Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Φεβρουαρίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2023
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

16/3/2023

Τον Φεβρουάριο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV καταγράφηκαν 2.866 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 3.185 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε πτώση 10,02%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Φεβρουάριο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 699 24,39%
2 HONDA 686 23,94%
3 YAMAHA 349 12,18%
4 PIAGGIO 268 9,35%
5 DAYTONA 267 9,32%
6 CFMOTO 86 3,00%
7 KYMCO 83 2,90%
8 BMW 58 2,02%
9 VESPA 45 1,57%
10 VOGE 27 0,94%
11 APRILIA 25 0,87%
12 KTM 20 0,70%
13 MALAGUTI 17 0,59%
14 THRUST MOTOR 16 0,57%
15 BENELLI 15 0,52%
  KEEWAY 15 0,52%
16 SUZUKI 14 0,49%
17 ROYAL ENFIELD 13 0,45%
  BETA 13 0,45%
18 EFUN/ZAP 12 0,42%
  GPX 12 0,42%
19 DUCATI 10 0,35%
  HUSQVARNA 10 0,35%
20 TRIUMPH 9 0,31%
21 SUPER SOCO 8 0,28%
22 JIAYUAN 6 0,21%
  BRIXTON 6 0,21%
  POLARIS 6 0,21%
23 MOTO GUZZI 5 0,17%
  KAWASAKI 5 0,17%
24 SILENCE 2 0,07%
  OTHERS* 59 2,06%
  ΣΥΝΟΛΟ 2.866  
  2022 3.185  
  ΔΙΑΦΟΡΑ -10,02%  

Μπορεί τον Ιανουάριο να είχαμε θρίαμβο της Honda με μεγάλη διαφορά από τη SYM, τον συνήθη αντίπαλο της ιαπωνικής εταιρείας για την πρώτη θέση, όμως τον Φεβρουάριο η SYM πέρασε μπροστά, αν και με μικρή διαφορά που δεν της επέτρεψε να ανατρέψει -ακόμα τουλάχιστον- το αποτέλεσμα στο Α΄δίμηνο, όπως θα δούμε παρακάτω. Πρώτη λοιπόν τον Φεβρουάριο η SYM με 699 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 24,39%, και ελάχιστα πίσω της η Honda με 686 ταξινομήσεις και 23,94%. Με μεγάλη διαφορά πίσω από τους δυο πρώτους έρχεται η Yamaha, σημειώνοντας 349 ταξινομήσεις με μερίδιο αγοράς 12,18%. Τέταρτη ήταν η Piaggio με 268 ταξινομήσεις και 9,35%, και με μια ταξινόμηση πιο πίσω η Daytona κλείνει την πρώτη πεντάδα με 9,32%.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Φεβρουάριος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1845 27,41%
2 SYM 1576 23,42%
3 PIAGGIO 716 10,64%
4 YAMAHA 681 10,12%
5 DAYTONA 636 9,45%
6 KYMCO 170 2,53%
7 BMW 148 2,20%
  CFMOTO 148 2,20%
8 VESPA 95 1,41%
9 VOGE 73 1,08%
10 APRILIA 72 1,07%
11 KTM 51 0,76%
12 BENELLI 38 0,56%
13 THRUST MOTOR 37 0,54%
14 ROYAL ENFIELD 33 0,49%
15 MALAGUTI 31 0,46%
16 SUZUKI 30 0,45%
17 KEEWAY 29 0,43%
18 BETA 27 0,40%
19 DUCATI 24 0,36%
20 TRIUMPH 19 0,28%
21 EFUN/ZAP 18 0,27%
  GPX 18 0,27%
22 HUSQVARNA 17 0,25%
23 JIAYUAN 16 0,24%
24 BRIXTON 15 0,22%
25 POLARIS 13 0,19%
26 MOTO GUZZI 12 0,18%
  SUPER SOCO 12 0,18%
27 SILENCE 10 0,15%
28 KAWASAKI 8 0,12%
  OTHERS* 112 1,66%
  ΣΥΝΟΛΟ 6.730 100%
  2022 5.277  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 27,53  

Η μεγάλη διαφορά που δημιούργησε η Honda τον Ιανουάριο της δίνει το προβάδισμα και στο πρώτο δίμηνο, με συνολικές 1.845 ταξινομήσεις και 27,41%. Δεύτερη έρχεται η SYM με 1.576 ταξινομήσεις και 23,42%, και τρίτη η Piaggio με 716 και 10,64%. Στην τέταρτη θέση έχουμε την Yamaha με 681 ταξινομήσεις και 10,12% και πέμπτη έρχεται η Daytona με 636 ταξινομήσεις και 9,45%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W)

