Harley‑Davidson: Πτώση εσόδων ομίλου 28% στο τέταρτο τρίμηνο 2025

Μείωση εσόδων μοτοσυκλετών 16%, σημαντικές ζημιές στην ηλεκτρική Livewire, δυνατές επιδόσεις HDFS
Harley-Davidson - Οικονομικά αποτελέσματα 2025
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

11/2/2026

Η Harley‑Davidson έκλεισε το 2025 με σημαντική μείωση εσόδων, καθώς η αμερικάνικη εταιρεία συνεχίζει να αναζητεί την πολυπόθητη σταθερότητα μετά τις φάσεις rewire και hardwire στον δρόμο για την ανάκαμψη. Παρά τη δύσκολη χρονιά, η διοίκηση εμφανίζεται αισιόδοξη ότι το 2026 θα αποτελέσει θετικό σημείο καμπής.

Το τέταρτο τρίμηνο του 2025 ήταν ιδιαίτερα δύσκολο για τη Harley‑Davidson, με τα ενοποιημένα έσοδα (έσοδα ολόκληρου του ομίλου) να υποχωρούν κατά 28%, στα 496 εκατ. δολάρια, από 688 εκατ. το 2024. Η πτώση οφείλεται σε μείωση 10% στα έσοδα του HDMC (τομέας μοτοσυκλετών) και 59% στο HDFS (η “τράπεζα” της εταιρείας).

Η εταιρεία κατέγραψε ενοποιημένη λειτουργική ζημιά 361 εκατ. δολαρίων, έναντι 193 εκατ. το προηγούμενο έτος -μεγάλη επιδείνωση 87%. Τα καθαρά αποτελέσματα ήταν επίσης αρνητικά, με ζημιά 279 εκατ. δολαρίων, από 117 εκατ. το Q4 2024 (-139%). Το diluted EPS (Τα κέρδη ανά μετοχή, αφού ληφθεί υπόψη το “χειρότερο” σενάριο: ότι όλες οι πιθανές μετοχές που θα μπορούσαν να εκδοθούν, έχουν εκδοθεί) διαμορφώθηκε σε -2,44 δολάρια, από -0,93 δολάρια πέρυσι.

Στο επίπεδο μοτοσυκλετών, οι παγκόσμιες λιανικές πωλήσεις μειώθηκαν κατά 1% (25.287 μονάδες), όμως η Βόρεια Αμερική -παραδοσιακά η ισχυρότερη αγορά της HD- σημείωσε άνοδο 5%, φτάνοντας τις 15.847 μονάδες. Οι παγκόσμιες αποστολές μοτοσυκλετών μειώθηκαν κατά 4%, στις 13.515 μονάδες.

Σε επίπεδο έτους, τα ενοποιημένα έσοδα υποχώρησαν κατά 14%, στα 4,473 δισ. δολάρια, από 5,187 δισ. το 2024. Το λειτουργικό κέρδος μειώθηκε κατά 7%, στα 387 εκατ. δολάρια, ενώ τα καθαρά κέρδη έπεσαν κατά 26%, στα 339 εκατ. δολάρια.

Η Harley‑Davidson σημείωσε επίσης ότι τα αποθέματα νέων μοτοσυκλετών στους dealers μειώθηκαν κατά 17%, μια κίνηση που εντάσσεται στη στρατηγική εξυγίανσης της χονδρικής.

Παρά τη συνολική πίεση, το τμήμα χρηματοδοτήσεων HDFS αποτέλεσε φωτεινή εξαίρεση παρουσιάζοντας ιστορικό υψηλό κερδοφορίας.

Η ηλεκτρική θυγατρική LiveWire έκλεισε το 2025 με λειτουργική ζημιά 75 εκατ. δολαρίων, σε ευθυγράμμιση με τις προσδοκίες της εταιρείας.

HD

Για το 2026, η Harley‑Davidson προβλέπει:

  • Λιανικές πωλήσεις HDMC: 130.000–135.000 μονάδες
  • Χονδρικές αποστολές: 130.000–135.000 μονάδες
  • Λειτουργικό αποτέλεσμα HDMC: από ζημιά 40 εκατ. έως κέρδος 10 εκατ.
  • Λειτουργικά κέρδη HDFS: 45–60 εκατ.
  • Ζημιά LiveWire: 70–80 εκατ.
  • Επενδύσεις κεφαλαίου: 175–200 εκατ. δολάρια

"Ευθυγραμμίζουμε τη χονδρική δραστηριότητα με τη λιανική ζήτηση και βλέπουμε ήδη πρόοδο", δήλωσε ο CEO Artie Starrs, τονίζοντας ότι το brand, η κοινότητα αναβατών και το δίκτυο dealers παραμένουν τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα της εταιρείας.

Η εταιρεία σημειώνει ότι οι προβλέψεις ενδέχεται να επηρεαστούν από το νέο στρατηγικό πλάνο που θα παρουσιαστεί τον Μάιο του 2026.

