Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Μαΐου 2025: Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε αντιπροσωπεία

Πώς κατατάχθηκαν οι εταιρείες και ανά κατηγορία - Ακολουθεί νέο άρθρο με την κατάταξη των μοντέλων
Πωλήσεις αγοράς δικύκλου και ATV, Μάιος 2025
Από το

motomag

19/6/2025

Τα τακτικά σκαμπανεβάσματα της αγοράς δικύκλου και ATV για το 2025, όπου έχουμε έναν μήνα ανόδου που τον διαδέχεται μήνας πτώσης και φτου κι απ’ την αρχή, συνεχίστηκαν και τον Μάιο, με τον 5ο μήνα του έτους να κλείνει στο +25,63% σε σχέση με τον αντίστοιχο περυσινό μήνα. Κατά συνέπεια, το Α’ πεντάμηνο του έτους με 30.720 ταξινομήσεις έχει ελαφρώς ανοδική εικόνα σε σχέση με πέρυσι, στο 4,31%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Θα ακολουθήσει άρθρο για τις πωλήσεις των μοντέλων ανά κατηγορία.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Μάιο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1825 19,29%
2 SYM 1706 18,03%
3 YAMAHA 1145 12,10%
4 PIAGGIO 845 8,93%
5 DAYTONA 844 8,92%
6 VOGE 693 7,32%
7 CFMOTO 594 6,28%
8 QJMOTOR 208 2,20%
9 KYMCO 175 1,85%
10 BMW 143 1,51%
  VESPA 143 1,51%
11 THRUST 112 1,18%
12 KEEWAY 85 0,90%
13 SUZUKI 75 0,79%
14 LETBE 73 0,77%
15 APRILIA 72 0,76%
16 ROYAL ENFIELD 66 0,70%
17 TRIUMPH 64 0,68%
18 BENELLI 61 0,64%
19 UM 44 0,47%
20 MORBIDELLI 42 0,44%
21 KTM 39 0,41%
  KAWASAKI 39 0,41%
22 PEUGEOT 38 0,40%
23 ASUS 36 0,38%
24 DUCATI 27 0,29%
25 LIFAN INDUSTRY 24 0,25%
26 AODES 21 0,22%
27 ZHONGNENG 16 0,17%
28 MOTO GUZZI 15 0,16%
29 MALAGUTI 12 0,13%
30 BRIXTON 11 0,12%
31 XEV 9 0,10%
32 HUSQVARNA 8 0,08%
33 TIANYING 7 0,07%
34 BETA 3 0,03%
  OTHERS* 141 1,49%
  ΣΥΝΟΛΟ 9461  
  2024 7531  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 25,63%  

Πέντε στα πέντε για τη Honda, που για την ώρα διανύει μια εκπληκτική χρονιά, κατακτώντας την πρώτη θέση στις ταξινομήσεις κάθε μήνα από τον Ιανουάριο μέχρι και τον Μάιο. Τον πέμπτο μήνα του 2025 η ιαπωνική εταιρεία σημείωσε 1.825 ταξινομήσεις, κατακτώντας το 19,29% της αγοράς. Δεύτερη ήταν η SYM με 1.706 ταξινομήσεις και 18,03% και τρίτη η Yamaha με 1.145 ταξινομήσεις και 12,10%.

