Forum Wars Vol. 1

Έχουν τα V2 περισσότερη ροπή;
Μπάμπη Μέντη
Από τον

Μπάμπη Μέντη

5/1/2017

Ένα από τα αγαπημένα θέματα που χρησιμοποιούν ως αφορμή οι οπαδοί των τετρακύλινδρων και δικύλινδρων κινητήρων για να τσακωθούν μεταξύ τους, είναι το κατά πόσο ένα δικύλινδρος κινητήρας (ίδιων κυβικών και ίδιας τεχνολογίας) έχει ή δεν έχει περισσότερη ροπή από έναν τετρακύλινδρο. Φυσικά κανείς ποτέ δεν έχει καταφέρει να δώσει μια σωστή απάντηση στο ερώτημα για τους απλούς λόγους:

Πρώτον: Το ερώτημα βασίζεται σε λάθος διατύπωση της έννοιας της ροπής

Το κακό ξεκίνησε την εποχή που δυναμόμετρα είχαν μόνο τα εργοστάσια και ο υπόλοιπος κόσμος έβγαζε τα συμπεράσματά του για την απόδοση των κινητήρων βασιζόμενος στα στοιχεία που ανακοίνωναν οι εταιρείες και στην αίσθηση από την οδήγηση της μοτοσυκλέτας. Αυτό είχε δύο τρωτά σημεία: Από την μια μεριά τα εργοστάσια ανακοίνωναν συνήθως ψευδή στοιχεία και από την άλλη μεριά ο αναβάτης νόμιζε ότι η αμεσότητα στην απόκριση του γκαζιού οφείλεται στη ροπή του κινητήρα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν η κόντρα μεταξύ του πρώτου Honda CB 750 και της πρώτης Ducati 750 SS, όπου βάσει των εργοστασιακών στοιχείων έπρεπε το CB 750 να είναι ελαφρώς ταχύτερο σε όλες τις μετρήσεις επιδόσεων (από στάση, τελική ταχύτητα και ρεπρίζ) κάτι όμως που δεν συνέβαινε στην πραγματικότητα.

Ο λόγος φυσικά ήταν ότι το CB 750 δεν έβγαζε ποτέ τα άλογα και την ροπή που ανακοίνωνε η Honda, ενώ τα στοιχεία της Ducati ήταν πιο κοντά στην πραγματικότητα. Οι επόμενες γενιές τετρακύλινδρων κινητήρων βελτίωσαν πολύ την απόδοσή τους, ξεπερνώντας σε ιπποδύναμη και ροπή τους αντίστοιχους δικύλινδρους κινητήρες, όμως και πάλι όποιος οδηγούσε μια δικύλινδρη μοτοσυκλέτα έλεγε ότι έχει περισσότερη ροπή από μια αντίστοιχη τετρακύλινδρη. Γιατί; Μα φυσικά γιατί πλέον είχε ταυτιστεί στο μυαλό όλων ότι η ΑΠΟΚΡΙΣΗ στο άνοιγμα του γκαζιού είναι η ΡΟΠΗ ενός κινητήρα. Με αυτή την εντελώς λάθος βάση, συνεχίζεται ο πόλεμος των οπαδών στα forum ακόμα και σήμερα.  

 

Δεύτερον: Για την σύγκριση χρησιμοποιούνται λάθος δυναμομετρήσεις

Όταν πλέον τα δυναμόμετρα έγιναν αρκετά φτηνά για να μπορεί να τα αγοράσει ένα συνοικιακό συνεργείο, όλοι πίστεψαν ότι θα είναι εύκολο να μάθουμε την αλήθεια και αν όντως οι δικύλινδροι κινητήρες έχουν περισσότεροι ροπή από τους αντίστοιχης τεχνολογίας και κυβισμού τετρακύλινδρους. Αμ, δε! Το μόνο που έγινε τελικά είναι να προστεθούν στην κουβέντα χιλιάδες διαγράμματα και ακατανόητες μαθηματικές εξισώσεις που δεν χρησιμεύουν σε τίποτα. Ο λόγος είναι ότι η διαδικασία των δυναμομετρήσεων που χρησιμοποιούνται δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που κάνει ο αναβάτης οδηγώντας την μοτοσυκλέτα του.