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΑΝ-ΦΕΒ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 424 31,09%
2 YAMAHA 229 16,79%
3 BMW 133 9,75%
4 DAYTONA 70 5,13%
5 CFMOTO 67 4,91%
6 VOGE 66 4,84%
7 KTM 51 3,74%
8 BENELLI 38 2,79%
9 ROYAL ENFIELD 33 2,42%
10 SUZUKI 30 2,20%
11 BETA 27 1,98%
12 SYM 27 1,98%
13 DUCATI 24 1,76%
14 TRIUMPH 19 1,39%
15 HUSQVARNA 17 1,25%
16 APRILIA 16 1,17%
17 BRIXTON 15 1,10%
18 MOTO GUZZI 12 0,88%
19 KEEWAY 9 0,66%
20 KAWASAKI 8 0,59%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda είναι πρώτη στο Α' δίμηνο του 2023 με 424 ταξινομήσεις και ποσοστό 31,09%, δεύτερη είναι η Yamaha με 229 ταξινομήσεις και 16,79%. Στην τέταρτη θέση βρίσκουμε τη Daytona με 79 ταξινομήσεις και 5,13% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την CFMOTO με 67 ταξινομήσεις και 4,91%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΑΝ-ΦΕΒ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1313 30,61%
2 SYM 1309 30,51%
3 PIAGGIO 716 16,69%
4 YAMAHA 320 7,46%
5 DAYTONA 168 3,92%
6 KYMCO 162 3,78%
7 VESPA 95 2,21%
8 APRILIA 56 1,31%
9 THRUST 30 0,70%
10 KEEWAY 20 0,47%

Στα scooter η μάχη για την κορυφή δίνεται και πάλι μεταξύ Honda & SYM, με τη Honda να παίρνει την πρωτιά με 1.313 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 30,61%. Δεύτερη η SYM με 1.309 ταξινομήσεις και 30,51% και τρίτη η Piaggio με 716 ταξινομήσεις και 16,69%. Στην τέταρτη θέση έχουμε τη Yamaha με 320 ταξινομήσεις και 7,46% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με τη Daytona με 168 ταξινομήσεις και 3,92%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΑΝ-ΦΕΒ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 398 42,66%
2 SYM 240 25,72%
3 YAMAHA 132 14,15%
4 HONDA 108 11,58%
5 MALAGUTI 29 3,11%
6 GPX 18 1,93%
7 THRUST MOTOR 7 0,75%
8 CHONGQING YINXIANG 1 0,11%

Μόλις 8 εταιρείες σημείωσαν ταξινομήσεις παπιών στην ελληνική αγορά το 1ο δίμηνο του 23, με την Daytona να παίρνει την πρώτη θέση στο Α' δίμηνο του 23 με 398 ταξινομήσεις και 42,66%. Δεύτερη είναι η SYM με 240 ταξινομήσεις και 25,72%, ενώ συνολικά το γκρουπ της ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ Α.Ε. καταλαμβάνει το 68% της αγοράς! Τρίτη εταιρεία στο διάστημα Ιανουάριος-Φεβρουάριος 2023 ήταν η Yamaha με 132 ταξινομήσεις και 14,15%. Στην τέταρτη θέση βρίσκεται η Honda με 108 ταξινομήσεις και 11,58%, ενώ η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Malaguti με 29 ταξινομήσεις και 3,11%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ 2022 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΙΑΝ-ΦΕΒ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 81 56,64%
2 JIAYUAN 16 11,19%
3 POLARIS 13 9,09%
4 KYMCO 8 5,59%
5 SEGWAY 5 3,50%
6 LOJO 4 2,80%
  NINGBO CENTURY 4 2,80%
  ZHIDOU 4 2,80%
7 JIANGSU LINZHISHANYANG 3 2,10%
8 BASHAN,AMGROUP 1 0,70%
  E TUK FACTORY 1 0,70%
  LINGZHIDA 1 0,70%
  SILENCE 1 0,70%
  TODAY SUNSHINE 1 0,70%

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' δίμηνο 2023 ήταν η CFMOTO με 81 ταξινομήσεις και 56,64%, και δεύτερη η Polaris με 13%, με την MUVUS να κατέχει σχεδόν το 70% της αγοράς. Τρίτη έρχεται η KYMCO με 8 ταξινομήσεις και 5,59% και τέταρτη η Segway με 5 ταξινομήσεις και 3,50%.

 

Η KYMCO προειδοποιεί την QJMOTOR για ενδεχόμενη αντιγραφή τεχνολογίας του AK 550

Σε αναμονή για να εξετάσει τις ομοιότητες με τα Fort 600
KYMCO VS QJ MOTOR
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

23/9/2026

Η KYMCO προειδοποιεί ότι δεν έχει συμφωνία με την QJMOTOR για την παραχώρηση της πλατφόρμας του AK 550, αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο περαιτέρω ενεργειών εφόσον διαπιστωθεί ότι νομικά προστατευμένη τεχνολογία χρησιμοποιήθηκε χωρίς άδεια.

