Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Νοεμβρίου-11μήνου 2025: Τι αγόρασαν οι Έλληνες

Κατάταξη εταιρειών και μερίδια Νοεμβρίου - Και στο 11μηνο του 2025
Ταξινομήσεις μοτοσυκλετών και εταιρειών Νοέμβριος 2025 και 11μηνο 2025
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

17/12/2025

Η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας συνέχισε την πτωτική της πορεία για πέμπτο σερί μήνα και σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ που επεξεργάστηκε ο ΣΕΜΕ, τον μήνα που μας πέρασε είχαμε 4.534 ταξινομήσεις.

Οι 4.534 ταξινομήσεις του Νοεμβρίου παρουσιάζονται μειωμένες κατά 2,97% έναντι των ταξινομήσεων του ίδιου μήνα του 2024, ο οποίος είχε κλείσει με 4.673 ταξινομήσεις. Η αγορά ωστόσο διατηρεί την φόρα από το πρώτο μισό του έτους και παρά το αρνητικό σερί βρέθηκε στο 11μηνο να καταγράφει 77.105 ταξινομήσεις, έναντι 74.819 ταξινομήσεων για το αντίστοιχο διάστημα της προηγούμενης χρονιάς.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Νοέμβριο του 2025.
 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

Ποσοστό

1

HONDA

805

17,75%

2

SYM

765

16,87%

3

PIAGGIO

569

12,55%

4

YAMAHA

413

9,11%

5

DAYTONA

345

7,61%

6

VOGE

292

6,44%

7

SUZUKI

193

4,26%

8

CFMOTO

169

3,73%

9

QJMOTOR

140

3,09%

10

ZONTES

131

2,89%

11

BMW

59

1,30%

 

THRUST

59

1,30%

12

VESPA

58

1,28%

13

KYMCO

51

1,12%

14

APRILIA

49

1,08%

 

KEEWAY

49

1,08%

15

KTM

33

0,73%

16

TRIUMPH

30

0,66%

 

ROYAL ENFIELD

30

0,66%

17

MALAGUTI

23

0,51%

18

LETBE

21

0,46%

19

MORBIDELLI

20

0,44%

20

ASUS

16

0,35%

 

DUCATI

16

0,35%

21

UM

14

0,31%

22

KAWASAKI

13

0,29%

23

MOTO GUZZI

12

0,26%

24

BETA

10

0,22%

25

PEUGEOT

9

0,20%

26

BRIXTON

7

0,15%

27

LIFAN INDUSTRY

6

0,13%

28

BENELLI

5

0,11%

29

GPX

2

0,04%

30

SEGWAY

1

0,02%

 

OTHERS*

119

2,62%

 

Η Honda είναι η πρώτη σε ταξινομήσεις εταιρεία για τον μήνα που μας πέρασε έχοντας το 17,75% της αγοραστικής πίτας, με τη SYM να παίρνει τη δεύτερη θέση με 765 ταξινομήσεις και 16,87% μερίδιο. Στην τρίτη θέση έχουμε την Piaggio με 12,55% και 569 ταξινομήσεις, 4η είναι η Yamaha με 413 ταξινομήσεις και 9,11% και 5η η Daytona με 7,61% και 345 ταξινομήσεις.

