Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2022 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Honda
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

24/2/2023

Τον Ιανουάριο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV καταγράφηκαν 3.864 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 2.092 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 84,70%.

Διαβάστε παρακάτω τις επιδόσεις των πρώτων εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου & ATV για τον Δεκέμβριο αλλά και για ολόκληρο το έτος.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιανουάριο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.159 29,99%
2 SYM 877 22,70%
3 PIAGGIO 448 11,59%
4 DAYTONA 369 9,55%
5 YAMAHA 332 8,59%
6 BMW 90 2,33%
7 KYMCO 87 2,25%
8 CFMOTO 62 1,60%
9 VESPA 50 1,29%
10 APRILIA 47 1,22%
11 VOGE 46 1,19%
12 KTM 31 0,80%
13 BENELLI 23 0,60%
14 THRUST 21 0,54%
15 ROYAL ENFIELD 20 0,52%
16 SUZUKI 16 0,41%
17 BETA 14 0,36%
  DUCATI 14 0,36%
  KEEWAY 14 0,36%
  MALAGUTI 14 0,36%
18 JIAYUAN 10 0,26%
  TRIUMPH 10 0,26%
19 BRIXTON 9 0,23%
20 SILENCE 8 0,21%
21 HUSQVARNA 7 0,18%
  MOTO GUZZI 7 0,18%
  POLARIS 7 0,18%
22 EFUN/ZAP 6 0,16%
  GPX 6 0,16%
23 BAJAJ 4 0,10%
  INDIAN MOTORCYCLE 4 0,10%
  MOTO MORINI 4 0,10%
  SUPER SOCO 4 0,10%
  ZONGSHEN 4 0,10%
  OTHERS* 43 1,11%
  ΣΥΝΟΛΟ 3.864 100%
  2022 2.092  
  ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ 84,70%  

Όπως και τον περυσινό Ιανουάριο, η Honda κάνει διαφορά από τη SYM για να βρεθεί πρώτη στην κατάταξη εταιρειών με 1.159 ταξινομήσεις και 29.99% μερίδιο αγοράς. Η SYM έρχεται δεύτερη με 877 ταξινομήσεις και 22,70%, ενώ στην τρίτη θέση έχουμε την Piaggio με 448 ταξινομήσεις και 22,70%. Σημειώστε πως τον τελευταίο καιρό είναι δύσκολο να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα με στοιχεία ενός μόνο μήνα, καθώς είναι σύνηθες αυτά να επηρεάζονται πολύ από τις ελλείψεις σε ημιαγωγούς και στα υπόλοιπα προβλήματα της εφοδιαστικής αλυσίδας, όπου τον ένα μήνα μια εταιρεία έχει δίκυκλα να παραδώσει και τον άλλο όχι. Προτιμότερο είναι τα συμπεράσματα να αφορούν σύνολο πολλών μηνών.

ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 264 33,89%
2 YAMAHA 97 12,45%
3 BMW 78 10,01%
4 DAYTONA 47 6,03%
5 VOGE 40 5,13%
6 CFMOTO 36 4,62%
7 KTM 31 3,98%
8 BENELLI 23 2,95%
9 ROYAL ENFIELD 20 2,57%
  SYM 20 2,57%
10 SUZUKI 16 2,05%
11 BETA 14 1,80%
  DUCATI 14 1,80%
12 APRILIA 12 1,54%
13 TRIUMPH 10 1,28%
14 BRIXTON 9 1,16%
15 HUSQVARNA 7 0,90%
  MOTO GUZZI 7 0,90%
16 BAJAJ 4 0,51%
  INDIAN MOTORCYCLE 4 0,51%
  KEEWAY 4 0,51%
  MOTO MORINI 4 0,51%
  ZONGSHEN 4 0,51%
17 KAWASAKI 3 0,39%
  SWM 3 0,39%
18 SHERCO 2 0,26%
19 ALRENDO 1 0,13%
  BAOTIAN 1 0,13%
  GASGAS 1 0,13%
  JAWA 1 0,13%
  MV AGUSTA 1 0,13%
  SUPER SOCO 1 0,13%
  ΣΥΝΟΛΟ 779 100%

Στις μοτοσυκλέτες, πρώτη, με διπλάσια διαφορά από τον δεύτερο, ήταν και εδώ η Honda, με 264 ταξινομήσεις και 33,89% ποσοστό αγοράς. Δεύτερη ήρθε η Yamaha με 97 ταξινομήσεις και 12,45% και τρίτη η BMW με 78 ταξινομήσεις και 10,01%.

