Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Ιουνίου 2023 - Κατάταξη Εταιρειών

Με τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΜΕ
Ταξινομήσεις 6μηνου 2023 - Οι επιδόσεις των εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

18/7/2023

Τον Ιούνιο του 2023, στην ελληνική αγορά δικύκλου και ATV σημειώθηκαν 8.338 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 7.789 ταξινομήσεις του αντίστοιχου μήνα του 2022 μεταφράζονται σε άνοδο 7,05%. Αντίστοιχα η άνοδος στο πρώτο εξάμηνο του 2023 φτάνει το 15,18%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούνιο του 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 2.170 26,03%
2 HONDA 1.637 19,63%
3 PIAGGIO 1.047 12,56%
4 DAYTONA 820 9,83%
5 YAMAHA 599 7,18%
6 CFMOTO 379 4,55%
7 KYMCO 277 3,32%
8 VOGE 122 1,46%
9 BMW 121 1,45%
10 BENELLI 114 1,37%
11 VESPA 113 1,36%
12 THRUST 96 1,15%
13 SUZUKI 85 1,02%
14 APRILIA 65 0,78%
15 KTM 58 0,70%
16 MALAGUTI 44 0,53%
17 QJMOTOR 42 0,50%
18 KEEWAY 41 0,49%
  ROYAL ENFIELD 41 0,49%
19 PEUGEOT 34 0,41%
20 TRIUMPH 32 0,38%
21 NINGBO CENTURY 27 0,32%
22 KAWASAKI 24 0,29%
  RENLI 24 0,29%
23 POLARIS 23 0,28%
24 DUCATI 19 0,23%
25 BRIXTON 17 0,20%
26 SEGWAY 16 0,19%
  SUPER SOCO 16 0,19%
  WANGYE 16 0,19%
27 EFUN/ZAP 10 0,12%
  HUSQVARNA 10 0,12%
28 MOTO GUZZI 9 0,11%
  FANGPOWER 9 0,11%
29 GPX 7 0,08%
30 JIAYUAN 5 0,06%
31 BETA 2 0,02%
  ZHIDOU 2 0,02%
  OTHERS* 165 1,98%
  ΣΥΝΟΛΟ 8.338 1
  2022 7.789  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 23/22 7,05%  

Για έναν ακόμα μήνα η SYM παραμένει μπροστά από τη Honda, αυτή τη φορά με 2.170 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 26,03% έναντι 1.637 ταξινομήσεων και 19,63%. Στην τρίτη θέση βρίσκουμε την Piaggio με 1.047 ταξινομήσεις και 12,56%. Η πρώτη πεντάδα συμπληρώνεται με τις Daytona και Yamaha, με την πρώτη να σημειώνει 820 ταξινομήσεις με μερίδιο αγοράς 9,83% και την δεύτερη 599 και 7,18%.

Στη συνέχεια θα δούμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το διάστημα Ιανουάριος-Ιούνιος 2023.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 8.416 25,01%
2 HONDA 7.593 22,57%
3 PIAGGIO 3.963 11,78%
4 YAMAHA 2.898 8,61%
5 DAYTONA 2.889 8,59%
6 CFMOTO 1.380 4,10%
7 KYMCO 1.149 3,42%
8 BMW 597 1,77%
9 VOGE 469 1,39%
10 VESPA 463 1,38%
11 BENELLI 404 1,20%
12 APRILIA 318 0,95%
13 THRUST 286 0,85%
14 SUZUKI 255 0,76%
15 KEEWAY 240 0,71%
16 KTM 185 0,55%
17 ROYAL ENFIELD 172 0,51%
18 MALAGUTI 142 0,42%
19 TRIUMPH 126 0,37%
20 DUCATI 104 0,31%
21 EFUN/ZAP 83 0,25%
22 QJMOTOR 80 0,24%
23 POLARIS 77 0,23%
24 BRIXTON 76 0,23%
25 KAWASAKI 73 0,22%
26 BETA 71 0,21%
27 SEGWAY 66 0,20%
28 JIAYUAN 59 0,18%
29 HUSQVARNA 56 0,17%
30 MOTO GUZZI 51 0,15%
  RENLI 51 0,15%
31 NINGBO CENTURY 45 0,13%
  ZHIDOU 45 0,13%
32 SUPER SOCO 43 0,13%
33 FANGPOWER 40 0,12%
34 GPX 39 0,12%
35 WANGYE 37 0,11%
36 PEUGEOT 34 0,10%
  OTHERS* 570 1,69%
  ΣΥΝΟΛΟ 33.645 100,00%
  2022 29.209  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 23/22 15,18%  

