Honda CBR 1000 RR-R: Καλύτερη τώρα η ψύξη – Επιβεβαίωση του MOTO

Παραδοχή Honda για ανάγκη καλύτερης ψύξης στα προηγούμενα μοντέλα
Θάνο Αμβρ. Φελούκα
Από τον

Θάνο Αμβρ. Φελούκα

12/3/2020

Στο τεύχος που κυκλοφορεί φιλοξενούμε την παρουσίαση του CBR 1000 RR-R από το Κατάρ, τότε που οι Άραβες δεν είχαν επιβάλλει δύο εβδομάδες κράτηση σε όποιον ερχόταν από την Ιταλία και τα ταξίδια ήταν στο… πορτοκαλί και όχι στο κόκκινο που είναι τώρα. Τότε δηλαδή που τα MotoGP ήταν ακόμη βέβαιο πως θα γίνουν στην ώρα τους - πριν αλλάξουν όλα μέσα σε λίγες ημέρες.

Στην παρουσίαση στο Κατάρ, που διαβάζετε και για το αντίτιμο του να έχεις τριακόσια χιλιόμετρα με τετάρτη, ανάμεσα σε όλα τα άλλα, η Honda έκανε διαθέσιμο και ένα γράφημα που ξεκάθαρα δείχνει την μεγάλη διαφορά στο κύκλωμα ψύξης που έχει ο νέος κινητήρας.

Περισσότερα άλογα, περισσότερες στροφές, μεγαλύτερη ευστροφία από τον νέο υποτετράγωνο κινητήρα, αλλά στο τέλος αποτελεσματικότερη ψύξη από το προηγούμενο μοντέλο που πρώτη φορά οδηγήσαμε το 2017!

Είναι σημαντικό, γιατί μία από τις βασικές αλλαγές το 2017 στο κατά τα άλλα όμοιο με τα προηγούμενα μοντέλα CBR-’17, ήταν η βελτίωση της ψύξης! Το γράφημα που μας δίνει τώρα η Honda, μας γυρνά σε όσα γράφαμε το ’17, ’18 και φυσικά παλαιότερα, για την ανάγκη να υπάρχει καλύτερη ροή ψυκτικού - ιδιαίτερα στον 3ο και 4ο κύλινδρο.

Για εμάς η μεγαλύτερη αλλαγή του κινητήρα το 2017, ήταν ο επανασχεδιασμός της λίπανσης και της ψύξης και η καλύτερη ροή στον 3ο και 4ο κύλινδρο. Δεύτερο πιο σημαντικό ήταν η «οργάνωση» αυτής της ροής που πριν το 2017 ήταν δίχως λόγο πολύπλοκη. Σαν κάτι να είχε φτιαχτεί λίγο πιο βιαστικά από αυτό που θα έπρεπε, στον συγκεκριμένο τομέα και το 2017 αποφάσισαν να το συμμαζέψουν, μικραίνοντας σωληνώσεις σε μήκος, μικραίνοντας βίδες σε σπείρωμα που προεξείχε και είναι κόκκινο πανί αυτό στη Honda, και φτιάχνοντας τα καπάκια. Είχαν εξοικονομήσει τότε δύο κιλά, κυρίως από την αλλαγή στο κάρτερ, την κεφαλή και τα πλαϊνά καπάκια που πλέον ήταν από μαγνήσιο. Ο κινητήρας χρειαζόταν το 2017 λιγότερο λάδι από πριν. Αυξήθηκε και η συμπίεση αλλάζοντας τα δαχτυλίδια στα πιστόνια, και ο κόφτης ανέβηκε στις 13.000 από τις 12.250 που ήταν πριν. Όλα αυτά μπορούσαν πλέον να γίνουν γιατί ο κινητήρας είχε καλύτερη απαγωγή θερμότητας, αλλά εξακαλουθούσε να μην έχει την ιδανικότερη ψύξη. Οι αλλαγές όμως που έγιναν το ’17 είναι ενδεικτικές της δουλειάς που μπορούσε να γίνει στον κινητήρα αυτό που πρακτικά δεν είχε διαφορά για μία ολόκληρη δεκαετία. Η βελτίωση της ψύξης το 2017 μείωνε, αλλά δεν έλυνε οριστικά το ζήτημα. Η επιβεβαίωση έρχεται τώρα από την ίδια την Honda.

