Μειώσεις τιμών στα BMW R 1200 GS / Adventure / RT / R / RS

Όφελος έως 1.500 ευρώ μέχρι της 30 Σεπτεμβρίου
Μπάμπη Μέντη
Από τον

Μπάμπη Μέντη

25/8/2018

Η BMW Motorrad Hellas ανακοίνωσε νέες μειωμένες τιμές σε όλα τα μοντέλα της δημοφιλούς σειράς R 1200 που περιλαμβάνει τα R 1200 GS, R 1200 GS Adventure, R 1200 RT, R 1200 R και R 1200 RS. Το τελικό όφελος ξεκινά από τα 1.000 ευρώ για το R 1200 GS Adventure και φτάνει έως και τα 1.500 ευρώ για τα R 1200 R και R 1200 RS. Για τα R 1200 GS και R 1200 RT το συνολικό όφελος είναι 1.200 ευρώ. Η συγκεκριμένη προσφορά συνδυάζεται με το χρηματοδοτικό πρόγραμμα Easy3 Ride, πράγμα που σημαίνει ότι αντίστοιχες μειώσεις υπάρχουν στις μηνιαίες δόσεις και στην προκαταβολή.

Όσοι σκέφτεστε να επωφεληθείτε από την συγκεκριμένη προσφορά που θα κρατήσεις έως τις 30 Σεπτεμβρίου, μπορείτε να διαβάσετε ορισμένα χαρακτηριστικά αποσπάσματα που διαλέξαμε για εσάς από τα τεστ των μοντέλων της σειράς R 1200 που έχουμε κάνει στο ΜΟΤΟ και πιστεύουμε ότι θα σας βοηθήσουν να βρείτε ποια απ’ όλες είναι η καταλληλη για εσάς:

R 1200 R: Τι είχαμε γράψει στο τεύχος 548 για την naked μοτοσυκλέτα της σειράς R:

“Η νέα R1200R γίνεται πιο σπορ από ποτέ, αλλά εξακολουθεί να είναι η πιο ταξιδιάρικη μοτοσυκλέτα ανάμεσα στις naked, αν και δεν μπορείς να την εντάξεις σε μία μόνο κατηγορία!”

“Μεγαλύτερη σέλα και διαστάσεις από τα συνηθισμένα των γυμνών, χώρος δηλαδή για δύο άτομα αλλά και για τα πράγματά τους στο πακέτο εξοπλισμού της μοτοσυκλέτας δοκιμής, και λειτουργία προσαρμοσμένη στην άνεση. Με εξαίρεση την προστασία από τον αέρα, που την χρειάζεσαι κυρίως στο εθνικό δίκτυο, το R1200Rμπορεί να σε ταξιδέψει για ώρες ακούραστα, όπως μας απέδειξε.”

“…το ASC, το κλασσικό traction control δηλαδή, αντικαθίσταται με το κατάλληλο πακέτο εξοπλισμού από το DTC (Dynamic Traction Control) που λαμβάνει υπόψη του την κλίση της μοτοσυκλέτας.”

 

R 1200 RS: Τι είχαμε γράψει στο τεύχος 551 για την Sport Touring μοτοσυκλέτα της σειράς R:

“Κάποιες φορές αξίζει να κοιτάς το δέντρο και όχι το δάσος. Συγκεκριμένα, έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον αν έχεις οδηγήσει την γυμνή R1200R και μετά ανέβεις στην σέλα της RS, όπου θα διαπιστώσεις ότι η διαφορά τους δεν βρίσκεται μόνο στην προσθήκη του μισού φαίρινγκ. Βασικά η RS καταρρίπτει κάθε θεωρητικό κανόνα που διέπει τον κόσμο της μοτοσυκλέτας. Έτσι, ενώ τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά του πλαισίου έχουν γίνει ελαφρώς πιο αργά από την γυμνή αδερφή της, εντούτοις στην πράξη δείχνει στα χέρια σου πιο ανάλαφρη στις χαμηλές ταχύτητες μέσα στην πόλη. Το ίδιο παράδοξο συμβαίνει και με την εργονομία, όπου ενώ το τιμόνι έχει απομακρυνθεί από το σώμα σου, εν τούτοις νοιώθεις ότι κάθεσαι με περισσότερη φυσικότητα πάνω στη σέλα της όταν η μοτοσυκλέτα κινείται.”

