HONDA Hornet 2023: Επιβεβαίωση MOTO για νέο κινητήρα με 90 άλογα!

755 κυβικά Unicam
Θάνο Αμβρ. Φελούκα
Από τον

Θάνο Αμβρ. Φελούκα

9/9/2022

Με τον πλέον επίσημο τρόπο επιβεβαιώνεται η πληροφορία που είχαμε βγάλει σε παγκόσμια αποκλειστικότητα, πως ο νέος κινητήρας που έχει σχεδιάσει η Honda και θα μπει στο Hornet 2023 και -λέμε εμείς- στο XL750 Transalp θα έχει απόδοση 67,5kW!

Με σημερινή της ανακοίνωση η Honda ενημερώνει για την εξέλιξη ενός νέου κινητήρα, δικύλινδρου με στρόφαλο 270ο μοιρών, και απόδοση 92 ίππων στις 9.500 στροφές, όπως δηλαδή είχαμε γράψει.

Η ροπή φτάνει τα 7,64Kg.m στις 7.250 στροφές και στο Hornet η χαρτογράφηση εστιάζει σε μία απόκριση με έμφαση στις μεσαίες τονίζοντας τον χαρακτήρα του μοντέλου.

Δεν αναμένουμε η απόδοση του ίδιου κινητήρα τοποθετημένου στο Transalp που θα ακολουθήσει μετά από λίγο το Hornet σε επίσημη παρουσίαση, να είναι πολύ πιο κάτω από αυτό, παρόλο που οι αριθμοί αρχίζουν να πλησιάζουν το μεγαλύτερου κυβισμού Africa Twin. Σε κάθε περίπτωση το Transalp δεν πρέπει να προστατέψει το Africa Twin από εσωτερικό ανταγωνισμό αλλά να κοιτάξει τον ανταγωνισμό στην δική του κατηγορία που πλέον έχει φτάσει στους 70-80 ίππους στον τροχό, όπως είναι για παράδειγμα οι δικές μας δυναμομετρήσεις σε Aprilia Tuareg 660 και CFMOTO 800MT.

Η ανακοίνωση της Honda συνεχίζει δίνοντας περισσότερα στοιχεία για τον χαρακτήρα του κινητήρα όπως τουλάχιστον θα μας συστηθεί στο Hornet 2023, με ψηλά τοποθετημένο το μέγιστο νούμερο, λίγο πριν τον κόφτη, και καμπύλη απόδοσης που δεν κρεμά στις ψηλές στροφές.

Η Honda ενημερώνει για χαρακτηριστικό μπάσο ήχο και για στρόφαλο 270ο μοιρών.

Ο υπεύθυνος δοκιμών της Honda, Fuyuki Hosokawa, δήλωσε:

«Το Hornet ήταν πάντοτε μία ξεχωριστή μοτοσυκλέτα για την Honda. Εντυπωσιακή απόδοση που σε προσκαλεί να την οδηγήσεις σβέλτα που συνδυάζεται με ευελιξία και σταθερότητα.

Πριν ξεκινήσουμε τον νέο διάδοχο του ονόματος, σκεφτήκαμε πολύ τον χαρακτήρα της απόδοσης που θέλαμε να δώσουμε στον αναβάτη. Γνωρίζαμε πως είναι σημαντικό να κρατήσουμε την κλασική απόδοση του Hornet στις ψηλές στροφές και την ίδια στιγμή να κάνουμε την διαφορά για την νέα γενιά της μοτοσυκλέτας και να δώσουμε μία πραγματικά έντονη ροπή στις χαμηλομεσαίες. Από την αρχή ο στόχος μας ήταν να συνδυάσουμε αυτά τα χαρακτηριστικά με την πιο ελαφριά και ευέλικτη αίσθηση κρατήματος που μπορούμε να έχουμε, για να είναι κάθε βόλτα, ακόμη και οι καθημερινές διαδρομές ρουτίνας, το ίδιο διασκεδαστικές και ελκυστικές με όλες.

Για να συνδυαστούν όλα αυτά, γνωρίζαμε πως έπρεπε να φτιάξουμε από την αρχή έναν κινητήρα με μικρή διαδρομή εμβόλων, δικύλινδρο με στρόφαλο 270ο μοιρών. Έτσι θα μπορούσε να αποδώσει όχι μόνο στις υψηλές ταχύτητες αλλά και στις χαμηλομεσαίες, ιδανικός για την κίνηση σε αστικό περιβάλλον αλλά και για να τον χαίρεσαι σε διαδρομές γεμάτες στροφές».

