Pulsar, που συνεχίζει να αποτελεί τη ραχοκοκαλιά της Bajaj στις αναδυόμενες αγορές. Μην ξεχνάμε και τις μοτοσυκλέτες των KTM και Husqvarna που φτιάχνονται στο εργοστάσιο της Bajaj στην Ινδία.

Bajaj

Στην εγχώρια αγορά της Ινδίας, η Bajaj πούλησε τον Ιανουάριο του 2026 214.727 δίκυκλα, έναντι 171.299 τον Ιανουάριο του 2025, καταγράφοντας άνοδο 25%. H επίδοση αυτή την φέρνει στην τέταρτη θέση, πίσω από τις Hero (520.208), Honda (519.579) και TVS (383.262).

Ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι το άλμα σε σχέση με τον Δεκέμβριο του 2025, όταν είχαν πουληθεί μόλις 132.228 μονάδες, δείχνοντας ότι το νέο έτος έφερε σημαντική αύξηση της ζήτησης. Σημαντικό είναι ότι στα νούμερα αυτά περιλαμβάνονται και τα μικρά Triumph που παράγει η εταιρεία, αλλά και τα ηλεκτρικά retro-scooters Chetak.

 

Ιανουάριος 2026

Ιανουάριος 2025

Μεταβολή %

Διτροχα

 

 

 

Ινδία

214.727

171.299

25

Εξαγωγές

191.568

157.114

22

Σύνολο

406.295

328.413

24

Επαγγελματικά Οχήματα

 

 

 

Ινδία

47.248

37.060

27

Εξαγωγές

23.879

15.567

53

Σύνολο

71.127

52.627

35

Συνδιαστικά (Δίτροχα + Επαγγελματικά)

 

 

 

Ινδία

261.975

208.359

26

Εξαγωγές

215.447

172.681

25

Σύνολο

477.422

381.040

25

Το ίδιο ισχυρή ήταν και η εικόνα στις εξαγωγές. Οι πωλήσεις μοτοσυκλετών στο εξωτερικό ανέβηκαν κατά 22%, φτάνοντας τις 191.568 μονάδες από 157.114 έναν χρόνο πριν. Έτσι, οι συνολικές πωλήσεις δικύκλων της Bajaj εκτοξεύτηκαν στις 406.295 μονάδες, αυξημένες κατά 24% σε σχέση με τον Ιανουάριο του 2025. Η εταιρεία επιβεβαιώνει έτσι τη θέση της ως ένας από τους μεγαλύτερους εξαγωγείς μοτοσυκλετών στον κόσμο, με ισχυρή παρουσία σε Αφρική, Λατινική Αμερική και Ασία.

Παράλληλα, η Bajaj είδε και τον τομέα των επαγγελματικών οχημάτων να κινείται εξαιρετικά. Στην Ινδία, οι πωλήσεις έφτασαν τις 47.248 μονάδες, αυξημένες κατά 27% σε σχέση με πέρσι, ενώ οι εξαγωγές σημείωσαν πραγματική απογείωση με +53%, αγγίζοντας τις 23.879 μονάδες. Έτσι, το σύνολο των επαγγελματικών οχημάτων ανέβηκε στις 71.127 μονάδες, 35% πάνω από τον περσινό Ιανουάριο.

Στο γενικό σύνολο μοτοσυκλετών και επαγγελματικών οχημάτων, η Bajaj κατέγραψε τον Ιανουάριο του 2026 συνολικά 477.422 πωλήσεις, έναντι 381.040 τον Ιανουάριο του 2025. Πρόκειται για άνοδο 25%, με τις εγχώριες πωλήσεις να αυξάνονται κατά 26% και τις εξαγωγές κατά 25%.

 

Απρ-Ιαν 2026

Απρ-Ιαν 2025

Μεταβολή %

Διτροχα

 

 

 

Ινδία

1.941.855

1.978.452

-2

Εξαγωγές

1.614.601

1.388.707

16

Σύνολο

3.556.456

3.367.159

6

Επαγγελματικά Οχήματα

 

 

 

Ινδία

426.785

404.344

6

Εξαγωγές

240.817

157.569

53

Σύνολο

667.575

561.913

19

Συνδιαστικά (Δίτροχα + Επαγγελματικά)

 

 

 

Ινδία

2.368.613

2.382.796

-1

Εξαγωγές

1.855.418

1.546.276

20

Σύνολο

4.224.031

3.929.072

8

Το ενδιαφέρον είναι ότι, αν δούμε τη μεγάλη εικόνα του περασμένου οικονομικού έτους (Απρίλιος 2025 - Ιανουάριος 2026), η εγχώρια αγορά της Bajaj παραμένει σχετικά στάσιμη, με μικρή πτώση 1% συνολικά στα δίκυκλα. Όμως οι εξαγωγές σημειώνουν διψήφια άνοδο, παρασύροντας προς τα πάνω όλη την εταιρεία. Στο δεκάμηνο, η Bajaj έχει αυξήσει τις συνολικές της πωλήσεις κατά 8%, κυρίως χάρη στις διεθνείς αγορές.

Εν αναμονή των νέων Pulsar και με τα ευρωπαϊκά της εμπορικά σήματα (KTM - Husqvarna - GASGAS) στο πλευρό της, όλα δείχνουν ότι η αρχή του έτους είναι ενδεικτική της πορείας.