Μετά την αλλαγή σκυτάλης τον Μάιο, όπου η SYM πέρασε στην πρώτη θέση, η διαφορά της με τη δεύτερη Honda διευρύνθηκε τον Ιούνιο, από το 1,15% στο 2,44%. Τρίτη παραμένει η Piaggio, τέταρτη η Yamaha που όμως κινδυνεύει να χάσει μία θέση από την πέμπτη Daytona.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2023.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.437 23,88%
2 YAMAHA 1.182 19,64%
3 BMW 495 8,23%
4 DAYTONA 386 6,42%
5 VOGE 341 5,67%
6 CFMOTO 322 5,35%
7 BENELLI 256 4,25%
8 SUZUKI 231 3,84%
9 KTM 185 3,07%
10 ROYAL ENFIELD 172 2,86%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda συνεχίζει να ηγείται της αγοράς, με 1.437 ταξινομήσεις το πρώτο 6μηνο του έτους, κατέχοντας το 23,88% της αγοράς. Δεύτερη είναι η Yamaha με 1.182 ταξινομήσεις και 19,64% και τρίτη η BMW με 495 ταξινομήσεις και 8,23%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 7084 32,76%
2 HONDA 5541 25,62%
3 PIAGGIO 3963 18,32%
4 YAMAHA 1286 5,95%
5 DAYTONA 938 4,34%
6 KYMCO 936 4,33%
7 VESPA 463 2,14%
8 APRILIA 247 1,14%
9 THRUST 220 1,02%
10 KEEWAY 208 0,96%

Στα scooter η SYM αυξάνει τη διαφορά της από τις υπόλοιπες εταιρείες, σημειώνοντας 7.084 ταξινομήσεις το Α’ 6μηνο του 2023, κατέχοντας το 32,76% της αγοράς -που ήταν 32,02% τον προηγούμενο μήνα. Δεύτερη είναι η Honda, με 5.541 ταξινομήσεις και 25,62% (ήταν 27,11% τον Μάιο) και τρίτη η Piaggio με 3.963 ταξινομήσεις και 18,32% (ήταν 17,88% τον Μάιο).

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 1.565 37,13%
2 SYM 1.201 28,49%
3 HONDA 615 14,59%
4 YAMAHA 430 10,20%
5 BENELLI 148 3,51%
6 MALAGUTI 139 3,30%
7 THRUST 73 1,74%
8 GPX 39 0,93%
9 CHONGQING YINXIANG 2 0,05%
10 JIANSHE 1 0,02%
  LONCIN 1 0,02%
  YINXIANG 1 0,02%

Στα παπιά η πρώτη Daytona σημειώνει 1.565 ταξινομήσεις τους πρώτους 6 μήνες του έτους, με μικρή υποχώρηση ποσοστού αγοράς από το 5μηνο (από το 37,36% βρέθηκε στο 37,13%). Δεύτερη έρχεται η SYM (του ομίλου Γκοργκόλη κι αυτή) με 1.201 ταξινομήσεις και 28,49% (ήταν 29,94% το 5μηνο) και τρίτη η Honda με 615 ταξινομήσεις και 14,59% (12,37% το 5μηνο).

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ 6ΜΗΝΟΥ 2023 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1.050 58,79%
2 KYMCO 213 11,93%
3 POLARIS 77 4,31%
4 SEGWAY 66 3,70%
5 JIAYUAN 59 3,30%
6 RENLI 51 2,86%
7 NINGBO CENTURY 45 2,52%
  ZHIDOU 45 2,52%
8 FANGPOWER 40 2,24%
9 TGB 23 1,29%
10 LOJO 20 1,12%

Λάβετε υπόψη σας πως πέρα από τα ATV & SSV, στα 3W/4W εντάσσονται και τα Micro-Car όσο και τα Buggy. Αυστηρά σε ATV / SSV, πρώτη εταιρεία για το Α' 6μηνο του 2023 ήταν η CFMOTO με 1.050 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 58,79% (ήταν 59,42% το 5μηνο). Δεύτερη ήταν η KYMCO με 213 ταξινομήσεις και 11,93% (11,87% το 5μηνο) και τρίτη η Polaris (που μαζί με τη CFMOTO ανήκουν στη MUVUS), με 77 ταξινομήσεις και 4,31% (4,33% το 5μηνο).

Έπιασε 27,6 G ο αερόσακος Tech-Air MX της Alpinestars στο σοκαριστικό ατύχημα του Barcia [VIDEO]

Η Alpinestars δίνει στην δημοσιότητα τα εντυπωσιακά στοιχεία από τα δεδομένα που κατέγραψε η προστασία θώρακα Tech Air MX
Έπιασε 27,6 G ο αερόσακος Tech-Air MX της Alpinestars στο σοκαριστικό ατύχημα του Barcia [VIDEO]
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

19/1/2026

Ο θώρακας Tech-Air MX της Alpinestars απέδειξε στην πράξη την προσφορά του στην παθητική ασφάλεια του motocross, κατά το σφοδρό ατύχημα του Justin Barcia στο άνοιγμα της σεζόν Monster Energy AMA Supercross 2026.

Η Alpinestars παρουσίασε το 2025 τον θώρακα Tech-Air MX με ενσωματωμένο ηλεκτρονικό αερόσακο. Οπτικά δύσκολα ξεχωρίζει από έναν συμβατικό θώρακα προστασίας στήθους και πλάτης, με αντίστοιχο βάρος και άνεση, όμως στο εσωτερικό του κρύβει τεχνολογία που μέχρι πρόσφατα συναντούσαμε μόνο στο σε ασφάλτινους αγώνες ταχύτητας και σε πολιτικές εκδοχές τους. Χάρη στον αλγόριθμο της εταιρείας, το σύστημα μπορεί να ανιχνεύσει πτώση ή ισχυρή πρόσκρουση και να ενεργοποιήσει άμεσα τον αερόσακο, προσφέροντας προστασία στον κορμό και τον αυχένα του αναβάτη.