Αυτά λέει λοιπόν η ανακοίνωση της Honda, προφανώς χωρίς να αναφέρει πουθενά την λέξη Transalp. Η μακρά αναμονή όμως φτάνει στο τέλος, πάνε σχεδόν τρία χρόνια από τότε που σας είπαμε πως το ετοιμάζουν και πως έχουν αποφασίσει σίγουρα και στο όνομα που δεν θα έχει σχέση με το Africa, αλλά θα αναβιώσουν το όνομα Transalp. Πριν λίγο καιρό αποκαλύψαμε πως ο νέος κινητήρας θα φτάνει τα 90 άλογα και μετά και από την σημερινή επιβεβαίωση, πάμε να δούμε μερικές ακόμη πληροφορίες, εδώ στο τέλος του άρθρου που αυτή την στιγμή ΔΕΝ θα βρείτε πουθενά αλλού για τον νέο δικύλινδρο της Honda:

Ο κόφτης θα είναι τοποθετημένος στο Hornet στις 10.000 στροφές και αναμένουμε την ροπή να είναι ένα βουνό, και όχι οροπέδιο, σκαρφαλώνοντας κοντά στην μέγιστη τιμή της από τις 6.000 στροφές και με πολύ καλή ευστροφία από τις 4.000 στροφές! Το βάρος του Hornet 2023 θα είναι κάτω από διακόσια κιλά και το μέγιστο μήκος του πολύ κοντά αλλά κάτω από 2.100mm! Αναμένουμε μία τελική μετάδοση 45/16 που σημαίνει πως η τελική του ταχύτητα με τους τροχούς 17 ιντσών και τα ελαστικά 160/70 που θα φορά πίσω, θα μπορεί να ξεπεράσει εύκολα, αυτή που τελικά θα αναγράφεται στην ΝΕΑ ψηφιακή οθόνη. Κι αυτό γιατί μάλλον θα έχει ηλεκτρονικό περιορισμό τελικής. Δεν περιμένουμε επίσης να ανακοινώσει η Honda κατανάλωση μεγαλύτερη από 4,5 λίτρα ανά εκατό για μέση χρήση, όπως επίσης δεν περιμένουμε να ξεφεύγει πάνω από τα 5,5 και στην πραγματικότητα, αν και αυτή η επιβεβαίωση θα αργήσει να έρθει. Επαναλαμβάνουμε πως οι πληροφορίες της τελευταίας αυτής παραγράφου αποτελούν δική μας τοποθέτηση, ΔΕΝ έχουν αντληθεί από οπουδήποτε αλλού στον κόσμο και αν τις δείτε αλλού θα έχουν γραφτεί μετά και θα προέρχονται από εδώ…

 

 

 

Ετικέτες

Πωλήσεις Ιανουαρίου 2026, Κατάταξη Εταιρειών - Εκτόξευση 29,41% σε σχέση με πέρυσι!

Ελπιδοφόρο το ξεκίνημα της νέας χρονιάς, αλλά με επιφυλάξεις - Οι επιδόσεις εταιρειών σε μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W
Ταξινομήσεις εταιρειών, Ιανουάριος 2026
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/2/2026

