Ταξινομήσεις: Αναλυτικοί πίνακες

Διαρκής είναι η ανάκαμψη της ελληνικής αγοράς δικύκλων
Μπάμπη Μέντη
Από τον

Μπάμπη Μέντη

16/12/2019

Θετικά και μόνο θετικά μηνύματα εκπέμπουν οι ταξινομήσεις το 2019 έως τον Νοέμβριο, συνδυάζοντας την ποσοτική αύξηση με την ποιοτική αναβάθμιση. Το πιο ενθαρρυντικό στοιχείο όμως θα πρέπει να θεωρηθεί η απουσία κάποιας απότομης ή ανεξήγητης αλλαγής.

Τόσο η συνολική αύξηση των ταξινομήσεων, όσο και η εντυπωσιακή επανεμφάνιση των παπιών, θα πρέπει να θεωρηθούν απόλυτα φυσιολογικές εξελίξεις. Τα παπιά είχαν και θα συνεχίζουν να έχουν γερές ρίζες στην Ελλάδα, καθώς η απλότητα της κατασκευής εξασφαλίσει χαμηλό κόστος χρήσης και συντήρησης και οι τιμές τους παραμένουν πιο προσιτές σε σχέση με τα μικρά scooter. Δέχτηκαν ένα μεγάλο πλήγμα με την εφαρμογή των προδιαγραφών Euro 4 και την απροθυμία των εργοστασίων να προσφέρουν στις ελληνικές αντιπροσωπείες άμεσα μια γκάμα μοντέλων για να κρατήσουν τη θέση τους στην αγορά. Με το ιδιότυπο καθεστώς των ομαδικών προταξινομήσεων, οι ελληνικές αντιπροσωπείες κατάφεραν να κρατήσουν ζωντανά τα παπιά (αλλοιώνοντας όμως τα στοιχεία που ερχόντουσαν στα χέρια μας) μέχρι τη στιγμή που “έφτιαξαν” euro 4 παπιά. Από πέρσι σχεδόν όλοι οι αντιπρόσωποι έχουν τουλάχιστον ένα φτηνό και ένα premium παπί στη γκάμα τους και αυτό βοήθησε τα παπιά να αποκτήσουν μερίδιο αγοράς 22,9%. Βέβαια τα scooter εξακολουθούν να έχουν τη μερίδα του λέοντος με σχεδόν 60% της αγοράς (59,8% για την ακρίβεια) σημειώνοντας 22.093  ταξινομήσεις, έναντι 8.478 των παπιών. Ένα άλλο σημαντικό στοιχείο που άλλαξε φέτος αφορά τις ταξινομήσεις των ATV. Θυμίζουμε πως η προηγούμενη κυβέρνηση, αναγνωρίζοντας την ανικανότητα της τροχαίας να αστυνομεύσει τα νησιά και τις τουριστικές περιοχές, είχε φτιάξει έναν νόμο-έκτρωμα, που απαγόρευε την κυκλοφορία τους στους δρόμους! Η σύγκρουση των συντεχνιακών συμφερόντων μεταξύ εταιρειών ενοικίασης αυτοκινήτων και ενοικίασης ATV οδηγήθηκε τελικά σε προσωρινή ανακωχή και έτσι φέτος τα ATV σημείωσαν μια μικρή αύξηση 3% έως τώρα.

Σε ό,τι αφορά τις κατηγορίες κυβισμού, που καθορίζουν ουσιαστικά και τον τζίρο των λιανικών πωλήσεων, υπάρχει αύξηση 5,1% στα φτηνά δίκυκλα των 50-125 κυβικών, 18,1% και 31,2% στους μικρομεσαίους κυβισμούς με δίκυκλα λιανικής τιμής 3.500€-6.000€. Στα άνω των 500 κυβικών δίκυκλα έχουν αύξηση 8% για την κατηγορία 500-750 κυβικών και 2,4% για τις μεγάλες μοτοσυκλέτες. Απομένει ο τελευταίος μήνας της χρονιάς, για να δούμε πόσο κοντά θα φτάσουμε στο στόχο των 40.000 μονάδων. Κάποιες φορές ο Δεκέμβρης επιφυλάσσει εκπλήξεις (θετικές ή αρνητικές) λόγω της διαθεσιμότητας κάποιων μοντέλων που μπορεί να παρουσιάζουν έλλειψη ή να είχαν έλλειψη τους προηγούμενους μήνες και να παραδίδονται στους πελάτες στο τέλος του έτους (είναι και τα τέλη κυκλοφορίας που παίζουν ρόλο στους μεγάλους κυβισμούς). Εκτός απροόπτου, περιμένουμε να δούμε 1.200-1.500 ταξινομήσεις ακόμα και να κλείσει η χρονιά κοντά στις 39.000 μονάδες. Επίσης να προσθέσουμε εδώ πως έχουν πουληθεί αρκετά ηλεκτρικά δίκυκλα, όμως μόλις έξι από αυτά έβγαλαν πινακίδα κυκλοφορίας και είναι… ασφαλισμένα!

Για άλλη μια χρονιά, το Yamaha Tracer 900 με 415 μονάδες έως τώρα είναι το best seller στις μοτοσυκλέτες. Μοναδική απειλή για το Yamaha είναι το Daytona (Zontes) T310 με 348 μονάδες, που έχει τη δυναμική να ταξινομήσει πάνω από 50 μονάδες τον τελευταίο μήνα. Το Honda CB500X με 331 μονάδες συνεχίζει να έχει ισχυρή παρουσία στη μεσαία κατηγορία κυβισμού.  Το “μικρό” V-Strom 650 επανακάμπτει με 283 μονάδες και ελάχιστα πιο πίσω είναι το γιγαντιαίο BMW R1250GS με 238 (απλά και Adventure συνολικά).

