Fantic 2020 – EICMA: Νέα μοντέλα και αγωνιστικά πλάνα! [video]

Επεκτείνεται η συνεργασία με τη Yamaha
Από τον

Πάνο Καραβοκύρη

8/11/2019

Η Fantic είναι μια ιταλική εταιρεία που δημιουργήθηκε το 1968 και ένα χρόνο αργότερα παρουσίασε το Fantic Caballero, μια scrambler που χάραξε τη δικής της πορεία, ενώ η ίδια έγραψε ιστορία στα πρωταθλήματα Motorcross και Enduro κατακτώντας τέσσερις τίτλους εκείνη την εποχή. Το 2014 το όνομα πέρασε σε άλλα χέρια και μετά από αρκετές χρηματοοικονομικές “ενέσεις” επέστρεψε στην περσινή EICMA με το νέο Caballero σε δύο εκδόσεις Scrambler και Flat Track που είναι διαθέσιμα σε τρεις διαφορετικούς κυβισμούς: 125, 250 και 450 κυβικά.

Όλη αυτή η ανάπτυξη προήλθε απ’ τη συνεργασία της με τη Yamaha Motor Europe και συγκεκριμένα μέσω της θυγατρικής της Motori Minarelli S.P.A., που παρέχει στην ιταλική εταιρεία διάφορους κινητήρες μικρού κυβισμού. Φέτος, στο Σαλόνι του Μιλάνου μας παρουσίασε τη νέα “σοδειά”, που βασίστηκε στην επέκταση της συνεργασίας της με τη Yamaha, καθώς χρησιμοποιεί κι άλλους δίχρονους και τετράχρονους κινητήρες των 125 και 250cc μαζί με αρκετά περιφερειακά εξαρτήματά της.

Δείτε στο τέλος το video της παρουσίασης

Παράλληλα, η Fantic συνεχίζει να αναπτύσσεται με την πρόσληψη περισσότερου εξειδικευμένου προσωπικού για το R&D τμήμα της και όχι μόνο, καθώς από το 2020 θα επιστρέψει στις ρίζες της παίρνοντας μέρος στους αγώνες Motocross και Enduro με τα νέα μοντέλα της. Μάλιστα, για την εξέλιξη των μοτοσυκλετών της προσέλαβε τον Jann Witteveen, τον Ολλανδό μηχανολόγο που εξειδικεύεται στους δίχρονους κινητήρες και στο παρελθόν ήταν επικεφαλής του αγωνιστικού τμήματος της Aprilia με την οποία κέρδισε 23 τίτλους, έχοντας για αναβάτες τους Valentino Rossi, Max Biaggi και Loris Capirossi. Επίσης, προσέλαβε και τον Gaetano Cocco, πρώην αναβάτη Enduro με μεγάλη εμπειρία στην κατηγορία, που είχε συνεργαστεί και αυτός με την Aprilia για μεγάλο χρονικό διάστημα και τώρα θα είναι ο Διευθυντής του αγωνιστικού τμήματος της Fantic.

Είδαμε τα νέα μοντέλα από κοντά, τα οποία θα είναι διαθέσιμα στην αγορά από το καλοκαίρι του 2020, ενώ πληρούν τις προδιαγραφές Euro5. Οι τιμές τους δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμη, όμως από τον Ιανουάριο θα εμφανιστούν στους αγώνες των Motocross και Enduro μέσα απ’ τις εργοστασιακές ομάδες της Fantic.