Τον Ιανουάριο του 2026 η ελληνική αγορά δικύκλου και 3W/4W ξεκίνησε ιδιαίτερα δυνατά, με 4.387 ταξινομήσεις έναντι 3.390 ταξινομήσεων του περυσινού αντίστοιχου μήνα, κάτι που μεταφράζεται σε εντυπωσιακή άνοδο 29,41%! Παρόλα αυτά, θα πρέπει να περιμένουμε τους επόμενους μήνες να δούμε τι θα γίνει καθώς είναι απαραίτητο να θυμηθούμε πως τον Ιανουάριο του 2025 είχαμε μεγάλη πτώση 26,92%, πτώση που οφειλόταν κυρίως στη μετάβαση στις Euro5+ προδιαγραφές, και από την αρχική αδυναμία ταξινόμησης του Euro5 στοκ, θέμα που τελικά λύθηκε με την έγκριση της παράτασης πωλήσεων που έφερε ανακούφιση -αν και με καθυστέρηση- στην αγορά.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιανουάριο του 2026.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 885 20,17%
2 SYM 704 16,05%
3 PIAGGIO 427 9,73%
4 YAMAHA 423 9,64%
5 DAYTONA 341 7,77%
6 VOGE 268 6,11%
7 CFMOTO 201 4,58%
8 QJMOTOR 152 3,46%
9 BMW 93 2,12%
10 ECOSHIFT 91 2,07%
11 ASUS 90 2,05%
12 ZONTES 73 1,66%
13 SUZUKI 63 1,44%
14 KYMCO 60 1,37%
15 VESPA 43 0,98%
16 KEEWAY 42 0,96%
17 ROYAL ENFIELD 41 0,93%
18 TRIUMPH 36 0,82%
19 THRUST 34 0,78%
20 APRILIA 32 0,73%
21 MORBIDELLI 30 0,68%
22 KTM 26 0,59%
  MALAGUTI 26 0,59%
23 PEUGEOT 20 0,46%
24 LETBE 19 0,43%
25 RIEJU 17 0,39%
26 BENELLI 14 0,32%
27 KAWASAKI 13 0,30%
  UM 13 0,30%
28 BETA 10 0,23%
29 DUCATI 8 0,18%
30 HARLEY DAVIDSON 7 0,16%
31 MOTO GUZZI 6 0,14%
32 ARIIC 5 0,11%
  LIFAN INDUSTRY 5 0,11%
  OTHERS* 69 1,57%
  ΣΥΝΟΛΟ   4387
  2025   3390
  ΔΙΑΦΟΡΑ   29,41%

Στις πωλήσεις ανά εταιρεία η Honda ξεκινά το 2026 από εκεί που σταμάτησε το 2025, δηλαδή στην κορυφή, και με σεβαστή διαφορά από τη μεγάλο αντίπαλο SYM -αμφότερες οι μόνες εταιρείες με μερίδιο πάνω από το 15% της συνολικής πίτας. Τρίτη ήταν η Piaggio, η πρώτη κάτω του 10%, ενώ από -πολύ- κοντά ακολούθησε η Yamaha στην τέταρτη θέση, με την Daytona να κλείνει την πρώτη πεντάδα. Αξιοσημείωτη είναι η 10η θέση της ECOSHIFT, της εταιρείας e-scooter της Πέτρος Πετρόπουλος, με το γνωστό ελληνικό NOOS. Σημειώστε πως ο ΣΕΜΕ δίνει ΜΑΖΙ Daytona & KOVE, ενώ τον Ιανουάριο η KOVE σημείωσε 34 ταξινομήσεις που αν τις αφαιρέσουμε από την Daytona, μένουν 307 ταξινομήσεις για την τελευταία.

Ακολουθεί η κατάταξη εταιρειών βάσει των πωλήσεων μοτοσυκλετών μόνο.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 233 21,92%
2 CFMOTO 167 15,71%
3 YAMAHA 131 12,32%
4 VOGE 88 8,28%
5 BMW 80 7,53%
6 SUZUKI 52 4,89%
7 ROYAL ENFIELD 41 3,86%
8 DAYTONA \ KOVE 40 3,76%
9 TRIUMPH 36 3,39%
10 QJMOTOR 27 2,54%
11 KTM 26 2,45%
12 RIEJU 17 1,60%
13 MORBIDELLI 16 1,51%
14 ZONTES 15 1,41%
15 KAWASAKI 13 1,22%
16 BENELLI 11 1,03%
17 APRILIA 10 0,94%
  BETA 10 0,94%
18 DUCATI 8 0,75%
19 HARLEY-DAVIDSON 7 0,66%
20 MOTO GUZZI 6 0,56%
21 BRIXTON 4 0,38%
22 DONGBEN 3 0,28%
  ZERO 3 0,28%
23 MOTORCYCLES 2 0,19%
  HUSQVARNA 2 0,19%
  KEEWAY 2 0,19%
  MOTO MORINI 2 0,19%
  STARK 2 0,19%
  SWM 2 0,19%
  VELIMOTOR 2 0,19%
24 BAJAJ 1 0,09%
  GASGAS 1 0,09%
  INDIAN 1 0,09%
  MOTORCYCLE 1 0,09%
  MALAGUTI 1 0,09%
  SKYTEAM 1 0,09%
  TM MOTO 1 0,09%
  UM 1 0,09%
  ΣΥΝΟΛΟ 1063 100,00%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda βρίσκεται και εδώ πρώτη με 21,92%, ενώ ακολουθεί η CFMOTO με 167 μοτοσυκλέτες που μεταφράζεται στο 15,71% της κατηγορίας. Τρίτη είναι η Yamaha με 131 ταξινομήσεις και 12,32%, τέταρτη είναι η VOGE με 8,28% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την πρώτη ευρωπαϊκή εταιρεία (BMW) με 7,53%. Σημείωση για όσους ψάχνουν την KOVE: η εταιρεία έκανε 34 ταξινομήσεις, με τις υπόλοιπες 6 να είναι Daytona.

