Forum Wars Vol. 1

Έχουν τα V2 περισσότερη ροπή;
Μπάμπη Μέντη
Από τον

Μπάμπη Μέντη

5/1/2017

Ένα από τα αγαπημένα θέματα που χρησιμοποιούν ως αφορμή οι οπαδοί των τετρακύλινδρων και δικύλινδρων κινητήρων για να τσακωθούν μεταξύ τους, είναι το κατά πόσο ένα δικύλινδρος κινητήρας (ίδιων κυβικών και ίδιας τεχνολογίας) έχει ή δεν έχει περισσότερη ροπή από έναν τετρακύλινδρο. Φυσικά κανείς ποτέ δεν έχει καταφέρει να δώσει μια σωστή απάντηση στο ερώτημα για τους απλούς λόγους:

Πρώτον: Το ερώτημα βασίζεται σε λάθος διατύπωση της έννοιας της ροπής

Το κακό ξεκίνησε την εποχή που δυναμόμετρα είχαν μόνο τα εργοστάσια και ο υπόλοιπος κόσμος έβγαζε τα συμπεράσματά του για την απόδοση των κινητήρων βασιζόμενος στα στοιχεία που ανακοίνωναν οι εταιρείες και στην αίσθηση από την οδήγηση της μοτοσυκλέτας. Αυτό είχε δύο τρωτά σημεία: Από την μια μεριά τα εργοστάσια ανακοίνωναν συνήθως ψευδή στοιχεία και από την άλλη μεριά ο αναβάτης νόμιζε ότι η αμεσότητα στην απόκριση του γκαζιού οφείλεται στη ροπή του κινητήρα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν η κόντρα μεταξύ του πρώτου Honda CB 750 και της πρώτης Ducati 750 SS, όπου βάσει των εργοστασιακών στοιχείων έπρεπε το CB 750 να είναι ελαφρώς ταχύτερο σε όλες τις μετρήσεις επιδόσεων (από στάση, τελική ταχύτητα και ρεπρίζ) κάτι όμως που δεν συνέβαινε στην πραγματικότητα.

Ο λόγος φυσικά ήταν ότι το CB 750 δεν έβγαζε ποτέ τα άλογα και την ροπή που ανακοίνωνε η Honda, ενώ τα στοιχεία της Ducati ήταν πιο κοντά στην πραγματικότητα. Οι επόμενες γενιές τετρακύλινδρων κινητήρων βελτίωσαν πολύ την απόδοσή τους, ξεπερνώντας σε ιπποδύναμη και ροπή τους αντίστοιχους δικύλινδρους κινητήρες, όμως και πάλι όποιος οδηγούσε μια δικύλινδρη μοτοσυκλέτα έλεγε ότι έχει περισσότερη ροπή από μια αντίστοιχη τετρακύλινδρη. Γιατί; Μα φυσικά γιατί πλέον είχε ταυτιστεί στο μυαλό όλων ότι η ΑΠΟΚΡΙΣΗ στο άνοιγμα του γκαζιού είναι η ΡΟΠΗ ενός κινητήρα. Με αυτή την εντελώς λάθος βάση, συνεχίζεται ο πόλεμος των οπαδών στα forum ακόμα και σήμερα.  

 

Δεύτερον: Για την σύγκριση χρησιμοποιούνται λάθος δυναμομετρήσεις

Όταν πλέον τα δυναμόμετρα έγιναν αρκετά φτηνά για να μπορεί να τα αγοράσει ένα συνοικιακό συνεργείο, όλοι πίστεψαν ότι θα είναι εύκολο να μάθουμε την αλήθεια και αν όντως οι δικύλινδροι κινητήρες έχουν περισσότεροι ροπή από τους αντίστοιχης τεχνολογίας και κυβισμού τετρακύλινδρους. Αμ, δε! Το μόνο που έγινε τελικά είναι να προστεθούν στην κουβέντα χιλιάδες διαγράμματα και ακατανόητες μαθηματικές εξισώσεις που δεν χρησιμεύουν σε τίποτα. Ο λόγος είναι ότι η διαδικασία των δυναμομετρήσεων που χρησιμοποιούνται δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που κάνει ο αναβάτης οδηγώντας την μοτοσυκλέτα του.