Το γράφημα φανερώνει καλύτερη ψύξη σε έναν κινητήρα όμως πολύ πιο δυνατό: 214,5 άλογα στις 14.500 στροφές αντί για 192 άλογα στις 13.000 από έναν τελείως νέο κινητήρα, φτιαγμένο για να μπορεί να ανεβάσει πάρα πολλές στροφές. Κι αυτό γιατί στο 2020 έχει σημαντικά μικρότερη διαδρομή εμβόλων από το προηγούμενο μοντέλο με μεγαλύτερη διάμετρο. Και για να αντισταθμίσει την ευστροφία αυτή, η Honda το εξόπλισε και με μπιέλες τιτανίου. Αυτά βέβαια τα έχουμε αναλύσει πολλές φορές ως τώρα, στην τεχνική ανάλυση του νέου Triple-R της Honda.

Το θέμα μας είναι στο διάγραμμα που έδωσαν στην δημοσιότητα, εκεί που ξεκάθαρα φαίνεται η τεράστια διαφορά στην απαγωγή θερμότητας που έχει ο νέος κινητήρας και που το είχαμε θέσει ως ζήτημα το 2016 στον κ.Kenichi Misaki και κ.Masatoshi Sato - μηχανικούς της Honda σε υψηλότατο επίπεδο. Τότε υπήρξε η παραδοχή πως χρειαζόταν αλλαγή στο σύστημα ψύξης, όπως και έγινε στο μοντέλο του ΄17, τώρα φαίνεται πως γινόταν και καλύτερα.

Ποτέ ξανά ζήτημα στην αγωνιστική χρήση με το CBR λοιπόν, τουλάχιστον σε ότι έχει να κάνει με την σωστή ψύξη των κυλίνδρων…

Τα υπόλοιπα στο ΜΟΤΟ που κυκλοφορεί, τ.604

 

Ετικέτες

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Νοεμβρίου-11μήνου 2025: Τι αγόρασαν οι Έλληνες

Κατάταξη εταιρειών και μερίδια Νοεμβρίου - Και στο 11μηνο του 2025
Ταξινομήσεις μοτοσυκλετών και εταιρειών Νοέμβριος 2025 και 11μηνο 2025
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

17/12/2025

Η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας συνέχισε την πτωτική της πορεία για πέμπτο σερί μήνα και σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ που επεξεργάστηκε ο ΣΕΜΕ, τον μήνα που μας πέρασε είχαμε 4.534 ταξινομήσεις.

Οι 4.534 ταξινομήσεις του Νοεμβρίου παρουσιάζονται μειωμένες κατά 2,97% έναντι των ταξινομήσεων του ίδιου μήνα του 2024, ο οποίος είχε κλείσει με 4.673 ταξινομήσεις. Η αγορά ωστόσο διατηρεί την φόρα από το πρώτο μισό του έτους και παρά το αρνητικό σερί βρέθηκε στο 11μηνο να καταγράφει 77.105 ταξινομήσεις, έναντι 74.819 ταξινομήσεων για το αντίστοιχο διάστημα της προηγούμενης χρονιάς.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Νοέμβριο του 2025.
 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

Ποσοστό

1

HONDA

805

17,75%

2

SYM

765

16,87%

3

PIAGGIO

569

12,55%

4

YAMAHA

413

9,11%

5

DAYTONA

345

7,61%

6

VOGE

292

6,44%

7

SUZUKI

193

4,26%

8

CFMOTO

169

3,73%

9

QJMOTOR

140

3,09%

10

ZONTES

131

2,89%

11

BMW

59

1,30%

 

