Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιουνίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις 6μηνου 2023 - Οι επιδόσεις των εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

18/7/2023

Τον Ιούνιο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV σημειώθηκαν 8.338 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 7.789 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε άνοδο 7,05%. Αντίστοιχα η άνοδος στο πρώτο εξάμηνο του 2023 φτάνει το 15,18%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούνιο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 2.170 26,03%
2 HONDA 1.637 19,63%
3 PIAGGIO 1.047 12,56%
4 DAYTONA 820 9,83%
5 YAMAHA 599 7,18%
6 CFMOTO 379 4,55%
7 KYMCO 277 3,32%
8 VOGE 122 1,46%
9 BMW 121 1,45%
10 BENELLI 114 1,37%
11 VESPA 113 1,36%
12 THRUST 96 1,15%
13 SUZUKI 85 1,02%
14 APRILIA 65 0,78%
15 KTM 58 0,70%
16 MALAGUTI 44 0,53%
17 QJMOTOR 42 0,50%
18 KEEWAY 41 0,49%
  ROYAL ENFIELD 41 0,49%
19 PEUGEOT 34 0,41%
20 TRIUMPH 32 0,38%
21 NINGBO CENTURY 27 0,32%
22 KAWASAKI 24 0,29%
  RENLI 24 0,29%
23 POLARIS 23 0,28%
24 DUCATI 19 0,23%
25 BRIXTON 17 0,20%
26 SEGWAY 16 0,19%
  SUPER SOCO 16 0,19%
  WANGYE 16 0,19%
27 EFUN/ZAP 10 0,12%
  HUSQVARNA 10 0,12%
28 MOTO GUZZI 9 0,11%
  FANGPOWER 9 0,11%
29 GPX 7 0,08%
30 JIAYUAN 5 0,06%
31 BETA 2 0,02%
  ZHIDOU 2 0,02%
  OTHERS* 165 1,98%
  ΣΥΝΟΛΟ 8.338 1
  2022 7.789  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 23/22 7,05%  

Για έναν ακόμα μήνα η SYM παραμένει μπροστά από τη Honda, αυτή τη φορά με 2.170 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 26,03% έναντι 1.637 ταξινομήσεων και 19,63%. Στην τρίτη θέση βρίσκουμε την Piaggio με 1.047 ταξινομήσεις και 12,56%. Η πρώτη πεντάδα συμπληρώνεται με τις Daytona και Yamaha, με την πρώτη να σημειώνει 820 ταξινομήσεις με μερίδιο αγοράς 9,83% και την δεύτερη 599 και 7,18%.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Ιούνιος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 8.416 25,01%
2 HONDA 7.593 22,57%
3 PIAGGIO 3.963 11,78%
4 YAMAHA 2.898 8,61%
5 DAYTONA 2.889 8,59%
6 CFMOTO 1.380 4,10%
7 KYMCO 1.149 3,42%
8 BMW 597 1,77%
9 VOGE 469 1,39%
10 VESPA 463 1,38%
11 BENELLI 404 1,20%
12 APRILIA 318 0,95%
13 THRUST 286 0,85%
14 SUZUKI 255 0,76%
15 KEEWAY 240 0,71%
16 KTM 185 0,55%
17 ROYAL ENFIELD 172 0,51%
18 MALAGUTI 142 0,42%
19 TRIUMPH 126 0,37%
20 DUCATI 104 0,31%
21 EFUN/ZAP 83 0,25%
22 QJMOTOR 80 0,24%
23 POLARIS 77 0,23%
24 BRIXTON 76 0,23%
25 KAWASAKI 73 0,22%
26 BETA 71 0,21%
27 SEGWAY 66 0,20%
28 JIAYUAN 59 0,18%
29 HUSQVARNA 56 0,17%
30 MOTO GUZZI 51 0,15%
  RENLI 51 0,15%
31 NINGBO CENTURY 45 0,13%
  ZHIDOU 45 0,13%
32 SUPER SOCO 43 0,13%
33 FANGPOWER 40 0,12%
34 GPX 39 0,12%
35 WANGYE 37 0,11%
36 PEUGEOT 34 0,10%
  OTHERS* 570 1,69%
  ΣΥΝΟΛΟ 33.645 100,00%
  2022 29.209  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 23/22 15,18%  