Πάνω στο δυναμόμετρο ανοίγεις τέρμα το γκάζι από τις 1800-2500 στροφές και το κρατάς χουφτωμένο μέχρι τον κόφτη. Αντιθέτως, στο δρόμο έχεις είτε κλειστό, είτε μισο-ανοιγμένο το γκάζι μεταξύ 3000-6000 στροφές και ξαφνικά το ανοίγεις τέρμα. Ένας δικύλινδρος κινητήρας είναι απόλυτα φυσιολογικό να αντιδράσει πιο άμεσα στο απότομο άνοιγμα του γκαζιού από έναν τετρακύλινδρο, με αποτέλεσμα ο αναβάτης να νομίζει ότι αυτό οφείλεται στην ροπή, ενώ στην πραγματικότητα οφείλεται στην αποτελεσματικότερη καύση του μεγαλύτερου θαλάμου καύσης ενός δικύλινδρου (επιπλέον έχει συνήθως και μεγαλύτερες βαλβίδες και μεγαλύτερη διαδρομή και αναλογικά μικρότερης διαμέτρου καρμπιρατέρ/ψεκασμό) όταν εισέρχεται ξαφνικά μια υπερβολική ποσότητα μείγματος.

Το καλύτερο παράδειγμα για να καταλάβουμε ότι το θέμα του τσακωμού δεν πρέπει να είναι η ροπή, αλλά το κατά πόσο μπορούν οι δικύλινδροι να “κάψουν” αποτελεσματικότερα την ξαφνική εισροή υπερβολικής ποσότητας μείγματος από το απότομο άνοιγμα του γκαζιού, είναι να συγκρίνουμε δύο ίδιους τετρακύλινδρους κινητήρες με διαφορετικού μεγέθους καρμπιρατέρ/ψεκασμό.

Όπως ας πούμε τον κινητήρα του CBR 400 RR και του CB 400. Το γυμνό CB 400, λόγω των μικρότερων καρμπιρατέρ είχε αρκετά πιο “γεμάτη αίσθηση” στις χαμηλές και μεσαίες στροφές από το supersport CBR 400 RR παρά το γεγονός ότι έβγαζε λιγότερη ροπή και φυσικά πολύ λιγότερη δύναμη πάνω στο δυναμόμετρο, στις ίδιες ακριβώς στροφές.

Όμως η απολύτως καλύτερη απόδειξη για να καταλάβουμε ότι όλο το θέμα είναι στην απόκριση του γκαζιού και όχι στη ροπή, είναι να οδηγήσεις μια μοτοσυκλέτα με ψεκασμό ride by wire και απλώς να αλλάξεις την ρύθμιση του ψεκασμού. Για παράδειγμα, το ΜΤ-09 εμφανίζει ακριβώς την ίδια καμπύλη ροπής και ιπποδύναμής, τόσο στο Mode STD, όσο και στο Mode A. Απόλυτα λογικό, αφού η δυναμομέτρηση έγινε ανοίγοντας το γκάζι τέρμα από το ρελαντί. Όμως οδηγώντας το δρόμο, με το Mode A το MT-09 σου φεύγει από τα χέρια στο παραμικρό άνοιγμα του γκαζιού (πω, πω ροπή!!! Θα λέγανε οι πατεράδες μας) ενώ στο Mode STD η επιτάχυνση έρχεται πιο ομαλά (τι έγινε ρε παιδιά! Πού πήγε η ροπή που βλέπω στο διάγραμμα;).

Ο μόνος τρόπος για να σου δείξει το δυναμόμετρο αυτό που νιώθεις οδηγώντας στο δρόμο, είναι απλώς να κλείσεις το γκάζι στις 4000-6000 στροφές και να το ανοίξεις απότομα τέρμα. Μετά μπορείς να μετρήσεις τον χρόνο που χρειάστηκε ο κινητήρας να ανεβάσει στις πρώτες 500 στροφές (δηλαδή πόσο χρόνο του πήρε από τέρμα κλειστό γκάζι π.χ. στις 4000 για να πάει από τις 4500). Συνήθως ένας δικύλινδρος πετυχαίνει καλύτερους χρόνους από έναν τετρακύλινδρο στο μεσαίο φάσμα στροφών.

