Moto Guzzi Experience 2023 - 12 οργανωμένα ταξίδια με μοτοσυκλέτα

Από τον Απρίλιο έως τον Δεκέμβριο, με V85 TT, V100 Mandello και V7 Stone
Moto Guzzi experience 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

3/2/2023

Τα οργανωμένα ταξίδια που περιλαμβάνονται κάτω από την ομπρέλα του Moto Guzzi Experience 2023 απευθύνονται σε αναβάτες όλων των επιπέδων, και ανάλογα την εκδήλωση έχουν ασφάλτινο ή χωμάτινο προσανατολισμό.

Οι συμμετέχοντες μπορούν να λάβουν μέρος είτε με μοτοσυκλέτα της οργάνωσης (V85 TT για τα χωμάτινα ταξίδια και V7 Stone & V100 Mandello για τα ασφάλτινα), είτε να φέρουν τη δική τους Moto Guzzi μοτοσυκλέτα.

Η πρώτη παρουσίαση του Moto Guzzi Experience 2023 έγινε στο σαλόνι MBE-Motor Bike Expo της Βερόνα στις 27-29 Ιανουαρίου 2023, με τον Dj Ringo και τους γνωστούς customizer αδελφούς Gianfranco και Vittoriano Guareschi, που “ανακατεύονται” και στις off-road αγωνιστικές αναζητήσεις των Moto Guzzi & Aprilia.

Η φετινή χρονιά είναι η 5η χρονιά της διοργάνωσης, με το ντεμπούτο της να έχει γίνει το 2017.

Moto Guzzi Experience

Στο πρόγραμμα περιλαμβάνονται 3 σαββατοκύριακα στην Ιταλία: 28-30 Απριλίου οι “Κρυμένες κοιλάδες”, στους λόφους της Piacenza, στην περιοχή της Emilia-Romagna με το V7 Stone. Στις 12-14 Μαίου έχουμε την εκδήλωση “Σκόνη και άστρα”, σε άσφαλτο και χώμα, στα Απένινα της Λιγυρίας με το V85 TT, με μια διανυκτέρευση κάτω απ’ τα άστρα. Περνάμε στο “Οδηγήστε και κάντε ιστιοπλοΐα” event, ένα σαββατοκύριακο μοιρασμένο σε άσφαλτο και θάλασσα, με το Moto Guzzi V7 Stone, και ιστιοπλοΐα στην Cinque Terre.

Το Touring πρόγραμμα περιλαμβάνει 9 ταξίδια. Ξεκινά στις 9-16 Απριλίου με το tour Σικελίας καβάλα στο Moto Guzzi V100 Mandello, ενώ υπάρχουν δυο ταξίδια στην Τοσκάνη, στις 22-25 Απριλίου και στις 28 Απριλίου-1 Μαίου με το V85 TT. Μια εβδομάδα στα Βαλκάνια (27 Μαΐου με 4 Ιουνίου) με το V100 Mandello, στις Δαλματικές ακτές και τον κόλπο του Kotor, μέχρι την καρδιά των Βαλκανίων, το πάρκο Durmitor και επιστροφή από την Τριέστη.

Μετά το καλοκαίρι, τα ταξίδι επιστρέφουν: 1.200 χλμ. Διασχίζοντας την Belpaese της Ιταλίας, στις 30 Σεπτεμβρίου έως τις 8 Οκτωβρίου με το V100 Mandello, και κατόπιν στην Τυνησία σε δυο διαφορετικές ημερομηνίες (21-30 Οκτωβρίου και 4-13 Νοεμβρίου) με το V85 TT, σε μια ολοκληρωμένη tour της χώρας, συμπεριλαμβανομένης και της ερήμου Chott El Jerid. Στις 2-10 Δεκεμβρίου ταξιδεύουμε στην Ανδαλουσία της Ισπανίας με το V100 Mandello, και στις 26 Δεκεμβρίου 2023 έως τις 10 Ιανουαρίου 2024 εξερευνούμε το Μαρόκο, καβάλα στο V85 TT.

Για περισσότερες πληροφορίες και για να δηλώσετε σμμετοχή δείτε ΕΔΩ.

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Ιουλίου 2026 - Άνοδος ταξινομήσεων για μήνα και 7μηνο

SYM, Honda και Yamaha στην κορυφή - Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε εταιρεία
ιούλιος ταξινομήσεις ελληνικής αγοράς 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

7/9/2026

Μετά από τεράστια καθυστέρηση έχουμε στα χέρια μας τις ταξινομήσεις του Ιουλίου με την αγορά να κινείται ανοδικά στον μήνα αλλά και στο επτάμηνο του 2026.

Η μεγάλη καθυστέρηση στην ανακοίνωση των ταξινομήσεων οφείλεται σε διαφορά που είχε εντοπιστεί στα νούμερα του ΣΕΜΕ και σε εκείνα της ΕΛΣΤΑΤ, από την οποία ο σύνδεσμος περίμενε την σχετική επιβεβαίωση/διασταύρωση ώστε να μπορέσει να ανακοινώσει τις ταξινομήσεις. Αυτό έγινε με τον Ιούλιο να κλείνει με άνοδο της τάξης του 5,38% και 10.830 ταξινομήσεις έναντι 10.277 ταξινομήσεων τον αντίστοιχο μήνα του 2025.