Μετά την αλλαγή σκυτάλης τον Μάιο, όπου η SYM πέρασε στην πρώτη θέση, η διαφορά της με τη δεύτερη Honda διευρύνθηκε τον Ιούνιο, από το 1,15% στο 2,44%. Τρίτη παραμένει η Piaggio, τέταρτη η Yamaha που όμως κινδυνεύει να χάσει μία θέση από την πέμπτη Daytona.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.437 23,88%
2 YAMAHA 1.182 19,64%
3 BMW 495 8,23%
4 DAYTONA 386 6,42%
5 VOGE 341 5,67%
6 CFMOTO 322 5,35%
7 BENELLI 256 4,25%
8 SUZUKI 231 3,84%
9 KTM 185 3,07%
10 ROYAL ENFIELD 172 2,86%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda συνεχίζει να ηγείται της αγοράς, με 1.437 ταξινομήσεις το πρώτο 6μηνο του έτους, κατέχοντας το 23,88% της αγοράς. Δεύτερη είναι η Yamaha με 1.182 ταξινομήσεις και 19,64% και τρίτη η BMW με 495 ταξινομήσεις και 8,23%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 7084 32,76%
2 HONDA 5541 25,62%
3 PIAGGIO 3963 18,32%
4 YAMAHA 1286 5,95%
5 DAYTONA 938 4,34%
6 KYMCO 936 4,33%
7 VESPA 463 2,14%
8 APRILIA 247 1,14%
9 THRUST 220 1,02%
10 KEEWAY 208 0,96%

Στα scooter η SYM αυξάνει τη διαφορά της από τις υπόλοιπες εταιρείες, σημειώνοντας 7.084 ταξινομήσεις το Α’ 6μηνο του 2023, κατέχοντας το 32,76% της αγοράς -που ήταν 32,02% τον προηγούμενο μήνα. Δεύτερη είναι η Honda, με 5.541 ταξινομήσεις και 25,62% (ήταν 27,11% τον Μάιο) και τρίτη η Piaggio με 3.963 ταξινομήσεις και 18,32% (ήταν 17,88% τον Μάιο).

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1.565 37,13%
2 SYM 1.201 28,49%
3 HONDA 615 14,59%
4 YAMAHA 430 10,20%
5 BENELLI 148 3,51%
6 MALAGUTI 139 3,30%
7 THRUST 73 1,74%
8 GPX 39 0,93%
9 CHONGQING YINXIANG 2 0,05%
10 JIANSHE 1 0,02%
  LONCIN 1 0,02%
  YINXIANG 1 0,02%

Στα παπιά η πρώτη Daytona σημειώνει 1.565 ταξινομήσεις τους πρώτους 6 μήνες του έτους, με μικρή υποχώρηση ποσοστού αγοράς από το 5μηνο (από το 37,36% βρέθηκε στο 37,13%). Δεύτερη έρχεται η SYM (του ομίλου Γκοργκόλη κι αυτή) με 1.201 ταξινομήσεις και 28,49% (ήταν 29,94% το 5μηνο) και τρίτη η Honda με 615 ταξινομήσεις και 14,59% (12,37% το 5μηνο).

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1.050 58,79%
2 KYMCO 213 11,93%
3 POLARIS 77 4,31%
4 SEGWAY 66 3,70%
5 JIAYUAN 59 3,30%
6 RENLI 51 2,86%
7 NINGBO CENTURY 45 2,52%
  ZHIDOU 45 2,52%
8 FANGPOWER 40 2,24%
9 TGB 23 1,29%
10 LOJO 20 1,12%

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' 6μηνο του 2023 ήταν η CFMOTO με 1.050 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 58,79% (ήταν 59,42% το 5μηνο). Δεύτερη ήταν η KYMCO με 213 ταξινομήσεις και 11,93% (11,87% το 5μηνο) και τρίτη η Polaris (που μαζί με τη CFMOTO ανήκουν στη MUVUS), με 77 ταξινομήσεις και 4,31% (4,33% το 5μηνο).

100 Colls 2026: 48ωρη πρόκληση αντοχής σε ορεινά περάσματα χωρίς προκαθορισμένη διαδρομή

Μία από τις πιο απαιτητικές μη αγωνιστικές διοργανώσεις μοτοσυκλέτας στην Ευρώπη επιστρέφει διευρυμένη για το 2026
100 Colls
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

22/1/2026

Το 100 Colls επιστρέφει το 2026, από τις 24 έως τις 26 Απριλίου, καλώντας για ακόμη μία χρονιά τους αναβάτες να χρησιμοποιήσουν το μυαλό τους όσο και το γκάζι τους.
Στην πέμπτη του έκδοση, το οδοιπορικό έχει αποκτήσει φήμη ως μία από τις πιο σκληρές τουριστικές προκλήσεις μοτοσυκλέτας στην Ευρώπη, όχι επειδή είναι γρήγορη, αλλά επειδή είναι τεχνική, απρόβλεπτη και απόλυτα δυναμική.