Τόσο τα Motocross όσο και τα Enduro μοντέλα που παρουσίασε η Fantic, βασισμένα στους κινητήρες και τα διάφορα περιφερειακά μέρη της Yamaha, ήταν πολύ εντυπωσιακά παρατηρώντας το φινίρισμά τους. Επίσης, όλα τα μοντέλα της διαθέτουν το τελικό της Arrow και οι μοναδικοί χρωματισμοί τους τα κάνουν να ξεχωρίζουν από τις υπόλοιπες μοτοσυκλέτες της ίδιας κατηγορίας. Αυτό που μένει να δούμε είναι αν θα καταφέρει η Fantic να αναβιώσει τη δόξα του παρελθόντος της στα πρωταθλήματα, καθώς ο ανταγωνισμός έχει εκτοξευθεί και η κυριαρχία της KTM σε αρκετά από αυτά όπως και στο Rally Dakar, είναι αδιαμφισβήτητη. Ωστόσο, η επέκτασή της στις off-road μοτοσυκλέτες αυξάνει σημαντικά τις επιλογές για τους χωματερούς αναβάτες. Αν μάλιστα, η τιμή τους είναι αρκετά δελεαστική, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι στη καρδιά τους υπάρχουν οι τελευταίας τεχνολογίας κινητήρες της Yamaha, θα έχουν τα φόντα να κερδίσουν το απαιτητικό off-road κοινό.

 

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ             FANTIC 125 XE (XX 125)
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ
Μήκος (mm):
2.140 (2.135)
Ύψος (mm):
1.285 (1.295)
Μεταξόνιο (mm):
1.455 (1.445)
Ύψος σέλας (mm):
955 (975)
Ίχνος (mm):
116 (109)
Γωνία κάστερ (˚):
26,8 (26)
 
ΠΛΑΙΣΙΟ
Τύπος:
Αλουμινένιο σωληνωτό διπλό
Πλάτος (mm):
825
Βάρος κατασκευαστή, κενή / γεμάτη (kg):
-/96 (-/95)
Ρεζερβουάρ (l):
9
Δοχείο λαδιού (l):
0,7
 
ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ
Τύπος:
Δίχρονος, υγρόψυκτος, μονοκύλινδρος
Διάμετρος επί διαδρομή (mm):
54 x 54,5
Χωρητικότητα (cc):
125
Σχέση συμπίεσης:
7,4 – 8,8:1 (8,6 - 10,7:1)
Τροφοδοσία:
Καρμπιρατέρ Mikuni 38mm
Σύστημα εξαγωγής:
1 σε 1
Σύστημα λίπανσης:
Πρόμιξη
Σύστημα εκκίνησης:
Μανιβέλα
 
ΜΕΤΑΔΟΣΗ
Συμπλέκτης:
Υγρός πολύδισκος
 
ΠΙΣΩ
ΑΝΑΡΤΗΣΗ
Ένα αμορτισέρ της KYB
Διαδρομή (mm):
315
Ρυθμίσεις:
Πλήρως ρυθμιζόμενο
ΤΡΟΧΟΣ
Ζάντα:
18 x 2.15 (19 x 1.85)
Ελαστικό:
130/90-18 (100/90-19)
ΦΡΕΝΟ
Ένας δίσκος 245mm
 
ΕΜΠΡΟΣ
ΑΝΑΡΤΗΣΗ
Ανεστραμμένο πιρούνι
Διαδρομή/Διάμετρος (mm):
48/300
Ρυθμίσεις:
Πλήρως ρυθμιζόμενο
ΤΡΟΧΟΣ
Ζάντα:
21 x 1.60
Ελαστικό:
90/90-21 (80/100-21)
ΦΡΕΝΟ
Ένας δίσκος 250mm
 
 
 
ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ             FANTIC XX 125 (ΧΧ 250)
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ
Μήκος (mm):
2.135 (2.185)
Ύψος (mm):
1.295 (1.290)
Μεταξόνιο (mm):
1.445 (1.485)
Ύψος σέλας (mm):
975
Ίχνος (mm):
109 (122)
Γωνία κάστερ (˚):
26 (27,7)
 
ΠΛΑΙΣΙΟ
Τύπος:
Αλουμινένιο σωληνωτό διπλό
Πλάτος (mm):
825
Βάρος κατασκευαστή, κενή / γεμάτη (kg):
-/95 (-/104)
Ρεζερβουάρ (l):
9
Δοχείο λαδιού (l):
0,7 (0,8)
 
ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ
Τύπος:
Δίχρονος, υγρόψυκτος, μονοκύλινδρος
Διάμετρος επί διαδρομή (mm):
54 x 54,5 (66.4 x 72)
Χωρητικότητα (cc):
125 (249)
Σχέση συμπίεσης:
8,6 – 10,7:1 (8,9 – 10,6:1)
Τροφοδοσία:
Καρμπιρατέρ Mikuni 38mm (Καρμπιρατέρ Keihin 38mm)
Σύστημα εξαγωγής:
1 σε 1
Σύστημα λίπανσης:
Πρόμιξη
Σύστημα εκκίνησης:
Μανιβέλα
 
ΜΕΤΑΔΟΣΗ
Συμπλέκτης:
Υγρός πολύδισκος
 
ΠΙΣΩ
ΑΝΑΡΤΗΣΗ
Ένα αμορτισέρ της KYB
Διαδρομή (mm):
315
Ρυθμίσεις:
Πλήρως ρυθμιζόμενο
ΤΡΟΧΟΣ
Ζάντα:
19 x 1.85 (19 x 2.15)
Ελαστικό:
100/90-19 (110/90-19)
ΦΡΕΝΟ
Ένας δίσκος 245mm
 
ΕΜΠΡΟΣ
ΑΝΑΡΤΗΣΗ
Ανεστραμμένο πιρούνι
Διαδρομή/Διάμετρος (mm):
48/300
Ρυθμίσεις:
Πλήρως ρυθμιζόμενο
ΤΡΟΧΟΣ
Ζάντα:
21 x 1.60
Ελαστικό:
80/100-21
ΦΡΕΝΟ
Ένας δίσκος 250mm

Ετικέτες

Yamaha YZF-R2: Αποκαλύφθηκε στην Ινδία με νέο μονοκύλιδρο 204 cc και 26 hp [Video]

Το νέο μοντέλο της σειράς R έρχεται με πλούσιο εξοπλισμό, αλλά όχι VVT σύστημα στις βαλβίδες
yamaha-r2
Από τον

Σπύρο Τσαντήλα

27/8/2026

Όπως είχε προαναγγείλει από την προηγούμενη εβδομάδα, η Yamaha Motor India παρουσίασε επίσημα το YZF-R2 για την ινδική αγορά, ανακοινώνοντας και την τιμή του, καθώς οι προπαραγγελίες για το μοντέλο έχουν ήδη ανοίξει.

Το νέο R2 θα διατεθεί σε τρεις εκδόσεις που διαφέρουν κυρίως στον εξοπλισμό, αλλά και σε πέντε επιλογές χρωμάτων. Στην Ινδία η βασική έκδοση κοστολογείται προς 230.000 ρουπίες ή περίπου 2.067 ευρώ (ισοτιμία 27/8/2026), ενώ η κορυφαία R2Μ φτάνει ως τις 253.000 ρουπίες ή περίπου 2.275 ευρώ, με τις πρώτες παραδόσεις να προβλέπονται για τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.

Yamaha R2

Το YZF-R2 φορά έναν ολοκαίνουργιο μονοκύλινδρο υγρόψυκτο κινητήρα 204 cc (66 x 59,6 mm) με μέγιστη απόδοση 26 ίππων στις 10.000 σ.α.λ. και 2 χιλιογραμμόμετρα στις 8.000 σ.α.λ., έχοντας να κινήσει μια μάζα 149 κιλών στην οποία περιλαμβάνονται όλα τα υγρά, με ένα γεμάτο ρεζερβουάρ 12 λίτρων.

Ο νέος κινητήρας δεν είναι εξέλιξη του R15 – δηλαδή της ασιατικής εκδοχής 155 κυβικών του ευρωπαϊκού R125 – μα πρόκειται για μια μονάδα που σχεδιάστηκε από τη Yamaha στην Ινδία και κατασκευάζεται εκεί, έχοντας μια πολύ βασική διαφορά από τον μικρότερο μονοκύλινδρο των 125/155 κυβικών: δεν διαθέτει σύστημα μεταβλητού χρονισμού βαλβίδων VVT, αλλά μια παραδοσιακή κεφαλή με δύο εκκεντροφόρους και τέσσερις βαλβίδες.

