Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2022 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Honda
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

24/2/2023

Τον Ιανουάριο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV καταγράφηκαν 3.864 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 2.092 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2021 μεταφράζονται σε άνοδο 84,70%.

Διαβάστε παρακάτω τις επιδόσεις των πρώτων εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου & ATV για τον Δεκέμβριο αλλά και για ολόκληρο το έτος.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιανουάριο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.159 29,99%
2 SYM 877 22,70%
3 PIAGGIO 448 11,59%
4 DAYTONA 369 9,55%
5 YAMAHA 332 8,59%
6 BMW 90 2,33%
7 KYMCO 87 2,25%
8 CFMOTO 62 1,60%
9 VESPA 50 1,29%
10 APRILIA 47 1,22%
11 VOGE 46 1,19%
12 KTM 31 0,80%
13 BENELLI 23 0,60%
14 THRUST 21 0,54%
15 ROYAL ENFIELD 20 0,52%
16 SUZUKI 16 0,41%
17 BETA 14 0,36%
  DUCATI 14 0,36%
  KEEWAY 14 0,36%
  MALAGUTI 14 0,36%
18 JIAYUAN 10 0,26%
  TRIUMPH 10 0,26%
19 BRIXTON 9 0,23%
20 SILENCE 8 0,21%
21 HUSQVARNA 7 0,18%
  MOTO GUZZI 7 0,18%
  POLARIS 7 0,18%
22 EFUN/ZAP 6 0,16%
  GPX 6 0,16%
23 BAJAJ 4 0,10%
  INDIAN MOTORCYCLE 4 0,10%
  MOTO MORINI 4 0,10%
  SUPER SOCO 4 0,10%
  ZONGSHEN 4 0,10%
  OTHERS* 43 1,11%
  ΣΥΝΟΛΟ 3.864 100%
  2022 2.092  
  ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ 84,70%  

Όπως και τον περυσινό Ιανουάριο, η Honda κάνει διαφορά από τη SYM για να βρεθεί πρώτη στην κατάταξη εταιρειών με 1.159 ταξινομήσεις και 29.99% μερίδιο αγοράς. Η SYM έρχεται δεύτερη με 877 ταξινομήσεις και 22,70%, ενώ στην τρίτη θέση έχουμε την Piaggio με 448 ταξινομήσεις και 22,70%. Σημειώστε πως τον τελευταίο καιρό είναι δύσκολο να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα με στοιχεία ενός μόνο μήνα, καθώς είναι σύνηθες αυτά να επηρεάζονται πολύ από τις ελλείψεις σε ημιαγωγούς και στα υπόλοιπα προβλήματα της εφοδιαστικής αλυσίδας, όπου τον ένα μήνα μια εταιρεία έχει δίκυκλα να παραδώσει και τον άλλο όχι. Προτιμότερο είναι τα συμπεράσματα να αφορούν σύνολο πολλών μηνών.

ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 264 33,89%
2 YAMAHA 97 12,45%
3 BMW 78 10,01%
4 DAYTONA 47 6,03%
5 VOGE 40 5,13%
6 CFMOTO 36 4,62%
7 KTM 31 3,98%
8 BENELLI 23 2,95%
9 ROYAL ENFIELD 20 2,57%
  SYM 20 2,57%
10 SUZUKI 16 2,05%
11 BETA 14 1,80%
  DUCATI 14 1,80%
12 APRILIA 12 1,54%
13 TRIUMPH 10 1,28%
14 BRIXTON 9 1,16%
15 HUSQVARNA 7 0,90%
  MOTO GUZZI 7 0,90%
16 BAJAJ 4 0,51%
  INDIAN MOTORCYCLE 4 0,51%
  KEEWAY 4 0,51%
  MOTO MORINI 4 0,51%
  ZONGSHEN 4 0,51%
17 KAWASAKI 3 0,39%
  SWM 3 0,39%
18 SHERCO 2 0,26%
19 ALRENDO 1 0,13%
  BAOTIAN 1 0,13%
  GASGAS 1 0,13%
  JAWA 1 0,13%
  MV AGUSTA 1 0,13%
  SUPER SOCO 1 0,13%
  ΣΥΝΟΛΟ 779 100%

Στις μοτοσυκλέτες, πρώτη, με διπλάσια διαφορά από τον δεύτερο, ήταν και εδώ η Honda, με 264 ταξινομήσεις και 33,89% ποσοστό αγοράς. Δεύτερη ήρθε η Yamaha με 97 ταξινομήσεις και 12,45% και τρίτη η BMW με 78 ταξινομήσεις και 10,01%.

