Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2024 - Κατάταξη Μοντέλων

Τα Best-selling μοντέλα όλων των κατηγοριών - Μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά, ATV / SSV και ηλεκτρικά
Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2024
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

19/2/2024

Για τον Ιανουάριο του 2024, δημοφιλέστερη μοτοσυκλέτα ήταν το Honda CB500X με 60 ταξινομήσεις, ενώ ο διάδοχος NX500 έκανε κι αυτός τις πρώτες του 12 ταξινομήσεις. Μία ταξινόμηση πίσω από το CB500X, στη δεύτερη θέση βρέθηκε το άθροισμα των ταξινομήσεων των TRK 702 & 702 X της Benelli, ενώ στην τρίτη θέση είχαμε το άθροισμα των Yamaha Tracer 9 & Tracer 9 GT.

Ακολουθούν τα στοιχεία ανά κατηγορία (Μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV), για τον 1ο μήνα του 2024.

Θυμίζουμε πως για τις επιδόσεις των εταιρειών όσον αφορά στον Ιανουάριο του 2024, θα βρείτε ξεχωριστό αναλυτικό άρθρο του ΜΟΤΟ ΕΔΩ.

TOP-15 ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΚΥΒΙΚΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

HONDA

CB500X

471

60

2

BENELLI

TRK 702, TRK 702X

698

59

3

YAMAHA

TRACER 9 (19) & 9GT (34)

890

53

4

HONDA

XL750 TRANSALP

755

35

5

VOGE

525DSX

494

34

6

YAMAHA

TRACER 7

689

32

 

CFMOTO

800MT

799

32

7

HONDA

X-ADV750

745

29

8

DAYTONA

350T

349

22

9

YAMAHA

TENERE 700

689

18

10

TRIUMPH

SCRAMBLER 400 X

398

17

11

VOGE

300DS

292

16

12

YAMAHA

MT 07

689

15

13

BMW

S 1000 XR

999

13

 

CFMOTO

700MT

693

13

14

YAMAHA

MT 03

321

12

 

HONDA

NX500

471

12

15

SYM

SYMNH T 300

278

11

 

BMW

R 1250 GS ADVENTURE

1254

11

Το Honda CB500X που βρίσκεται σε κατάσταση διαδοχής από το νεότερο μοντέλο NX500 ήταν η πρώτη επιλογή τον Ιανουάριο του 2024 στις μοτοσυκλέτες, με 60 συνολικά ταξινομήσεις. Μία μόλις ταξινόμηση πιο πίσω βρέθηκε το άθροισμα των Benelli TRK 702 & TRK 702 X, ενώ με 53 ταξινομήσεις ακολουθεί το άθροισμα των Yamaha Tracer 9 & 9 GT με το κοινό να δείχνει σαφή προτίμηση στην ακριβότερη έκδοση της μοτοσυκλέτας. Τέταρτο ήταν το Honda Transalp 750 με 35 ταξινομήσεις, ενώ τον 1ο μήνα του έτους το VOGE 525DSX λύνει -τουλάχιστον προς το παρών- τα προβλήματα διαθεσιμότητάς του, για να κλείσει έτσι την πρώτη πεντάδα, με 34 ταξινομήσεις. Αξίζει να σημειωθεί πως δημοφιλέστερο μεγάλο Adventure της BMW τον Ιανουάριο απεδείχθη το R 1250 GS Adventure με 12 ταξινομήσεις, περνώντας έτσι το R 1300 GS που σημείωσε 7.

TOP-15 SCOOTER ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 HONDA SH150 157 213
2 SYM SYMPHONY ST 200 169 207
3 HONDA PCX125 125 179
4 PIAGGIO MEDLEY 150 155 128
  SYM SYMPHONY SR 125 125 128
5 PIAGGIO BEVERLY 400 HPE 399 118
6 HONDA ADV350 330 101
7 YAMAHA NMAX 155 155 95
8 HONDA NSC110 VISION 109 85
  PIAGGIO LIBERTY 125 ABS 124 85
9 HONDA FSH125 MODE 125 79
10 DAYTONA CARGO 125 124 73
11 HONDA NSS350A FORZA 330 64
12 PIAGGIO MEDLEY 125 125 60
13 ASUS BRERA X 125 125 42
  HONDA SH350A 330 42
14 SYM JOYRIDE 278 37
15 SYM JET 14 125 125 36

