Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Αυγούστου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Περιοδικό ΜΟΤΟ - Ταξινομήσεις εταιρειών για τον Αύγουστο του 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

19/9/2023

Τον Αύγουστο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV σημειώθηκαν 5.414 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 4.155 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε άνοδο… 30,30%! Αντίστοιχα η άνοδος στο πρώτο οκτάμηνο του 2023 φτάνει το 16,73%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Αύγουστο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 1.212 22,39%
2 HONDA 1.122 20,72%
3 PIAGGIO 771 14,24%
4 YAMAHA 529 9,77%
5 DAYTONA 471 8,70%
6 KYMCO 280 5,17%
7 CFMOTO 206 3,80%
8 VOGE 112 2,07%
9 VESPA 83 1,53%
10 BENELLI 78 1,44%
11 BMW 47 0,87%
12 MALAGUTI 44 0,81%
13 APRILIA 39 0,72%
14 ROYAL ENFIELD 36 0,66%
15 KEEWAY 35 0,65%
16 THRUST 31 0,57%
17 SUZUKI 24 0,44%
18 KTM 23 0,42%
  PEUGEOT 23 0,42%
19 QJMOTOR 22 0,41%
20 DUCATI 20 0,37%
21 TRIUMPH 16 0,30%
  GPX 16 0,30%
22 BRIXTON 15 0,28%
23 POLARIS 11 0,20%
24 KAWASAKI 10 0,18%
  JIAYUAN 10 0,18%
  ZHONGNENG 10 0,18%
  WANGYE 10 0,18%
25 HUSQVARNA 6 0,11%
26 SEGWAY 5 0,09%
  MOTRON 5 0,09%
27 NINGBO CENTURY 4 0,07%
28 MOTO GUZZI 3 0,06%
29 EFUN/ZAP 2 0,04%
  SUPER SOCO 2 0,04%
30 BETA 1 0,02%
  RENLI 0 0,00%
  ZHIDOU 0 0,00%
  OTHERS* 80 1,48%
  TOTAL 5.414  
  2022 4.155  
  Διαφορά 23-22 30,30%  

Η SYM κάνει τη διαφορά και τον Αύγουστο, διατηρώντας την πρώτη θέση στις εταιρείες, με δεύτερη τη Honda, και με μειωμένη διαφορά μεταξύ τους, σε σχέση με τον Ιούλιο. Οι δυο πρώτες εταιρείες είναι οι μόνες με ποσοστό αγοράς άνω του 20%. Την πρώτη τριάδα κλείνει “παραδοσιακά” η Piaggio, τέταρτη είναι η Yamaha και πέμπτη η Daytona.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Αύγουστος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 11.573 24,56%
2 HONDA 10.185 21,62%
3 PIAGGIO 5.914 12,55%
4 YAMAHA 4.148 8,80%
5 DAYTONA 4.026 8,54%
6 CFMOTO 1.964 4,17%
7 KYMCO 1.809 3,84%
8 BMW 740 1,57%
9 VOGE 730 1,55%
10 VESPA 643 1,36%
11 BENELLI 567 1,20%
12 APRILIA 458 0,97%
13 THRUST 380 0,81%
14 SUZUKI 317 0,67%
15 KEEWAY 312 0,66%
16 KTM 267 0,57%
17 ROYAL ENFIELD 253 0,54%
18 MALAGUTI 223 0,47%
19 TRIUMPH 166 0,35%
20 DUCATI 138 0,29%
21 QJMOTOR 125 0,27%
22 POLARIS 121 0,26%
23 EFUN/ZAP 103 0,22%
24 BRIXTON 101 0,21%
25 KAWASAKI 99 0,21%
26 PEUGEOT 88 0,19%
27 JIAYUAN 84 0,18%
28 BETA 77 0,16%
29 HUSQVARNA 74 0,16%
  RENLI 74 0,16%
  SEGWAY 74 0,16%
30 GPX 73 0,15%
31 ZHONGNENG 66 0,14%
32 MOTO GUZZI 62 0,13%
33 ZHIDOU 60 0,13%
34 NINGBO CENTURY 58 0,12%
35 SUPER SOCO 56 0,12%
  WANGYE 56 0,12%
36 MOTRON 51 0,11%
  OTHERS* 804 1,71%
  TOTAL 47.119  
  2022 40.366  
  Διαφορά 23-22 16,73%  

Η διαφορά μεταξύ SYM και Honda αυξάνει ελαφρά μήνα με τον μήνα, ενώ τρίτη χωρίς να απειλείται παραμένει η Piaggio. Η μάχη για την 4η θέση μεταξύ Yamaha και Daytona συνεχίζεται και τον Αύγουστο, με την ιαπωνική εταιρεία να κερδίζει έδαφος. Μάχη όμως έχουμε και για την 6η θέση, μεταξύ CFMOTO και KYMCO, με την πρώτη να διατηρεί ακόμα θέση υπεροχής, με τη δεύτερη όμως να μειώνει τη διαφορά μέσα στον Αύγουστο.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το διάστημα Ιανουάριος-Αύγουστος 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 8ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.973 24,15%
2 YAMAHA 1.591 19,47%
3 BMW 600 7,34%
4 VOGE 543 6,65%
5 DAYTONA 512 6,27%
6 CFMOTO 479 5,86%
7 BENELLI 341 4,17%
8 SUZUKI 283 3,46%
9 KTM 267 3,27%
10 ROYAL ENFIELD 253 3,10%