Περισσότερες ταξινομήσεις για τον μήνα και αύξηση και στις συνολικές ταξινομήσεις από την αρχή της χρονιάς με το επτάμηνο του 2026 να καταγράφει άνοδο 3,14% έναντι του ίδιου διαστήματος πέρσι και τις ταξινομήσεις να ανεβαίνουν από τις 53.423 στις 55.102.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούλιο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

SYM

1.713

15,82%

2

HONDA

1.712

15,81%

3

YAMAHA

1.090

10,06%

4

PIAGGIO

1.052

9,71%

5

CFMOTO

894

8,25%

6

VOGE

804

7,42%

7

DAYTONA

583

5,38%

8

QJMOTOR

395

3,65%

9

ZONTES

292

2,70%

10

KYMCO

259

2,39%

11

APRILIA

249

2,30%

12

VESPA

157

1,45%

13

LETBE

148

1,37%

14

THRUST

147

1,36%

15

ASUS

137

1,27%

16

BMW

127

1,17%

17

SUZUKI

125

1,15%

18

KTM

91

0,84%

19

ROYAL ENFIELD

69

0,64%

20

KEEWAY

61

0,56%

 

TRIUMPH

61

0,56%

21

MALAGUTI

56

0,52%

22

MORBIDELLI

54

0,50%

23

KOVE

45

0,42%

24

GEMINI

43

0,40%

25

UM

42

0,39%

26

PEUGEOT

41

0,38%

27

DUCATI

29

0,27%

28

KAWASAKI

27

0,25%

29

BENELLI

18

0,17%

30

MOTO GUZZI

17

0,16%

31

SEGWAY

16

0,15%

 

LIFAN INDUSTRY

16

0,15%

32

BETA

11

0,10%

 

BRIXTON

11

0,10%

33

ECOSHIFT

9

0,08%

 

ΆΛΛΟΙ

229

2,11%

 

ΣΥΝΟΛΟ

11.259

100%

 

2025

10.277

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

9,55%

 

Τον Ιούλιο η SYM βρέθηκε στην πρώτη θέση των ταξινομήσεων με 1.713 μονάδες. Πίσω της με μόλις μία ταξινόμηση διαφορά η Honda με 1.712 μονάδες. Στην τρίτη θέση η Yamaha με 1.090 ταξινομήσεις. Αντίστοιχα διαμορφώθηκαν και τα μερίδια των τριών εταιρειών με τη SYM να κάνει δικό της το 15,82%, τη Honda να αποσπά το 15,81% και τη Yamaha να παίρνει το 10,96% επί του συνόλου. 

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών στο επτάμηνο του 2026.

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

9.421

17,10%

2

SYM

8.833

16,03%

3

YAMAHA

5.848

10,61%

4

PIAGGIO

5.071

9,20%

5

CFMOTO

4.028

7,31%

6

VOGE

3.477

6,31%

7

DAYTONA

2.879

5,22%

8

ZONTES

2.621

4,76%

9

QJMOTOR

1.865

3,38%

10

KYMCO

964

1,75%

11

APRILIA

881

1,60%

12

BMW

825

1,50%

13

ASUS

824

1,50%

14

VESPA

649

1,18%

15

LETBE

638

1,16%

16

SUZUKI

609

1,11%

17

THRUST

581

1,05%

18

KEEWAY

439

0,80%

19

ROYAL ENFIELD

408

0,74%

20

KTM

393

0,71%

21

TRIUMPH

325

0,59%

22

MALAGUTI

314

0,57%

23

MORBIDELLI

285

0,52%

24

KOVE

243

0,44%

25

ECOSHIFT

222

0,40%

26

KAWASAKI

207

0,38%

27

PEUGEOT

164

0,30%

28

UM

158

0,29%

29

BENELLI

133

0,24%

30

DUCATI

127

0,23%

31

GEMINI

119

0,22%

32

MOTO GUZZI

100

0,18%

33

SEGWAY

69

0,13%

34

BETA

62

0,11%

35

LIFAN INDUSTRY

57

0,10%

36

BRIXTON

56

0,10%

 

ΆΛΛΟΙ

1.207

2,19%

 

ΣΥΝΟΛΟ

55.531

100%

 

2025

53.423

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

 3,95%

 

Στους επτά πρώτους μήνες του 2026 η Honda είναι εκείνη που βρίσκεται στην κορυφή με 9.421 ταξινομήσεις που αντιστοιχούν στο 17,10% επί του συνόλου της αγοράς. Στη δεύτερη θέση βρίσκεται η SYM με 8.833 ταξινομήσεις και μερίδιο αγοράς στο 16.03%. Τρίτη είναι η Yamaha με 5.848 μονάδες και 10,61% μερίδιο αγοράς.