Πάνω στο δυναμόμετρο ανοίγεις τέρμα το γκάζι από τις 1800-2500 στροφές και το κρατάς χουφτωμένο μέχρι τον κόφτη. Αντιθέτως, στο δρόμο έχεις είτε κλειστό, είτε μισο-ανοιγμένο το γκάζι μεταξύ 3000-6000 στροφές και ξαφνικά το ανοίγεις τέρμα. Ένας δικύλινδρος κινητήρας είναι απόλυτα φυσιολογικό να αντιδράσει πιο άμεσα στο απότομο άνοιγμα του γκαζιού από έναν τετρακύλινδρο, με αποτέλεσμα ο αναβάτης να νομίζει ότι αυτό οφείλεται στην ροπή, ενώ στην πραγματικότητα οφείλεται στην αποτελεσματικότερη καύση του μεγαλύτερου θαλάμου καύσης ενός δικύλινδρου (επιπλέον έχει συνήθως και μεγαλύτερες βαλβίδες και μεγαλύτερη διαδρομή και αναλογικά μικρότερης διαμέτρου καρμπιρατέρ/ψεκασμό) όταν εισέρχεται ξαφνικά μια υπερβολική ποσότητα μείγματος.

Το καλύτερο παράδειγμα για να καταλάβουμε ότι το θέμα του τσακωμού δεν πρέπει να είναι η ροπή, αλλά το κατά πόσο μπορούν οι δικύλινδροι να “κάψουν” αποτελεσματικότερα την ξαφνική εισροή υπερβολικής ποσότητας μείγματος από το απότομο άνοιγμα του γκαζιού, είναι να συγκρίνουμε δύο ίδιους τετρακύλινδρους κινητήρες με διαφορετικού μεγέθους καρμπιρατέρ/ψεκασμό.

Όπως ας πούμε τον κινητήρα του CBR 400 RR και του CB 400. Το γυμνό CB 400, λόγω των μικρότερων καρμπιρατέρ είχε αρκετά πιο “γεμάτη αίσθηση” στις χαμηλές και μεσαίες στροφές από το supersport CBR 400 RR παρά το γεγονός ότι έβγαζε λιγότερη ροπή και φυσικά πολύ λιγότερη δύναμη πάνω στο δυναμόμετρο, στις ίδιες ακριβώς στροφές.

Όμως η απολύτως καλύτερη απόδειξη για να καταλάβουμε ότι όλο το θέμα είναι στην απόκριση του γκαζιού και όχι στη ροπή, είναι να οδηγήσεις μια μοτοσυκλέτα με ψεκασμό ride by wire και απλώς να αλλάξεις την ρύθμιση του ψεκασμού. Για παράδειγμα, το ΜΤ-09 εμφανίζει ακριβώς την ίδια καμπύλη ροπής και ιπποδύναμής, τόσο στο Mode STD, όσο και στο Mode A. Απόλυτα λογικό, αφού η δυναμομέτρηση έγινε ανοίγοντας το γκάζι τέρμα από το ρελαντί. Όμως οδηγώντας το δρόμο, με το Mode A το MT-09 σου φεύγει από τα χέρια στο παραμικρό άνοιγμα του γκαζιού (πω, πω ροπή!!! Θα λέγανε οι πατεράδες μας) ενώ στο Mode STD η επιτάχυνση έρχεται πιο ομαλά (τι έγινε ρε παιδιά! Πού πήγε η ροπή που βλέπω στο διάγραμμα;).

Ο μόνος τρόπος για να σου δείξει το δυναμόμετρο αυτό που νιώθεις οδηγώντας στο δρόμο, είναι απλώς να κλείσεις το γκάζι στις 4000-6000 στροφές και να το ανοίξεις απότομα τέρμα. Μετά μπορείς να μετρήσεις τον χρόνο που χρειάστηκε ο κινητήρας να ανεβάσει στις πρώτες 500 στροφές (δηλαδή πόσο χρόνο του πήρε από τέρμα κλειστό γκάζι π.χ. στις 4000 για να πάει από τις 4500). Συνήθως ένας δικύλινδρος πετυχαίνει καλύτερους χρόνους από έναν τετρακύλινδρο στο μεσαίο φάσμα στροφών.