Στη συνέχεια βλέπουμε την κατάταξη εταιρειών στα scooter.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 645 21,98%
2 SYM 633 21,57%
3 PIAGGIO 427 14,55%
4 YAMAHA 251 8,55%
5 DAYTONA 196 6,68%
6 VOGE 175 5,96%
7 QJMOTOR 125 4,26%
8 ECOSHIFT 91 3,10%
9 KYMCO 60 2,04%
10 ZONTES 58 1,98%
11 VESPA 43 1,47%
12 KEEWAY 40 1,36%
13 THRUST 33 1,12%
14 APRILIA 22 0,75%
15 PEUGEOT 20 0,68%
16 LETBE 15 0,51%
17 MORBIDELLI 14 0,48%
18 ASUS 13 0,44%
  BMW 13 0,44%
19 SUZUKI 11 0,37%
  UM 11 0,37%
20 CFMOTO 9 0,31%
21 ARIIC 5 0,17%
22 RATO 4 0,14%
23 EFUN/ZAP 3 0,10%
24 MALAGUTI 2 0,07%
  ROYAL ALLOY 2 0,07%
  SILENCE 2 0,07%
  ZHONGNENG 2 0,07%
25 DOOHAN 1 0,03%
  EASYCOOL 1 0,03%
  ECOOTER 1 0,03%
  GEMINI 1 0,03%
  JNEN, JUNENG 1 0,03%
  LVNENG 1 0,03%
  QJ MOTOR 1 0,03%
  RIYA 1 0,03%
  VELOCIFERO 1 0,03%
  VMOTO 1 0,03%
  ΣΥΝΟΛΟ 2935 100,00%

Στη δημοφιλέστερη κατηγορία της αγοράς, η Honda έχει και πάλι την πρωτιά με 22%, δεύτερη είναι η SYM από κοντά με 21,6% και τρίτη η Piaggio με 14,55%. Τέταρτη η Yamaha και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις εταιρειών στα παπιά.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 105 30,79%
2 ASUS 77 22,58%
3 SYM 71 20,82%
4 YAMAHA 41 12,02%
5 MALAGUTI 23 6,74%
6 HONDA 7 2,05%
7 LIFAN INDUSTRY 5 1,47%
8 LETBE 4 1,17%
9 BENELLI 3 0,88%
10 GPX 2 0,59%
11 KAMAX 1 0,29%
  THRUST 1 0,29%
  UM 1 0,29%
  ΣΥΝΟΛΟ 341 100,00%

Όσο πάνε και μειώνονται τα μοντέλα και οι ταξινομήσεις παπιών, με πρώτη εδώ την Daytona με σημαντική μάλιστα διαφορά και πσοοστό αγοράς που πλησιάζει το 31%! Δεύτερη είναι η ASUS -έκπληξη!- που σαρώνει με το Cross-X 125, και τρίτη η SYM με 20,82%.

Και τελειώνουμε με τις επιδόσεις εταιρειών στα 3W/4W.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 25 52,08%
2 VOGE 5 10,42%
3 BONTU 3 6,25%
  ZHIDOU 3 6,25%
4 POLARIS 2 4,17%
  XEV 2 4,17%
5 BASHAN 1 2,08%
  BAW 1 2,08%
  BRP 1 2,08%
  GOUPIL 1 2,08%
  NINGBO 1 2,08%
  CENTURY 1 2,08%
  RAINWOLL 1 2,08%
  REGIS 1 2,08%
  WUZHENG 1 2,08%
  ΣΥΝΟΛΟ 48 100%

Ο Ιανουάριος παραδοσιακά δεν είναι καλός μήνας για πωλήσεις ATV, όμως και πάλι η CFMOTO είναι πρώτη κατέχοντας πάνω από το μισό της αγοράς, ενώ η δεύτερη VOGE (Loncin) βρίσκεται πολύ πιο πίσω στο 10%. Αφήνοντας στην άκρη τα microcar BONTU & ZHIDOU, η τρίτη εταιρεία ATV/SSV είναι η Polaris με 4,2%.