THRUST

59

1,30%

12

VESPA

58

1,28%

13

KYMCO

51

1,12%

14

APRILIA

49

1,08%

 

KEEWAY

49

1,08%

15

KTM

33

0,73%

16

TRIUMPH

30

0,66%

 

ROYAL ENFIELD

30

0,66%

17

MALAGUTI

23

0,51%

18

LETBE

21

0,46%

19

MORBIDELLI

20

0,44%

20

ASUS

16

0,35%

 

DUCATI

16

0,35%

21

UM

14

0,31%

22

KAWASAKI

13

0,29%

23

MOTO GUZZI

12

0,26%

24

BETA

10

0,22%

25

PEUGEOT

9

0,20%

26

BRIXTON

7

0,15%

27

LIFAN INDUSTRY

6

0,13%

28

BENELLI

5

0,11%

29

GPX

2

0,04%

30

SEGWAY

1

0,02%

 

OTHERS*

119

2,62%

 

Η Honda είναι η πρώτη σε ταξινομήσεις εταιρεία για τον μήνα που μας πέρασε έχοντας το 17,75% της αγοραστικής πίτας, με τη SYM να παίρνει τη δεύτερη θέση με 765 ταξινομήσεις και 16,87% μερίδιο. Στην τρίτη θέση έχουμε την Piaggio με 12,55% και 569 ταξινομήσεις, 4η είναι η Yamaha με 413 ταξινομήσεις και 9,11% και 5η η Daytona με 7,61% και 345 ταξινομήσεις.

Δείτε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV στο 11μηνο του 2025

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

15.158

19,66%

2

SYM

13.720

17,79%

3

YAMAHA

8.068

10,46%

4

PIAGGIO

8.064

10,46%

5

DAYTONA

5.077

6,58%

6

VOGE

4.251

5,51%

7

CFMOTO

3.900

5,06%

8

ZONTES

2.748

3,56%

9

QJMOTOR

2.340

3,03%

10

KYMCO

1.217

1,58%

11

SUZUKI

1.156

1,50%

12

VESPA

1.150

1,49%

13

BMW

1.091

1,41%

14

THRUST

924

1,20%

15

APRILIA

772

1,00%

16

KEEWAY

663

0,86%

17

TRIUMPH

509

0,66%

18

ROYAL ENFIELD

503

0,65%

19

KTM

448

0,58%

20

LETBE

433

0,56%

21

BENELLI

417

0,54%

22

ASUS

402

0,52%

23

LIFAN INDUSTRY

389

0,50%

24

UM

366

0,47%

25

PEUGEOT

305

0,40%

26

MALAGUTI

238

0,31%

27

KAWASAKI

230

0,30%

28

MORBIDELLI

224

0,29%

29

DUCATI

215

0,28%

30

SEGWAY

140

0,18%

31

BRIXTON

124

0,16%

32

MOTO GUZZI

104

0,13%

33

BETA

91

0,12%

34

GPX

85

0,11%

35

OTHERS*

1.583

2,05%

 

ΣΥΝΟΛΟ

77.105

 

 

2024

74.819

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/24

3,05%

 

 

Στο 11μηνο του 2025 η Honda έχει αποσπάσει το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς με 19,66% και 15.158 ταξινομήσεις συνολικά. Στη δεύτερη θέση έχουμε τη SYM του ομίλου Γκοργκόλη με 17,79% και 13.720 μονάδες και στην τρίτη θέση τη Yamaha με 8.068 ταξινομήσεις για το 10,46% της αγοράς. Με πολύ μικρή διαφορά σε ταξινομήσεις (8.064) ακολουθεί στην 4η θέση η Piaggio με ίδιο ουσιαστικά ποσοστό και 5η είναι η Daytona με 5.077 ταξινομήσεις και 6,58% επί του συνολικού μεριδίου.