“…η ροπή του μεγάλου δικύλινδρου επανήλθε στο προσκήνιο και μαζί της η μαγεία να ρολάρεις στις ευθείες με 120km/h και λιγότερες από 4.000 στροφές. Δύσκολα μπορώ να σας περιγράψω πόσο απολαυστική είναι αυτή η μοτοσυκλέτα όταν βγαίνει στους δρόμους ταχείας κυκλοφορίας των πόλεων.”

 

“Η κατανάλωση είναι ακριβώς ίδια με των GS και R, όμως ο πιο ήρεμος τρόπος που οδηγάς στην πραγματική ζωή το RS, ρίχνει την κατανάλωση βενζίνης στα επίπεδα της κατηγορίας των μεσαίου κυβισμού δικύλινδρων. Τα 5,4 λίτρα για κάθε 100 χιλιόμετρα μέση κατανάλωση είναι πολύ εύκολο να επιτευχθούν, κυρίως όμως είναι μια ευχάριστη διαδικασία. Πολλές φορές πέτυχα αυτονομία 298 χιλιομέτρων, με το tripmaster να λέει ότι έχω ακόμα βενζίνη για άλλα 45 χιλιόμετρα. Μιλάμε για μεικτές διαδρομές μεπολλά χιλιόμετρα στην πόλη και σε επαρχιακούς δρόμους και όχι μόνο στην εθνική με σταθερή ταχύτητα.”

 

“…εγώ όποτε είμαι με το GS, έχω πάντα στο νου μου όταν την παρκάρω και την ξεπαρκάρω ή όταν πάει να καβαλήσει συνεπιβάτης πίσω μου, διότι πατάω με τις μύτες και αν αρχίσει να γέρνει υπερβολικά δεν νομίζω ότι θα την σώσω την ξάπλα στην άσφαλτο. Με το RS τέτοια προβλήματα δεν υπήρχαν και η καθημερινή συμβίωση μαζί της ήταν απόλυτα αρμονική και χωρίς ίχνος άγχους.”

 

R 1200 RT: Τι είχαμε γράψει στο τεύχος 573 για την Touring μοτοσυκλέτα της σειράς R:

“Όλες οι διαφορές ξεκινούν από τα βασικά σχεδιαστικά χαρακτηριστικά του κινητήρα της. Οι δύο κύλινδροι που είναι δεξιά και αριστερά των κάρτερ, αποτελούν φυσική προέκταση του φαίρινγκ. Έτσι μόνο στο RT τα πόδια σου είναι πλήρως προστατευμένα από τον αέρα, το κρύο και τη βροχή.”

“Επί μία ώρα οδηγούσα χωρίς αδιάβροχα σε καταρρακτώδη και ήμουν εντελώς στενός!”

“Άλλο ένα πλεονέκτημα του boxer κινητήρα που διαφοροποιεί το RTαπό τους ανταγωνιστές του, είναι ο μικρός διαμήκης στρόφαλος. Η στροφορμή του είναι πολύ μικρότερη από των διπλάσιου μήκους εγκάρσιων στροφάλων των τετρακύλινδρων ή εξακύλινδρων. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το RT να μην αντιστέκεται στις απότομες αλλαγές πορείας και παρά τα 272 κιλά του, είναι απίστευτα ευέλικτο στους στενούς επαρχιακούς δρόμους.”

“Καταπίνει τα χιλιόμετρα δέκα-δέκα, αδιαφορώντας αν είναι γεμάτα με δύστροπες φουρκέτες των 30km/h ή ανοιχτές καμπές των 140-150km/h ή τεράστιες ευθείες των 180km/h. Κάνεις 600-700 χιλιόμετρα μέσα σε μία μέρα και κατεβαίνεις από τη σέλα του ατσαλάκωτος.”

R 1200 GS: Τι είχαμε γράψει στο τεύχος 570 για την On-off μοτοσυκλέτα της σειράς R:

“Τραβάει τα βλέμματα με την Rallye περιβολή, ενώ αφήνοντας σπαρτιάτικη την ουράδείχνει πιο χωμάτινο από ποτέ!”

 

“…η μοτοσυκλέτα της δοκιμής ήταν εξοπλισμένη με το quick shifter για το οποίο ισχύουν όσα είχαμε πει και στο νέο Adventure, ότι βοηθά δηλαδή στα ανεβάσματα αλλά όχι τόσο στα κατεβάσματα. Ο επανασχεδιασμός των αξόνων του κιβωτίου έγινε για να αντέξει την καταπόνηση του quick shifter, γιατί με την παρουσία του μεταφέρονται πιο άμεσα οι δυνάμεις και απαιτείται αυξημένη αντοχή.”