Harley Davidson, Inc. (HDI) – Ενοποιημένα Αποτελέσματα 2025
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Έσοδα

496 εκ.

688 εκ.

-28%

4,473 δισ.

5,187 δισ.

-14%

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-361 εκ.

-193 εκ.

-87%

387 εκ.

417 εκ.

-7%

Καθαρά κέρδη HDI

-279 εκ.

-117 εκ.

-139%

339 εκ.

455 εκ.

-26%

Diluted EPS

-2,44

-0,93

-162%

2,78

3,44

-19%

 

Harley Davidson Motor Company (HDMC) - Αποτελέσματα Q4 & FY
 

Q4 2025

Q4 2024

Μεταβολή

FY 2025

FY 2024

Μεταβολή

Αποστολές (χιλ.)

13,5

14,0

-4%

124,5

148,9

-16%

Έσοδα HDMC

379 εκ.

420 εκ.

-10%

3,578 δισ.

4,122 δισ.

-13%

Έσοδα μοτοσυκλετών

194 εκ.

231 εκ.

-16%

2,658 δισ.

3,137 δισ.

-15%

Parts & Accessories

117 εκ.

118 εκ.

-1%

614 εκ.

652 εκ.

-6%

Apparel

47 εκ.

54 εκ.

-13%

216 εκ.

237 εκ.

-9%

Licensing

7 εκ.

4 εκ.

+61%

21 εκ.

23 εκ.

-5%

Other

14 εκ.

13 εκ.

+12%

69 εκ.

73 εκ.

-5%

Gross Margin

-8,0%

-0,8%

—

24,2%

28,0%

—

Λειτουργικό αποτέλεσμα

-260 εκ.

-214 εκ.

-22%

-29 εκ.

278 εκ.

-110%

Ετικέτες

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Αυγούστου 2026: 1-2 για τη CFMOTO στις μοτοσυκλέτες - Με 450MT και Dual 250

1o στα σκούτερ το SYM SR 125 - 1ο το Daytona DY125RS στα παπιά
ταξινομήσεις αυγούστου CFMOTO 450MT best seller 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

15/9/2026

Τον Αύγουστο η CFMOTO είδε για δεύτερο σερί μήνα δύο μοτοσυκλέτες της στην κορυφή των ταξινομήσεων με το 450MT στην πρώτη θέση και το Dual 250 να ακολουθεί.

Ο Αύγουστος δεν είδε αλλαγές στην κορυφή της κατηγορίας των μοτοσυκλετών, ούτε σε εκείνη των παπιών, ωστόσο η πρωτιά άλλαξε θέση στα σκούτερ.

Πάμε να δούμε το Top 20 στις ταξινομήσεις των μοτοσυκλετών για τον Αύγουστο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

450MT

73

2

CFMOTO

DUAL250

64

3

HONDA

ADV750

49

4

HONDA

NX500 / E-CLUTCH

43

5

VOGE

DS625X

29

 

YAMAHA

TRACER 7

29

6

YAMAHA

TRACER 9

28

7

QJMOTOR

SRT 450 RX

25

8

CFMOTO

450NK

24

9

CFMOTO

700MT

23

10

YAMAHA

MT-03

20

11

HONDA

XL750 E-CLUTCH

19

12

YAMAHA

TENERE 700

18

13

HONDA

CB1000GT

17

 

KOVE

800X

17

 

YAMAHA

MT-07

17

 

CFMOTO

800MT / ES

17

14

HONDA

GB350S

16

 

ROYAL ENFIELD

HNTR 350

16

15

CFMOTO

1000MT-X

15

 

BMW

R 1300 GS / ADVENTURE

15

16

CFMOTO

250NK

13

17

BMW

F 450 GS

11

 

CFMOTO

675NK

11

 

KTM

390 ADVENTURE R

11

 

KOVE

800X GT

11

18

SUZUKI

V-Strom 800

10

 

HONDA

NC750X

10

19

BMW

M 1000 XR

9

 

HONDA

CB125F

9

 

TRIUMPH

TIGER SPORT 800

9

 

VOGE

DS525X

9

20

CFMOTO

450CL-C

8

 

HONDA

CRF1100 Africa Twin

8

Με 73 ταξινομήσεις το CFMOTO 450MT πήρε την 1η θέση μεταξύ των μοτοσυκλετών έχοντας πίσω του στη 2η θέση το Dual 250 με 64 μονάδες. Η 3η μοτοσυκλέτα του Αυγούστου ήταν το Honda X-ADV με 49 ταξινομήσεις και 4ο ήταν το Honda NX500 και στις δύο εκδόσεις του. Την πρώτη πεντάδα έκλεισε το Voge DS625X, μαζί με το Yamaha Tracer 7, σε όλες του της εκδόσεις, με 29 ταξινομήσεις για καθεμία από τις δύο μοτοσυκλέτες.

