Fantic 2020 – EICMA: Νέα μοντέλα και αγωνιστικά πλάνα! [video]

Επεκτείνεται η συνεργασία με τη Yamaha
Από τον

Πάνο Καραβοκύρη

8/11/2019

Η Fantic είναι μια ιταλική εταιρεία που δημιουργήθηκε το 1968 και ένα χρόνο αργότερα παρουσίασε το Fantic Caballero, μια scrambler που χάραξε τη δικής της πορεία, ενώ η ίδια έγραψε ιστορία στα πρωταθλήματα Motorcross και Enduro κατακτώντας τέσσερις τίτλους εκείνη την εποχή. Το 2014 το όνομα πέρασε σε άλλα χέρια και μετά από αρκετές χρηματοοικονομικές “ενέσεις” επέστρεψε στην περσινή EICMA με το νέο Caballero σε δύο εκδόσεις Scrambler και Flat Track που είναι διαθέσιμα σε τρεις διαφορετικούς κυβισμούς: 125, 250 και 450 κυβικά.

Όλη αυτή η ανάπτυξη προήλθε απ’ τη συνεργασία της με τη Yamaha Motor Europe και συγκεκριμένα μέσω της θυγατρικής της Motori Minarelli S.P.A., που παρέχει στην ιταλική εταιρεία διάφορους κινητήρες μικρού κυβισμού. Φέτος, στο Σαλόνι του Μιλάνου μας παρουσίασε τη νέα “σοδειά”, που βασίστηκε στην επέκταση της συνεργασίας της με τη Yamaha, καθώς χρησιμοποιεί κι άλλους δίχρονους και τετράχρονους κινητήρες των 125 και 250cc μαζί με αρκετά περιφερειακά εξαρτήματά της.

Δείτε στο τέλος το video της παρουσίασης

Παράλληλα, η Fantic συνεχίζει να αναπτύσσεται με την πρόσληψη περισσότερου εξειδικευμένου προσωπικού για το R&D τμήμα της και όχι μόνο, καθώς από το 2020 θα επιστρέψει στις ρίζες της παίρνοντας μέρος στους αγώνες Motocross και Enduro με τα νέα μοντέλα της. Μάλιστα, για την εξέλιξη των μοτοσυκλετών της προσέλαβε τον Jann Witteveen, τον Ολλανδό μηχανολόγο που εξειδικεύεται στους δίχρονους κινητήρες και στο παρελθόν ήταν επικεφαλής του αγωνιστικού τμήματος της Aprilia με την οποία κέρδισε 23 τίτλους, έχοντας για αναβάτες τους Valentino Rossi, Max Biaggi και Loris Capirossi. Επίσης, προσέλαβε και τον Gaetano Cocco, πρώην αναβάτη Enduro με μεγάλη εμπειρία στην κατηγορία, που είχε συνεργαστεί και αυτός με την Aprilia για μεγάλο χρονικό διάστημα και τώρα θα είναι ο Διευθυντής του αγωνιστικού τμήματος της Fantic.

Είδαμε τα νέα μοντέλα από κοντά, τα οποία θα είναι διαθέσιμα στην αγορά από το καλοκαίρι του 2020, ενώ πληρούν τις προδιαγραφές Euro5. Οι τιμές τους δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμη, όμως από τον Ιανουάριο θα εμφανιστούν στους αγώνες των Motocross και Enduro μέσα απ’ τις εργοστασιακές ομάδες της Fantic.

Τόσο τα Motocross όσο και τα Enduro μοντέλα που παρουσίασε η Fantic, βασισμένα στους κινητήρες και τα διάφορα περιφερειακά μέρη της Yamaha, ήταν πολύ εντυπωσιακά παρατηρώντας το φινίρισμά τους. Επίσης, όλα τα μοντέλα της διαθέτουν το τελικό της Arrow και οι μοναδικοί χρωματισμοί τους τα κάνουν να ξεχωρίζουν από τις υπόλοιπες μοτοσυκλέτες της ίδιας κατηγορίας. Αυτό που μένει να δούμε είναι αν θα καταφέρει η Fantic να αναβιώσει τη δόξα του παρελθόντος της στα πρωταθλήματα, καθώς ο ανταγωνισμός έχει εκτοξευθεί και η κυριαρχία της KTM σε αρκετά από αυτά όπως και στο Rally Dakar, είναι αδιαμφισβήτητη. Ωστόσο, η επέκτασή της στις off-road μοτοσυκλέτες αυξάνει σημαντικά τις επιλογές για τους χωματερούς αναβάτες. Αν μάλιστα, η τιμή τους είναι αρκετά δελεαστική, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι στη καρδιά τους υπάρχουν οι τελευταίας τεχνολογίας κινητήρες της Yamaha, θα έχουν τα φόντα να κερδίσουν το απαιτητικό off-road κοινό.

