Norton Superlight 2019 στην Motorcycle Live

Μια διαφορετική supersport
Από τον

Πάνο Καραβοκύρη

21/11/2018

Η παρουσία της Norton στο φετινό σαλόνι του Μιλάνο, ήταν ιδιαίτερα διακριτική, καθώς δεν παρουσίασε κάποιο νέο μοντέλο. Όπως φαίνεται ήθελε να φυλάξει όλους τους άσσους της για την Motorcycle live, μιας έκθεσης που πραγματοποιείται στα πάτρια εδάφη της εταιρείας αυτές τις μέρες. Μέσα στην έδρα της παρουσίασε τρία νέα μοντέλα για το 2019, με την Superlight να τραβάει όλα τα βλέμματα. Η supersport μοτοσυκλέτα κατασκευάστηκε κατ’ εικόνα της ναυαρχίδας της, αποτελώντας έτσι την μικρογραφία της όσον αφορά το αισθητικό κομμάτι. Απώτερος σκοπός της Norton ήταν να δημιουργήσει μια supersport μοτοσυκλέτα που θα μπορεί να λάβει μέρος στην Lightweight κατηγορία του Isle Of Man. Βασική προϋπόθεση για τη συμμετοχή στην κατηγορία δεν είναι το βάρος όπως υπονοεί το όνομά της, αλλά ο κυβισμός του κινητήρα που δεν πρέπει να ξεπερνά τα 650 κυβικά και να έχει μέχρι δύο έμβολα.

Με αυτές τις προδιαγραφές η Norton χρησιμοποίησε για την κατασκευή του κινητήρα, την κυλινδροκεφαλή του V4 RR, διαφοροποιώντας παράλληλα την διαδρομή ώστε να φέρει τον κυβισμό στο ανώτερο επιτρεπτό όριο των προδιαγραφών της κατηγορίας και χρησιμοποίησε έναν στρόφαλο 270 μοιρών. Η Norton για να εκμεταλλευτεί πλήρως τις δυνατότητες του δικύλινδρου εν σειρά κινητήρα προγραμμάτισε την μονάδα IMU, φτάνοντας τους 105 ίππους στις 12.500 στροφές και τα 7,6 χιλιογραμμόμετρα ροπής, προσφέροντας τρείς χαρτογραφήσεις τη Road, τη Sport και την Race-pro. Παράλληλα εξόπλισε τη μοτοσυκλέτα της με Traction control, Wheelie control και Launch control εκμεταλλευόμενη τον αισθητήρα G έξι αξόνων, ενώ δεν θα μπορούσε να απουσιάζει το quick shifter προσφέροντας άμεσες αλλαγές είτε στο ανέβασμα είτε στο κατέβασμα. Όλες αυτές οι πληροφορίες είναι διαθέσιμες προς τον αναβάτη μέσω της υψηλής ευκρίνειας έγχρωμης οθόνης 7 ιντσών, ενώ επίσης διαθέτει σύστημα keyless καταργώντας τη χρήση του κλασσικού κλειδιού. Επίσης μια διαφορά που παρατηρείται μεταξύ του V4 RR και του Superlight, είναι πως το μικρό μοντέλο δεν θα είναι εξοπλισμένο με κάμερα στο πίσω μέρος για την πληροφόρηση του αναβάτη μέσω της οθόνης για την κατάσταση που επικρατεί πίσω του. Ένα πόρισμα που απορρέει απ’ την ύπαρξη των κλασσικών καθρεπτών.