Ήδη από την περσινή σεζόν, αρκετοί αναβάτες χρησιμοποίησαν το Tech-Air MX σε Monster Energy AMA Supercross και Pro Motocross, με θετική σχόλια σε σχέση με το βάρος και την ελευθερία κινήσεων.

Με αυτόν ήταν εξοπλισμένος τη στιγμή της πτώσης, στο τρομακτικό ατύχημα του, ο Justin Barcia, όπως επιβεβαίωσε τόσο ο ίδιος όσο και η Alpinestars.

Στον πρώτο γύρο του Main Event της κατηγορίας των 450 κυβικών του Anaheim 1, ο άτυχος αναβάτης προσγειώθηκε πάνω στη μοτοσυκλέτα του Malcolm Stewart και εκτινάχτηκε στην συνέχεια πάνω από το τιμόνι της μοτοσυκλέτας του, με την σύντομη πτήση του, να καταλήγει σε σφοδρή σύγκρουση με το έδαφος, παγώνοντας το αίμα όλων καιοδηγώντας σε κόκκινη σημαία και προσωρινή διακοπή του αγώνα.

Ο Barcia έγραψε σε social media την Παρασκευή, "Ναι, φορούσα τον αερόσακο της Alpinestars και ναι, έκανε απόλυτα τη δουλειά του. Είναι εντυπωσιακό να βλέπεις τα δεδομένα… 27,6 G. Δεν είναι κάτι που θέλεις ποτέ να δοκιμάσεις στην πράξη, αλλά είμαι απίστευτα ευγνώμων που το φορούσα."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη BAMBAM (@justinbarcia)

Η Alpinestars έδωσε στη δημοσιότητα και τα καταγεγραμμένα δεδομένα από το ατύχημα που προκαλούν δέος, όπως είχε κάνει προ ετών και στα MotoGP για πτώση του Marc Marquez. Σύμφωνα με την εταιρεία, η πτώση του Barcia διήρκεσε 2,7 δευτερόλεπτα, ενώ υπέστη μέγιστη στιγμιαία επιβράδυνση στα 27,6 g.

Tech Air MX Data

Η αναφορά στα g της επιβράδυνσης είναι κάτι νέο τελείως στον κόσμο της μοτοσυκλέτας, με αποτέλεσμα να επικρατεί μία σύγχυση με τους αριθμούς. Μέχρι τώρα είτε δεν θα υπήρχε εικόνα για την μονάδα μέτρησης, είτε ο κόσμος θα γνώριζε όσα έχει μάθει από ντοκυμαντέρ για την εκπαίδευση πιλότων σε μαχητικά αεροσκάφη, με αποτέλεσμα να βρίσκει υπερβολικό το νούμερο από την στιγμή που πιστεύει πως τα μονοψήφια νούμερα μπορούν να σκοτώσουν.

Το κλειδί είναι στην διάρκεια του χρόνου. Για χιλιοστά του δευτερολέπτου το σώμα μπορεί να αντέξει υψηλά νούμερα επιβράδυνσης και η σύγκρουση δεν κρατά περισσότερο. Αν κρατήσει τότε είναι μοιραία ότι εξοπλισμό και αν φοράς. Για αυτό και μία μανούβρα σε μαχητικό αεροσκάφος που διαρκεί δεκάδες φορές περισσότερο από μία σύγκρουση, δεν μπορεί να έχει υψηλά νούμερα g. Αυτές οι απορίες υπάρχουν κάθε φορά που βγαίνουν τα νούμερα από έναν αερόσακο μοτοσυκλετιστή αν και κάθε φορά λιγότερο, όσο ο κόσμος διαβάζει και ενημερώνεται σχετικά με αυτή την μονάδα μέτρησης. Στην περίπτωση του Marc Marquez όπου εκεί τα αναλύουμε ακόμη περισσότερο, οι αρχικές αντιδράσεις του κοινού ήταν μεγαλύτερες καθότι τότε ερχόταν η μεγαλύτερη μερίδα σε επαφή, με την διαφορά του στιγμιαίου g με εκείνου που διαρκεί λίγα δευτερόλεπτα.

Πίσω στον Barcia τώρα, παρότι θα μείνει εκτός δράσης για το άμεσο μέλλον, κατάφερε να αποχωρήσει από το νοσοκομείο την επόμενη ημέρα περπατώντας. Σε νεότερη ανάρτηση του ανέφερε ότι έχει υποστεί κάταγμα σε ένα τμήμα της σπονδυλικής του στήλης και έντονη μυϊκή καταπόνηση, ωστόσο η συνολική του κατάσταση είναι καλή.

Τα άλματα της τεχνολογίας στην προστασία των αναβατών γίνονται εμφανή με τα δεδομένα πλέον να είναι σαφή.