Τι αγόρασαν οι Έλληνες μέχρι σήμερα: Ταξινομήσεις Μαίου / πενταμήνου 2024 - Κατάταξη Εταιρειών

7.531 ταξινομήσεις, -4,32% σε σχέση με τον 5ο μήνα του 2023!
SYM
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/6/2024

Οι ταξινομήσεις της ελληνικής αγοράς για το 2024 έχουν παρουσιάσει μέχρι στιγμής άνοδο για Ιανουάριο και Φεβρουάριο, μικρή πτώση τον Μάρτιο και θετική εκτόξευση τον Απρίλιο. Τώρα ο 5ος μήνας του έτους παρουσιάζει και αυτός μικρή πτώση, με 7.531 ταξινομήσεις έναντι 7.871 ταξινομήσεων του αντίστοιχου μήνα το 2023. Παρόλα αυτά, με συνολικά 29.448 ταξινομήσεις το πρώτο 5μηνο του έτους, έναντι 25.307 το αντίστοιχο διάστημα του 2023, η άνοδος φτάνει το 16,36%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Σε επόμενο άρθρο θα δούμε τις επιδόσεις των μοντέλων.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Απρίλιο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 1578 20,95%
2 HONDA 1153 15,31%
3 YAMAHA 837 11,11%
4 PIAGGIO 805 10,69%
5 DAYTONA 730 9,69%
6 VOGE 402 5,34%
7 CFMOTO 383 5,09%
8 KYMCO 264 3,51%
9 BMW 141 1,87%
10 THRUST 107 1,42%
11 VESPA 101 1,34%
12 BENELLI 90 1,20%
13 SUZUKI 70 0,93%
14 QJMOTOR 67 0,89%
15 KEEWAY 63 0,84%
16 TRIUMPH 52 0,69%
17 SEGWAY 51 0,68%
18 APRILIA 48 0,64%
  KTM 48 0,64%
19 MALAGUTI 44 0,58%
20 ASUS 39 0,52%
  ROYAL ENFIELD 39 0,52%

Για δεύτερο συνεχόμενο μήνα η SYM παίρνει την πρωτιά, αυτή τη φορά με 20,95% μερίδιο αγοράς και πάλι με σημαντική διαφορά από τη δεύτερη Honda που τον Μάιο του 2024 κατείχε το 15,31% της αγοράς. Στην τρίτη θέση βρέθηκε η Yamaha -που ήταν 4η τον Απρίλιο- με 11,11%, τέταρτη ήταν η Piaggio με 10,69% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Daytona, με 9,69%.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις των εταιρειών στο πρώτο πεντάμηνο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 5817 19,75%
2 HONDA 5643 19,16%
3 PIAGGIO 3175 10,78%
4 YAMAHA 3132 10,64%
5 DAYTONA 2785 9,46%
6 VOGE 1343 4,56%
7 KYMCO 1019 3,46%
8 CFMOTO 998 3,39%
9 BMW 512 1,74%
10 BENELLI 456 1,55%
11 VESPA 405 1,38%
12 QJMOTOR 383 1,30%
13 THRUST 317 1,08%
14 SUZUKI 284 0,96%
15 KTM 265 0,90%
16 KEEWAY 259 0,88%
17 TRIUMPH 233 0,79%
18 MALAGUTI 200 0,68%
19 APRILIA 188 0,64%
20 PEUGEOT 155 0,53%

Στο πεντάμηνο η SYM διευρύνει ελαφρώς τη διαφορά της από τη δεύτερη Honda, κατέχοντας το 19,75% της αγοράς έναντι 19,16%. Στην τρίτη θέση έχουμε την Piaggio με 10,78%, τέταρτη είναι η Yamaha με 10,64% και πέμπτη η Daytona με 9,46%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το Α' πεντάμηνο του 2024.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1165 18,96%
2 YAMAHA 1015 16,51%
3 VOGE 534 8,69%
4 DAYTONA 465 7,57%
5 BMW 444 7,22%
6 CFMOTO 379 6,17%
7 BENELLI 351 5,71%
8 KTM 265 4,31%
9 SUZUKI 251 4,08%
10 TRIUMPH 233 3,79%
11 QJMOTOR 178 2,90%
12 ROYAL ENFIELD 132 2,15%
13 DUCATI 91 1,48%
14 KAWASAKI 89 1,45%
15 SYM 75 1,22%
16 BETA 68 1,11%
17 MOTO GUZZI 55 0,89%
18 HUSQVARNA 47 0,76%
19 BRIXTON 44 0,72%
20 APRILIA 43 0,70%