Το πλαίσιο είναι σωληνωτό, τύπου χωροδικτύωμα και χρησιμοποιεί τον κινητήρα ως ενεργό μέρος, χωρίς όμως να αναφέρεται αν είναι αλουμινένιο ή όχι, ενώ έχει μεταβαλλόμενη γωνία κάστερ. Το μονόμπρατσο αλουμινένιο ψαλίδι έχει ρυθμιζόμενη έδραση στο πλαίσιο, επηρεάζοντας αντίστοιχα την γεωμετρία της μοτοσυκλέτας. Τα φαιρινγκ είναι πανομοιότυπα με αυτά της V4 RR και κατασκευάζονται αντίστοιχα από carbon ώστε το όνομα του μοντέλου να συμβαδίζει με την πραγματικότητα. Για την επίτευξη του όσο το δυνατόν χαμηλού βάρους η Norton εξοπλίζει τη μοτοσυκλέτα της με τις carbon ζάντες της BST. Παράλληλα το ρεζερβουάρ χωρητικότητας 18 λίτρων που βρίσκεται κάτω από το κάθισμα του αναβάτη όπως στα MotoGP και συμβάλλει στην συγκέντρωση των μαζών όσο πιο κεντρικά και χαμηλά γίνεται, είναι κατασκευασμένο και αυτό από carbon με ενισχύσεις Kevlar στα απαραίτητα σημεία. Με αυτόν τον τρόπο η Norton αναφέρει πως κατάφερε να περιορίσει το βάρος της μοτοσυκλέτας χωρίς υγρά στα 158 κιλά.

Οι αναρτήσεις της μοτοσυκλέτας φέρουν την υπογραφή της Ohlins με το αμορτισέρ TTXGP πίσω να είναι ειδικά ρυθμισμένο με βάση τις προδιαγραφές της Norton, έτσι το φέρει όλες τις ρυθμίσεις. Απ’ την άλλη το πιρούνι είναι ένα “ταπεινό” NIX30 συνοδευόμενο απ’ το stabilizater της ίδιας εταιρείας για την ενίσχυση της σταθερότητάς της. Στο σύστημα πέδησης έχουμε τις M50 δαγκάνες της Brembo πάνω στους πλευστούς δίσκους των 330mm μπροστά με ABS, ενώ πίσω έχουμε μια δαγκάνα της ίδιας εταιρείας και δίσκο 245mm. Ακόμη, η Norton προσφέρει στην λίστα με τον προαιρετικό εξοπλισμό της μοτοσυκλέτας ένα ολόσωμο σύστημα εξάτμισης για αγωνιστική χρήση που αυξάνει την ιπποδύναμη κατά 6 ίππους και μειώνει το βάρος κατά 6 κιλά, σταματώντας τη βελόνα της ζυγαριάς στα 152 κιλά.Η Norton Superlight αναμένεται να κυκλοφορήσει μέσα στο 2019, ενώ η τιμή της είναι διαμετρικά αντίθετη με το χαμηλό βάρος της, γεγονός που δικαιολογείται απόλυτα τόσο από τις τεχνολογίες που εξοπλίζεται όσο και τον κορυφαίο περιφερειακό εξοπλισμό, με αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στα 24.339€ για την Αγγλία.

 

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ                                

Τιμή:

24.339€

 

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ

Μεταξόνιο (mm):

1.339

Ύψος σέλας (mm):

824

Γωνία κάστερ (˚):

24.2

ΠΛΑΙΣΙΟ

Τύπος:

Χωροδικτύωμα

Βάρος κατασκευαστή, κενή / γεμάτη (kg):

158 / -

Ρεζερβουάρ (l):

18

 

ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ

Τύπος:

Υδρόψυκτος, δικύλινδρος εν σειρά με 2ΕΕΚ και 4Β/Κ

Διάμετρος επί διαδρομή (mm):

82 x 61.5

Χωρητικότητα (cc):

650

Σχέση συμπίεσης:

13,4:1

Ισχύς (ΗΡ/rpm):

105/12.500

Ροπή (kg.m/rpm):

7,6

Ειδική ισχύς (ΗΡ/l):

161,5

Τροφοδοσία:

Ηλεκτρονικός ψεκασμός

Σύστημα εξαγωγής:

2 σε 1

Σύστημα λίπανσης:

Υγρό κάρτερ

Σύστημα εκκίνησης:

Μίζα

 

ΠΙΣΩ

ΑΝΑΡΤΗΣΗ

Αμορτισέρ της Ohlins TTXGP ειδικά κατασκευασμένο

Ρυθμίσεις:

Πλήρως ρυθμιζόμενο

ΤΡΟΧΟΣ

Ζάντα:

Carbon 17 ιντσών της BST

ΦΡΕΝΟ

Ένας δίσκος 245mm με δαγκάνα δύο εμβόλων της Brembo και ABS

 

ΟΡΓΑΝΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Έγχρωμη ψηφιακή οθόνη οργάνων υψηλής ανάλυσης 7 ιντσών με πλήρεις ενδείξεις. ABS, Traction Control, Launch Control, Wheelie Control, Quick Shifter, Keyless και τρία προγράμματα επιδόσεων

 

ΕΜΠΡΟΣ

ΑΝΑΡΤΗΣΗ

Ανεστραμμένο τηλεσκοπικό πιρούνι της Ohlins NIX 30

Ρυθμίσεις:

Πλήρως ρυθμιζόμενο

ΤΡΟΧΟΣ

Ζάντα:

Carbon 17 ιντσών της BST

ΦΡΕΝΟ

Δύο πλευστοί δίσκοι 330mm με τις M50 δαγκάνες της Brembo

 

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Σεπτεμβρίου 2025: Τι αγόρασαν οι Έλληνες

Πώς κατατάχθηκαν οι εταιρείες και ανά κατηγορία - Ακολουθεί νέο άρθρο με την κατάταξη των μοντέλων
Πωλήσεις Σεπτεμβρίου 2025
Από το

motomag

14/10/2025

Για τρίτο συνεχόμενο μήνα η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας παρουσιάζει πτώση, αφού σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και μετά την επεξεργασία τους από τον ΣΕΜΕ, ο Σεπτέμβριος του 2025 έκλεισε με 6.919 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 7.580 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 24 μεταφράζονται σε υποχώρηση 8,72%.

Όσον αφορά στις συνολικές ταξινομήσεις των 9 πρώτων μηνών του 2025, το θετικό πρόσημο σε σχέση με το περυσινό 9μηνο παραμένει μεν (+4,30%), μειώθηκε όμως ακόμα περισσότερο από του 8μηνου, όπου βρισκόμασταν στο +6%. Με βάση τα συγκεκριμένα στοιχεία, ενισχύεται ακόμα περισσότερο η άποψη πως η αγορά έχει φτάσει ένα άτυπο “ταβάνι”.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Θα ακολουθήσει άρθρο για τις πωλήσεις των μοντέλων ανά κατηγορία.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Σεπτέμβριο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 1227 17,73%
2 HONDA 1217 17,59%
3 PIAGGIO 736 10,64%
4 YAMAHA 712 10,29%
6 DAYTONA 448 6,47%
7 ZONTES 426 6,15%
8 VOGE 355 5,13%
9 CFMOTO 265 3,83%
10 LIFAN 218 3,15%
11 QJMOTOR 213 3,08%
12 BMW 100 1,45%
13 VESPA 94 1,36%
14 KYMCO 83 1,20%
15 THRUST 75 1,08%
16 KEEWAY 73 1,06%
17 SUZUKI 71 1,03%
18 APRILIA 60 0,87%
19 LETBE 58 0,84%
20 TRIUMPH 55 0,79%
21 ROYAL ENFIELD 45 0,65%
22 KTM 37 0,53%
23 KOVE 29 0,41%
24 UM 28 0,40%
25 BENELLI 25 0,36%
26 ASUS 23 0,33%
  PEUGEOT 23 0,33%
27 MALAGUTI 19 0,27%
28 KAWASAKI 17 0,25%
  MORBIDELLI 17 0,25%
29 DUCATI 16 0,23%
30 BRIXTON 15 0,22%
31 BETA 10 0,14%
32 MOTO GUZZI 9 0,13%
33 SEGWAY 8 0,12%
34 GPX 3 0,04%
  OTHERS* 109 1,58%
  ΣΥΝΟΛΟ 6919 100,00%
  2024 7580  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 25/24 -8,72%  