“Το ABS, ως συνήθως σε αυτό το μοντέλο, είναι απροβλημάτιστο ιδιαίτερα από την στιγμή που η ανάρτηση δεν αφήνει την μοτοσυκλέτα να αλλάξει έντονα γεωμετρία και ο πίσω τροχός παραμένει φορτισμένος. Οπότε, με την συνδυασμένη λειτουργία των φρένων και τον πίσω τροχό πάντα με πρόσφυση, το GS φρενάρει άψογα όσο οριακή κι αν είναι η κατάσταση.”

“Επιλέγοντας την Enduro κατάσταση λειτουργίας, τα ηλεκτρονικά προσαρμόζονται απευθείας για μεγαλύτερη ανοχή στην απώλεια πρόσφυσης και φυσικά υπάρχει πάντα η ευκολία της άμεσης απενεργοποίησης του traction control ακόμα και με το γκάζι ανοικτό.”

 

R 1200 GS Adventure: Τι είχαμε γράψει στο τεύχος 579 για την Mega On-Off μοτοσυκλέτα της σειράς R:

“Στον ανοικτό πόλεμο που διεξάγει ο ανταγωνισμός, το μεγάλο Adventure απαντά με ένα εξοπλιστικό πρόγραμμα που στόχο έχει να το φέρει στην πρώτη γραμμή. Όταν το ζητούμενο είναι να εκπληρώσεις μία σειρά από κριτήρια πέρα της υψηλότερης ιπποδύναμης και τελικής, η νέα έκδοση έρχεται εφοδιασμένη να το πετύχει διάνα…”

“…φέτος το Adventure που είχε αποκτήσει ήδη την ανανεωμένη τελική μετάδοση, δέχεται τώρα και τις χαρτογραφήσεις “Pro” και τις δυναμικά ρυθμιζόμενες ημιενεργητικές αναρτήσεις. Το τεράστιο πακέτο προαιρετικού εξοπλισμού, είναι λοιπόν το κερασάκι στην τούρτα της BMW.”

“Οι ημιενεργητικές αναρτήσεις του πρόσθετου εξοπλισμού, που δυναμικά αποφασίζουν για την προφόρτιση και την συμπίεση, βρίσκονται αυτή την στιγμή στην καλύτερη εμφάνισή τους από την εποχή που χρησιμοποιήθηκαν για πρώτη φορά.”

“…η κεντρική σου οπτική έχει πάντοτε ένα τμήμα από την νέα πανέμορφη οθόνη, την οποία θα αξιοποιήσεις καλύτερα με σύγχρονο smartphone και κράνος με ενδοεπικοινωνία”

“…Πανέμορφοι νέοι διακόπτες, πλούσιος –κι ακριβός- εξοπλισμός, οθόνη που σε μαγνητίζει από την έναρξή της με τα επιτηδευμένα γραφικά, είναι το καρύκευμα και η πρόταση σερβιρίσματος σε μία συνταγή που είναι ήδη γνωστή. Το Adventureανασυντάσσεται το ’18 και προσφέρεται ανανεωμένο…

 

Πωλήσεις Ιανουαρίου 2026, Κατάταξη Εταιρειών - Εκτόξευση 29,41% σε σχέση με πέρυσι!

Ελπιδοφόρο το ξεκίνημα της νέας χρονιάς, αλλά με επιφυλάξεις - Οι επιδόσεις εταιρειών σε μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W
Ταξινομήσεις εταιρειών, Ιανουάριος 2026
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/2/2026