Το Honda SH150 κάνει την έκπληξη τον Ιανουάριο του 2024, περνώντας πρώτο στα scooter με 213 ταξινομήσεις και αφήνοντας στη δεύτερη θέση το συνήθως πρώτο SYM Symphony ST 200, με 207 ταξινομήσεις. Τρίτο δημοφιλέστερο scooter ήταν το Honda PCX125 με 179 ταξινομήσεις, ενώ στην 4η θέση με 128 ταξινομήσεις έκαστο ισοβάθμησαν το Piaggio Medley 150 και το SYM Symphony SR 125. Και η πρώτη πεντάδα κλείνει με το Piaggio Beverly 400 HPE με 118 ταξινομήσεις.

TOP-10 ΠΑΠΙΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 DAYTONA DY125RS 120 81
2 SYM VF185 183 65
  SYM VF125 124 65
3 YAMAHA CRYPTON S 114 55
4 DAYTONA VELOS R 125 120 46
6 HONDA SUPRA X125 125 41
7 MALAGUTI SPECTRE GP 125 125 33
8 HONDA ASTREA GRAND 109 28
9 THRUST BLITZ 114 23
10 BENELLI RCX 185 174 16
11 GPX ROCK125 125 11
  UM FLASH 125 LZ 124 11
12 DAYTONA SPRINTER 120 3
  HONDA C125 124 1
  KAMAX SUPER CUB 125 1
  KYMCO AXR 110 107 1

Ο συνήθης ύποπτος, το Daytona DY125RS, συνεχίζει ακμαίο και το 2024, κατακτώντας με άνεση την πρώτη θέση με 81 ταξινομήσεις, ενώ πίσω του έπονται 2 παπιά του ίδιου ομίλου, τα SYM VF185 & SYM VF125 που ισοβαθμούν με 65 ταξινομήσεις στη 2η θέση. Τρίτο είναι το Yamaha Crypton S με 55 ταξινομήσεις, τέταρτο το Daytona Velos R 125 με 46 ταξινομήσεις και η πρώτη πεντάδα κλείνει με το Honda Supra X125 με 41 ταξινομήσεις. Καθώς τα παπιά ολοένα και λιγοστεύουν, τα παραπάνω που βλέπετε αποτελούν ολόκληρη την κατηγορία για τον Ιανουάριο.

TOP-5 3/4W ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024 (UPDATED)

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΥΒΙΚΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO CFORCE 520L 495 14
2 CFMOTO CFORCE 450L 450 9
3 CFMOTO CFORCE 625 TOURING 580 8
4 SEGWAY SNARLER AT6 L 567 4
5 KYMCO MXU 465i 321 3

Η CFMOTO συνεχίζει το 2024 από εκεί που σταμάτησε το 2023, κυριαρχώντας απόλυτα στα ATV, με την πεντάδα να συμπληρώνεται από την Segway και την KYMCO. Μετά από επικοινωνία με τη CFMOTO λύθηκε ο γρίφος του "ποιο είναι αυτό" για τις πολλές καταχωρήσεις των CFORCE, με τον παραπάνω πίνακα να έχει τα επεξεργασμένα αποτελέσματα.

TOP-5 ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 DAYTONA IRIS 7
2 JNEN, JUNENG CAPPUCINO 6
3 DAYTONA F5 5
  EFUN/ZAP PULSE, ERIDER,TRINITY 5
4 JIANGSU XINRI ROBOS-S 4
  SUPER SOCO CPA/CPX 4
5 DAYTONA BRAVO 3
  EFUN/ZAP LIPO 3
  SILENCE S01 HS 3

Μικρά τα νούμερα στα ηλεκτρικά δίκυκλα, με δημοφιλέστερο όλων το Daytona Iris με 7 ταξινομήσεις.