Δείτε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV στο 11μηνο του 2025

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

15.158

19,66%

2

SYM

13.720

17,79%

3

YAMAHA

8.068

10,46%

4

PIAGGIO

8.064

10,46%

5

DAYTONA

5.077

6,58%

6

VOGE

4.251

5,51%

7

CFMOTO

3.900

5,06%

8

ZONTES

2.748

3,56%

9

QJMOTOR

2.340

3,03%

10

KYMCO

1.217

1,58%

11

SUZUKI

1.156

1,50%

12

VESPA

1.150

1,49%

13

BMW

1.091

1,41%

14

THRUST

924

1,20%

15

APRILIA

772

1,00%

16

KEEWAY

663

0,86%

17

TRIUMPH

509

0,66%

18

ROYAL ENFIELD

503

0,65%

19

KTM

448

0,58%

20

LETBE

433

0,56%

21

BENELLI

417

0,54%

22

ASUS

402

0,52%

23

LIFAN INDUSTRY

389

0,50%

24

UM

366

0,47%

25

PEUGEOT

305

0,40%

26

MALAGUTI

238

0,31%

27

KAWASAKI

230

0,30%

28

MORBIDELLI

224

0,29%

29

DUCATI

215

0,28%

30

SEGWAY

140

0,18%

31

BRIXTON

124

0,16%

32

MOTO GUZZI

104

0,13%

33

BETA

91

0,12%

34

GPX

85

0,11%

35

OTHERS*

1.583

2,05%

 

ΣΥΝΟΛΟ

77.105

 

 

2024

74.819

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/24

3,05%

 

 

Στο 11μηνο του 2025 η Honda έχει αποσπάσει το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς με 19,66% και 15.158 ταξινομήσεις συνολικά. Στη δεύτερη θέση έχουμε τη SYM του ομίλου Γκοργκόλη με 17,79% και 13.720 μονάδες και στην τρίτη θέση τη Yamaha με 8.068 ταξινομήσεις για το 10,46% της αγοράς. Με πολύ μικρή διαφορά σε ταξινομήσεις (8.064) ακολουθεί στην 4η θέση η Piaggio με ίδιο ουσιαστικά ποσοστό και 5η είναι η Daytona με 5.077 ταξινομήσεις και 6,58% επί του συνολικού μεριδίου.

Η FIM ρίχνει στον κατασκευαστή την ευθύνη που ο Bulega δανείστηκε αγωνιστικό κράνος

Η FIM ρίχνει την ευθύνη σε κατασκευαστές που άργησαν να προβούν στη σχετική διαδικασία για τα αγωνιστικά κράνη
FIM racing homologation label
Από τον

Σπύρο Τσαντήλα

27/2/2026

Ο εναρμονισμός με τις νέες αγωνιστικές προδιαγραφές FRHPhe-02 δεν εξελίχθηκε εντελώς ομαλά και το γεγονός απέκτησε δημοσιότητα κατά τον πρώτο αγώνα του Motul WSBK 2026 στο Phillip Island, όπου ο Nicolo Bulega αγωνίστηκε με δανεικό κράνος και όχι με το επίσημο ΚΥΤ που θα φορά την υπόλοιπη χρονιά.

Όπως προέκυψε, το πρόβλημα εντοπίζεται στη διαδικασία πιστοποίησης των κρανών κατά τις νέες προδιαγραφές FRHPhe-02, καθώς υπάρχει μόνο ένα εργαστήριο στον κόσμο - στην Ισπανία συγκεκριμένα - εξουσιοδοτημένο να διεξάγει τα κατάλληλα τεστ και να δώσει την ομολογκασιόν. Η FIM, με τη σειρά της, βλέποντας τα σχετικά δημοσιεύματα ανά τον κόσμο προβαίνει τώρα σε επίσημη ανακοίνωση προκειμένου να διαλευκάνει το τοπίο.

Ξεκινώντας, η διεθνής Ομοσπονδία υπερασπίζεται το γεγονός ότι υπάρχει μόνο ένα εγκεκριμένο εργαστήριο για τη δουλειά αυτή, καθώς θεωρεί πως είναι ο μοναδικός τρόπος να εγγυηθεί την απόλυτη αξιοπιστία της διαδικασίας.

Στη συνέχεια υπενθυμίζει πως οι νέες προδιαγραφές δεν είναι και τόσο “νέες” για τους κατασκευαστές, καθώς έχουν θεσπιστεί από το 2022 και όλοι οι κατασκευαστές κρανών είχαν συμφωνήσει πως το 2026 θα είναι ο χρόνος εφαρμογής τους.

Ως παράδειγμα η FIM αναφέρει τις Arai, LS2 και 6D που είχαν σπεύσει να αποκτήσουν τη νέα ομολογκασιόν πολύ έγκαιρα, το 2022, 2023 και 2024 αντιστοίχως.