SCOOTER
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 831 33,09%
2 SYM 749 29,83%
3 PIAGGIO 448 17,84%
4 YAMAHA 148 5,89%
5 DAYTONA 87 3,46%
6 KYMCO 80 3,19%
7 VESPA 50 1,99%
8 APRILIA 35 1,39%
9 THRUST 21 0,83%
10 BMW 12 0,48%
11 KEEWAY 10 0,40%
12 SILENCE 8 0,32%
13 EFUN/ZAP 6 0,24%
  VOGE 6 0,24%
14 MOTRON 3 0,12%
  SUPER SOCO 3 0,12%
  VOLTA 3 0,12%
15 GOLDEN LION 2 0,08%
  JIANGSU XINRI 2 0,08%
  JNEN, JUNENG 2 0,08%
  NIU 2 0,08%
16 ECOOTER 1 0,04%
  ITALJET 1 0,04%
  LAMBRETTA 1 0,04%
  LVNENG 1 0,04%
  SHENYUN 1 0,04%
  ZHONGNENG 1 0,04%
  ΣΥΝΟΛΟ 2511 100%

Τρίτη πρωτιά της Honda για τον Ιανουάριο του 23, στα scooter εδώ, με 831 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 33,09%. Δεύτερη ήταν η SYM με 749 ταξινομήσεις και 29,83% και τρίτη η Piaggio με 448 ταξινομήσεις και 17,84%.

ΠΑΠΙΑ
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 235 45,45%
2 SYM 108 20,89%
3 YAMAHA 87 16,83%
4 HONDA 64 12,38%
5 MALAGUTI 14 2,71%
6 GPX 6 1,16%
7 THRUST MOTOR 3 0,58%
  ΣΥΝΟΛΟ 517 100%

Στα παπιά ήταν η Daytona αυτή που πρώτευσε τον Ιανουάριο, με 235 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 45,45%. Δεύτερη ήρθε η SYM, του ίδιου ομίλου, με 108 ταξινομήσεις και 20,89%, με τον Όμιλο Γκοργκόλη να κατέχει συνολικά το 66,34% της αγοράς, ήτοι τα δύο τρίτα της. Την πρώτη τριάδα έκλεισε η Yamaha με 87 ταξινομήσεις και 16,83%, ενώ τον 1ο μήνα του έτους ταξινομήθηκαν και τα 3 πρώτα νέα παπιά της Thrust Motor.

3/4W
ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 26 45,61%
2 JIAYUAN 10 17,54%
3 KYMCO 7 12,28%
  POLARIS 7 12,28%
4 SEGWAY 3 5,26%
5 E TUK FACTORY 1 1,75%
  JIANGSU LINZHISHANYANG 1 1,75%
  TODAY SUNSHINE 1 1,75%
  ZHIDOU 1 1,75%
  ΣΥΝΟΛΟ 57 100%

Στην κατηγορία τρίτροχων και τετράτροχων, που περιλαμβάνει κυρίως ATV & SSV -αλλά και μερικά Mini-car-, η CFMOTO ήταν πρώτη (αποκλειστικά με ATV & SSV) με 26 ταξινομήσεις, κατέχοντας το 45,61% της αγοράς. Δεύτερη στα 3/4W ήταν η Jiayuan που φτιάχνει Minicar -οπότε μπορούμε να την αγνοήσουμε όσον αφορά στα ATV / SSV. Έτσι, στη δεύτερη θέση στα ATV / SSV ισοβάθμισαν KYMCO και Polaris με 7 ταξινομήσεις και 17,54% έκαστη. Τρίτη στα SSV / ATV ήταν η SEGWAY (με αντιπροσώπευση από τον όμιλο Σαρακάκη) με 3 ταξινομήσεις και 5,26%.

Ετικέτες

Πωλήσεις Ιανουαρίου 2026, Κατάταξη Εταιρειών - Εκτόξευση 29,41% σε σχέση με πέρυσι!

Ελπιδοφόρο το ξεκίνημα της νέας χρονιάς, αλλά με επιφυλάξεις - Οι επιδόσεις εταιρειών σε μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W
Ταξινομήσεις εταιρειών, Ιανουάριος 2026
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/2/2026