Συνεχίζουμε με την κατάταξη εταιρειών στο πρώτο πεντάμηνο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 6467 21,05%
2 SYM 5903 19,22%
3 YAMAHA 3302 10,75%
4 PIAGGIO 2844 9,26%
5 DAYTONA 2837 9,24%
6 VOGE 1642 5,35%
7 CFMOTO 1503 4,89%
8 QJMOTOR 933 3,04%
9 KYMCO 532 1,73%
10 BMW 500 1,63%
11 VESPA 484 1,58%
12 THRUST 344 1,12%
13 SUZUKI 339 1,10%
14 APRILIA 258 0,84%
15 TRIUMPH 218 0,71%
16 ROYAL ENFIELD 205 0,67%
17 BENELLI 193 0,63%
18 KEEWAY 190 0,62%
19 LETBE 177 0,58%
20 UM 149 0,49%
21 KTM 137 0,45%
22 ASUS 134 0,44%
23 KAWASAKI 121 0,39%
24 MORBIDELLI 103 0,34%
25 DUCATI 99 0,32%
26 PEUGEOT 98 0,32%
27 LIFAN INDUSTRY 86 0,28%
28 MALAGUTI 71 0,23%
29 BETA 57 0,19%
30 BRIXTON 45 0,15%
31 HUSQVARNA 43 0,14%
32 MOTO GUZZI 42 0,14%
  ZHONGNENG 42 0,14%
33 AODES 32 0,10%
  TIANYING 32 0,10%
  XEV 32 0,10%
  OTHERS* 526 1,71%
  ΣΥΝΟΛΟ 30720 100,00%
  2024 29448  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 24/25 1272 4,31%

Η Honda βρίσκεται πρώτη και στο πεντάμηνο του 2025 με συνολικά 6.467 ταξινομήσεις και 21,05%, ενώ πολύ κοντά της στη δεύτερη θέση βρίσκεται η SYM με 5.903 ταξινομήσεις και 19,22%. Τρίτη είναι η Yamaha με 2.844 ταξινομήσεις και 10,75%, ενώ πολύ κοντά στις θέσεις 4 και 5 βρίσκονται Piaggio και Daytona.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το πεντάμηνο (Ιανουάριος-Μάιος) του 2025.

Μοτοσυκλέτα

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1308 20,17%
2 CFMOTO 1100 16,96%
3 YAMAHA 910 14,03%
4 VOGE 523 8,06%
5 BMW 437 6,74%
6 DAYTONA 310 4,78%
7 QJMOTOR 285 4,39%
8 SUZUKI 231 3,56%
9 TRIUMPH 218 3,36%
10 ROYAL ENFIELD 205 3,16%
11 BENELLI 149 2,30%
12 KTM 137 2,11%
13 KAWASAKI 121 1,87%
14 DUCATI 99 1,53%
15 APRILIA 61 0,94%
16 BETA 57 0,88%
17 BRIXTON 45 0,69%
18 HUSQVARNA 43 0,66%
19 MOTO GUZZI 42 0,65%
20 KEEWAY 24 0,37%
21 SYM 23 0,35%
22 BAJAJ 14 0,22%
23 UM 12 0,19%
24 DONGBEN 11 0,17%
  INDIAN 11 0,17%
25 HARLEY-DAVIDSON 10 0,15%
  MOTO MORINI 10 0,15%
26 FANTIC MOTOR 9 0,14%
  SKYTEAM 9 0,14%
  VMOTO 9 0,14%
27 GASGAS 8 0,12%
  SHERCO 8 0,12%
28 RIEJU 7 0,11%
29 MOTRON 5 0,08%
30 MALAGUTI 4 0,06%
  SWM 4 0,06%
  TEYIN 4 0,06%
  YINXIANG 4 0,06%
31 HYOSUNG 3 0,05%
32 QJ MOTOR 2 0,03%
  SENKE 2 0,03%
  STARK 2 0,03%
  TINBOT 2 0,03%
  VELIMOTOR 2 0,03%
33 AJP 1 0,02%
  MOTA 1 0,02%
  MV AGUSTA 1 0,02%
  TROMOX 1 0,02%
  ZERO 1 0,02%
  ΣΥΝΟΛΟ 6485 100,00%

Πρώτη στη μοτοσυκλέτα για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2025 είναι η Honda με 1.308 ταξινομήσεις και 20,17%. Δεύτερη βρίσκεται η CFMOTO με 1.110 ταξινομήσεις και 16,96% και τρίτη η Yamaha με 910 ταξινομήσεις και 14,03%.