Ο εξοπλισμός περιλαμβάνει εξατάχυτο κιβώτιο με μονόδρομο (slip & assist) συμπλέκτη με υποβοήθηση, καθώς και quickshifter για δύο από τις τρεις εκδόσεις του R2.

Yamaha R2

Ολοκαίνουργιο είναι και το ατσάλινο πλαίσιο που δηλώνει 2,8 κιλά ελαφρύτερο από αυτό του R15, καθίζοντας τον αναβάτη σε ύψος 810 mm από το έδαφος και δίνοντάς του ρυθμιζόμενα μαρσπιέ για να βρει την ιδανική του θέση. Οι αναρτήσεις του απαρτίζονται από ανεστραμμένο πιρούνι και ένα αμορτισέρ πίσω με μοχλισμό, αμφότερες ρυθμιζόμενες ως προς την προφόρτιση των ελατηρίων τους. Στα φρένα η δουλειά ανατίθεται σε έναν δίσκο 282 mm μπροστά με ακτινική τετραπίστονη δαγκάνα Nissin και έναν 220 mm πίσω με μονοπίστονη, με δικάναλο σύστημα ABS.

Ο ηλεκτρονικός εξοπλισμός περιλαμβάνει ακόμη traction control, τρεις προκαθορισμένες riding modes – Track, Street, Rain. Διακρίνεται ακόμη για τα LED φωτιστικά σώματα και φλας, καθώς και φώτα ημέρας LED DRL. Η οθόνη είναι έγχρωμη TFT με διαγώνιο 5 ιντσών και είναι εξοπλισμένη με συνδεσιμότητα Bluetooth μέσω της εφαρμογής Y-Connect.

Yamaha R2

Στην Ινδία η Yamaha θα διαθέσει το R2 σε πέντε χρωματισμούς, με τη βασική έκδοση να έχει τους τέσσερις εξ αυτών: μπλε, λευκό, γκρί και μαύρο, με τις δύο πρώτες να ξεχωρίζουν καθώς εξοπλίζονται στο στάνταρ πακέτο τους με quickshifter. Υπάρχει ακόμη η έκδοση R2M, βασισμένη στην εμφάνιση της κορυφαίας R1M, η οποία ωστόσο εδώ δεν έχει άλλες διαφορές πλην του χρωματισμού, ενώ διαθέτει και quickshifter στο βασικό πακέτο εξοπλισμού της.

Είναι πολύ νωρίς να μιλήσουμε για ενδεχόμενο ευρωπαϊκό μέλλον για το R2, καθώς σε πρώτη φάση παρουσιάστηκε ως μοντέλο για την αγορά της Ινδίας. Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την πιθανότητα να έρθει και προς τα μέρη μας, αν και είναι ένα ερώτημα αν εδώ υπάρχει εμπορικός χώρος στο κενό μεταξύ 125 και 300 κυβικών (R125-R3).

Yamaha R2

Στην Ινδία αυτοί οι κυβισμοί είναι το αλατοπίπερο της αγοράς και εύλογα η Yamaha Motor India λέει πως θα διατηρήσει και το R15 στη γκάμα παρότι η απόσταση από το R2 δεν είναι μεγάλη, ωστόσο παίζει σημαντικό ρόλο και ο κυβισμός, καθώς στη χώρα αυτή υπάρχουν αρκετές ανταγωνιστικές προτάσεις από διάφορους κατασκευαστές στα 200 κυβικά, όχι όμως και στην Ευρώπη. Λογικά η EICMA 2026 θα μας δείξει αν η Yamaha έχει σκοπό να το φέρει και προς δυσμάς, ή αν θα παραμείνει ένα αποκλειστικό μοντέλο για τις ασιατικές αγορές.

Στη συνέχεια μπορείτε να δείτε το βίντεο από την παρουσίαση του νέου Yamaha YZF-R2 που έγινε σήμερα το πρωί (27/8/2026) στην Ινδία.

Ετικέτες