Τον Ιανουάριο του 2026 η ελληνική αγορά δικύκλου και 3W/4W ξεκίνησε ιδιαίτερα δυνατά, με 4.387 ταξινομήσεις έναντι 3.390 ταξινομήσεων του περυσινού αντίστοιχου μήνα, κάτι που μεταφράζεται σε εντυπωσιακή άνοδο 29,41%! Παρόλα αυτά, θα πρέπει να περιμένουμε τους επόμενους μήνες να δούμε τι θα γίνει καθώς είναι απαραίτητο να θυμηθούμε πως τον Ιανουάριο του 2025 είχαμε μεγάλη πτώση 26,92%, πτώση που οφειλόταν κυρίως στη μετάβαση στις Euro5+ προδιαγραφές, και από την αρχική αδυναμία ταξινόμησης του Euro5 στοκ, θέμα που τελικά λύθηκε με την έγκριση της παράτασης πωλήσεων που έφερε ανακούφιση -αν και με καθυστέρηση- στην αγορά.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιανουάριο του 2026.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 885 20,17%
2 SYM 704 16,05%
3 PIAGGIO 427 9,73%
4 YAMAHA 423 9,64%
5 DAYTONA 341 7,77%
6 VOGE 268 6,11%
7 CFMOTO 201 4,58%
8 QJMOTOR 152 3,46%
9 BMW 93 2,12%
10 ECOSHIFT 91 2,07%
11 ASUS 90 2,05%
12 ZONTES 73 1,66%
13 SUZUKI 63 1,44%
14 KYMCO 60 1,37%
15 VESPA 43 0,98%
16 KEEWAY 42 0,96%
17 ROYAL ENFIELD 41 0,93%
18 TRIUMPH 36 0,82%
19 THRUST 34 0,78%
20 APRILIA 32 0,73%
21 MORBIDELLI 30 0,68%
22 KTM 26 0,59%
  MALAGUTI 26 0,59%
23 PEUGEOT 20 0,46%
24 LETBE 19 0,43%
25 RIEJU 17 0,39%
26 BENELLI 14 0,32%
27 KAWASAKI 13 0,30%
  UM 13 0,30%
28 BETA 10 0,23%
29 DUCATI 8 0,18%
30 HARLEY DAVIDSON 7 0,16%
31 MOTO GUZZI 6 0,14%
32 ARIIC 5 0,11%
  LIFAN INDUSTRY 5 0,11%
  OTHERS* 69 1,57%
  ΣΥΝΟΛΟ   4387
  2025   3390
  ΔΙΑΦΟΡΑ   29,41%

Στις πωλήσεις ανά εταιρεία η Honda ξεκινά το 2026 από εκεί που σταμάτησε το 2025, δηλαδή στην κορυφή, και με σεβαστή διαφορά από τη μεγάλο αντίπαλο SYM -αμφότερες οι μόνες εταιρείες με μερίδιο πάνω από το 15% της συνολικής πίτας. Τρίτη ήταν η Piaggio, η πρώτη κάτω του 10%, ενώ από -πολύ- κοντά ακολούθησε η Yamaha στην τέταρτη θέση, με την Daytona να κλείνει την πρώτη πεντάδα. Αξιοσημείωτη είναι η 10η θέση της ECOSHIFT, της εταιρείας e-scooter της Πέτρος Πετρόπουλος, με το γνωστό ελληνικό NOOS. Σημειώστε πως ο ΣΕΜΕ δίνει ΜΑΖΙ Daytona & KOVE, ενώ τον Ιανουάριο η KOVE σημείωσε 34 ταξινομήσεις που αν τις αφαιρέσουμε από την Daytona, μένουν 307 ταξινομήσεις για την τελευταία.

Ακολουθεί η κατάταξη εταιρειών βάσει των πωλήσεων μοτοσυκλετών μόνο.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 233 21,92%
2 CFMOTO 167 15,71%
3 YAMAHA 131 12,32%
4 VOGE 88 8,28%
5 BMW 80 7,53%
6 SUZUKI 52 4,89%
7 ROYAL ENFIELD 41 3,86%
8 DAYTONA \ KOVE 40 3,76%
9 TRIUMPH 36 3,39%
10 QJMOTOR 27 2,54%
11 KTM 26 2,45%
12 RIEJU 17 1,60%
13 MORBIDELLI 16 1,51%
14 ZONTES 15 1,41%
15 KAWASAKI 13 1,22%
16 BENELLI 11 1,03%
17 APRILIA 10 0,94%
  BETA 10 0,94%
18 DUCATI 8 0,75%
19 HARLEY-DAVIDSON 7 0,66%
20 MOTO GUZZI 6 0,56%
21 BRIXTON 4 0,38%
22 DONGBEN 3 0,28%
  ZERO 3 0,28%
23 MOTORCYCLES 2 0,19%
  HUSQVARNA 2 0,19%
  KEEWAY 2 0,19%
  MOTO MORINI 2 0,19%
  STARK 2 0,19%
  SWM 2 0,19%
  VELIMOTOR 2 0,19%
24 BAJAJ 1 0,09%
  GASGAS 1 0,09%
  INDIAN 1 0,09%
  MOTORCYCLE 1 0,09%
  MALAGUTI 1 0,09%
  SKYTEAM 1 0,09%
  TM MOTO 1 0,09%
  UM 1 0,09%
  ΣΥΝΟΛΟ 1063 100,00%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda βρίσκεται και εδώ πρώτη με 21,92%, ενώ ακολουθεί η CFMOTO με 167 μοτοσυκλέτες που μεταφράζεται στο 15,71% της κατηγορίας. Τρίτη είναι η Yamaha με 131 ταξινομήσεις και 12,32%, τέταρτη είναι η VOGE με 8,28% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την πρώτη ευρωπαϊκή εταιρεία (BMW) με 7,53%. Σημείωση για όσους ψάχνουν την KOVE: η εταιρεία έκανε 34 ταξινομήσεις, με τις υπόλοιπες 6 να είναι Daytona.