Τον Ιανουάριο του 2026 η ελληνική αγορά δικύκλου και 3W/4W ξεκίνησε ιδιαίτερα δυνατά, με 4.387 ταξινομήσεις έναντι 3.390 ταξινομήσεων του περυσινού αντίστοιχου μήνα, κάτι που μεταφράζεται σε εντυπωσιακή άνοδο 29,41%! Παρόλα αυτά, θα πρέπει να περιμένουμε τους επόμενους μήνες να δούμε τι θα γίνει καθώς είναι απαραίτητο να θυμηθούμε πως τον Ιανουάριο του 2025 είχαμε μεγάλη πτώση 26,92%, πτώση που οφειλόταν κυρίως στη μετάβαση στις Euro5+ προδιαγραφές, και από την αρχική αδυναμία ταξινόμησης του Euro5 στοκ, θέμα που τελικά λύθηκε με την έγκριση της παράτασης πωλήσεων που έφερε ανακούφιση -αν και με καθυστέρηση- στην αγορά.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιανουάριο του 2026.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 885 20,17%
2 SYM 704 16,05%
3 PIAGGIO 427 9,73%
4 YAMAHA 423 9,64%
5 DAYTONA 341 7,77%
6 VOGE 268 6,11%
7 CFMOTO 201 4,58%
8 QJMOTOR 152 3,46%
9 BMW 93 2,12%
10 ECOSHIFT 91 2,07%
11 ASUS 90 2,05%
12 ZONTES 73 1,66%
13 SUZUKI 63 1,44%
14 KYMCO 60 1,37%
15 VESPA 43 0,98%
16 KEEWAY 42 0,96%
17 ROYAL ENFIELD 41 0,93%
18 TRIUMPH 36 0,82%
19 THRUST 34 0,78%
20 APRILIA 32 0,73%
21 MORBIDELLI 30 0,68%
22 KTM 26 0,59%
  MALAGUTI 26 0,59%
23 PEUGEOT 20 0,46%
24 LETBE 19 0,43%
25 RIEJU 17 0,39%
26 BENELLI 14 0,32%
27 KAWASAKI 13 0,30%
  UM 13 0,30%
28 BETA 10 0,23%
29 DUCATI 8 0,18%
30 HARLEY DAVIDSON 7 0,16%
31 MOTO GUZZI 6 0,14%
32 ARIIC 5 0,11%
  LIFAN INDUSTRY 5 0,11%
  OTHERS* 69 1,57%
  ΣΥΝΟΛΟ   4387
  2025   3390
  ΔΙΑΦΟΡΑ   29,41%

Στις πωλήσεις ανά εταιρεία η Honda ξεκινά το 2026 από εκεί που σταμάτησε το 2025, δηλαδή στην κορυφή, και με σεβαστή διαφορά από τη μεγάλο αντίπαλο SYM -αμφότερες οι μόνες εταιρείες με μερίδιο πάνω από το 15% της συνολικής πίτας. Τρίτη ήταν η Piaggio, η πρώτη κάτω του 10%, ενώ από -πολύ- κοντά ακολούθησε η Yamaha στην τέταρτη θέση, με την Daytona να κλείνει την πρώτη πεντάδα. Αξιοσημείωτη είναι η 10η θέση της ECOSHIFT, της εταιρείας e-scooter της Πέτρος Πετρόπουλος, με το γνωστό ελληνικό NOOS. Σημειώστε πως ο ΣΕΜΕ δίνει ΜΑΖΙ Daytona & KOVE, ενώ τον Ιανουάριο η KOVE σημείωσε 34 ταξινομήσεις που αν τις αφαιρέσουμε από την Daytona, μένουν 307 ταξινομήσεις για την τελευταία.

Ακολουθεί η κατάταξη εταιρειών βάσει των πωλήσεων μοτοσυκλετών μόνο.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 233 21,92%
2 CFMOTO 167 15,71%
3 YAMAHA 131 12,32%
4 VOGE 88 8,28%
5 BMW 80 7,53%
6 SUZUKI 52 4,89%
7 ROYAL ENFIELD 41 3,86%
8 DAYTONA \ KOVE 40 3,76%
9 TRIUMPH 36 3,39%
10 QJMOTOR 27 2,54%
11 KTM 26 2,45%
12 RIEJU 17 1,60%
13 MORBIDELLI 16 1,51%
14 ZONTES 15 1,41%
15 KAWASAKI 13 1,22%
16 BENELLI 11 1,03%
17 APRILIA 10 0,94%
  BETA 10 0,94%
18 DUCATI 8 0,75%
19 HARLEY-DAVIDSON 7 0,66%
20 MOTO GUZZI 6 0,56%
21 BRIXTON 4 0,38%
22 DONGBEN 3 0,28%
  ZERO 3 0,28%
23 MOTORCYCLES 2 0,19%
  HUSQVARNA 2 0,19%
  KEEWAY 2 0,19%
  MOTO MORINI 2 0,19%
  STARK 2 0,19%
  SWM 2 0,19%
  VELIMOTOR 2 0,19%
24 BAJAJ 1 0,09%
  GASGAS 1 0,09%
  INDIAN 1 0,09%
  MOTORCYCLE 1 0,09%
  MALAGUTI 1 0,09%
  SKYTEAM 1 0,09%
  TM MOTO 1 0,09%
  UM 1 0,09%
  ΣΥΝΟΛΟ 1063 100,00%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda βρίσκεται και εδώ πρώτη με 21,92%, ενώ ακολουθεί η CFMOTO με 167 μοτοσυκλέτες που μεταφράζεται στο 15,71% της κατηγορίας. Τρίτη είναι η Yamaha με 131 ταξινομήσεις και 12,32%, τέταρτη είναι η VOGE με 8,28% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την πρώτη ευρωπαϊκή εταιρεία (BMW) με 7,53%. Σημείωση για όσους ψάχνουν την KOVE: η εταιρεία έκανε 34 ταξινομήσεις, με τις υπόλοιπες 6 να είναι Daytona.