 

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ             FANTIC 125 XE (XX 125)
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ
Μήκος (mm):
2.140 (2.135)
Ύψος (mm):
1.285 (1.295)
Μεταξόνιο (mm):
1.455 (1.445)
Ύψος σέλας (mm):
955 (975)
Ίχνος (mm):
116 (109)
Γωνία κάστερ (˚):
26,8 (26)
 
ΠΛΑΙΣΙΟ
Τύπος:
Αλουμινένιο σωληνωτό διπλό
Πλάτος (mm):
825
Βάρος κατασκευαστή, κενή / γεμάτη (kg):
-/96 (-/95)
Ρεζερβουάρ (l):
9
Δοχείο λαδιού (l):
0,7
 
ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ
Τύπος:
Δίχρονος, υγρόψυκτος, μονοκύλινδρος
Διάμετρος επί διαδρομή (mm):
54 x 54,5
Χωρητικότητα (cc):
125
Σχέση συμπίεσης:
7,4 – 8,8:1 (8,6 - 10,7:1)
Τροφοδοσία:
Καρμπιρατέρ Mikuni 38mm
Σύστημα εξαγωγής:
1 σε 1
Σύστημα λίπανσης:
Πρόμιξη
Σύστημα εκκίνησης:
Μανιβέλα
 
ΜΕΤΑΔΟΣΗ
Συμπλέκτης:
Υγρός πολύδισκος
 
ΠΙΣΩ
ΑΝΑΡΤΗΣΗ
Ένα αμορτισέρ της KYB
Διαδρομή (mm):
315
Ρυθμίσεις:
Πλήρως ρυθμιζόμενο
ΤΡΟΧΟΣ
Ζάντα:
18 x 2.15 (19 x 1.85)
Ελαστικό:
130/90-18 (100/90-19)
ΦΡΕΝΟ
Ένας δίσκος 245mm
 
ΕΜΠΡΟΣ
ΑΝΑΡΤΗΣΗ
Ανεστραμμένο πιρούνι
Διαδρομή/Διάμετρος (mm):
48/300
Ρυθμίσεις:
Πλήρως ρυθμιζόμενο
ΤΡΟΧΟΣ
Ζάντα:
21 x 1.60
Ελαστικό:
90/90-21 (80/100-21)
ΦΡΕΝΟ
Ένας δίσκος 250mm
 
 
 
ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ             FANTIC XX 125 (ΧΧ 250)
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ
Μήκος (mm):
2.135 (2.185)
Ύψος (mm):
1.295 (1.290)
Μεταξόνιο (mm):
1.445 (1.485)
Ύψος σέλας (mm):
975
Ίχνος (mm):
109 (122)
Γωνία κάστερ (˚):
26 (27,7)
 
ΠΛΑΙΣΙΟ
Τύπος:
Αλουμινένιο σωληνωτό διπλό
Πλάτος (mm):
825
Βάρος κατασκευαστή, κενή / γεμάτη (kg):
-/95 (-/104)
Ρεζερβουάρ (l):
9
Δοχείο λαδιού (l):
0,7 (0,8)
 
ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ
Τύπος:
Δίχρονος, υγρόψυκτος, μονοκύλινδρος
Διάμετρος επί διαδρομή (mm):
54 x 54,5 (66.4 x 72)
Χωρητικότητα (cc):
125 (249)
Σχέση συμπίεσης:
8,6 – 10,7:1 (8,9 – 10,6:1)
Τροφοδοσία:
Καρμπιρατέρ Mikuni 38mm (Καρμπιρατέρ Keihin 38mm)
Σύστημα εξαγωγής:
1 σε 1
Σύστημα λίπανσης:
Πρόμιξη
Σύστημα εκκίνησης:
Μανιβέλα
 