 

Τρίτον: Με το θέμα ασχολούνται οπαδοί

Ένα άλλο γεγονός που καθιέρωσε την κόντρα μεταξύ δικύλινδρων και τετρακύλινδρων, έχει να κάνει με το γεγονός ότι για πολλά χρόνια οι τετρακύλινδροι κινητήρες ήταν κυρίως ιαπωνικής προέλευσης και οι δικύλινδροι ευρωπαϊκης. Έτσι η κόντρα μεταξύ “γιαπωνέζων” και “ευρωπαίων” τροφοδοτούσε διαρκώς τους τσακωμούς.

Το οπαδιλίκι έχει την πλάκα του αλλά όταν αρχίσει και γίνεται φανατισμός καταντάει αηδία. Ειδικά τα τελευταία χρόνια με την ανωνυμία που προσφέρει το διαδίκτυο, η κατάσταση έχει αρχίσει να γίνεται έως χυδαία. Όποιος κατάφερε να πάρει με 3000 δόσεις μια μοτοσυκλέτα των 20.000 ευρώ νομίζει ότι έγινε ο super παντογνώστης-μοτοσυκλετιστής και όποιος προσπέρασε έναν κουλό σε τοπικό track day της άνω Καστανιάς νομίζει ότι έγινε ο Rossi. Η αλήθεια είναι ότι κανείς μας δεν τα ξέρει όλα, όλοι κάνουμε λάθη, οι θεωρίες είναι για να ανατρέπονται και το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή είναι η χαρά να ανακαλύπτεις καινούρια πράγματα. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ με ΥΠΕΡΟΧΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!

Ducati: Ανακοινώθηκε ο νέος τιμοκατάλογος στην Ελλάδα για το 2026

Με όλα τα μοντέλα και τις ειδικές εκδόσεις.
Ducati MY26 Pricelist
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

2/2/2026

Η Ducati δημοσίευσε έναν πλήρη τιμοκατάλογο με την εδεικτική λιανική τιμή στην Ελλάδα για τα μοντέλα του 2026. Οι τιμές ισχύουν από σήμερα 02/02/2026 αντικαθιστώντας όλες τις προηγούμενες και καλύπτουν όλα τα μοντέλα παραγωγής, και τις ειδικές εκδόσεις S, Cors και Carbon.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχουν οι νέες εκδόσεις στις οικογένειες Panigale και Streetfighter, με πληθώρα εξοπλιστικών πακέτων και αγωνιστικών παραλλαγών, αλλά και οι Multistrada V4 σε διαμορφώσεις Radar, Rally και Travel, που δείχνουν ξεκάθαρα την κατεύθυνση της Ducati προς την high-tech τουριστική adventure μοτοσυκλέτα. Στην άλλη άκρη του φάσματος, οι Scrambler 803 και το επετειακό 10° Anniversario Rizoma Edition συνεχίζουν τη neo-retro πλευρά της ιταλικής εταιρείας.

Ducati

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΣ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ DUCATI MODEL YEAR 2026
Ισχύει από 02/02/2026

ΜΟΝΤΕΛΟ

Κυβισμός
(cm3)

Ιπποδύναμη (hp)

Ενδεικτική Τελική Τιμή (€)

SCRAMBLER

 

 

 

Scrambler Icon Dark

803

73

€ 11.600

Scrambler Icon - Red or Yellow or Thrilling Black

803

73

€ 12.600

Scrambler Nightshift - Emerald Green

803

73

€ 14.300

Scrambler Full Throttle - Heritage Livery

803

73

€ 14.300

Scrambler Full Throttle - Rosso GP & Dark Stealth

803

73

€ 12.900

Scrambler Ducati 10° Anniversario Rizoma Edition

803

73

€ 17.400

MONSTER

 

 

 

Monster - Red

890

111

€ 14.400

Monster - Iceberg White

890

111

€ 14.500

HYPERMOTARD

 

 

 