Scooter

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 5277 25,34%
2 HONDA 4783 22,97%
3 PIAGGIO 2844 13,66%
4 YAMAHA 2085 10,01%
5 DAYTONA 1689 8,11%
6 VOGE 981 4,71%
7 QJMOTOR 648 3,11%
8 KYMCO 503 2,42%
9 VESPA 484 2,32%
10 THRUST 272 1,31%
11 APRILIA 197 0,95%
12 KEEWAY 166 0,80%
13 LETBE 129 0,62%
14 SUZUKI 108 0,52%
15 MORBIDELLI 103 0,49%
16 PEUGEOT 98 0,47%
17 UM 74 0,36%
18 BMW 63 0,30%
19 ZHONGNENG 42 0,20%
20 TIANYING 32 0,15%
21 EFUN/ZAP 28 0,13%
22 JNEN, JUNENG 22 0,11%
23 GOLDEN LION 16 0,08%
  SILENCE 16 0,08%
24 MALAGUTI 14 0,07%
25 HORWIN 13 0,06%
  VMOTO 13 0,06%
26 MOTRON 11 0,05%
27 JINLANG 9 0,04%
  RIYA 9 0,04%
  ZNEN 9 0,04%
28 ARORA 8 0,04%
  CFMOTO 8 0,04%
29 RATO 7 0,03%
30 E-ZI 6 0,03%
31 JIANGSU XINRI 5 0,02%
  NIU 5 0,02%
32 BLUESHARK 4 0,02%
  DOFERN 4 0,02%
  FENGCHENG 4 0,02%
  LVNENG 4 0,02%
  ROYAL ALLOY 4 0,02%
  ZXMCO 4 0,02%
33 TRIGOBIKE 3 0,01%
34 DOOHAN 2 0,01%
  ECOOTER 2 0,01%
  LAMBRETTA 2 0,01%
  MILG 2 0,01%
  RAY ELECTRIC 2 0,01%
  ZEEHO 2 0,01%
35 ARENA, ELYX, MIFUN 1 0,00%
  DAELIM 1 0,00%
  DINGYITOP 1 0,00%
  ITALJET 1 0,00%
  JCADI 1 0,00%
  KEREN 1 0,00%
  MONDIAL 1 0,00%
  OPAI 1 0,00%
  SAIGE 1 0,00%
  YADEA 1 0,00%
  ΣΥΝΟΛΟ 20826 100,00%

Στα scooter η SYM είναι σταθερά πρώτη, με 5.277 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 25,34% στο πρώτο πεντάμηνο του έτους. Δεύτερη βρίσκεται η Honda με 4.783 ταξινομήσεις και 22,97% και τρίτη η Piaggio με 2.844 ταξινομήσεις και 13,66%.

Παπιά

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 758 29,53%
2 SYM 603 23,49%
3 HONDA 376 14,65%
4 YAMAHA 307 11,96%
5 ASUS 134 5,22%
6 LIFAN INDUSTRY 86 3,35%
7 THRUST 72 2,80%
8 UM 63 2,45%
9 MALAGUTI 53 2,06%
10 LETBE 48 1,87%
11 BENELLI 44 1,71%
12 GPX 23 0,90%
  ΣΥΝΟΛΟ 2567 100,00%

Στα παπιά το δίδυμο των εταιρειών της ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ.ΑΕ συνεχίζει να κατέχει τις θέσεις 1 και 2, με πρώτη την Daytona με 758 ταξινομήσεις και 29,53%, και δεύτερη τη SYM με 603 ταξινομήσεις και 23,49%. Τρίτη είναι η Honda με 376 ταξινομήσεις και 14,65%.