Στη συνέχεια βλέπουμε την κατάταξη εταιρειών στα scooter.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 645 21,98%
2 SYM 633 21,57%
3 PIAGGIO 427 14,55%
4 YAMAHA 251 8,55%
5 DAYTONA 196 6,68%
6 VOGE 175 5,96%
7 QJMOTOR 125 4,26%
8 ECOSHIFT 91 3,10%
9 KYMCO 60 2,04%
10 ZONTES 58 1,98%
11 VESPA 43 1,47%
12 KEEWAY 40 1,36%
13 THRUST 33 1,12%
14 APRILIA 22 0,75%
15 PEUGEOT 20 0,68%
16 LETBE 15 0,51%
17 MORBIDELLI 14 0,48%
18 ASUS 13 0,44%
  BMW 13 0,44%
19 SUZUKI 11 0,37%
  UM 11 0,37%
20 CFMOTO 9 0,31%
21 ARIIC 5 0,17%
22 RATO 4 0,14%
23 EFUN/ZAP 3 0,10%
24 MALAGUTI 2 0,07%
  ROYAL ALLOY 2 0,07%
  SILENCE 2 0,07%
  ZHONGNENG 2 0,07%
25 DOOHAN 1 0,03%
  EASYCOOL 1 0,03%
  ECOOTER 1 0,03%
  GEMINI 1 0,03%
  JNEN, JUNENG 1 0,03%
  LVNENG 1 0,03%
  QJ MOTOR 1 0,03%
  RIYA 1 0,03%
  VELOCIFERO 1 0,03%
  VMOTO 1 0,03%
  ΣΥΝΟΛΟ 2935 100,00%

Στη δημοφιλέστερη κατηγορία της αγοράς, η Honda έχει και πάλι την πρωτιά με 22%, δεύτερη είναι η SYM από κοντά με 21,6% και τρίτη η Piaggio με 14,55%. Τέταρτη η Yamaha και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις εταιρειών στα παπιά.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 105 30,79%
2 ASUS 77 22,58%
3 SYM 71 20,82%
4 YAMAHA 41 12,02%
5 MALAGUTI 23 6,74%
6 HONDA 7 2,05%
7 LIFAN INDUSTRY 5 1,47%
8 LETBE 4 1,17%
9 BENELLI 3 0,88%
10 GPX 2 0,59%
11 KAMAX 1 0,29%
  THRUST 1 0,29%
  UM 1 0,29%
  ΣΥΝΟΛΟ 341 100,00%

Όσο πάνε και μειώνονται τα μοντέλα και οι ταξινομήσεις παπιών, με πρώτη εδώ την Daytona με σημαντική μάλιστα διαφορά και πσοοστό αγοράς που πλησιάζει το 31%! Δεύτερη είναι η ASUS -έκπληξη!- που σαρώνει με το Cross-X 125, και τρίτη η SYM με 20,82%.

Και τελειώνουμε με τις επιδόσεις εταιρειών στα 3W/4W.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 25 52,08%
2 VOGE 5 10,42%
3 BONTU 3 6,25%
  ZHIDOU 3 6,25%
4 POLARIS 2 4,17%
  XEV 2 4,17%
5 BASHAN 1 2,08%
  BAW 1 2,08%
  BRP 1 2,08%
  GOUPIL 1 2,08%
  NINGBO 1 2,08%
  CENTURY 1 2,08%
  RAINWOLL 1 2,08%
  REGIS 1 2,08%
  WUZHENG 1 2,08%
  ΣΥΝΟΛΟ 48 100%

Ο Ιανουάριος παραδοσιακά δεν είναι καλός μήνας για πωλήσεις ATV, όμως και πάλι η CFMOTO είναι πρώτη κατέχοντας πάνω από το μισό της αγοράς, ενώ η δεύτερη VOGE (Loncin) βρίσκεται πολύ πιο πίσω στο 10%. Αφήνοντας στην άκρη τα microcar BONTU & ZHIDOU, η τρίτη εταιρεία ATV/SSV είναι η Polaris με 4,2%.