ΜΕΤΑΔΟΣΗ
Συμπλέκτης:
Υγρός πολύδισκος
 
ΠΙΣΩ
ΑΝΑΡΤΗΣΗ
Ένα αμορτισέρ της KYB
Διαδρομή (mm):
315
Ρυθμίσεις:
Πλήρως ρυθμιζόμενο
ΤΡΟΧΟΣ
Ζάντα:
19 x 1.85 (19 x 2.15)
Ελαστικό:
100/90-19 (110/90-19)
ΦΡΕΝΟ
Ένας δίσκος 245mm
 
ΕΜΠΡΟΣ
ΑΝΑΡΤΗΣΗ
Ανεστραμμένο πιρούνι
Διαδρομή/Διάμετρος (mm):
48/300
Ρυθμίσεις:
Πλήρως ρυθμιζόμενο
ΤΡΟΧΟΣ
Ζάντα:
21 x 1.60
Ελαστικό:
80/100-21
ΦΡΕΝΟ
Ένας δίσκος 250mm

Ετικέτες

Harley-Davidson: Kατοχυρώνει τα εμπορικά σημάτα RMCR και RMXR

Ο Revolution Max σε Café Racer και Flat Track μοντέλα
RMCR
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

3/8/2026

Οι νέες αιτήσεις εμπορικών σημάτων της Harley-Davidson για τις ονομασίες RMCR και RMXR δείχνουν ότι η εταιρεία διατηρεί κρυμμένους άσσους στο μανίκι της, χωρίς όμως να επιβεβαιώνουν την παραγωγή νέων μοντέλων

Η Harley-Davidson κατέθεσε αιτήσεις κατοχύρωσης εμπορικών σημάτων για τις ονομασίες RMCR και RMXR, κίνηση που αναζωπυρώνει τις συζητήσεις γύρω από την πιθανή αξιοποίησή τους σε μελλοντικά μοντέλα παραγωγής.

Η ονομασία RMCR συνδέεται με το πρωτότυπο Revolution Max Café Racer, το οποίο παρουσιάστηκε νωρίτερα μέσα στη χρονιά και βασίζεται στον υδρόψυκτο κινητήρα Revolution Max. Από την άλλη, η ονομασία RMXR δεν έχει παρουσιαστεί σε κάποιο σύγχρονο μοντέλο, ωστόσο ο κωδικός XR έχει χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν από τη Harley-Davidson σε μοτοσυκλέτες με επιρροές από τους αγώνες flat track.

RMCR

Η κατάθεση των εμπορικών σημάτων αποτελεί ένδειξη ότι η εταιρεία προσπαθεί να εξασφαλίση τις ονομασίες για μελλοντική χρήση. Ωστόσο, όπως συχνά συμβαίνει, η κατοχύρωση ενός ονόματος δεν συνεπάγεται ότι το αντίστοιχο μοντέλο θα περάσει στην παραγωγή.

Εφόσον η Harley-Davidson αποφασίσει να επεκτείνει την οικογένεια Revolution Max, η αξιοποίηση της υπάρχουσας πλατφόρμας κινητήρα σε περισσότερα μοντέλα θα μπορούσε να μειώσει το κόστος εξέλιξης και παραγωγής, ακολουθώντας μια στρατηγική κοινής χρήσης μηχανικών μερών.

RMCR

Μέχρι στιγμής, η Harley-Davidson δεν έχει προχωρήσει σε επίσημες ανακοινώσεις σχετικά με την παραγωγή των RMCR ή RMXR, επομένως οποιοδήποτε χρονοδιάγραμμα ή τεχνικό χαρακτηριστικό παραμένει σε επίπεδο εκτίμησης. Οι πρόσφατες κατοχυρώσεις δείχνουν πάντως ότι οι δύο ονομασίες εξακολουθούν να βρίσκονται στον σχεδιασμό της εταιρείας.