SYΜ και Honda συνεχίζουν να παλεύουν για την πρωτιά με παραπλήσια νούμερα αλλάζοντας τακτικά θέση στην κορυφή, με την εταιρεία από την Ταϊβάν να κυριαρχεί τον Ιούλιο, το ιαπωνικό εργοστάσιο να παίρνει τη σκυτάλη τον Αύγουστο, με τη SYM να περνά ξανά μπροστά τον Σεπτέμβριο με μόλις 10 ταξινομήσεις διαφορά και με 17,73% έναντι 17,59% μερίδιο αγοράς! Τρίτη σύμφωνα με τα στοιχεία του ΣΕΜΕ είναι και πάλι η Daytona με 13,05%, τέταρτη η Piaggio και πέμπτη η Yamaha. ΌΜΩΣ, αν αφαιρέσουμε τις μοτοσυκλέτες της KOVE και τις μοτοσυκλέτες και τα scooter της ZONTES, η Daytona πέφτει στην 6η θέση, με την Piaggio να είναι εκείνη η πραγματική τρίτη εταιρεία του πίνακα.

Συνεχίζουμε με την κατάταξη εταιρειών στο πρώτο εννεάμηνο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 13203 20,05%
2 SYM 11890 18,06%
3 YAMAHA 6969 10,59%
4 PIAGGIO 6743 10,24%
5 DAYTONA 6382 9,69%
6 VOGE 3500 5,32%
7 CFMOTO 3443 5,23%
8 QJMOTOR 1943 2,95%
9 KYMCO 1091 1,66%
10 VESPA 1012 1,54%
11 BMW 943 1,43%
12 SUZUKI 889 1,35%
13 THRUST 784 1,19%
14 APRILIA 650 0,99%
15 KEEWAY 549 0,83%
16 TRIUMPH 433 0,66%
17 ROYAL ENFIELD 424 0,64%
18 BENELLI 396 0,60%
19 KTM 377 0,57%
20 LIFAN INDUSTRY 376 0,57%
21 LETBE 364 0,55%
22 ASUS 363 0,55%
23 UM 336 0,51%
24 PEUGEOT 277 0,42%
25 KAWASAKI 192 0,29%
26 MORBIDELLI 189 0,29%
27 MALAGUTI 185 0,28%
28 DUCATI 180 0,27%
29 SEGWAY 135 0,21%
30 BRIXTON 104 0,16%
31 MOTO GUZZI 86 0,13%
32 GPX 81 0,12%
33 BETA 74 0,11%
  OTHERS* 1274 1,94%
  ΣΥΝΟΛΟ 65837 100,00%
  2024 63119  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 25/24 4,30%  

Η Honda παραμένει πρώτη στο 9μηνο του 2025, ενώ παρόλο που το ποσοστό της έπεσε από το 20,34% στο 20,05%, σε σχέση με τους 8 πρώτους μήνες του έτους, παράλληλα υποχώρησε και το ποσοστό της SYM από το 18,10% στο 18,06%. Τρίτη βρίσκεται η Yamaha με 10,62%, τέταρτη η Piaggio με 10,24% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona με 9,69%. 

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το εννεάμηνο (Ιανουάριος-Σεπτέμβριος) του 2025.