MV Agusta: Επιβεβαιώνει τα οικονομικά προβλήματα - Καμία αναφορά στη διακοπή παραγωγής

Σε δυσκολίες μετά την απόσχιση από την ΚΤΜ - Ανοιχτό το ενδεχόμενο αλλαγής ιδιοκτησίας - Κρατάει κλειστά χαρτιά
MV Agusta
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

14/9/2026

Η MV Agusta επιβεβαιώνει ότι αντιμετωπίζει οικονομικές και λειτουργικές δυσκολίες και βρίσκεται σε διαδικασία εξυγίανσης αφήνοντας παράλληλα ανοιχτό το ενδεχόμενο αλλαγών στη μετοχική της σύνθεση.

Η MV Agusta απάντησε στα τελευταία δημοσιεύματα σχετικά με την οικονομική της κατάσταση και τις πληροφορίες περί διακοπής της παραγωγής στο εργοστάσιο του Varese, επιβεβαιώνοντας ότι η εταιρεία περνά μια δύσκολη οικονομική και λειτουργική περίοδο.

Art of Mobility

Η ανακοίνωση ήρθε μετά από αναφορές σύμφωνα με τις οποίες η παραγωγή είχε σταματήσει προσωρινά, έπειτα από την κατάρρευση μιας συμφωνίας με την CFMΟΤΟ. Σύμφωνα με όσα είχαν γίνει γνωστά, η κινεζική εταιρεία επρόκειτο να αποκτήσει ποσοστό 49% της MV Agusta και να επενδύσει κεφάλαια στο πλαίσιο μιας ευρύτερης αναδιάρθρωσης.

Art of Mobility

Η MV Agusta δεν επιβεβαιώνει ευθέως ούτε τη διακοπή της παραγωγής ούτε τις λεπτομέρειες της φερόμενης συμφωνίας με την CFMOTO. Επιβεβαιώνει όμως ότι εδώ και αρκετούς μήνες εργάζεται για την αποκατάσταση της οικονομικής της θέσης, μετά την αποχώρησή της από τον όμιλο Pierer (KTM), ενώ έχει ήδη ενταχθεί στο ιταλικό θεσμικό πλαίσιο για την αντιμετώπιση οικονομικών ανισορροπιών.

Η συγκεκριμένη διαδικασία επιτρέπει σε μια εταιρεία που αντιμετωπίζει οικονομικές δυσκολίες να διαπραγματευτεί οργανωμένα με πιστωτές και άλλους εμπλεκόμενους με τη συνδρομή ανεξάρτητων επαγγελματιών, ώστε να διαμορφωθεί ένα σχέδιο ανάκαμψης. Η ίδια η MV Agusta επισημαίνει ότι η υπαγωγή στο ανωτέρω πρόγραμμα προϋποθέτει την ύπαρξη συγκεκριμένων προοπτικών ανάκαμψης.

Παράλληλα η Art of Mobility, εταιρεία που ελέγχεται από την οικογένεια Sardarov και κατέχει πλέον το 100% της MV Agusta μετά την επαναγορά της από την KTM, εξετάζει πιθανές αλλαγές στη μετοχική σύνθεση της εταιρείας. Η MV Agusta αναφέρει ότι ορισμένες από τις προτάσεις που εξετάστηκαν κρίθηκαν τελικά μη βιώσιμες, ενώ άλλες δεν πληρούσαν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις. Άλλα ενδεχόμενα και άλλοι ενδιαφερόμενοι παραμένουν υπό αξιολόγηση.

MV AGUSTA

Η εταιρεία περιγράφει τη διαδικασία ως "σοβαρή και οργανωμένη", η οποία βρίσκεται σε εξέλιξη εδώ και αρκετούς μήνες με τη συμμετοχή εξωτερικών συμβούλων και ειδικών, με στόχο τη διασφάλιση της συνέχειας της MV Agusta, των εργαζομένων, των συνεργατών, των πιστωτών και του δικτύου αντιπροσώπων της.

Οι πωλήσεις αυξήθηκαν, αλλά παραμένουν χαμηλές

Η MV Agusta επικαλείται παράλληλα τα εμπορικά της αποτελέσματα για να δείξει ότι το ενδιαφέρον για την εταιρεία και τις μοτοσυκλέτες της εξακολουθεί να υπάρχει στις βασικές αγορές της.