Η KYMCO ξεκαθάρισε τη θέση της σχετικά με την τεχνολογία που χρησιμοποιείται στο AK 550, μετά τις συγκρίσεις που έχουν προκύψει ανάμεσα στο ταϊβανέζικο maxi-scooter και το νέο QJMOTOR Fort 600. Η εταιρεία αναφέρει ότι ουδέποτε εξουσιοδότησε την QJMOTOR να χρησιμοποιήσει την πλατφόρμα που αναπτύχθηκε για το AK 550 και αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο περαιτέρω ενεργειών, εφόσον επιβεβαιώσει ότι κατοχυρωμένη τεχνολογία της χρησιμοποιήθηκε χωρίς άδεια.

KYMCO VS QJ MOTOR

Σε αυτό το στάδιο, ωστόσο, η ανακοίνωση δεν αποτελεί επίσημη κατηγορία περί αντιγραφής ή παραβίασης δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας. Η KYMCO αναφέρει ότι θέλει πρώτα να διαπιστώσει από πού προέρχονται ακριβώς οι ομοιότητες που έχουν εντοπιστεί στο Fort 600.

45 κατοχυρωμένες πατέντες για το AK 550

Η KYMCO αναφέρει ότι η εξέλιξη του AK 550 αποτέλεσε σημαντική τεχνολογική επένδυση και οδήγησε στην κατοχύρωση περισσότερων από 45 πατεντών. Μεταξύ των λύσεων που ανέπτυξε περιλαμβάνεται ένας δικύλινδρος εν σειρά κινητήρας DOHC με στρόφαλο 270 μοιρών, σε συνδυασμό με μια αρχιτεκτονική που διαχωρίζει τον κινητήρα από τη μετάδοση σε δύο μονάδες. Η σχεδίαση περιλαμβάνει επίσης υγρό πολύδισκο συμπλέκτη και σύστημα λίπανσης ξηρού κάρτερ.

KYMCO VS QJ MOTOR

Η τεχνολογία που αναπτύχθηκε και οι σχετικές πατέντες για το AK 550 επεκτείνονται και στο πλαίσιο. Το αλουμινένιο πλαίσιο σχεδιάστηκε ειδικά για το συγκεκριμένο μοντέλο, ενώ η αρχιτεκτονική του κινητήρα αξιοποιήθηκε στη συνέχεια και σε άλλα μοντέλα της KYMCO, όπως η εξέλιξη του, το ΑΚ 575 Premium και το CV3 575, το οποίο χρησιμοποιεί τον κινητήρα της πλατφόρμας, με τις απαραίτητες προσαρμογές στις απαιτήσεις ενός τρίτροχου οχήματος.

Ύποπτες ομοιότητες ή τεχνολογικές συμπτώσεις;

Και κάπου εδώ ξεκινούν οι αναφορές και οι αντιπαραβολές με το QJMOTOR Fort 600. Το νέο κινεζικό maxi-scooter χρησιμοποιεί επίσης δικύλινδρο εν σειρά κινητήρα και στοχεύει σε επιδόσεις μιας κατηγορίας στην οποία το AK 550 έχει αποτελέσει σημείο αναφοράς. Οι συγκρίσεις μεταξύ των δύο δικύκλων έχουν ενισχυθεί από ομοιότητες στην τεχνική τους διαμόρφωση, όπως η εκτεταμένη χρήση αλουμινένιων δομών και εξαρτημάτων.

KYMCO VS QJ MOTOR

Εν αναμονή για τα μοντέλα παραγωγής

Ωστόσο, οι ομοιότητες ανάμεσα σε δύο μοτοσυκλέτες δεν αποδεικνύουν καθαυτές ότι έχει κλαπεί τεχνολογία ή ότι έχουν παραβιαστεί πατέντες. Για αυτό και η KYMCO αναφέρει ότι θα περιμένει να δει το Fort 600 σε προδιαγραφές παραγωγής, προτού πραγματοποιήσει λεπτομερή τεχνική αξιολόγηση και οδηγηθεί σε συμπεράσματα.

KYMCO VS QJ MOTOR

Η ανακοίνωση της ταϊβανέζικης εταιρείας αφήνει πάντως ανοιχτό το ενδεχόμενο νομικών ενεργειών: "Όταν τα μοντέλα παραγωγής QJMOTOR Fort 600 γίνουν διαθέσιμα στην αγορά, η KYMCO θα ξεκινήσει όποιες έρευνες θεωρεί κατάλληλες και, με βάση τα ευρήματά της, θα αποφασίσει ποια μέτρα μπορεί να ληφθούν," αναφέρει η εταιρεία, με το επόμενο στάδιο να εξαρτάται από την άφιξη του Fort 600 στην αγορά.

Μόνο τα δίκυκλα παραγωγής θα επιτρέψουν στην KYMCO να συγκρίνει λεπτομερώς την αρχιτεκτονική, τα εξαρτήματα και τις τεχνικές λύσεις του maxi-scooter της QJMOTOR με τη δική της τεχνολογία που ανέπτυξε για το AK 550 και τα μοντέλα που στηρίχτηκαν σε αυτό.