 

Τρίτον: Με το θέμα ασχολούνται οπαδοί

Ένα άλλο γεγονός που καθιέρωσε την κόντρα μεταξύ δικύλινδρων και τετρακύλινδρων, έχει να κάνει με το γεγονός ότι για πολλά χρόνια οι τετρακύλινδροι κινητήρες ήταν κυρίως ιαπωνικής προέλευσης και οι δικύλινδροι ευρωπαϊκης. Έτσι η κόντρα μεταξύ “γιαπωνέζων” και “ευρωπαίων” τροφοδοτούσε διαρκώς τους τσακωμούς.

Το οπαδιλίκι έχει την πλάκα του αλλά όταν αρχίσει και γίνεται φανατισμός καταντάει αηδία. Ειδικά τα τελευταία χρόνια με την ανωνυμία που προσφέρει το διαδίκτυο, η κατάσταση έχει αρχίσει να γίνεται έως χυδαία. Όποιος κατάφερε να πάρει με 3000 δόσεις μια μοτοσυκλέτα των 20.000 ευρώ νομίζει ότι έγινε ο super παντογνώστης-μοτοσυκλετιστής και όποιος προσπέρασε έναν κουλό σε τοπικό track day της άνω Καστανιάς νομίζει ότι έγινε ο Rossi. Η αλήθεια είναι ότι κανείς μας δεν τα ξέρει όλα, όλοι κάνουμε λάθη, οι θεωρίες είναι για να ανατρέπονται και το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή είναι η χαρά να ανακαλύπτεις καινούρια πράγματα. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ με ΥΠΕΡΟΧΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!

Bajaj : Τεράστια αύξηση πωλήσεων 25% τον Ιανουάριο 2026

Μεγάλη αύξηση και στις εξαγωγές από τους Ινδούς - Με Pulsar και KTM, στο καλύτερο ξεκίνημα χρονιάς για την Bajaj
KTM BAJAJ
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

4/2/2026

Η ινδική εταιρεία μπαίνει στο 2026 με ρεκόρ πωλήσεων, επιβεβαιώνοντας την ισχυρή θέση της στην παγκόσμια αγορά μοτοσυκλέτας.

Από το ποδαρικό του 2026 η Bajaj Auto μπήκε στη νέα χρονιά με εντυπωσιακή αύξηση 25% στο σύνολο πωλήσεων του Ιανουαρίου στην εγχώρια αγορά της Ινδίας, και με άνοδο 22% στις εξαγωγές, επιβεβαιώνοντας ότι ο όμιλος βρίσκεται σε φάση δυναμικής ανάπτυξης.

Οι εξαιρετικές αυτές επιδόσεις έρχονται να προστεθούν στις πρόσφατες εξαγορές των KTM, Husqvarna και GasGas, ενώ αιχμή του δόρατος των πωλήσεων της Ινδίας αλλά και στις εξαγωγές παίζει η σειρά Pulsar, που συνεχίζει να αποτελεί τη ραχοκοκαλιά της Bajaj στις αναδυόμενες αγορές. Μην ξεχνάμε και τις μοτοσυκλέτες των KTM και Husqvarna που φτιάχνονται στο εργοστάσιο της Bajaj στην Ινδία.

Bajaj

Στην εγχώρια αγορά της Ινδίας, η Bajaj πούλησε τον Ιανουάριο του 2026 214.727 δίκυκλα, έναντι 171.299 τον Ιανουάριο του 2025, καταγράφοντας άνοδο 25%. H επίδοση αυτή την φέρνει στην τέταρτη θέση, πίσω από τις Hero (520.208), Honda (519.579) και TVS (383.262).

Ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι το άλμα σε σχέση με τον Δεκέμβριο του 2025, όταν είχαν πουληθεί μόλις 132.228 μονάδες, δείχνοντας ότι το νέο έτος έφερε σημαντική αύξηση της ζήτησης. Σημαντικό είναι ότι στα νούμερα αυτά περιλαμβάνονται και τα μικρά Triumph που παράγει η εταιρεία, αλλά και τα ηλεκτρικά retro-scooters Chetak.