Στο Α' πεντάμηνο του 2024, στις μοτοσυκλέτες πρώτη εταιρεία είναι η Honda με 18,96%, δεύτερη η Yamaha με 16,51% και τρίτη η Voge με 8,69%. Την πρώτη πεντάδα κλείνουν οι Daytona με 7,57% και BMW με 7,22%. Σημειώστε πως για την ώρα οι μοτοσυκλέτες της KOVE έχουν ενσωματωθεί στα στοιχεία της Daytona, με το ΜΟΤΟ να τα ξεχώριζε στα στοιχεία που μας έδινε ο ΣΕΜΕ (σε εταιρείες και μοτοσυκλέτες), ώστε α) να έχουμε και νούμερα για την KOVE και β) να έχουμε μεγαλύτερη ακρίβεια στα στοιχεία για Daytona. Δυστυχώς από τον Μάϊο ο ΣΕΜΕ αποφάσισε να ΜΗΝ στέλνει στοιχεία μοντέλων στους δημοσιογράφους (!), κι έτσι KOVE και Daytona δεν μπορούν πλέον να χωριστούν από εμάς. Κατά συνέπεια η KOVE παραμένει άφαντη, ενώ η Daytona φαίνεται πιο δυνατή από ότι είναι.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ SCOOTER

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 4977 26,13%
2 HONDA 4072 21,38%
3 PIAGGIO 3175 16,67%
4 YAMAHA 1723 9,05%
5 DAYTONA 1324 6,95%
6 KYMCO 966 5,07%
7 VOGE 809 4,25%
8 VESPA 405 2,13%
9 KEEWAY 226 1,19%
10 QJMOTOR 205 1,08%
11 THRUST 200 1,05%
12 PEUGEOT 155 0,81%
13 APRILIA 145 0,76%
14 BMW 68 0,36%
15 SILENCE 57 0,30%
16 ZHONGNENG 46 0,24%
17 EFUN/ZAP 44 0,23%
18 JNEN, JUNENG 43 0,23%
19 MALAGUTI 41 0,22%
20 GOLDEN LION 39 0,20%
  WANGYE 39 0,20%

SYM, Honda, Piaggio, Yamaha και Daytona απαρτίζουν την πρώτη πεντάδα στις κορυφαίες εταιρείες scooter της ελληνικής αγοράς για τον πρώτο πεντάμηνο του 2024. SYM & Honda είναι οι μόνες που ξεπερνούν το 20% όσον αφορά στο μερίδιο αγοράς τους, ενώ η Piaggio κάνει... μοναχικό αγώνα στο 16,67%, αφού Yamaha και Daytona είναι αρκετά πιο πίσω, με 9,05 και 6,95%.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 996 31,98%
2 SYM 765 24,57%
3 HONDA 406 13,04%
4 YAMAHA 394 12,65%
5 MALAGUTI 156 5,01%
6 THRUST 117 3,76%
7 BENELLI 105 3,37%
8 ASUS 77 2,47%
9 GPX 55 1,77%
10 UM 41 1,32%

Daytona & SYM χαρίζουν στον όμιλο Γκοργκόλη το 1-2 στα παπιά του πρώτου 5μηνου του 24, ενώ αθροιστικά δίνουν στο τρικαλινό γκρουπ το 56,55% της αγοράς στη συγκεκριμένη κατηγορία. Στην τρίτη και τέταρτη θέση, πολύ κοντά η μια στην άλλη, βρίσκονται οι Honda και Yamaha, με τη Malaguti να κλείνει την πρώτη πεντάδα.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ Α’ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟΥ 2024 ΣΤΑ 3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 599 9,37%
2 SEGWAY 107 5,08%
3 XEV 58 4,55%
4 KYMCO 52 4,38%
5 RENLI 50 3,59%
6 AODES 41 3,59%
  POLARIS 41 3,15%
7 JIAYUAN 36 2,01%
8 NINGBO CENTURY 23 1,93%
9 MICRO 22 1,75%
10 BAW 20 1,49%

Ανοίγει κι άλλο η ψαλίδα της CFMOTO από τους διώκτες της, καθώς στο διάστημα Ιανουάριος-Μάιος 2024 η εταιρεία που εισάγεται από τη MUVUS κατέχει το 52,45% της αγοράς στα 3W/4W. Δεύτερη, με 9,37% είναι η SEGWAY που εισάγεται από την ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ ΑΕΒΜΕ, και τρίτη στα ATV / SSV η KYMCO με 4,55%

H Bajaj αλλάζει την Α2 γκάμα της ΚΤΜ

Στη νέα εποχή της ΚΤΜ υπό την ιδιοκτησία της Bajaj αναμένεται νέα δικύλινδρη πλατφόρμα προδιαγραφών Α2 και μετάλλαξη των 390.
ktm 390 adventure r
Από τον

Σπύρο Τσαντήλα

12/2/2026

Ένας επώδυνος κύκλος έκλεισε για την ΚΤΜ με το λυκαυγές της νέας χρονιάς, καθώς ολοκληρώθηκε η μετάβασή της στην ιδιοκτησία της Bajaj Auto και πλέον περιμένουμε να δούμε πώς αυτή η νέα δομή θα λειτουργήσει για την ΚΤΜ, τι θα αλλάξει στη γκάμα της.