Κατά το πρώτο εξάμηνο του 2026 καταγράφηκαν παγκοσμίως 2.166 ταξινομήσεις μοτοσυκλετών MV Agusta, έναντι 2.094 το αντίστοιχο διάστημα του 2025, σε μια ποσοστιαία αύξηση 3,4%.

MV AGUSTA

Η μεγαλύτερη αγορά της, Ιταλία, παρουσίασε σημαντικότερη άνοδο με τις ταξινομήσεις να αυξάνονται από 500 σε 644 μοτοσυκλέτες, δηλαδή κατά 28,8%. Στη Γαλλία η αύξηση έφτασε το 42,3%, ενώ στις ΗΠΑ το 24,2%.

Παρότι τα στοιχεία αυτά δείχνουν ότι υπάρχει ακόμη ζήτηση για τις μοτοσυκλέτες της MV Agusta και ότι το δίκτυο αντιπροσώπων εξακολουθεί να έχει εμπορική δραστηριότητα, οι 2.166 μοτοσυκλέτες σε έξι μήνες είναι ένας ιδιαίτερα μικρός όγκος για έναν κατασκευαστή που λειτουργεί ως αυτόνομη εταιρεία και καλείται να καλύψει το κόστος μιας βιομηχανικής υποδομής, εξέλιξης προϊόντων και διεθνούς δικτύου.

MV AGUSTA

Η ίδια η MV Agusta παραδέχεται ότι η αύξηση των πωλήσεων δεν εξαλείφει τις λειτουργικές και οικονομικές δυσκολίες της τρέχουσας περιόδου. Υποστηρίζει, ωστόσο, ότι επιβεβαιώνει την ύπαρξη ζήτησης και τη διαχρονική εμπορική αξία του σήματος της.

Τι συμβαίνει με την CFMoto;

Στην ανακοίνωσή της η MV Agusta αποφεύγει να αναφερθεί ονομαστικά στη CFMOTO, παρά τη σωρεία πληροφοριών και δημοσιεύσεων που έκαναν λόγο για συμφωνία με την κινεζική εταιρεία.

Η εταιρεία χαρακτηρίζει μάλιστα μέρος των πρόσφατων δημοσιευμάτων και φημών ως πληροφορίες που δεν στηρίζονται σε αντικειμενικά στοιχεία και υποστηρίζει ότι ορισμένες από αυτές προέρχονται ή ενισχύονται από πλευρές που έχουν συμμετάσχει στις σχετικές συζητήσεις ή έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον για την εταιρεία.

MV AGUSTA

Για τον λόγο αυτό δηλώνει ότι δεν πρόκειται να σχολιάσει μεμονωμένες φήμες ή σενάρια και ότι οποιαδήποτε σημαντική εξέλιξη σχετικά με την εταιρική ή μετοχική δομή της θα ανακοινωθεί από την ίδια, μέσω των επίσημων καναλιών της, όταν υπάρξουν συγκεκριμένες και οριστικές αποφάσεις.

Η σημερινή εικόνα, λοιπόν, είναι πιο ξεκάθαρη ως προς το πρόβλημα αλλά όχι ως προς τη λύση. Η MV Agusta παραδέχεται ότι βρίσκεται σε οικονομική ανισορροπία, βρίσκεται ήδη σε επίσημη διαδικασία διαχείρισης της κρίσης στην Ιταλία και εξετάζει πιθανές αλλαγές στην ιδιοκτησιακή της δομή. Παράλληλα, υποστηρίζει ότι υπάρχει συγκεκριμένη προοπτική ανάκαμψης και ότι βασικός στόχος είναι η διασφάλιση της συνέχειας της εταιρείας.

MV AGUSTA

Το τι ακριβώς σημαίνει αυτό για την παραγωγή στο Varese, για τη μελλοντική ιδιοκτησία της MV Agusta και για το εάν η CFMOTO θα έχει τελικά κάποιο ρόλο στην επόμενη ημέρα της εταιρείας, παραμένει προς το παρόν αδιευκρίνιστο.