Γράφτηκε από: 
τον Μπάμπη Μέντη

Hellas Rally Raid 2019: Αποτελέσματα δεύτερης ημέρας

Με τους Ιταλούς πρωταγωνιστές

Ο Ιταλός Tonelli Leonardo με τον αριθμό 19 που συμμετέχει στην κατηγορία Μ4 της FIM ήταν ο ταχύτερος την δεύτερη ημέρα του Hellas Rally Raid, συμπληρώνοντας τα δύο σκέλη της διαδρομής, μήκους 220 χιλιομέτρων σε 5 ώρες και 21:35.79. Η διαδρομή χαρακτηρίστηκε από την οργάνωση ως μέσης και υψηλής ταχύτητας και περιελάμβανε ποικίλης ποιότητας και επιπέδου δυσκολίας εδάφη, όπως λασπώδης και σκληρούς χωματόδρομους, αλλά και διαδρομές εκτός χωματόδρομων. Είχαμε μόλις τρεις εγκαταλείψεις στα επίσημα αποτελέσματα των κατηγοριών της FIM, δείγμα του υψηλού επιπέδου των αναβατών αλλά και της συνολικά άρτιας επιλογής των διαδρομών από τους οργανωτές. Ακολουθεί ο πίνακας των αποτελεσμάτων ανά κατηγορία της δεύτερης ημέρας, καθώς και ένα video που επιμελήθηκε η οργάνωση με πλάνα από την πρώτη ημέρα του Hellas Rally Raid στο Καρπενήσι.

Την προχθεσινή, πρώτη ημέρα του αγώνα που θα διαρκέσει ως το τέλος της εβδομάδας, οι αγωνιζόμενοι διέσχισαν μια διαδρομή μήκους 150 χιλιομέτρων, η οποία στην πλειοψηφία της αποτελούνταν από μαλακό χώμα, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν συνθήκες ομαλής προσαρμογής με σχετικά χαμηλαίες μέσες ωριαίες ταχύτητες. Για να δείτε τα αποτελέσματα του Προλόγου πατήστε ΕΔΩ.

Να υπενθυμίσουμε ότι Hellar Rally Raid είναι ένας άρτια οργανωμένος και απαιτητικός τεχνικά αγώνας, ο οποίος αποτελεί για πολλούς κορυφαίους αναβάτες την καλύτερη προετοιμασία και προπόνηση για τους πιο σκληρούς αγώνας rally στον κόσμο. Αυτό άλλωστε είναι και κάτι που επιβεβαιώνεται από τα ονόματα κορυφαίων αναβατών που περιλαμβάνονται στην λίστα των συμμετοχών. Φέτος η βάση του Hellas Rally Raid είναι το Καρπενήσι και καθημερινά οι αγωνιζόμενο θα διανύουν από 160 έως 250 χιλιόμετρα διαδρομής, εκ των οποίων το 90% περίπου είναι χώμα. Για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τον αγώνα, μπορείτε να διαβάσετε το σχετικό άρθρο μας ΕΔΩ.    

Επιπλόεν θα πρέπει να ανφέρουμε και έναν ιδιαίτερο διαγωνισμό που εξελίσσεται παράλληλα με τον αγώνα, στον οποίο οι συμμετέχοντες μπορούν να ανεβάζουν φωτογραφίες στον λογαριασμό του αγώνα στο Facebook (https://www.facebook.com/HRRadventure/) και στο τέλος η φωτογραφία με τα περισσότερα likes θα βραβευθεί.

Αποτελέσματα δεύτερης ημέρας ανά κατηγορία

 

Θέση    Αρ/Συμ  Όνομα                          Κατηγορία         Συνολικός χρόνος         Διαφορά

 

FIM / Class: M1

 

1              4              Cavicchi Alessandro IT        M1                           5h32:37.20                              -

2              5              Cavicchi Edoardo IT             M1                           5h34:17.58                              1:40.38

3              3              Lombardi Michele IT             M1                           5h52:35.70                              19:58.50

4              2              Rowe Stephanie UK              M1                           7h46:57.17                              2h14:19.97

 

FIM / Class: M2

 

1              6              Prazzoli Massimo IT              M2                           5h57:28.61                              -

2              8              Scevola Sergio IT                  M2                           6h14:12.08                              16:43.47

3              27            Cavicchi Eugenio IT             M2                           6h25:52.67                              28:24.06

4              7              Paneri Alessandro IT            M2                           6h43:31.32                              46:02.71

 

FIM / Class: M3

 

1              1              von Zitzewitz Dirk DE            M3                           5h28:00.84                              -

2              38            Engel Milan CZ                      M3                           5h30:06.5                                52:05.71

3              9              Rico Francisco ES                                M3                           5h44:06.34                              16:05.50

4              37            Romero Font Rosa ES          M3                           5h44:50.83                              16:49.99

5              10            M. Escalada Alberto ES         M3                           6h23:39.87                              55:39.03

6              17            Zhadanova Ekaterina RU     M3                           6h29:48.50                              1h01:47.66

7              14            Dell'Amico Andrea IT            M3                           6h40:34.13                              1h12:33.29

8              15            Garcia Jose Emilio ES          M3                           6h58:44.44                              1h30:43.60

9              12            Biau Vincent FR                     M3                           8h40:30.35                              3h12:29.51

DNS 16 Lahouar Patric SE / 39 Frassini Stefano IT

 

FIM / Class: M4

 

1              19            Tonelli Leonardo IT              M4                           5h21:35.79              -

2              25            Cura Matteo IT                       M4                           5h31:45.88              10:10.09

3              24            Barbieri Roberto IT                                M4                           5h31:57.96              10:22.17

4              41            Zacchetti Cesare IT               M4                           5h48:09.11              26:33.32

5              22            Houlihan Andrew AU            M4                           6h02:10.88              40:35.09

6              23            J. Picazo Manuel Alvaro ES     M4                           6h26:48.161h         05:12.37

7              21            Merino Garcia Esther ES      M4                           6h57:55.591h         36:19.80

DNS – 28              Garbin Roberto IT

 

FIM / Class: M5

 

1              32            Kreidl Ferdinand AT             M5                           5h45:39.20              -

2              40            Boila Daniele IT                     M5                           6h13:13.85              27:34.65

3              33            Ionut-Mihai Florea RO          M5                           6h20:07.56              34:28.36

 

FIM / Class: M6

1              35            Catanese Francesco IT        M6                           6h33:57.17

2              34            Cotti Michele IT                     M6                           6h46:01.47              12:04.30

 

FIM / Class: Q

DNS -   700          Souday Sebastien FR