Στην Ινδία η Bajaj φέρεται να εξελίσσει έναν νέο δικύλινδρο σε σειρά κινητήρα με χωρητικότητα κάτω των 500 cc ο οποίος προορίζεται να γεμίσει το κενό μεταξύ των οικογενειών 390 και 690, δηλαδή θέλει να πρωταγωνιστήσει στο Α2 φάσμα της αγοράς.

Σύμφωνα με έγκυρα ινδικά δημοσιεύματα, πρόκειται για έναν κινητήρα που είναι ήδη υπό εξέλιξη από τη Bajaj στην Ινδία και θα κατασκευαστεί από το υπερσύγχρονο εργοστάσιό της στην πόλη Chakan.

ktm 490 adventure

Ταυτόχρονα όμως θυμόμαστε τα πρωτότυπα 490 που δοκίμαζε η ΚΤΜ το περασμένο Καλοκαίρι στην Ευρώπη. Είδαμε Adventure, είδαμε Duke, είδαμε και RC (όχι το κινέζικο RC 450, άλλη ιστορία αυτή που δεν μας αφορά εδώ στην Ευρώπη) με αυτόν τον δικύλινδρο 490 κινητήρα και το ερώτημα πλέον είναι αν πρόκειται για το ίδιο πακέτο που εξελίσσει η Bajaj.

Ξεκάθαρη απάντηση δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή, καθώς αυτό είναι ένα project που έτρεχε προ της απόκτησης ΚΤΜ από τη Bajaj, οπότε όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοικτά: μπορεί να είναι το ίδιο, μα εξίσου εύκολα μπορεί η Bajaj να το έβαλε στην άκρη προκειμένου να εξελίξει το δικό της. Οι πληροφορίες που μας έρχονται από την Ινδία προκρίνουν το δεύτερο ενδεχόμενο.

ktm 490 duke

Θυμίζουμε πως τυχόν συσχετισμοί με τον δικύλινδρο 450 της CFMOTO δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματικότητα των 490 και το έχουμε ξεκαθαρίσει πέραν κάθε αμφιβολίας εδώ και καιρό.

Όσον αφορά στο μέλλον των 390 της ΚΤΜ, το επικρατέστερο σενάριο μιλά για υποκυβισμό τους στη γειτονιά των 350 cc προκειμένου να προσαρμοστούν στα νέα φορολογικά δεδομένα που έχουν τεθεί σε ισχύ στην Ινδία εδώ και μερικούς μήνες.

Πρωταρχικός στόχος τους θα είναι η αχανής ινδική αγορά, όπου ο ανταγωνισμός είναι ήδη καυτός και δυσκολεύει διαρκώς, με τη Royal Enfield να κυριαρχεί με τα δικά της 350, με τους υπόλοιπους Ινδούς κατασκευαστές αλλά και το Honda CB350, τα 400άρια της Triumph και το 440 της Harley-Davidson.

Η ΚΤΜ έχει ήδη δυνατή θέση στην αγορά αυτή και μια νέα σειρά 350, ενδεχομένως με πιο χαμηλές τιμές, μπορεί να κάνει τη διαφορά χωρίς να χάσει την επαφή με τις δυτικές αγορές όπου το δυνατό όνομα, τα επώνυμα περιφερειακά και μια απόδοση της τάξης των 40 ίππων θα την κρατούν μέσα στο A2 παιχνίδι.

ktm 390 duke

Η δε νέα δικύλινδρη γκάμα θα μπορεί να παίξει επίσης σε δύο ταμπλό: από τη μια θα είναι η πραγματική διαδοχή των 390 στις δυτικές αγορές, από την άλλη θα εκμεταλλευτεί την ανάπτυξη των ασιατικών αγορών - και κυρίως της Ινδίας - όπου η αναδυόμενη μεσαία αστική τάξη, τροφοδοτούμενη από την καλπάζουσα ανάπτυξη της ινδικής οικονομίας, αρχίζει δειλά-δειλά να ζητά το κάτι παραπάνω.

Έτσι η ΚΤΜ θα έχει ουσιαστικά δύο σειρές μοντέλων στο πλαίσιο των προδιαγραφών Α2, τα μονοκύλινδρα 350 που θα ενισχύσουν τη θέση τους στις ασιατικές αγορές και τα δικύλινδρα (αγνώστου προς το παρόν κυβισμού) που θα αναβαθμίσουν τη γκάμα της εταιρείας αντικαθιστώντας τα σημερινά 390.

Αυτές οι αλλαγές δεν αφορούν το άμεσο μέλλον, δεν είναι δηλαδή κάτι που θα δούμε απαραιτήτως στη γκάμα του 2027, αλλά είναι πιθανό να τα δούμε με ορίζοντα το 2028. Άλλωστε η αναβάθμιση των 390 με τον νέο κινητήρα των 399 cc είναι πολύ πρόσφατη για την “κάψουν” τόσο νωρίς οι Ινδοί και φυσικά ο,τιδήποτε καινούργιο εξελίσσεται αυτή τη στιγμή θέλει τον χρόνο του μέχρι να ωριμάσει σε μοντέλο παραγωγής.

Ετικέτες