 

Ιανουάριος 2026

Ιανουάριος 2025

Μεταβολή %

Διτροχα

 

 

 

Ινδία

214.727

171.299

25

Εξαγωγές

191.568

157.114

22

Σύνολο

406.295

328.413

24

Επαγγελματικά Οχήματα

 

 

 

Ινδία

47.248

37.060

27

Εξαγωγές

23.879

15.567

53

Σύνολο

71.127

52.627

35

Συνδιαστικά (Δίτροχα + Επαγγελματικά)

 

 

 

Ινδία

261.975

208.359

26

Εξαγωγές

215.447

172.681

25

Σύνολο

477.422

381.040

25

Το ίδιο ισχυρή ήταν και η εικόνα στις εξαγωγές. Οι πωλήσεις μοτοσυκλετών στο εξωτερικό ανέβηκαν κατά 22%, φτάνοντας τις 191.568 μονάδες από 157.114 έναν χρόνο πριν. Έτσι, οι συνολικές πωλήσεις δικύκλων της Bajaj εκτοξεύτηκαν στις 406.295 μονάδες, αυξημένες κατά 24% σε σχέση με τον Ιανουάριο του 2025. Η εταιρεία επιβεβαιώνει έτσι τη θέση της ως ένας από τους μεγαλύτερους εξαγωγείς μοτοσυκλετών στον κόσμο, με ισχυρή παρουσία σε Αφρική, Λατινική Αμερική και Ασία.

Παράλληλα, η Bajaj είδε και τον τομέα των επαγγελματικών οχημάτων να κινείται εξαιρετικά. Στην Ινδία, οι πωλήσεις έφτασαν τις 47.248 μονάδες, αυξημένες κατά 27% σε σχέση με πέρσι, ενώ οι εξαγωγές σημείωσαν πραγματική απογείωση με +53%, αγγίζοντας τις 23.879 μονάδες. Έτσι, το σύνολο των επαγγελματικών οχημάτων ανέβηκε στις 71.127 μονάδες, 35% πάνω από τον περσινό Ιανουάριο.

Στο γενικό σύνολο μοτοσυκλετών και επαγγελματικών οχημάτων, η Bajaj κατέγραψε τον Ιανουάριο του 2026 συνολικά 477.422 πωλήσεις, έναντι 381.040 τον Ιανουάριο του 2025. Πρόκειται για άνοδο 25%, με τις εγχώριες πωλήσεις να αυξάνονται κατά 26% και τις εξαγωγές κατά 25%.

 

Απρ-Ιαν 2026

Απρ-Ιαν 2025

Μεταβολή %

Διτροχα

 

 

 

Ινδία

1.941.855

1.978.452

-2

Εξαγωγές

1.614.601

1.388.707

16

Σύνολο

3.556.456

3.367.159

6

Επαγγελματικά Οχήματα

 

 

 

Ινδία

426.785

404.344

6

Εξαγωγές

240.817

157.569

53

Σύνολο

667.575

561.913

19

Συνδιαστικά (Δίτροχα + Επαγγελματικά)

 

 

 

Ινδία

2.368.613

2.382.796

-1

Εξαγωγές

1.855.418

1.546.276

20

Σύνολο

4.224.031

3.929.072

8

Το ενδιαφέρον είναι ότι, αν δούμε τη μεγάλη εικόνα του περασμένου οικονομικού έτους (Απρίλιος 2025 - Ιανουάριος 2026), η εγχώρια αγορά της Bajaj παραμένει σχετικά στάσιμη, με μικρή πτώση 1% συνολικά στα δίκυκλα. Όμως οι εξαγωγές σημειώνουν διψήφια άνοδο, παρασύροντας προς τα πάνω όλη την εταιρεία. Στο δεκάμηνο, η Bajaj έχει αυξήσει τις συνολικές της πωλήσεις κατά 8%, κυρίως χάρη στις διεθνείς αγορές.

Εν αναμονή των νέων Pulsar και με τα ευρωπαϊκά της εμπορικά σήματα (KTM - Husqvarna - GASGAS) στο πλευρό της, όλα δείχνουν ότι η αρχή του έτους είναι ενδεικτική της πορείας.