H Honda διευρύνει ελαφρώς τη διαφορά της από τη δεύτερη Yamaha το πρώτο 8μηνο του έτους, ενώ τρίτη είναι η BMW, τέταρτη η Voge και η πρώτη πεντάδα κλείνει με τη Daytona.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 8ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 9.818 32,02%
2 HONDA 7.289 23,78%
3 PIAGGIO 5.914 19,29%
4 YAMAHA 1.964 6,41%
5 KYMCO 1.573 5,13%
6 DAYTONA 1.331 4,34%
7 VESPA 643 2,10%
8 APRILIA 365 1,19%
9 THRUST 311 1,01%
10 KEEWAY 267 0,87%

Στη δημοφιλέστερη κατηγορία μηχανοκίνητων δικύκλων στη χώρα μας, η SYM έχει μεγάλη διαφορά από τη δεύτερη Honda, διαφορά που συνεχώς αυξάνεται καθώς ο ένας μήνας διαδέχεται τον άλλο. Τρίτη είναι η Piaggio, τέταρτη η Yamaha και πέμπτη η KYMCO.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 8ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 2.183 37,01%
2 SYM 1.588 26,92%
3 HONDA 923 15,65%
4 YAMAHA 593 10,05%
5 BENELLI 226 3,83%
6 MALAGUTI 219 3,71%
7 THRUST 75 1,15%
8 GPX 73 1,24%
9 CHONGQING YINXIANG 14 0,24%
10 JIANSHE 2 0,03%

Στα παπιά ο όμιλος Γκοργκόλη κάνει το 1-2 στους πρώτους 8 μήνες του έτους, κατέχοντας συνολικά σχεδόν το 64% της αγοράς της κατηγορίας. Πρώτη συνεχίζει να είναι η Value for Money Daytona, με δεύτερη την ακριβότερη SYM. Τρίτη είναι η Honda, με την πρώτη πεντάδα να κλείνει από τις Yamaha και Benelli.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 8ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1.463 61,16%
2 KYMCO 236 9,87%
3 POLARIS 121 5,06%
4 JIAYUAN 84 3,51%
5 RENLI 74 3,09%
  SEGWAY 74 3,09%
6 ZHIDOU 60 2,51%
7 NINGBO CENTURY 58 2,42%
8 FANGPOWER 47 1,96%
9 LINHAI 31 1,30%
10 TGB 24 1,00%

Όπως συνήθηως λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' 8μηνο του 2023 ήταν η CFMOTO με 1.463 ταξινομήσεις και εντυπωσιακό ποσοστό αγοράς στην κατηγορία που φτάνει το 61,16%. Δεύτερη ήταν η KYMCO και τρίτη η Polaris (που μαζί με τη CFMOTO ανήκουν στη MUVUS).

Ducati Triple-X Trinity: Συλλογή με 3 Superleggera στα 275.000 ευρώ

Τρεις γενιές. Τρεις παγκόσμιες πρωτιές. Μια συλλογή.
cover
Από τον

Παύλο Καρατζά

24/8/2026

Η Ducati έσπασε τους κανόνες όταν ξεκίνησε να δημιουργεί τη σειρά Superleggera το 2014. Η συνταγή ήταν απλή: πήρε το ήδη κορυφαίο μοντέλο της – αρχικά την 1199 R Panigale – και βελτίωσε τις επιδόσεις της, μειώνοντας παράλληλα και το βάρος.

Πίσω στο 2014 λοιπόν, όταν η Ducati έπρεπε να καινοτομήσει για να ρίξει το βάρος του κορυφαίου της μοντέλου και η λύση ήταν ένα κράμα μαγνησίου ένα ελαφρύ σύνθετο μέταλλο που, μέχρι εκείνη τη στιγμή, δεν είχε χρησιμοποιηθεί ποτέ σε μοτοσυκλέτα παραγωγής. Το υλικό χρησιμοποιήθηκε εκτεταμένα σε πλαίσιο, ψαλίδι και τροχούς, ενώ τιτάνιο και ανθρακόνημα πλαισίωσαν το υπόλοιπο της μοτοσυκλέτας.

1199 Superleggera

Όπως ήταν αναμενόμενο, σειρά πήρε η αναβάθμιση του κινητήρα Superquadro, που εξοπλίστηκε με βαλβίδες εξαγωγής από τιτάνιο, ελαφρύτερο στροφαλοφόρο άξονα με αντίβαρα από βολφράμιο και πιστόνια δύο ελατηρίων. Τα τελευταία αποτέλεσαν μια ακόμη πρωτιά για μοτοσυκλέτα παραγωγής και συνέβαλαν σημαντικά ώστε η 1199 Superleggera να φτάσει την ισχύ των 200 ίππων, ενώ το ξηρό βάρος της μοτοσυκλέτας βρισκόταν στα 155 κιλά και όπως ήταν φυσικό είχε την υψηλότερη αναλογία ισχύος προς βάρος από οποιαδήποτε superbike παραγωγής που κατασκευάστηκε ποτέ.