Όποιος περιμένει προκαθορισμένη διαδρομή, χρονομετρήσεις και σημαίες εκκίνησης, απλώς δεν έχει καταλάβει την βασική ιδέα. Το 100 Colls δεν είναι αγώνας και δεν έχει διαδρομή.

Οι συμμετέχοντες λαμβάνουν έναν χάρτη γεμάτο ορεινά περάσματα (colls), το καθένα με διαφορετική βαθμολογία, και έχουν ένα Σαββατοκύριακο για να συγκεντρώσουν όσο το δυνατόν περισσότερους πόντους.
Ποια περάσματα θα επιλέξουν, με ποια σειρά και από ποιους δρόμους, είναι αποφάσεις που καλούνται να πάρουν οι ίδιοι.

100 Colls

Εδώ ακριβώς ξεκινά το πραγματικό παιχνίδι. Ο σωστός σχεδιασμός και η οργάνωση είναι κρίσιμα στοιχεία, όπως και το σωστό στήσιμο της μοτοσυκλέτας, η πλοήγηση και η ειλικρινής αξιολόγηση των δυνατοτήτων αναβάτη και μηχανής.

Ο ανοιξιάτικος καιρός στην περιοχή είναι συχνά απρόβλεπτος στα βουνά και ένα άψογο πλάνο μπορεί να ναυαγήσει τάχιστα. Δεν υπάρχει “σωστή” στρατηγική, μόνο αλλεπάλληλες αποφάσεις και συμβιβασμοί εν κινήσει.

100 Colls

Τα τελευταία χρόνια το 100 Colls έχει ξεπεράσει τους 300 συμμετέχοντες από έως και 10 διαφορετικές χώρες, με ισχυρή παρουσία από τη βόρεια Ευρώπη.

Οι μοτοσυκλέτες adventure κυριαρχούν με τις touring να ακολουθούν και συνολικά με μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες κατηγορίες, κάτι απολύτως λογικό, αφού εδώ μετράνε η αυτονομία, η αντοχή και η απόλαυση των ορεινών δρόμων, όχι ο απόλυτος χρόνος.

Διασυνοριακή πρόκληση

Η μεγάλη αλλαγή για το 2026 είναι η επέκταση της ζώνης βαθμολόγησης. Για πρώτη φορά, τα περάσματα που “δίνουν πόντους” ξεπερνούν τα όρια της Καταλονίας και επεκτείνονται στη νότια Γαλλία, στις περιοχές Aude και Haute-Garonne.

100 Colls

Αυτό σημαίνει μεγαλύτερες αποστάσεις, περισσότερη ποικιλία και έναν ακόμη πονοκέφαλο στρατηγικής και σχεδιασμού ειδικά για όσους τολμήσουν να περάσουν τα σύνορα αναζητώντας μεγαλύτερες αποδόσεις.

Υπάρχουν τρόπαια για τη συνολική επίδοση καθώς και ειδικές προκλήσεις με την υποστήριξη των χορηγών Garmin, Metzeler και SHAD, για πλοήγηση, αντοχή και την κορυφαία γυναίκα αναβάτη.

100 Colls

Πέρα όμως από τις διακρίσεις, όλοι όσοι τερματίζουν αναγνωρίζονται γιατί στο 100 Colls, η εξερεύνηση των ορεινών περασμάτων είναι ήδη το μεγαλύτερο κατόρθωμα.

Συμμετοχή

Οι εγγραφές ανοίγουν σε δύο φάσεις: 26 Ιανουαρίου για τους βετεράνους και 30 Ιανουαρίου για νέους. Οι θέσεις είναι περιορισμένες και, όπως κάθε χρόνο, εξαντλούνται γρήγορα.

Η συμμετοχή κοστίζει 245 ευρώ ανά αναβάτη, συν 80 ευρώ για συνεπιβάτη. Στην τιμή περιλαμβάνονται χάρτες, σύστημα εντοπισμού (tracking) και το τελικό γεύμα λήξης της διοργάνωσης.

100 Colls

Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες στην επίσημη ιστοσελίδα του 100 Colls.

Ετικέτες