Μοτοσυκλέτα

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 2553 19,43%
2 CFMOTO 2298 17,49%
3 YAMAHA 1840 14,00%
4 VOGE 1158 8,81%
5 BMW 788 6,00%
6 SUZUKI 718 5,46%
7 DAYTONA 600 4,57%
8 TRIUMPH 433 3,30%
9 ROYAL ENFIELD 424 3,23%
10 QJMOTOR 420 3,20%
11 KTM 377 2,87%
12 BENELLI 306 2,33%
13 KAWASAKI 192 1,46%
14 DUCATI 180 1,37%
15 APRILIA 133 1,01%
16 BRIXTON 104 0,79%
17 MOTO GUZZI 86 0,65%
18 BETA 74 0,56%
19 KEEWAY 69 0,53%
20 HUSQVARNA 59 0,45%
21 MOTO MORINI 35 0,27%
22 HARLEY DAVIDSON 25 0,19%
23 SYM 24 0,18%
24 BAJAJ 23 0,18%
  DONGBEN 23 0,18%
25 INDIAN MOTORCYCLE 22 0,17%
26 SKYTEAM 21 0,16%
27 UM 18 0,14%
28 STARK 15 0,11%
29 VMOTO 13 0,10%
  FANTIC MOTOR 12 0,09%
  MOTRON 12 0,09%
30 GASGAS 10 0,08%
  SHERCO 10 0,08%
  SWM 10 0,08%
31 RIEJU 7 0,05%
  TEYIN 7 0,05%
32 MALAGUTI 5 0,04%
  TINBOT 5 0,04%
  ZERO MOTOCYCLES 6 0,04%
33 MORBIDELLI 4 0,03%
  VELOCIFERO 4 0,03%
  YINXIANG 4 0,03%
34 HYOSUNG 3 0,02%
35 AJP 2 0,02%
  SENKE 2 0,02%
36 LUQI 1 0,01%
  MOTA 1 0,01%
  MV AGUSTA 1 0,01%
  TROMOX 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 13140 100,00%

Στη μοτοσυκλέτα για το διάστημα Ιανουάριος-Σεπτέμβριος 2025, πρώτη παραμένει η Honda με 2.553 ταξινομήσεις και 19,43%, δεύτερη είναι η CFMOTO με 2.298 ταξινομήσεις και 17,49%, και τρίτη η Yamaha με 1.84 ταξινομήσεις και 14%. Στην τέταρτη θέση βρίσκεται η Voge με 1.158 ταξινομήσεις και 8,81%, και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την BMW που σημείωσε 788 ταξινομήσεις, κατακτώντας το 6% της αγοράς.

Scooter

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 10594 23,83%
2 HONDA 9223 20,74%
3 PIAGGIO 6743 15,17%
4 YAMAHA 4688 10,54%
5 DAYTONA 4071 9,16%
6 VOGE 2091 4,70%
7 QJMOTOR 1525 3,43%
8 KYMCO 1028 2,31%
9 VESPA 1012 2,28%
10 THRUST 604 1,36%
11 APRILIA 517 1,16%
12 KEEWAY 480 1,08%
13 PEUGEOT 277 0,62%
14 LETBE 243 0,55%
15 MORBIDELLI 185 0,42%
16 SUZUKI 171 0,38%
17 UM 164 0,37%
18 BMW 155 0,35%
19 ASUS 77 0,17%
20 ZHONGNENG 65 0,15%
21 TIANYING 62 0,14%
22 EFUN/ZAP 43 0,10%
23 JNEN, JUNENG 32 0,07%
24 GOLDEN LION 30 0,07%
25 SILENCE 27 0,06%
  VMOTO 27 0,06%
26 DOOHAN 26 0,06%
27 MALAGUTI 24 0,05%
  RATO 24 0,05%
28 CFMOTO 23 0,05%
  HORWIN 23 0,05%
29 MOTRON 17 0,04%
30 ARORA 14 0,03%
31 JIANGSU XINRI 12 0,03%
  JINLANG 12 0,03%
  ZNEN 12 0,03%
32 E-ZI 11 0,02%
33 NIU 10 0,02%
  RIYA 10 0,02%
34 LVNENG 9 0,02%
  ROYAL ALLOY 9 0,02%
35 QJ MOTOR 8 0,02%
36 ZXMCO 7 0,02%
37 GEMINI 6 0,01%
  ITALJET 6 0,01%
  ZEEHO 6 0,01%
38 DOFERN 5 0,01%
  ECOOTER 5 0,01%
39 BLUESHARK 4 0,01%
  FENGCHENG 4 0,01%
  TRIGOBIKE 4 0,01%
  YADEA 4 0,01%
40 DINGYITOP 3 0,01%
  MILG 3 0,01%
  SAIGE 3 0,01%
41 ARENA, ELYX, MIFUN 2 0,00%
  ARIIC 2 0,00%
  EASYCOOL 2 0,00%
  EFUN 2 0,00%
  IIFSTEV 2 0,00%
  LAMBRETTA 2 0,00%
  NERVA 2 0,00%
  RAY ELECTRIC MOTORS 2 0,00%
42 DAELIM 1 0,00%
  DILETTA 1 0,00%
  ECOSHIFT 1 0,00%
  JCADI 1 0,00%
  JIAJUE 1 0,00%
  KAINING 1 0,00%
  KEREN 1 0,00%
  MONDIAL 1 0,00%
  OPAI 1 0,00%
  ΣΥΝΟΛΟ 44463 100,00%