Hypermotard 698 Mono - Red

659

77,5

€ 15.500

Hypermotard 698 Mono RVE

659

77,5

€ 16.500

Hypermotard V2 - Red

890

120

€ 17.400

Hypermotard V2 SP

890

120

€ 22.500

DESERTX

 

 

 

Desert X - White Livery

890

115,6

€ 19.900

DESMO450 MX

 

 

 

Desmo450 MX

450

64

€ 14.300

Desmo450 MX FACTORY

450

64

€ 16.500

MULTISTRADA

 

 

 

Multistrada V2 - Red

890

115,6

€ 17.800

Multistrada V2 S - Red

890

115,6

€ 20.400

Multistrada V2 S - Storm Green

890

115,6

€ 20.800

Multistrada V2 S Travel - Red

890

115,6

€ 21.400

Multistrada V2 S Travel - Storm Green

890

115,6

€ 21.800

Multistrada V4 - Red

1.158

170

€ 23.200

Multistrada V4 S - Red (*)(**)

1.158

170

€ 27.600

Multistrada V4 S Radar - Red (*)(**)

1.158

170

€ 28.600

Multistrada V4 S Travel & Radar - Red (*)(**)

1.158

170

€ 30.400

Multistrada V4 Pikes Peak

1.158

170

€ 36.500

Multistrada V4 RS

1.103

180

€ 45.900

Multistrada V4 Rally Radar - Red

1.158

170

€ 32.800

Multistrada V4 Rally Radar - Jade Green

1.158

170

€ 33.300

Multistrada V4 Rally Sport Travel Adventure - Red

1.158

170

€ 34.800

Multistrada V4 Rally Sport Travel Adventure - Jade Green

1.158

170

€ 35.300

Multistrada V4 Rally Full Adventure - Red

1.158

170

€ 36.400

Multistrada V4 Rally Full Adventure - Jade Green

1.158

170

€ 36.900

DIAVEL

 

 

 

Diavel V4 - Red

1.158

168

€ 33.300

Diavel V4 - Black Roadster Livery

1.158

168

€ 33.700

Diavel V4 RS

1.158

168

€ 47.200

XDiavel V4 - Burning Red

1.158

168

€ 35.500

XDiavel V4 - Black Lava

1.158

168

€ 35.800

STREETFIGHTER

 

 

 

Streetfighter V2 - Red

890

120

€ 19.200

Streetfighter V2 S - Red

890

120

€ 20.800

Streetfighter V2 S - Yellow

890

120

€ 21.200

Streetfighter V4 - Red

1.103

214

€ 29.000

Streetfighter V4 S - Red

1.103

214

€ 33.500

Streetfighter V4 S - Corse

1.103

214

€ 36.000

PANIGALE

 

 

 

Panigale V2 - Red

890

120

€ 20.300

Panigale V2 S - Red

890

120

€ 22.300

Panigale V2 S - Yellow

890

120

€ 22.700

Panigale V2 (MM93/FB63)

890

120

€ 25.700

Panigale V4 - Red

1.103

216

€ 33.700

Panigale V4 S - Red

1.103

216

€ 41.000

Panigale V4 S Corse

1.103

216

€ 44.000

Panigale V4 S Carbon

1.103

216

€ 48.400

Panigale V4 S Carbon Pro

1.103

216

€ 54.000

Panigale V4 R

998

218

€ 51.000

Panigale V4 R 2025 MotoGP Replica

998

218

€ 112.000

Panigale V4 Tricolore

1.103

216

€ 65.000

Panigale V4 Lamborgini

1.103

218

€ 95.000

Ειδικές σημειώσεις 
*Διατίθεται σε μαύρο ή λευκό χρώμα (+€400,00).
**Διατίθεται με Spoked Wheels (+€1.200,00) ή Forged Wheels (+€2.000,00), κατόπιν παραγγελίας. Οι παραπάνω τιμές δεν περιλαμβάνουν έξοδα προετοιμασίας, μεταφοράς και τέλη κυκλοφορίας.
Όλα τα μοντέλα Ducati διαθέτουν 4 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση, χωρίς περιορισμό χιλιομέτρων (εξαιρείται το Desmo450 MX).

Ducati