SCOOTER
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 831 33,09%
2 SYM 749 29,83%
3 PIAGGIO 448 17,84%
4 YAMAHA 148 5,89%
5 DAYTONA 87 3,46%
6 KYMCO 80 3,19%
7 VESPA 50 1,99%
8 APRILIA 35 1,39%
9 THRUST 21 0,83%
10 BMW 12 0,48%
11 KEEWAY 10 0,40%
12 SILENCE 8 0,32%
13 EFUN/ZAP 6 0,24%
  VOGE 6 0,24%
14 MOTRON 3 0,12%
  SUPER SOCO 3 0,12%
  VOLTA 3 0,12%
15 GOLDEN LION 2 0,08%
  JIANGSU XINRI 2 0,08%
  JNEN, JUNENG 2 0,08%
  NIU 2 0,08%
16 ECOOTER 1 0,04%
  ITALJET 1 0,04%
  LAMBRETTA 1 0,04%
  LVNENG 1 0,04%
  SHENYUN 1 0,04%
  ZHONGNENG 1 0,04%
  ΣΥΝΟΛΟ 2511 100%

Τρίτη πρωτιά της Honda για τον Ιανουάριο του 23, στα scooter εδώ, με 831 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 33,09%. Δεύτερη ήταν η SYM με 749 ταξινομήσεις και 29,83% και τρίτη η Piaggio με 448 ταξινομήσεις και 17,84%.

ΠΑΠΙΑ
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 235 45,45%
2 SYM 108 20,89%
3 YAMAHA 87 16,83%
4 HONDA 64 12,38%
5 MALAGUTI 14 2,71%
6 GPX 6 1,16%
7 THRUST MOTOR 3 0,58%
  ΣΥΝΟΛΟ 517 100%

Στα παπιά ήταν η Daytona αυτή που πρώτευσε τον Ιανουάριο, με 235 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 45,45%. Δεύτερη ήρθε η SYM, του ίδιου ομίλου, με 108 ταξινομήσεις και 20,89%, με τον Όμιλο Γκοργκόλη να κατέχει συνολικά το 66,34% της αγοράς, ήτοι τα δύο τρίτα της. Την πρώτη τριάδα έκλεισε η Yamaha με 87 ταξινομήσεις και 16,83%, ενώ τον 1ο μήνα του έτους ταξινομήθηκαν και τα 3 πρώτα νέα παπιά της Thrust Motor.

3/4W
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 26 45,61%
2 JIAYUAN 10 17,54%
3 KYMCO 7 12,28%
  POLARIS 7 12,28%
4 SEGWAY 3 5,26%
5 E TUK FACTORY 1 1,75%
  JIANGSU LINZHISHANYANG 1 1,75%
  TODAY SUNSHINE 1 1,75%
  ZHIDOU 1 1,75%
  ΣΥΝΟΛΟ 57 100%

Στην κατηγορία τρίτροχων και τετράτροχων, που περιλαμβάνει κυρίως ATV & SSV -αλλά και μερικά Mini-car-, η CFMOTO ήταν πρώτη (αποκλειστικά με ATV & SSV) με 26 ταξινομήσεις, κατέχοντας το 45,61% της αγοράς. Δεύτερη στα 3/4W ήταν η Jiayuan που φτιάχνει Minicar -οπότε μπορούμε να την αγνοήσουμε όσον αφορά στα ATV / SSV. Έτσι, στη δεύτερη θέση στα ATV / SSV ισοβάθμισαν KYMCO και Polaris με 7 ταξινομήσεις και 17,54% έκαστη. Τρίτη στα SSV / ATV ήταν η SEGWAY (με αντιπροσώπευση από τον όμιλο Σαρακάκη) με 3 ταξινομήσεις και 5,26%.

Ετικέτες

Πωλήσεις Ιανουαρίου 2026 - Τα Best sellers μοτοσυκλετών, scooter, παπιών και 3W/4W

Το CFMOTO 450MT συνεχίζει ακάθεκτο να πρωτεύει στις μοτοσυκλέτες
Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2026 - Τα best sellers
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/2/2026

Με τον Ιανουάριο του 2026 να καταγράφει καλές επιδόσεις ταξινομήσεων στην ελληνική αγορά, και αμέσως μετά το άρθρο του ΜΟΤΟ για τις επιδόσεις των εταιρειών έχουν τα best-selling μοντέλα ανά κατηγορία.