Ακολουθεί το Top 20 στις ταξινομήσεις των σκούτερ τον Αύγουστο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

SYM

SYMPHONY SR 125

167

2

HONDA

PCX125

161

3

HONDA

ADV350

138

4

HONDA

SH150

134

5

PIAGGIO

LIBERTY 125

129

6

HONDA

Vision 110

124

7

PIAGGIO

MEDLEY 200

113

8

SYM

SYMPHONY ST 125

106

9

ZONTES

G368

104

10

YAMAHA

NMAX 125

102

11

YAMAHA

XMAX 300

96

12

PIAGGIO

BEVERLY 400 HPE

92

12

HONDA

FSH125

88

13

PIAGGIO

BEVERLY 310 HPE

82

14

VOGE

SR3

80

15

YAMAHA

NMAX150 TECHMAX

73

16

YAMAHA

RAYZR

66

17

HONDA

SH350

57

 

SYM

JOYRIDE 300

57

18

APRILIA

SR GT 400

54

19

PIAGGIO

MEDLEY 125

52

20

SYM

SYMPHONY ST 200

45

Στα σκούτερ best seller για τον Αύγουστο είναι το SYM Symphony SR 125 με 167 ταξινομήσεις. Στη 2η θέση με 161 ταξινομήσεις το Honda PCX125 σε όλες του τις εκδόσεις. Στην 3η θέση έχουμε ένα ακόμη μοντέλο της Honda, το ADV350 με 138 ταξινομήσεις και 4ο είναι το Honda SH150 με 143 μονάδες. Την πρώτη πεντάδα κλείνει το Piaggio Liberty 125 με 129 ταξινομήσεις. 

Ακολουθεί το Top 20 στις ταξινομήσεις των παπιών για τον Αύγουστο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

DAYTONA

DY125RS

95

2

YAMAHA

CRYPTON S

48

3

GEMINI

ΑRΚ 125X

23

4

DAYTONA

VELOS R 125

18

 

SYM

VF125

18

5

THRUST

LT-190

16

6

ASUS

ASUS 125Ι

14

7

DAYTONA

SPRINTER125

13

8

MALAGUTI

SPECTRE 155Χ

11

 

SYM

VF185

11

9

ASUS

CROSS X 125

10

10

MALAGUTI

LAVA120

9

11

MALAGUTI

SPECTRE GP 125

8

12

HONDA

ASTREA GRAND

5

 

LIFAN

LF125-26C

5

13

HONDA

SUPRA X125

4

14

LETBE

LYNX

3

15

HONDA

C125

2

Στα παπιά το κυρίαρχο μοντέλο με 95 ταξινομήσεις τον Αύγουστο είναι το Daytona DY125RS. Το Yamaha Crypton S είχε 48 ταξινομήσεις και αυτές το έφεραν στη 2η θέση, ενώ το Gemini Ark 125X κατέγραψε 23 ταξινομήσεις για να πάρει την 3η θέση. Στην 4η θέση έχουμε το Daytona Velos R 125 και το SYM VF125 με 18 μονάδες, ενώ στην 5η θέση βλέπουμε το Thrust LT-190 με 16 μονάδες.

Ακολουθεί το Top 10 στις ταξινομήσεις των ATV/SSV για τον Αύγουστο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

CFORCE 450L

29

2

CFMOTO

CFORCE 450

21

3

VOGE

XWOLF300

18

4

CFMOTO

CFORCE 520L

17

5

VOGE

XWOLF 550

10

6

RENLI

RENLI

6

7

CFMOTO

ZFORCE 800 SPORT

5

 

SEGWAY

AT5

5

 

POLARIS

RANGER RZR S 1000

5

 

GEMINI

NOMAD 800

5

 

LZMOTO, UPMOTO

TCROSSER525L

5

8

CFMOTO

CFORCE 625 TOURING

4

9

CFMOTO

CFORCE 1000 OVERLAND

3

 

LINHAI

LANDFORCE 550

3

10

CFMOTO

CFORCE 850 TOURING

2

 

KYMCO

MXU 450

2

 

RENLI

OFF-ROAD RV

2

11

CFMOTO

CFORCE 1000 TOURING

1

 

CFMOTO

CFORCE 1000

1

 

POLARIS

RANGER XP 1000

1

 

BENDA

REDSTONE 550 R2

1

 

RENLI

OFF ROAD RV

1

 

BRP

CAN-AM

1

Στην κατηγορία των ATV/SSV το μοντέλο που μονοπωλεί το ενδιαφέρον είναι το CFMOTO CFORCE 450 στην έκδοση με το μακρύ αλλά και το κοντό μεταξόνιο με την πρώτη να καταγράφει 29 ταξινομήσεις και τη δεύτερη 21 ταξινομήσεις. Στην 3η θέση έχουμε για τον Αύγουστο το Voge XWolf300 με 18 μονάδες. Ακολουθεί 4ο το CFMOTO CFORCE 520L και στην 5η θέση το XWolf 550 της Voge με 10 ταξινομήσεις.