Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2024 - Κατάταξη Μοντέλων

Τα Best-selling μοντέλα όλων των κατηγοριών - Μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά, ATV / SSV και ηλεκτρικά
Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2024
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

19/2/2024

Για τον Ιανουάριο του 2024, δημοφιλέστερη μοτοσυκλέτα ήταν το Honda CB500X με 60 ταξινομήσεις, ενώ ο διάδοχος NX500 έκανε κι αυτός τις πρώτες του 12 ταξινομήσεις. Μία ταξινόμηση πίσω από το CB500X, στη δεύτερη θέση βρέθηκε το άθροισμα των ταξινομήσεων των TRK 702 & 702 X της Benelli, ενώ στην τρίτη θέση είχαμε το άθροισμα των Yamaha Tracer 9 & Tracer 9 GT.

Ακολουθούν τα στοιχεία ανά κατηγορία (Μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV), για τον 1ο μήνα του 2024.

Θυμίζουμε πως για τις επιδόσεις των εταιρειών όσον αφορά στον Ιανουάριο του 2024, θα βρείτε ξεχωριστό αναλυτικό άρθρο του ΜΟΤΟ ΕΔΩ.

TOP-15 ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΚΥΒΙΚΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

HONDA

CB500X

471

60

2

BENELLI

TRK 702, TRK 702X

698

59

3

YAMAHA

TRACER 9 (19) & 9GT (34)

890

53

4

HONDA

XL750 TRANSALP

755

35

5

VOGE

525DSX

494

34

6

YAMAHA

TRACER 7

689

32

 

CFMOTO

800MT

799

32

7

HONDA

X-ADV750

745

29

8

DAYTONA

350T

349

22

9

YAMAHA

TENERE 700

689

18

10

TRIUMPH

SCRAMBLER 400 X

398

17

11

VOGE

300DS

292

16

12

YAMAHA

MT 07

689

15

13

BMW

S 1000 XR

999

13

 

CFMOTO

700MT

693

13

14

YAMAHA

MT 03

321

12

 

HONDA

NX500

471

12

15

SYM

SYMNH T 300

278

11

 

BMW

R 1250 GS ADVENTURE

1254

11

Το Honda CB500X που βρίσκεται σε κατάσταση διαδοχής από το νεότερο μοντέλο NX500 ήταν η πρώτη επιλογή τον Ιανουάριο του 2024 στις μοτοσυκλέτες, με 60 συνολικά ταξινομήσεις. Μία μόλις ταξινόμηση πιο πίσω βρέθηκε το άθροισμα των Benelli TRK 702 & TRK 702 X, ενώ με 53 ταξινομήσεις ακολουθεί το άθροισμα των Yamaha Tracer 9 & 9 GT με το κοινό να δείχνει σαφή προτίμηση στην ακριβότερη έκδοση της μοτοσυκλέτας. Τέταρτο ήταν το Honda Transalp 750 με 35 ταξινομήσεις, ενώ τον 1ο μήνα του έτους το VOGE 525DSX λύνει -τουλάχιστον προς το παρών- τα προβλήματα διαθεσιμότητάς του, για να κλείσει έτσι την πρώτη πεντάδα, με 34 ταξινομήσεις. Αξίζει να σημειωθεί πως δημοφιλέστερο μεγάλο Adventure της BMW τον Ιανουάριο απεδείχθη το R 1250 GS Adventure με 12 ταξινομήσεις, περνώντας έτσι το R 1300 GS που σημείωσε 7.

TOP-15 SCOOTER ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 HONDA SH150 157 213
2 SYM SYMPHONY ST 200 169 207
3 HONDA PCX125 125 179
4 PIAGGIO MEDLEY 150 155 128
  SYM SYMPHONY SR 125 125 128
5 PIAGGIO BEVERLY 400 HPE 399 118
6 HONDA ADV350 330 101
7 YAMAHA NMAX 155 155 95
8 HONDA NSC110 VISION 109 85
  PIAGGIO LIBERTY 125 ABS 124 85
9 HONDA FSH125 MODE 125 79
10 DAYTONA CARGO 125 124 73
11 HONDA NSS350A FORZA 330 64
12 PIAGGIO MEDLEY 125 125 60
13 ASUS BRERA X 125 125 42
  HONDA SH350A 330 42
14 SYM JOYRIDE 278 37
15 SYM JET 14 125 125 36

Το Honda SH150 κάνει την έκπληξη τον Ιανουάριο του 2024, περνώντας πρώτο στα scooter με 213 ταξινομήσεις και αφήνοντας στη δεύτερη θέση το συνήθως πρώτο SYM Symphony ST 200, με 207 ταξινομήσεις. Τρίτο δημοφιλέστερο scooter ήταν το Honda PCX125 με 179 ταξινομήσεις, ενώ στην 4η θέση με 128 ταξινομήσεις έκαστο ισοβάθμησαν το Piaggio Medley 150 και το SYM Symphony SR 125. Και η πρώτη πεντάδα κλείνει με το Piaggio Beverly 400 HPE με 118 ταξινομήσεις.

