Ταξινομήσεις: Αναλυτικοί πίνακες

Διαρκής είναι η ανάκαμψη της ελληνικής αγοράς δικύκλων
Μπάμπη Μέντη
Από τον

Μπάμπη Μέντη

16/12/2019

Θετικά και μόνο θετικά μηνύματα εκπέμπουν οι ταξινομήσεις το 2019 έως τον Νοέμβριο, συνδυάζοντας την ποσοτική αύξηση με την ποιοτική αναβάθμιση. Το πιο ενθαρρυντικό στοιχείο όμως θα πρέπει να θεωρηθεί η απουσία κάποιας απότομης ή ανεξήγητης αλλαγής.

Τόσο η συνολική αύξηση των ταξινομήσεων, όσο και η εντυπωσιακή επανεμφάνιση των παπιών, θα πρέπει να θεωρηθούν απόλυτα φυσιολογικές εξελίξεις. Τα παπιά είχαν και θα συνεχίζουν να έχουν γερές ρίζες στην Ελλάδα, καθώς η απλότητα της κατασκευής εξασφαλίσει χαμηλό κόστος χρήσης και συντήρησης και οι τιμές τους παραμένουν πιο προσιτές σε σχέση με τα μικρά scooter. Δέχτηκαν ένα μεγάλο πλήγμα με την εφαρμογή των προδιαγραφών Euro 4 και την απροθυμία των εργοστασίων να προσφέρουν στις ελληνικές αντιπροσωπείες άμεσα μια γκάμα μοντέλων για να κρατήσουν τη θέση τους στην αγορά. Με το ιδιότυπο καθεστώς των ομαδικών προταξινομήσεων, οι ελληνικές αντιπροσωπείες κατάφεραν να κρατήσουν ζωντανά τα παπιά (αλλοιώνοντας όμως τα στοιχεία που ερχόντουσαν στα χέρια μας) μέχρι τη στιγμή που “έφτιαξαν” euro 4 παπιά. Από πέρσι σχεδόν όλοι οι αντιπρόσωποι έχουν τουλάχιστον ένα φτηνό και ένα premium παπί στη γκάμα τους και αυτό βοήθησε τα παπιά να αποκτήσουν μερίδιο αγοράς 22,9%. Βέβαια τα scooter εξακολουθούν να έχουν τη μερίδα του λέοντος με σχεδόν 60% της αγοράς (59,8% για την ακρίβεια) σημειώνοντας 22.093  ταξινομήσεις, έναντι 8.478 των παπιών. Ένα άλλο σημαντικό στοιχείο που άλλαξε φέτος αφορά τις ταξινομήσεις των ATV. Θυμίζουμε πως η προηγούμενη κυβέρνηση, αναγνωρίζοντας την ανικανότητα της τροχαίας να αστυνομεύσει τα νησιά και τις τουριστικές περιοχές, είχε φτιάξει έναν νόμο-έκτρωμα, που απαγόρευε την κυκλοφορία τους στους δρόμους! Η σύγκρουση των συντεχνιακών συμφερόντων μεταξύ εταιρειών ενοικίασης αυτοκινήτων και ενοικίασης ATV οδηγήθηκε τελικά σε προσωρινή ανακωχή και έτσι φέτος τα ATV σημείωσαν μια μικρή αύξηση 3% έως τώρα.

Σε ό,τι αφορά τις κατηγορίες κυβισμού, που καθορίζουν ουσιαστικά και τον τζίρο των λιανικών πωλήσεων, υπάρχει αύξηση 5,1% στα φτηνά δίκυκλα των 50-125 κυβικών, 18,1% και 31,2% στους μικρομεσαίους κυβισμούς με δίκυκλα λιανικής τιμής 3.500€-6.000€. Στα άνω των 500 κυβικών δίκυκλα έχουν αύξηση 8% για την κατηγορία 500-750 κυβικών και 2,4% για τις μεγάλες μοτοσυκλέτες. Απομένει ο τελευταίος μήνας της χρονιάς, για να δούμε πόσο κοντά θα φτάσουμε στο στόχο των 40.000 μονάδων. Κάποιες φορές ο Δεκέμβρης επιφυλάσσει εκπλήξεις (θετικές ή αρνητικές) λόγω της διαθεσιμότητας κάποιων μοντέλων που μπορεί να παρουσιάζουν έλλειψη ή να είχαν έλλειψη τους προηγούμενους μήνες και να παραδίδονται στους πελάτες στο τέλος του έτους (είναι και τα τέλη κυκλοφορίας που παίζουν ρόλο στους μεγάλους κυβισμούς). Εκτός απροόπτου, περιμένουμε να δούμε 1.200-1.500 ταξινομήσεις ακόμα και να κλείσει η χρονιά κοντά στις 39.000 μονάδες. Επίσης να προσθέσουμε εδώ πως έχουν πουληθεί αρκετά ηλεκτρικά δίκυκλα, όμως μόλις έξι από αυτά έβγαλαν πινακίδα κυκλοφορίας και είναι… ασφαλισμένα!

