Ducati SuperSport 950 - Δύο νέες εκδόσεις για το 2024
Με διαφορετικό επίπεδο εξοπλισμού και Sport Touring προσανατολισμό
Από το
motomag
25/8/2023
Έγγραφο που κατατέθηκε στην Καλιφόρνια των Η.Π.Α., φανερώνει δύο νέες εκδόσεις της Ducati SuperSport 950 που θα ονομάζονται SuperSport 950 S T και SuperSport 950 T.
Για το 2024 η Ducati προσθέσε τον χρωματισμό “Stripe Livery” στην έκδοση S του SuperSport 950, με τις βασικές διαφορές της έκδοσης S από την “απλή” SuperSport 950, να είναι οι πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις της Ohlins, το κάλυμμα σέλας συνεπιβάτη και οι τροχοί σε “Glossy Black” χρώμα. Τώρα όσον αφορά στο έγγραφο που είδαμε να κατατίθεται από την Ducati στην Καλιφόρνια των Η.Π.Α., και συγκεκριμένα στην υπηρεσία California Air Resources Board (CARB) που αφορά στους ρύπους που εκπέμπουν τα οχήματα, μας οδηγεί στο συμπέρασμα πως η ιταλική εταιρεία θέλει να προσθέσει δύο νέες εκδόσεις στο μοντέλο Supersport 950.
Οι δύο εκδόσεις που βλέπουμε να εμφανίζονται στο έγγραφο με ονομασία Ducati SuperSport S T και Ducati SuperSport T θα έχουν το πιθανότερο διαφορετικό επίπεδο εξοπλισμού, στοχεύοντας και σε τουριστική χρήση, με τα αρχικά S και T (Sport Touring) να συνηγορούν προς αυτή την κατεύθυνση. Σύντομα πιστεύουμε πως θα έχουμε επίσημα νέα, καθώς μην ξεχνάμε πως η Ducati από τις 27 Ιουλίου έως και τις 7 Νοεμβρίου έχει ξεκινήσει μέσω διαδικτύου να παρουσιάζει τα νέα της μοντέλα.
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.