TOP-10 ΠΑΠΙΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 DAYTONA DY125RS 120 81
2 SYM VF185 183 65
  SYM VF125 124 65
3 YAMAHA CRYPTON S 114 55
4 DAYTONA VELOS R 125 120 46
6 HONDA SUPRA X125 125 41
7 MALAGUTI SPECTRE GP 125 125 33
8 HONDA ASTREA GRAND 109 28
9 THRUST BLITZ 114 23
10 BENELLI RCX 185 174 16
11 GPX ROCK125 125 11
  UM FLASH 125 LZ 124 11
12 DAYTONA SPRINTER 120 3
  HONDA C125 124 1
  KAMAX SUPER CUB 125 1
  KYMCO AXR 110 107 1

Ο συνήθης ύποπτος, το Daytona DY125RS, συνεχίζει ακμαίο και το 2024, κατακτώντας με άνεση την πρώτη θέση με 81 ταξινομήσεις, ενώ πίσω του έπονται 2 παπιά του ίδιου ομίλου, τα SYM VF185 & SYM VF125 που ισοβαθμούν με 65 ταξινομήσεις στη 2η θέση. Τρίτο είναι το Yamaha Crypton S με 55 ταξινομήσεις, τέταρτο το Daytona Velos R 125 με 46 ταξινομήσεις και η πρώτη πεντάδα κλείνει με το Honda Supra X125 με 41 ταξινομήσεις. Καθώς τα παπιά ολοένα και λιγοστεύουν, τα παραπάνω που βλέπετε αποτελούν ολόκληρη την κατηγορία για τον Ιανουάριο.

TOP-5 3/4W ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024 (UPDATED)

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO CFORCE 520L 495 14
2 CFMOTO CFORCE 450L 450 9
3 CFMOTO CFORCE 625 TOURING 580 8
4 SEGWAY SNARLER AT6 L 567 4
5 KYMCO MXU 465i 321 3

Η CFMOTO συνεχίζει το 2024 από εκεί που σταμάτησε το 2023, κυριαρχώντας απόλυτα στα ATV, με την πεντάδα να συμπληρώνεται από την Segway και την KYMCO. Μετά από επικοινωνία με τη CFMOTO λύθηκε ο γρίφος του "ποιο είναι αυτό" για τις πολλές καταχωρήσεις των CFORCE, με τον παραπάνω πίνακα να έχει τα επεξεργασμένα αποτελέσματα.

TOP-5 ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 DAYTONA IRIS 7
2 JNEN, JUNENG CAPPUCINO 6
3 DAYTONA F5 5
  EFUN/ZAP PULSE, ERIDER,TRINITY 5
4 JIANGSU XINRI ROBOS-S 4
  SUPER SOCO CPA/CPX 4
5 DAYTONA BRAVO 3
  EFUN/ZAP LIPO 3
  SILENCE S01 HS 3

Μικρά τα νούμερα στα ηλεκτρικά δίκυκλα, με δημοφιλέστερο όλων το Daytona Iris με 7 ταξινομήσεις.

Λονδίνο-όριο 30 χλμ./ώρα: Μείωση θανατηφόρων τροχαίων κατά 40% αναφέρουν οι αρχές

Εφαρμόζεται στους μισούς δρόμους του Λονδίνου - Εξετάζεται η εφαρμογή του σε εθνικό επίπεδο
20mph
Από τον

Παύλο Καρατζά

15/9/2026

Πάνω από τους μισούς δρόμους του Λονδίνου έχει πλέον όριο ταχύτητας 20 μίλια (32 χιλιόμετρα) ανά ώρα και η Transport for London, ένας φορέας της τοπικής αυτοδιοίκησης, υπεύθυνος για το μεγαλύτερο μέρος του δικτύου μεταφορών στο Λονδίνο, επικαλείται στοιχεία που δείχνουν ότι το χαμηλότερο αυτό όριο ταχύτητας έχει μειώσει τα θανατηφόρα τροχαία κατά 40%, την ίδια ώρα που οι βουλευτές εξετάζουν αν η Αγγλία πρέπει να υιοθετήσει τα 20 μίλια ανά ώρα ως το προεπιλεγμένο όριο ταχύτητας σε εθνικό επίπεδο.

Σύμφωνα με την πολιτική “Safe Speeds” της TfL, η ταχύτητα παίζει ρόλο στα περίπου μισά θανατηφόρα τροχαία στο Λονδίνο, ενώ η πρόσκρουση με ταχύτητα 30 μίλια (48 χιλιόμετρα) ανά ώρα αυξάνει πέντε φορές τις πιθανότητες θανάτου σε σύγκριση με την πρόσκρουση με ταχύτητα 20 μίλια ανά ώρα.