Στα scooter, για το πρώτο 9μηνο του έτους, η SYM παραμένει πρώτη, με 10.594 ταξινομήσεις και 23,83% ποσοστό αγοράς. Δεύτερη είναι η Honda με 9.223 ταξινομήσεις και 20,74% και τρίτη η Piaggio με 6.743 ταξινομήσεις και 15,17%.

Παπιά

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1627 26,20%
2 HONDA 1427 22,98%
3 SYM 1272 20,48%
4 YAMAHA 441 7,10%
5 LIFAN 376 6,05%
6 ASUS 286 4,60%
7 THRUST 180 2,90%
8 MALAGUTI 156 2,51%
9 UM 154 2,48%
10 LETBE 121 1,95%
11 BENELLI 90 1,45%
12 GPX 81 1,30%
  ΣΥΝΟΛΟ 6211 100,00%

Πρώτη για το εννεάμηνο του 2025 στα παπιά παραμένει η Daytona με1.627 ταξινομήσεις και 26,20%, δεύτερη είναι η Honda, διακόσιες ταξινομήσεις πιο πίσω με ποσοστό αγοράς 22,98% και τρίτη βρέθηκε η SYM με 1.272 ταξινομήσεις και 20,48%. Το άθροισμα των Daytona και SYM χαρίζει στο γκρουπ της Γκοργκόλης Α.Ε. ένα κυριαρχικό 46,68% της αγοράς.

3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1122 55,46%
2 VOGE 251 12,41%
3 SEGWAY 135 6,67%
4 DAYTONA 84 4,15%
5 KYMCO 63 3,11%
6 AODES 56 2,77%
7 XEV 52 2,57%
8 NINGBO CENTURY 39 1,93%
9 BASHAN 28 1,38%
10 JIAYUAN 25 1,24%
11 RENLI 19 0,94%
12 FANGPOWER 16 0,79%
  POLARIS 16 0,79%
13 BAW 15 0,74%
14 TGB 14 0,69%
15 ZHIDOU 11 0,54%
16 PILOTCAR 9 0,44%
17 MARSHELL 8 0,40%
18 BUGGYCAR 7 0,35%
  MICRO 7 0,35%
19 LINHAI 6 0,30%
  RAINWOLL 6 0,30%
20 JONWAY 5 0,25%
  MELEX 5 0,25%
21 HONGKONG WINNER 4 0,20%
22 CENNTRO 3 0,15%
  E TUK FACTORY 3 0,15%
23 B.R.P 2 0,10%
  LOJO 2 0,10%
  WUZHENG 2 0,10%
24 BNECOZONE 1 0,05%
  CHANGJIANG 1 0,05%
  ERIDE ELECTROMOBILITY 1 0,05%
  GREEN VEHICLE LTD 1 0,05%
  KAI YUN 1 0,05%
  LINGZHIDA 1 0,05%
  LVTONG 1 0,05%
  TAZZARI 1 0,05%
  ΣΥΝΟΛΟ 2023 100,00%

Στα ATV/SSV το διάστημα Ιανουάριος-Σεπτέμβριος 2025 η CFMOTO βρίσκεται πρώτη με 1.122 ταξινομήσεις και 55,46% της πίτας της κατηγορίας. Δεύτερη είναι η Voge (Loncin) με 251 ταξινομήσεις και 12,41% και τρίτη η Segway με 135 ταξινομήσεις και 6,67%.

Στοιχεία: ΣΕΜΕ