Στη συνέχεια βλέπουμε την κατάταξη εταιρειών στα scooter.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 645 21,98%
2 SYM 633 21,57%
3 PIAGGIO 427 14,55%
4 YAMAHA 251 8,55%
5 DAYTONA 196 6,68%
6 VOGE 175 5,96%
7 QJMOTOR 125 4,26%
8 ECOSHIFT 91 3,10%
9 KYMCO 60 2,04%
10 ZONTES 58 1,98%
11 VESPA 43 1,47%
12 KEEWAY 40 1,36%
13 THRUST 33 1,12%
14 APRILIA 22 0,75%
15 PEUGEOT 20 0,68%
16 LETBE 15 0,51%
17 MORBIDELLI 14 0,48%
18 ASUS 13 0,44%
  BMW 13 0,44%
19 SUZUKI 11 0,37%
  UM 11 0,37%
20 CFMOTO 9 0,31%
21 ARIIC 5 0,17%
22 RATO 4 0,14%
23 EFUN/ZAP 3 0,10%
24 MALAGUTI 2 0,07%
  ROYAL ALLOY 2 0,07%
  SILENCE 2 0,07%
  ZHONGNENG 2 0,07%
25 DOOHAN 1 0,03%
  EASYCOOL 1 0,03%
  ECOOTER 1 0,03%
  GEMINI 1 0,03%
  JNEN, JUNENG 1 0,03%
  LVNENG 1 0,03%
  QJ MOTOR 1 0,03%
  RIYA 1 0,03%
  VELOCIFERO 1 0,03%
  VMOTO 1 0,03%
  ΣΥΝΟΛΟ 2935 100,00%

Στη δημοφιλέστερη κατηγορία της αγοράς, η Honda έχει και πάλι την πρωτιά με 22%, δεύτερη είναι η SYM από κοντά με 21,6% και τρίτη η Piaggio με 14,55%. Τέταρτη η Yamaha και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις εταιρειών στα παπιά.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 105 30,79%
2 ASUS 77 22,58%
3 SYM 71 20,82%
4 YAMAHA 41 12,02%
5 MALAGUTI 23 6,74%
6 HONDA 7 2,05%
7 LIFAN INDUSTRY 5 1,47%
8 LETBE 4 1,17%
9 BENELLI 3 0,88%
10 GPX 2 0,59%
11 KAMAX 1 0,29%
  THRUST 1 0,29%
  UM 1 0,29%
  ΣΥΝΟΛΟ 341 100,00%

Όσο πάνε και μειώνονται τα μοντέλα και οι ταξινομήσεις παπιών, με πρώτη εδώ την Daytona με σημαντική μάλιστα διαφορά και πσοοστό αγοράς που πλησιάζει το 31%! Δεύτερη είναι η ASUS -έκπληξη!- που σαρώνει με το Cross-X 125, και τρίτη η SYM με 20,82%.

Και τελειώνουμε με τις επιδόσεις εταιρειών στα 3W/4W.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 25 52,08%
2 VOGE 5 10,42%
3 BONTU 3 6,25%
  ZHIDOU 3 6,25%
4 POLARIS 2 4,17%
  XEV 2 4,17%
5 BASHAN 1 2,08%
  BAW 1 2,08%
  BRP 1 2,08%
  GOUPIL 1 2,08%
  NINGBO 1 2,08%
  CENTURY 1 2,08%
  RAINWOLL 1 2,08%
  REGIS 1 2,08%
  WUZHENG 1 2,08%
  ΣΥΝΟΛΟ 48 100%

Ο Ιανουάριος παραδοσιακά δεν είναι καλός μήνας για πωλήσεις ATV, όμως και πάλι η CFMOTO είναι πρώτη κατέχοντας πάνω από το μισό της αγοράς, ενώ η δεύτερη VOGE (Loncin) βρίσκεται πολύ πιο πίσω στο 10%. Αφήνοντας στην άκρη τα microcar BONTU & ZHIDOU, η τρίτη εταιρεία ATV/SSV είναι η Polaris με 4,2%.