EICMA 2023: Honda CBR600RR – Επιστροφή στην Ευρώπη με τεχνολογία αιχμής [VIDEO]

Κι όμως μπορούν!
1
Μπάμπη Μέντη
Από τον

Μπάμπη Μέντη

7/11/2023

Έχουν περάσει έξι ολόκληρα χρόνια από τότε που η Honda ανακοίνωσε πως σταματά την πώληση του CBR600RR στις αγορές της Ε.Ε. λόγω των προδιαγραφών Euro 4/ Euro 5 και όλοι οι φίλοι και οπαδοί των ιαπωνικών τετρακύλινδρων supersport 600 πίστεψαν πως η ζωή τους από εδώ και στο εξής θα γεμίσει με δικύλινδρα εν σειρά και ο χαρακτηριστικός ήχος των τετρακύλινδρων που ανεβάζουν πάνω από τις 14.000 στροφές θα γίνει μια νοσταλγική ανάμνηση. Μόλις πριν δύο χρόνια, η Honda παρουσίασε στην Ιαπωνία μια εκ βάθους ανανεωμένη CBR600RR, την οποία όμως την προόριζε αποκλειστικά για αγωνιστική χρήση και για τις αγορές με “χαλαρές” προδιαγραφές ρύπων. Να όμως που τελικά η ιαπωνική εταιρεία πήρε την απόφαση που χρειαζόταν με την καρδιά και όχι τόσο με την λογική, παρουσιάζοντας στην EICMA την ευρωπαϊκών προδιαγραφών έκδοση της CBR600RR, η οποία δεν είναι μια φιμωμένη μοτοσυκλέτα για το μικρό πλέον κοινό των supersport 600. Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει, καθώς το νέο CBR600RR είναι από τα ισχυρότερα και πιο τεχνολογικά προηγμένα τετρακύλινδρα 600 που έχουν βγει στην παραγωγή.

2

Ο κινητήρας του έχει 89kw (σχεδόν 120 ίππους) στις 14.250 στροφές, με την ροπή των 6,5kg/m να κορυφώνεται στις 11.500 στροφές.

Οι αυλοί εισαγωγής έχουν νέο σχήμα που αυξάνει την ποσότητα εισερχόμενου αέρα κατά 2,2% και η τροφοδοσία τους γίνεται πλέον με ride by wire ψεκασμό διαμέτρου 4 Χ 44mm που προέρχεται από την CBR1000RR-R Fireblade και είχαν εξελιχθεί για την εξωτική RCV213S!

Ο ride by wire ψεκασμός έφερε μαζί του ένα πλήρες πακέτο σύγχρονων ηλεκτρονικών, που περιλαμβάνει 3 riding modes και δύο ανοιχτά mode που επιτρέπουν στον αναβάτη να βάλει τις δικές του ρυθμίσεις, traction control με 9 επίπεδα ευαισθησίας, wheelie control με 3 επίπεδα ευαισθησίας, αποτροπή ανύψωσης πίσω τροχού στα φρεναρίσματα και engine brake control. Ο συμπλέκτης είναι μονόδρομος και υπάρχει quick/shifter που ρυθμίζεται σε 3 επίπεδα ευαισθησίας για ομαλές και γρήγορες αλλαγές ταχυτήτων.

Η ECU και η IMU με δυνατότητα υπολογισμού 100 παραμέτρων το δευτερόλεπτο είναι επίσης δώρα του Fireblade, οπότε έχουμε cornering ABS, το οποίο είναι 2,5 κιλά ελαφρύτερο από το C-ABS του προηγούμενου μοντέλου. Στο CBR600RR το cornering ABS χρησιμοποιεί κεντρική μονάδα της NISSIN.

3

Το βάρος του νέου CBR600RR έχει μείνει στα 193 κιλά γεμάτο, όχι μόνο λόγω του ελαφρύτερου ABS, αλλά και λόγω του νέου ψαλιδιού που επίσης είναι 150gr ελαφρύτερο από πριν.

Οι αναρτήσεις είναι φυσικά της SHOWA, με το πολυρυθμιζόμενο upside/down πιρούνι 41mm μπρος να έχει δύο ακτινικές δαγκάνες και δίσκους 310mm. Πίσω έχουμε ένα αμορτισέρ με μοχλικό πίσω της ίδιας εταιρείας.

Εκσυγχρονισμένη είναι και η εικόνα που βλέπει ο αναβάτης, με την έγχρωμη οθόνη TFT των 5” να έχει τρία διαφορετικά γραφικά για να διαλέξεις και υπάρχουν πέντε led φωτάκια που λειτουργούν σαν shift-light για να αλλάζεις ταχύτητα την σωστή στιγμή.

Μιλώντας για LED δεν πρέπει να ξεχάσουμε τους προβολείς και τα φλας, τα οποία έχουν λειτουργία “emergency” όταν επεμβαίνει το ABS για να ειδοποιήσει όσους ακολουθούν πως φρενάρισες δυνατά.

6

Το γεγονός πως το σηματάκι της Honda στο ρεζερβουάρ είναι το ίδιο με του RCV213-S, αποτελεί δείγμα πως το κόστος κατασκευής και η τελική τιμή πώλησης δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τους δημιουργούς της. Οπότε όσοι κάνουν όνειρα πως θα είναι φτηνή και προσιτή όσο τα δικύλινδρα της μεσαίας κατηγορίας ας αλλάξουν πλευρό. 