3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 395 46,91%
2 VOGE 138 16,39%
3 DAYTONA 80 9,50%
4 AODES 32 3,80%
  XEV 32 3,80%
5 KYMCO 29 3,44%
6 SEGWAY 19 2,26%
7 BASHAN 14 1,66%
  JIAYUAN 14 1,66%
8 NINGBO CENTURY 13 1,54%
9 FANGPOWER 10 1,19%
10 ZHIDOU 9 1,07%
11 POLARIS 8 0,95%
12 BAW 7 0,83%
13 MICRO 6 0,71%
14 JONWAY 4 0,48%
  RAINWOLL 4 0,48%
  RENLI 4 0,48%
15 HONGKONG WINNER 3 0,36%
  PILOTCAR 3 0,36%
16 B.R.P 2 0,24%
  E TUK FACTORY 2 0,24%
  LINHAI 2 0,24%
  MELEX 2 0,24%
17 BNECOZONE 1 0,12%
  BUGGYCAR 1 0,12%
  CENNTRO 1 0,12%
  E-TUK FACTORY 1 0,12%
  GREEN VEHICLE 1 0,12%
  KAI YUN 1 0,12%
  LOJO 1 0,12%
  MARSHELL 1 0,12%
  TAZZARI 1 0,12%
  TGB 1 0,12%
  ΣΥΝΟΛΟ 842 100,00%

Στα ATV/SSV πρώτη το πρώτο πεντάμηνο και με τεράστια διαφορά είναι η CFMOTO με 395 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 46,91%. Δεύτερη βρίσκεται η VOGE με τα ΑTV της LONCIN με 138 ταξινομήσεις και 16,39% και τρίτη η Daytona με τα ATV της KAYO με 80 ταξινομήσεις και 9,50%.

Στοιχεία: ΣΕΜΕ

Honda XR650R Baja1000: Φόρος τιμής φτιαγμένος από τα χέρια του Skyler Howes [Video]

Αποτίνοντας έτσι φόρο τιμής στην ιστορική XR και στον αγώνα Baja 1000
cover
Από τον

Παύλο Καρατζά

29/12/2025

Ο Skyler Howes, εργοστασιακός αναβάτης της Honda είναι από εκείνους που “λερώνουν” τα χέρια τους και “σκαλίζουν” τις μοτοσυκλέτες τους, ειδικότερα όσο συμμετείχε στους αγώνες σαν ιδιώτης, ενώ όταν έγινε εργοστασιακός αναβάτης η ενασχόλησή του αυτή δεν σταμάτησε, αλλά περιορίστηκε στις προσωπικές του μοτοσυκλέτες. Μία τέτοια περίπτωση αφορά και η παρακάτω ιστορία.

Μάλιστα, ένα κλασσικό μπουφάν Honda ήταν η σπίθα για το τελευταίο του δημιούργημα, με τον ίδιο να γράφει στα κοινωνικά δίκτυα “ Χρειάζομαι μια κλασική μοτοσυκλέτα για να ταιριάζει με αυτό το κλασικό μπουφάν. Ποια μοτοσυκλέτα να φτιάξω, μια XR650R ή μια CR500;”

Η XR650R κέρδισε την άτυπη αυτή δημοσκόπηση και ο Αμερικανός αποφάσισε να μην προδώσει το κοινό του. Το τελευταίο δημιούργημα του Skyler αποτελεί φόρο τιμής στον ιστορικό αγώνα Baja 1000, αναβιώνοντας παράλληλα και μία μοτοσυκλέτα που πρωταγωνίστησε στον συγκεκριμένο θεσμό για 7 συναπτά έτη (1999-2005).

 

XR650R

Η XR650R λοιπόν φέρει έναν υγρόψυκτο τετράχρονο μονοκύλινδρο κινητήρα 644 κ.εκ., που αποδίδει υπό κανονικές συνθήκες 45 ίππους. Όμως οι άνθρωποι της Honda έκαναν τα μαγικά τους και η συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα αποδίδει 67 ίππους, με την τελική της να περιορίζεται στα 170 χλμ/ώρα.

Το πλαίσιο είναι αλουμινένιο, με τις διαδρομές των αναρτήσεων να βρίσκονται στα 280 mm μπροστά και στα 300 mm πίσω, με το ύψος της σέλας να είναι στα 940 mm και το βάρος χωρίς υγρά στα 127 κιλά.