Συνεχίζει εξηγώντας πως οι περισσότεροι κατασκευαστές κατέθεσαν τα κράνη τους για πιστοποίηση τον Σεπτέμβριο του 2025, αλλά κάποιοι εξ αυτών ζήτησαν να γίνουν πρώτα ιδιωτικά τεστ πριν το επίσημο. Ο λόγος, όπως αποδείχθηκε, ήταν πως κάποιοι επιχείρησαν να περάσουν παλαιότερα μοντέλα κρανών τους από τη δοκιμή, στην οποία φυσικά απέτυχαν καθώς οι νέες προδιαγραφές της FIM υπερβαίνουν κατά πολύ αυτές που εξασφαλίζουν πιστοποιήσεις όπως οι εμπορικές ECE 22.06, Snell M2020 και JIS T8133, αλλά και η προηγούμενη αγωνιστική ομολογκασιόν FRHPhe-01.

Αυτό σήμαινε πως οι συγκεκριμένοι κατασκευαστές θα έπρεπε να κατασκευάσουν νέα κράνη για να πάρουν το σφραγίδα FRHPhe-02, αφού τα πολύ αυστηρότερα τεστ του τελευταίου κανονισμού περιλαμβάνουν νέες δοκιμασίες και μεγαλύτερες καταπονήσεις από πριν.

Η διαδικασία πιστοποίησης είναι από μόνη της εξαιρετικά χρονοβόρα, καθώς πρέπει να περάσουν όλες τις δοκιμές και ελέγχους τέσσερα κράνη από κάθε μοντέλο και δη σε όλα τα μεγέθη κελύφους.

Αν κάποιο από αυτά αποτύχει σε ένα τεστ, αυτό σημαίνει πίσω στο εργοστάσιο, νέα κατασκευή και επιστροφή εκ νέου για δοκιμές μέχρι να ικανοποιηθούν οι προδιαγραφές της FIM. Αυτή είναι μια ανελαστική διαδικασία που δεν μπορεί να επισπευστεί και η εμπειρία έδειξε πως συχνά δεν ήταν εύκολο ούτε καν να βρεθεί ο κατάλληλος χρόνος για να κλειστεί το τεστ από το ισπανικό εργαστήριο.

Μάλιστα η FIM αναφέρει παράδειγμα κατασκευαστή (που δεν ονοματίζεται) ο οποίος αιτήθηκε τεστ για κράνος μόλις τον Ιανουάριο του 2026! Αναφέρει επίσης άλλο παράδειγμα κατασκευαστή, επίσης ανώνυμου, για τον οποίο χρειάστηκε να επαναληφθεί επτά φορές η διαδικασία μέχρις ότου το συγκεκριμένο κράνος να αποκτήσει το πολυπόθητο ταμπελάκι της κεντρικής φωτογραφίας στο λουράκι του.

Κατά τη FIM οι νέες αγωνιστικές προδιαγραφές FRHPhe-02 θεσπίστηκαν για να εγγυηθούν τη βέλτιστη δυνατή προστασία των αναβατών, με δοκιμές που εξετάζουν ένα σωρό τρομακτικά σενάρια και υποβάλλουν τα κράνη σε εξαιρετικά απαιτητικές δοκιμασίες.

Και, όπως φαίνεται από τη διευκρίνηση αυτή της FIM, τα όσα κυκλοφόρησαν το προηγούμενο διάστημα σχετικά με τις καθυστερήσεις στην ομολογκασιόν των αγωνιστικών κρανών δεν ήταν ανακριβή μεν, αλλά ούτε και όλη η αλήθεια. Γνωρίζοντας δε τώρα πως η μετάβαση στις FRHPhe-02 είχε κανονιστεί από το 2022 με σύμφωνους όλους τους κατασκευαστές - ως ισχυρίζεται η FIM - μάλλον δικαιώνουν τη διεθνή Ομοσπονδία, ακόμη κι αν το ένα και μοναδικό εργαστήριο όντως φαντάζει λίγο για να καλύψει δεκάδες κατασκευαστές με πολλά μοντέλα κρανών που απευθύνονται τόσο σε ασφάλτινους όσο και χωμάτινους αγώνες.