Τα στοιχεία αυτά υποστηρίζουν την πολιτική “Vision Zero” του Δημάρχου, η οποία στοχεύει στο να μην υπάρξουν νεκροί ή σοβαρά τραυματίες στους δρόμους του Λονδίνου έως το 2041, και έχει οδηγήσει σε σταθερή επέκταση των ορίων ταχύτητας των 20 μίλια ανά ώρα σε ολόκληρη την πρωτεύουσα τις τελευταίες δύο δεκαετίες.

Επί του παρόντος, 166 μίλια (267 χιλιόμετρα) του οδικού δικτύου της TfL (περίπου οι μισοί δρόμοι της αγγλικής πρωτεύουσας) έχουν όριο ταχύτητας 20 μίλια ανά ώρα, ενώ τα δύο τρίτα των δήμων του Λονδίνου εφαρμόζουν πλέον το όριο αυτό στο μεγαλύτερο μέρος των δρόμων τους.

20mph

Η προγραμματισμένη επόμενη φάση στοχεύει στην επέκταση του ορίου σε τουλάχιστον 40 επιπλέον μίλια (64 χιλιόμετρα) έως το 2030, γεγονός που θα σημαίνει ότι πάνω από το 80% των δρόμων στο κεντρικό και εσωτερικό Λονδίνο θα έχουν όριο ταχύτητας 20 μίλια ανά ώρα.

Η αιτιολόγηση της επέκτασης αυτής βασίζεται σε μια μακροπρόθεσμη ανάλυση του αστικού ορίου ταχύτητας 20 μίλια ανά ώρα που εφαρμόστηκε σε δρόμους των δήμων μεταξύ 1989 και 2013. Η TfL διαπίστωσε μείωση κατά 40% των θανάτων σε αυτούς τους δρόμους (από 15 σε 9), σε σύγκριση με μείωση μόλις 7% των θανάτων σε άλλα σημεία του δικτύου των δήμων κατά την ίδια περίοδο.

Ο αριθμός των νεκρών ή των σοβαρά τραυματισμένων μειώθηκε κατά 34% (από 395 σε 260) στα προγράμματα που μελετήθηκαν, έναντι μείωσης 15% στο ευρύτερο οδικό δίκτυο, ενώ οι συγκρούσεις και τα θύματα συνολικά μειώθηκαν κατά 35% και 36% αντίστοιχα, σε σύγκριση με μείωση 12% αλλού. Η μείωση στον αριθμό των νεκρών παιδιών ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακή: 75%, από τέσσερις θανάτους σε έναν, έναντι μηδενικής μεταβολής σε άλλους δρόμους.

Η TfL απέρριψε επίσης την υπόθεση ότι τα χαμηλότερα όρια ταχύτητας βλάπτουν την ποιότητα του αέρα, παραπέμποντας σε έρευνα του Imperial College London που δείχνει ότι οι ζώνες των 20 μιλίων ανά ώρα δεν έχουν καθαρή αρνητική επίδραση στις εκπομπές καυσαερίων και ότι ο ομαλότερος τρόπος οδήγησης που παρατηρείται στις ζώνες των 20 μιλίων ανά ώρα – με λιγότερες απότομες επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις – μειώνει στην πραγματικότητα τις εκπομπές σωματιδίων από τη φθορά των ελαστικών και των φρένων, σε σύγκριση με τις ζώνες των 30 μίλια ανά ώρα.

Στον αντίποδα, είναι αρκετά δύσκολο να κινείσαι στο κέντρο της πόλης με μοτοσυκλέτα με όριο τα 32 χιλιόμετρα ανά ώρα, καθώς λίγο περισσότερο να περιστρέψεις τον καρπό του δεξιού σου χεριού και θα είσαι πριν το καταλάβεις πάνω από το όριο. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να ελέγχεις συνεχώς το ταχύμετρο της μοτοσυκλέτας, που με τη σειρά του σημαίνει πως δεν θα έχεις όλη την προσοχή σου στον δρόμο. Αν συνυπολογίσουμε σ’ αυτό αυτοκίνητα, ηλεκτρικά πατίνια, πεζούς, φανάρια, άλλες μοτοσυκλέτες και διαβάσεις πεζών που πρέπει να έχουμε στο νου μας, η “καθημερινή αποστολή” γίνεται ακόμη πιο απαιτητική, ειδικά στην χώρα μας το όριο αυτό με βάση την οδηγική παιδεία που δεν έχουμε θα ήταν άκρως επικίνδυνο για τους μοτοσυκλετιστές.

Ο χρόνος επίσης που απαιτείται για να καλύψουμε την ίδια απόσταση αυξάνεται δραματικά. Για παράδειγμα αν θέλουμε να καλύψουμε μία απόσταση 20 χιλιομέτρων, αν πηγαίνουμε με 48 χλμ./ώρα θα χρειαστούμε 25 λεπτά, ενώ αν κινούμαστε με 32 χλμ./ώρα θα χρειαστούμε 37 λεπτά! Σίγουρα λοιπόν το μέτρο φαίνεται να δουλεύει όσον αφορά τα θανατηφόρα τροχαία, όμως υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που πρέπει να εξεταστούν.