 Η κατασκευή μιας XR650R Baja 1000 ήταν η ιδανική επιλογή για έναν εργοστασιακό αναβάτη της Honda όπως ο Skyler Howes, την στιγμή μάλιστα που υπάρχει η πρόσβαση στον 11 φορές πρωταθλητή του Baja 1000, Johnny Campbell.

Η μοτοσυκλέτα που χρησιμοποιήθηκε ως βάση είναι μία XR650R του 2002, που ήταν σε άριστη κατάσταση και ανήκε στον φίλο του Skyler, Brett Stevens. Από εκεί και πέρα, την κατασκευή της ανέλαβαν οι Skyler, Johnny και μερικοί άλλοι βετεράνοι αγώνων της Honda.

650

Στο επίκεντρό της βρίσκεται ένας ελαφρώς τροποποιημένος κινητήρας XR650R που φέρει σύστημα εξάτμισης Pro Circuit T4. Στο εσωτερικό της μοτοσυκλέτας βρίσκουμε εκκεντροφόρο Stage2 HotCam, ενώ στην εισαγωγή ένα φίλτρο Twin Air.

Η ανάρτηση παραμένει πιστή στην εποχή. Η μοτοσυκλέτα διατηρεί τα τυπικά συμβατικά πιρούνια 46 mm, αλλά στο πίσω μέρος ο Skyler χρησιμοποιεί ένα αμορτισέρ που προέρχεται από Honda CR500, με μεγαλύτερη αντοχή στις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται από την συνεχή καταπόνηση. Η Precision Concepts, με μακρά πορεία στον χώρο, ανέλαβε τη ρύθμιση, δίνοντας στη μοτοσυκλέτα τις ίδιες ρυθμίσεις και τα ίδια εσωτερικά εξαρτήματα που χρησιμοποιούσαν οι αναβάτες πριν από δύο δεκαετίες.

XR650R

Στο τιμόνι συναντάμε BRP τιμονόπλακα που συνδυάζεται με σταμπιλιζατέρ τιμονιού Scotts. Το ντεπόζιτο είναι αυξημένης χωρητικότητας και χωρά 12 λίτρα καυσίμου, το τιμόνι προέρχεται από την Renthal, ενώ οι τροχοί είναι φυσικά διαστάσεων 21 ιντσών μπροστά και 18 πίσω.

Βέβαια, όλα τα παραπάνω είναι κάπως δευτερεύοντα, καθώς το χαρακτηριστικό που κλέβει την παράσταση είναι οι διπλοί προβολείς που φέρει η μοτοσυκλέτα, μάλιστα δεν πρόκειται αντίγραφα, αλλά για τους αυθεντικούς, που δόθηκαν στον Skyler από τον ίδιο τον Johnny Campbell.

XR650R

Από αισθητική άποψη, ο Skyler διατήρησε τα πράγματα απλά, ακολουθώντας την τότε εποχή με ένα σετ γραφικά, ενώ τα πλαστικά και τα καλώδια παραμένουν γνήσια της Honda.

Ο Skyler δήλωσε “Πολλοί λένε ότι η XR650R είναι μία από τις καλύτερες μοτοσυκλέτες που έχουν κατασκευαστεί ποτέ. Δεν έχουν άδικο. Είναι μεγάλη, στιβαρή και τέλεια για την έρημο - καταβροχθίζει τα πάντα. Αν θέλετε να την οδηγήσετε σε μονοπάτια, είναι λίγο βαριά. Αλλά για την έρημο είναι φοβερή”.

Οι σύγχρονες μοτοσυκλέτες off-road μπορεί να είναι ελαφρύτερες, ταχύτερες και ευκολότερες στην οδήγηση, αλλά η τεράστια κληρονομιά της 650R μιλά από μόνη της. Ακούστε τον ήχο της και δείτε την εμβληματική XR650R στο παρακάτω βίντεο.