1299 Superleggera

Εξαιρουμένων των πρωτοτύπων, μόλις 500 αριθμημένες 1199 Superleggera έφυγαν από το εργοστάσιο της Ducati στη Μπολόνια και όπως ήταν αναμενόμενο, εξαντλήθηκαν αμέσως. Ακολούθησε η 1299 Superleggera το 2016 και η V4 Superleggera το 2020, με τις δύο τους να εισάγουν παγκόσμιες καινοτομίες για μοτοσυκλέτες παραγωγής και να περιορίζονται αυστηρά σε 500 αριθμημένα τεμάχια. Εννοείται πως κι αυτές εξαντλήθηκαν αμέσως. Η 1299 ήταν η πρώτη που χρησιμοποίησε ανθρακονήματα για όλα τα φέροντα δομικά στοιχεία της, γεγονός που την έκανε 40% ελαφρύτερη από την αντίστοιχη βασική έκδοση της Panigale. Με ισχύ 215 ίππους, ο κινητήρας Superquadro της ήταν επίσης ο τελευταίος και πιο ισχυρός V-twin παραγωγής που κατασκευάστηκε ποτέ από τη Ducati.

V4 Superleggera

Όπως υποδηλώνει το όνομά της, η V4 Superleggera διέθετε έναν τεράστιο νέο τετρακύλινδρο κινητήρα που απέδιδε 224 ίππους, ο οποίος εξασφάλισε για άλλη μια φορά στην εξαιρετικά ελαφριά superbike των 159 κιλών ένα ακόμη ρεκόρ αναλογίας. Για πρώτη φορά, ένας κατασκευαστής μοτοσυκλετών εγκατέστησε αεροδυναμικά πτερύγια από ανθρακονήματα, εμπνευσμένα από το MotoGP, στο μπροστινό μέρος και στο πλάι. Στην πράξη, η V4 Superleggera παρήγαγε κάθετη δύναμη 50 κιλών στα 270 χλμ./ώρα.

Συνολικά, οι τρεις αυτές Ducati αντιπροσωπεύουν το υψηλότερο ράφι, όσον αφορά τις επιδόσεις των μοτοσυκλετών παραγωγής. Τρεις πανάλαφρες superbike, η καθεμία με εκπληκτική τεχνολογία που προέρχεται από τον μηχανοκίνητο αθλητισμό – κάτι που δεν είχε ξαναδεί κανείς σε επίπεδο μαζικής παραγωγής – κατασκευάστηκαν με έναν και μοναδικό στόχο: να θέσουν νέα πρότυπα στις επιδόσεις.

Για να το κάνει ακόμα πιο ελκυστικό, η Ducati εδραίωσε τη φήμη της ως συλλεκτικού μοντέλου, περιορίζοντας την παραγωγή κάθε Superleggera σε 500 μονάδες. Αυτό όμως δεν ίσχυσε αυστηρά εδώ, αφού η ιταλική εταιρεία παρήγαγε και μοτοσυκλέτες προπαραγωγής που όμως δεν γνωρίζουμε τον ακριβή αριθμό τους.

Όσο σπάνιο είναι λοιπόν να βρει κανείς μια Superleggera να αγοράσει σήμερα, φανταστείτε πόσο απίθανο είναι να βρει και τις τρεις μαζί! Κι όμως, αυτό ακριβώς συμβαίνει με αυτήν την αγγελία πώλησης από την Αγγλία.

Οι τρεις συγκεκριμένες Ducati Superleggera - 1199, 1299 και V4 - αγοράστηκαν από έναν μόνο ιδιοκτήτη, ο οποίος τις διατήρησε επιμελώς σε κατάσταση βιτρίνας. Τόσο η 1199 όσο και η V4 εμφανίζουν μηδέν χιλιόμετρα στις ψηφιακές οθόνες τους (με την εργοστασιακή προστατευτική μεμβράνη ακόμα στη θέση της), ενώ η 1299 έχει διανύσει μόλις 16 χιλιόμετρα. Και οι τρεις μοτοσυκλέτες διαθέτουν τα πλήρη σετ εργοστασιακών αξεσουάρ και τα αγωνιστικά κιτ τους, τα οποία αφαιρούν τους καθρέφτες και την πινακίδα κυκλοφορίας και προσθέτουν συστήματα εξάτμισης Akrapovič.

Τυχερός λοιπόν θα είναι ο συλλέκτης που θα τις αποκτήσει, με την τσουχτερή τιμή τους να έχει οριστεί στα 275.000 ευρώ.

2014 Ducati 1199 Superleggera: 203 ίπποι – 155 κιλά

2017 Ducati 1299 Superleggera: 215 ίπποι – 156 κιλά

2020 Ducati V4 Superleggera: 224 ίπποι – 156 κιλά