 

 

Top 10 εταιρείες δικύκλων άνω των 50cc Ιαν-Νοέμβριος 2019 vs 2018
Εταιρεία              2019       2018       +/-%
1.SYM                   8.382     6.964     +20,3%
2.Honda               6.014     5.410     +11,2%
3. Piaggio            5.681     5.367     5,8%
4. Yamaha           4.472     3.297     +27,9%
5. Daytona          4.358     3.880     +12,3%
6. Kymco              2.280     1.807     +26,2%
7. Vespa               726         635         +14,3%
8. BMW                705         628         +12,3%
9.Keeway            672         457         +47%
10.Suzuki             520         422         +23,2%

 

 

Ταξινομήσεις δικύκλων άνω των 50cc Ιάν-Νοέμβριος 2019 vs 2018 ανά κατηγορία
Κατηγορία          2019       2018       +/-%
Scooter                                22.093   19.717   +12,1%
Παπιά                  8.478     5.871     +44,4%
Μοτοσυκλέτες  5.165     4.257     +21,3%
ATV                        1.102     801         +37,6%

 

Ταξινομήσεις δικύκλων άνω των 50cc Ιαν.-Νοέμβριος 2019 vs 2018 ανά κατηγορία κυβισμού
Κυβισμός             2019       2018       +/-%
50-125cc               14.678   13.969   +5,1%
125-250cc            7.546     6.391     +18,1%
250-500cc            11.364   8.659     +31,2%
500-750cc            1.455     1.347     +8%
+750cc  1.777     1.734     +2,4%

 

Μερίδιο αγοράς δικύκλων άνω των 50cc Ιαν. –Νοέμβριος 2019 vs 2018 ανά κατηγορία
Κατηγορία          2019 (2018)        
Scooter                60% (64,7%)
Παπιά                  22,9% (18,2%)
Μοτοσυκλέτες                  14% (14,2%)
ATV                        3% (2,5%)

 


 

MV Agusta 5κύλινδρος κινητήρας: Ο quadrato έρχεται στην παραγωγή με 240+ ίππους!

Square 5 με δύο στροφάλους - Θα παραχθεί σε κυβισμούς 850-1.150 κ.εκ., για διαφορετικά μοντέλα και κατηγορίες
MV Agusta quadrato κινητήρας 2025
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

13/11/2025

Η MV Agusta έδειξε τον 5κύλινδρο κινητήρα της στην EICMA και όπως σας είχαμε πει και τότε θα είναι square 5 και θα έχει ενιαία κεφαλή και δύο στροφάλους.

Ο 5κύλινδρος κινητήρας της MV Agusta στην EICMA δεν ήταν κάτι που περιμέναμε να δούμε πόσο μάλλον αυτό που ανακοινώνει τώρα η ιταλική εταιρεία. Ο κινητήρας δεν είναι σχεδιαστική άσκηση με στόχο τον εντυπωσιασμό αλλά βρίσκεται κανονικά σε εξέλιξη στη Schiranna. 

Σύμφωνα με τους Ιταλούς ο κινητήρας εξελίσσεται για να μπορεί να παραχθεί σε διαφορετικούς κυβισμούς και να χρησιμοποιηθεί σε πολλά και διαφορετικά μοντέλα: από Supersport έως Naked και Touring όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά, σε ένα εύρος κυβισμού από 850 έως 1.150 κ.εκ.

Η απόδοση του "quadrato" κινητήρα μπορεί να ξεπεράσει τους 240 ίππους ενώ το όριο περιστροφής βρίσκεται πάνω από τις 16.000 σ.α.λ., με τη μέγιστη ροπή να φτάνει τα 13,76 kg.m στις 8.500 σ.α.λ. Η MV Agusta αναφέρει επίσης ότι το βάρος είναι κάτω από 60 κιλά και όλα αυτά αφορούν την έκδοση των 1.150 κ.εκ.

H MV Agusta αναφέρει ότι η σειρά ανάφλεξης των 5 κυλίνδρων προσφέρει μοναδικά πλεονεκτήματα στον κινητήρα της που επιτυγχάνει εξαιρετική καμπύλη ροπής χωρίς να χρειάζεται να υπάρχει σύστημα μεταβλητού χρονισμού βαλβίδων. Παράλληλα, σε σχέση με έναν V4 ίδιου κυβισμού είναι παράλληλα πιο κοντός ενώ είναι πιο στενός έναντι ενός εν σειρά 4κύλινδρου. 

Βέβαια αυτό που παραλείπει να πει η MV Agusta είναι πως είναι δύσκολο να τον τοποθετήσεις σε ένα πλαίσιο σπορ μοτοσυκλέτας και να βρεις το σωστό ζύγισμα, κάτι που κάνει απλόχερα ένας V4, ενώ τόσο σε σχέση με αυτόν όσο και με έναν εν σειρά 4κύλινδρο έχει περισσότερα κινούμενα μέρη και για αυτόν τον λόγο μεγαλύτερη κατανάλωση. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχει μοναδικό ήχο και ότι οι Ιταλοί θέλουν να ξεχωρίσουν από όλους τους άλλους κατασκευαστές φέρνοντας στην παραγωγή έναν κινητήρα που θα είχε κοπεί από το λογιστήριο οποιαδήποτε άλλης εταιρείας αυτήν την στιγμή.

Οι Ιταλοί λένε ότι το ντεμπούτο του 5κύλινδρου κινητήρα που θα αργήσει να γίνει -σε μερικά χρόνια- και έχει προγραμματιστεί για μια μοτοσυκλέτα που δεν υπάρχει πλέον στη γκάμα της και με αυτή τη δήλωση θα μας αφήσουν να βράσουμε στο ζουμί μας, τουλάχιστον προς το παρόν.