Για άλλη μια χρονιά, το Yamaha Tracer 900 με 415 μονάδες έως τώρα είναι το best seller στις μοτοσυκλέτες. Μοναδική απειλή για το Yamaha είναι το Daytona (Zontes) T310 με 348 μονάδες, που έχει τη δυναμική να ταξινομήσει πάνω από 50 μονάδες τον τελευταίο μήνα. Το Honda CB500X με 331 μονάδες συνεχίζει να έχει ισχυρή παρουσία στη μεσαία κατηγορία κυβισμού.  Το “μικρό” V-Strom 650 επανακάμπτει με 283 μονάδες και ελάχιστα πιο πίσω είναι το γιγαντιαίο BMW R1250GS με 238 (απλά και Adventure συνολικά).

 

 

Top 10 εταιρείες δικύκλων άνω των 50cc Ιαν-Νοέμβριος 2019 vs 2018
Εταιρεία              2019       2018       +/-%
1.SYM                   8.382     6.964     +20,3%
2.Honda               6.014     5.410     +11,2%
3. Piaggio            5.681     5.367     5,8%
4. Yamaha           4.472     3.297     +27,9%
5. Daytona          4.358     3.880     +12,3%
6. Kymco              2.280     1.807     +26,2%
7. Vespa               726         635         +14,3%
8. BMW                705         628         +12,3%
9.Keeway            672         457         +47%
10.Suzuki             520         422         +23,2%

 

 

Ταξινομήσεις δικύκλων άνω των 50cc Ιάν-Νοέμβριος 2019 vs 2018 ανά κατηγορία
Κατηγορία          2019       2018       +/-%
Scooter                                22.093   19.717   +12,1%
Παπιά                  8.478     5.871     +44,4%
Μοτοσυκλέτες  5.165     4.257     +21,3%
ATV                        1.102     801         +37,6%

 

Ταξινομήσεις δικύκλων άνω των 50cc Ιαν.-Νοέμβριος 2019 vs 2018 ανά κατηγορία κυβισμού
Κυβισμός             2019       2018       +/-%
50-125cc               14.678   13.969   +5,1%
125-250cc            7.546     6.391     +18,1%
250-500cc            11.364   8.659     +31,2%
500-750cc            1.455     1.347     +8%
+750cc  1.777     1.734     +2,4%

 

Μερίδιο αγοράς δικύκλων άνω των 50cc Ιαν. –Νοέμβριος 2019 vs 2018 ανά κατηγορία
Κατηγορία          2019 (2018)        
Scooter                60% (64,7%)
Παπιά                  22,9% (18,2%)
Μοτοσυκλέτες                  14% (14,2%)
ATV                        3% (2,5%)

 


 

Buell Project Leviathan: 287,3 km/h στην πρώτη προσπάθεια στη Bonneville Speed Week

Μακριά από τον αρχικό στόχο της υπέρβασης των 400 χιλιομέτρων ανά ώρα
Buell Leviathan
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

18/8/2026

Η 400 ίππων τουρμπάτη Buell Leviathan είχε στόχο να υπερβεί τα 400 km/h, όμως η πρώτη της συμμετοχή στη Bonneville Speed Week αποδείχθηκε κυρίως μια διαδικασία εξέλιξης και προσαρμογής.

Το Project Leviathan ολοκλήρωσε την πρώτη παρουσία στο Bonneville με καλύτερη επίδοση 287,3 χιλιομέτρων ανά ώρα, αρκετά μακριά από τον αρχικό στόχο υπέρβασης των 250 μιλίων ανά ώρα (402,3 χ.α.ώ.), λόγω σημαντικών προκλήσεων και τεχνικών δυσκολιών στην προσπάθεια να διοχετεύσει όλη την ισχύ της στο αλάτι.