 

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Ιουλίου 2026 - Άνοδος ταξινομήσεων για μήνα και 7μηνο

SYM, Honda και Yamaha στην κορυφή - Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε εταιρεία
ιούλιος ταξινομήσεις ελληνικής αγοράς 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

7/9/2026

Μετά από τεράστια καθυστέρηση έχουμε στα χέρια μας τις ταξινομήσεις του Ιουλίου με την αγορά να κινείται ανοδικά στον μήνα αλλά και στο επτάμηνο του 2026.

Η μεγάλη καθυστέρηση στην ανακοίνωση των ταξινομήσεων οφείλεται σε διαφορά που είχε εντοπιστεί στα νούμερα του ΣΕΜΕ και σε εκείνα της ΕΛΣΤΑΤ, από την οποία ο σύνδεσμος περίμενε την σχετική επιβεβαίωση/διασταύρωση ώστε να μπορέσει να ανακοινώσει τις ταξινομήσεις. Αυτό έγινε με τον Ιούλιο να κλείνει με άνοδο της τάξης του 5,38% και 10.830 ταξινομήσεις έναντι 10.277 ταξινομήσεων τον αντίστοιχο μήνα του 2025.

Περισσότερες ταξινομήσεις για τον μήνα και αύξηση και στις συνολικές ταξινομήσεις από την αρχή της χρονιάς με το επτάμηνο του 2026 να καταγράφει άνοδο 3,14% έναντι του ίδιου διαστήματος πέρσι και τις ταξινομήσεις να ανεβαίνουν από τις 53.423 στις 55.102.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούλιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

1.713

15,82%

2

HONDA

1.712

15,81%

3

YAMAHA

1.090

10,06%

4

PIAGGIO

1.052

9,71%

5

CFMOTO

894

8,25%

6

VOGE

804

7,42%

7

DAYTONA

583

5,38%

8

QJMOTOR

395

3,65%

9

ZONTES

292

2,70%

10

KYMCO

259

2,39%

11

APRILIA

249

2,30%

12

VESPA

157

1,45%

13

LETBE

148

1,37%

14

THRUST

147

1,36%

15

ASUS

137

1,27%

16

BMW

127

1,17%

17

SUZUKI

125

1,15%

18

KTM

91

0,84%

19

ROYAL ENFIELD

69

0,64%

20

KEEWAY

61

0,56%

 

TRIUMPH

61

0,56%

21

MALAGUTI

56

0,52%

22

MORBIDELLI

54

0,50%

23

KOVE

45

0,42%

24

GEMINI

43

0,40%

25

UM

42

0,39%

26

PEUGEOT

41

0,38%

27

DUCATI

29

0,27%

28

KAWASAKI

27

0,25%

29

BENELLI

18

0,17%

30

MOTO GUZZI

17

0,16%

31

SEGWAY

16

0,15%

 

LIFAN INDUSTRY

16

0,15%

32

BETA

11

0,10%

 

BRIXTON

11

0,10%

33

ECOSHIFT

9

0,08%

 

ΆΛΛΟΙ

229

2,11%

 

ΣΥΝΟΛΟ

11.259

100%

 

2025

10.277

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

9,55%

 

Τον Ιούλιο η SYM βρέθηκε στην πρώτη θέση των ταξινομήσεων με 1.713 μονάδες. Πίσω της με μόλις μία ταξινόμηση διαφορά η Honda με 1.712 μονάδες. Στην τρίτη θέση η Yamaha με 1.090 ταξινομήσεις. Αντίστοιχα διαμορφώθηκαν και τα μερίδια των τριών εταιρειών με τη SYM να κάνει δικό της το 15,82%, τη Honda να αποσπά το 15,81% και τη Yamaha να παίρνει το 10,96% επί του συνόλου. 

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών στο επτάμηνο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

9.421

17,10%

2

SYM

8.833

16,03%

3

YAMAHA

5.848

10,61%

4

PIAGGIO

5.071

9,20%

5

CFMOTO

4.028

7,31%

6

VOGE

3.477

6,31%

7

DAYTONA

2.879

5,22%

8

ZONTES

2.621

4,76%

9

QJMOTOR

1.865

3,38%

10

KYMCO

964

1,75%

11

APRILIA

881

1,60%

12

BMW

825

1,50%

13

ASUS

824

1,50%

14

VESPA

649

1,18%

15

LETBE

638

1,16%

16

SUZUKI

609

1,11%

17

THRUST

581

1,05%

18

KEEWAY

439

0,80%

19

ROYAL ENFIELD

408

0,74%

20

KTM

393

0,71%

21

TRIUMPH

325

0,59%

22

MALAGUTI

314

0,57%

23

MORBIDELLI

285

0,52%

24

KOVE

243

0,44%

25

ECOSHIFT

222

0,40%

26

KAWASAKI

207

0,38%

27

PEUGEOT

164

0,30%

28

UM

158

0,29%

29

BENELLI

133

0,24%

30

DUCATI

127

0,23%

31

GEMINI

119

0,22%

32

MOTO GUZZI

100

0,18%

33

SEGWAY

69

0,13%

34

BETA

62

0,11%

35

LIFAN INDUSTRY

57

0,10%

36

BRIXTON

56

0,10%

 

ΆΛΛΟΙ

1.207

2,19%

 

ΣΥΝΟΛΟ

55.531

100%

 

2025

53.423

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

 3,95%

 

Στους επτά πρώτους μήνες του 2026 η Honda είναι εκείνη που βρίσκεται στην κορυφή με 9.421 ταξινομήσεις που αντιστοιχούν στο 17,10% επί του συνόλου της αγοράς. Στη δεύτερη θέση βρίσκεται η SYM με 8.833 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς στο 16.03%. Τρίτη είναι η Yamaha με 5.848 μονάδες και 10,61% μερίδιο αγοράς.