Θυμίζουμε πως τον πρώτο μήνα του 2026, η ελληνική αγορά δικύκλου και 3W/4W ξεκίνησε ιδιαίτερα δυνατά, με 4.387 ταξινομήσεις έναντι 3.390 ταξινομήσεων του περυσινού αντίστοιχου μήνα, κάτι που μεταφράζεται σε εντυπωσιακή άνοδο 29,41%! Παρόλα αυτά, θα πρέπει να περιμένουμε τους επόμενους μήνες να δούμε τι θα γίνει καθώς είναι απαραίτητο να θυμηθούμε πως τον Ιανουάριο του 2025 είχαμε μεγάλη πτώση 26,92%, πτώση που οφειλόταν κυρίως στη μετάβαση στις Euro5+ προδιαγραφές, και από την αρχική αδυναμία ταξινόμησης του Euro5 στοκ, θέμα που τελικά λύθηκε με την έγκριση της παράτασης πωλήσεων που έφερε ανακούφιση -αν και με καθυστέρηση- στην αγορά.

Ξεκινάμε με τις μοτοσυκλέτες, όπου το απόλυτο best-seller του 2025, CFMOTO 450MT, συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και για τον 1ο μήνα του 2026.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO 450MT 72
2 Honda X-ADV 750 59
3 Yamaha Tracer 9* 48
4 VOGE DS625X 35
5 Honda NX500 33
6 CFMOTO 700MT 30
7 VOGE DS525X 25
8 Royal Enfield Himalayan 22
  Yamaha Tenere 700 22
9 Yamaha Tracer 7** 21
10 Honda CB125F 18

*Tracer 9 17 & 9GT 17& 9GT YAMT 6, 9GT+ 4, Y-AMT 4

**Tracer 7 17, 7GT 2, 7 35KW 2

Το 450MT ξεκινάει με το δεξί και το 2026, κατακτώντας την 1η θέση στις μοτοσυκλέτες με 72 ταξινομήσεις. Δεύτερο ήταν το Honda X-ADV 750 με 59 ταξινομήσεις και τρίτο ήταν το άθροισμα των πολλών εκδόσεων του Yamaha Tracer 9.

Συνεχίζουμε με τα best-selling μοντέλα της κατηγορίας των scooter.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 Honda PCX125 151
2 SYM Symphony ST 200 99
3 Piaggio Beverly 310 HPE 95
4 Piaggio Medley 200 90
5 SYM Symphony ST 125 87
6 Piaggio Liberty 125 86
  SYM Symphony SR 125 86
7 Honda NSC110 Vision 81
8 Yamaha NMAX 125 80
9 Honda ADV350 77
10 Piaggio Beverly 400 HPE 76

Το PCX125 κερδίζει τη μάχη τόσο στα scooter γενικότερα, όσο και στα 125 αλλά και στα μικρά αστικά scooter, με 151 ταξινομήσεις. Δεύτερο ήταν το SYM Symphony ST 200 με 99 ταξινομήσεις και τρίτο το Piaggio Beverly 310 HPE με 95.

Περνάμε στα παπιά.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 Daytona DY125RS 73
2 ASUS Cross-X 125 67
3 SYM VF125 48
4 Yamaha Crypton S 41
5 SYM VF185 23
6 Daytona Sprinter 125 22
7 ASUS 125i 13
8 Malaguti Lava 120 11
9 Daytona Velos R 125 10
10 Malaguti Spectre 155 X 9

Ακλόνητο το Daytona DY125RS με 73 ταξινομήσεις, όμως αρκετά κοντά του βρέθηκε για τον 1ο μήνα του έτους το... "εντουρόπαπο" Cross-X 125 της ASUS, και τρίτο το SYM VF125.

Τελειώνουμε με τα ATV/SSV.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO CFORCE 450 7
2 CFMOTO CFORCE 520L 6
3 CFMOTO ZFORCE 800 SPORT 6
4 Loncin XWOLF300 4
5 CFMOTO CFORCE 450L 3
6 Polaris RANGER XP 1000 2
7 CFMOTO CFORCE 1000 TOURING 1
  CFMOTO CFORCE 850 TOURING 1
  Loncin XWOLF 500 1
  Bashan BS200AU 1

Στα ATV και τα SSV, η CFMOTO κάνει το 3 στα 3, αν και τα πρώτα δυο μοντέλα αφορούν σε ATV και το τρίτο σε SSV. Τέταρτο είναι το XWOLF300 της Loncin / VOGE και η πρώτη πεντάδα κλείνει με ένα ακόμη CFMOTO.