Buell Leviathan

Η Buell είχε παρουσιάσει το Project Leviathan ως μια μοτοσυκλέτα με στόχο την υπέρβαση των 402,3 km/h (250mph). Η πρώτη της συμμετοχή στην εβδομάδα ταχύτητας του Bonneville έδειξε, ωστόσο, πόσο δύσκολο είναι να μετατραπούν οι αριθμοί ενός δυναμόμετρου σε πραγματική ταχύτητα πάνω στην επιφάνεια των αλυκών. Η Leviathan απέδωσε περισσότερους από 401 ίππους στον τροχό και πάνω από 29,7 κιλά ροπής, σύμφωνα με τη Buell. Παρά τα εντυπωσιακά νούμερα ισχύος, η καλύτερη επίδοση της στην διοργάνωση ήταν 287,3 km/h.

Η πρώτη ημέρα ήταν ουσιαστικά μια διαδικασία εξοικείωσης. Ο αναβάτης Jacob Stark δεν είχε τρέξει ποτέ στη Bonneville, ενώ ούτε η Leviathan είχε κινηθεί εκτός δοκιμών και δυναμόμετρου. Επιπλέον, ο Stark έπρεπε να περάσει από τη διαδικασία αδειοδότησης, αυξάνοντας σταδιακά τις ταχύτητες. Στην πρώτη προσπάθεια χρειάστηκε να ξεπεράσει τα 201,2 km/h για να αποκτήσει την άδεια "D". Η ομάδα κράτησε χαμηλό ρυθμό, χρησιμοποιώντας σύντομη αλλαγή στη δεύτερη σχέση πριν επιστρέψει στα pits για έλεγχο και ρυθμίσεις.

Buell Leviathan

Τα προβλήματα έγιναν πιο έντονα όταν άρχισαν να χρησιμοποιούνται οι υψηλότερες σχέσεις στο κιβώτιο ταχυτήτων. Πάνω από τα 241,4 km/h η συμπεριφορά της Leviathan άλλαζε σημαντικά, ενώ η επιλογή της τέταρτης σχέσης δημιουργούσε μια ιδιαίτερα δύσκολη κατάσταση, με την ταχύτητα του πίσω τροχού να ξεπερνά τα 321,9 km/h, ενώ η πραγματική ταχύτητα της μοτοσυκλέτας ήταν σημαντικά χαμηλότερη.

Buell Leviathan

Ο Stark έπρεπε έτσι να μάθει να ελέγχει τη Leviathan ουσιαστικά σε ένα rolling burnout διαρκείας με περισσότερα από 281,6 km/h. Παράλληλα, η ομάδα αντιμετώπισε σειρά τεχνικών θεμάτων που απαιτούσαν συνεχείς διορθώσεις κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης.

Buell Leviathan

Τελικά ο Stark απέκτησε την απαραίτητη άδεια "B", επιτρέποντας στη Leviathan να χρησιμοποιήσει τη μεγάλη διαδρομή των οκτώ χιλιομέτρων (8 km) για να έχει περισσότερο χώρο για επιτάχυνση. Εκεί καταγράφηκε και η καλύτερη επίδοση των 287,3 km/h.

Buell Leviathan

Η Leviathan βασίζεται στο πλαίσιο της Super Cruiser και χρησιμοποιεί στοιχεία από τις Hammerhead και 1190RS, μαζί με αναρτήσεις FOX, σφυρήλατες αλουμινένιες ζάντες και ειδικά hubs για τα γρανάζια.

Buell Leviathan

Η Buell αναφέρει ότι η μετάδοση έχει σχεδιαστεί για όριο ταχύτητας έως και 482,8 km/h. Η πρώτη παρουσία στο Bonneville, επομένως, δεν έφερε το πολυπόθητο 400άρι, αλλά έδωσε στη Buell και στην ομάδα της πολύτιμα δεδομένα.

Buell Leviathan

Η Leviathan απέκτησε την πρώτη της εμπειρία στο αλάτι, ο αναβάτης ολοκλήρωσε τη διαδικασία αδειοδότησης και η ομάδα εντόπισε τα σημεία που χρειάζονται βελτίωση. Το 287,3 km/h απέχει σημαντικά από τα 402,3 km/h, όμως αποτελεί το επόμενο βήμα ώστε να βρεθεί τρόπος οι περισσότεροι από 400 ίπποι της Leviathan να μετατραπούν σε πραγματική επιτάχυνση στην έρημο αλατιού Bonneville.

Buell Leviathan