Παρουσιάστηκε επίσημα τo CFMOTO 800MT σε προνομιακή τιμή για την Ελλάδα

Σε δύο εκδόσεις, Sport και Touring
Από τον

Λάζαρο Μαυράκη

2/11/2021

Πριν από σχεδόν δύο μήνες είχαμε εδώ, στα γραφεία του περιοδικού, το πρώτο CFMOTO 800ΜΤ προ-παραγωγής που πάτησε τις ρόδες του στην Ελλάδα και είχαμε πάρει μια πρώτη γεύση καθώς μπορέσαμε να το οδηγήσουμε –έστω και για λίγο- αλλά και να δούμε από κοντά την ναυαρχίδα του κινέζικου εργοστασίου στα on-off, προϊόν της συνεργασίας της με την ΚΤΜ.

Τώρα, η CFMOTO παρουσίασε επίσημα το 800ΜΤ, και έχουμε πλέον στην διάθεσή μας όλες τις πληροφορίες από τα τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά και την τιμή των δύο εκδόσεων που θα έρθουν στην χώρα μας, με τις παραγγελίες να έχουν ξεκινήσει και τις πρώτες παραδόσεις να είναι προγραμματισμένες για τον Ιανουάριο του 2022.

Το όνομα του 800ΜΤ προέρχεται από τα αρχικά του "Multifunction Touring", με το εργοστάσιο να θέλει να το τονίσει-φυσικά- τον πολυδιάστατο χαρακτήρα του νέου adventure. Μάλιστα, το 800ΜΤ θα βγαίνει σε δύο εκδόσεις, την Sport και την Touring με ξεκάθαρη διαφορά στον προσανατολισμό τους όπως μαρτυρά και ο αντίστοιχος εξοπλισμός. Σύμφωνα με τα όσα ανακοίνωσε το εργοστάσιο θα υπάρξει και τρίτη έκδοση το 2023, βασισμένη στην έκδοση touring η οποία θα ονομάζεται Enduro και θα έχει ακόμη πιο πλούσιο εξοπλισμό.

Η διαφορά ανάμεσα στις δύο εκδόσεις αφορούν όπως αναφέραμε και παραπάνω τον επιπλέον εξοπλισμό που διαθέτει το 800ΜΤ Touring, όπως οι ακτινωτοί τροχοί (με ίδιες διαστάσεις 17'' πίσω και 19'' μπροστά), το σταμπιλιζατέρ, το σύστημα ελέγχου πίεσης των ελαστικών, η θερμαινόμενη σέλα για τον αναβάτη και τα θερμαινόμενα γκριπ, οι προστατευτικές χούφτες, τα προστατευτικά κάγκελα, το κεντρικό σταντ και η αλουμινένια ποδιά.

Η σέλα και στις δύο εκδόσεις απέχει 825mm, με ιδιαίτερα στενό το σημείο που συναντά το ρεζερβουάρ, όπως διαπιστώσαμε κι εμείς, καθιστώντας την μοτοσυκλέτα προσβάσιμη σε ένα μεγάλο φάσμα σωματότυπων. Η απόσταση από το έδαφος είναι στα 190mm, ένα ικανοποιητικό μέγεθος για τις εκτός δρόμου δυνατότητες, ενώ το ρεζερβουάρ έχει χωρητικότητα 19 λίτρων, γεγονός που υπονοεί και μεγάλα περιθώρια αυτονομίας.

Στον στάνταρ εξοπλισμό συμπεριλαμβάνονται η ρυθμιζόμενη ζελατίνα αλλά και οι βάσεις για τις βαλίτσες, οι οποίες όμως ανήκουν στον προαιρετικό εξοπλισμό.

Ο τετράχρονος, υγρόψυκτος, με τους δύο εκκεντροφόρους επικεφαλής, δικύλινδρος εν σειρά κινητήρας των 799cc, διαθέτει στρόφαλο 435° ο οποίος είναι τοποθετημένος με offset στις 75 μοίρες. Η απόδοση φτάνει τους 95 ίππους στις 9.000 στροφές και η ροπή τα 7,8 χιλιογραμμόμετρα στις 7.500 στροφές αντίστοιχα. Ιδιαίτερη προσοχή έχει δοθεί στην μείωση του βάρους των κινούμενων μερών, όπως τα σφυρήλατα έμβολα, αλλά και στην μείωση των τριβών χάρη στην DLC (Diamond Like Carbon) επίστρωση. Ο CF-SC συμπλέκτης είναι μονόδρομος, ενώ η έκδοση Touring διαθέτει ως στάνταρ το quickshifter δύο κατευθύνσεων.

Η διαχείριση του γκαζιού γίνεται ηλεκτρονικά με το σύστημα της Bosch (ride by wire) και προσφέρονται δύο power modes για την απόδοση του κινητήρα (Sport και Rain). Ιδιαίτερα σημαντική είναι και η ύπαρξη του cornering ABS, γεγονός που μαρτυρά και την χρήση μονάδας IMU, ενώ στον ηλεκτρονικό εξοπλισμό συμπεριλαμβάνεται και το cruise control, το οποίο όμως είναι διαθέσιμο για ταχύτητες μέχρι τα 120km/h.

Όλα τα φωτιστικά σώματα είναι φυσικά τεχνολογίας LED, όπως και οι προβολείς ομίχλης που διαθέτουν και λειτουργία προσαρμοζόμενης δέσμης στις στροφές!

Ιδιαίτερη προσοχή στο βάρος έχει δοθεί και στην κατασκευή του πλαισίου, το οποίο ζυγίζει μόλις 16 κιλά μαζί με το υποπλαίσιο (που είναι αφαιρούμενο), ενώ το αλουμινένιο ψαλίδι έχει βάρος 6.9 κιλά, συμβάλλοντας στην διατήρηση του συνολικού βάρους (κενό) να παραμείνει κάτω από τα 231kg.

Οι αναρτήσεις προέρχονται από την KYB, με το πλήρως ρυθμιζόμενο (προφόρτιση ελατηρίων 20 κλικ, απόσβεση συμπίεσης και επαναφοράς) ανεστραμμένο πιρούνι να δίνει διαδρομή 160mm. Το αμορτισέρ αντίστοιχα δίνει διαδρομή 150mm και ρυθμίζεται μόνο ως προς την προφόρτιση του ελατηρίου σε 20 θέσεις. Τα φρένα είναι της J.Juan και αποτελούνται από δύο δίσκους 320mm μπροστά και ακτινικές τετραέμβολες δαγκάνες, ενώ πίσω διαθέτει έναν δίσκο 260mm.

Ιδιαίτερη εντύπωση προκαλεί και η TFT οθόνη των 7'', που δίνει δυνατότητα θέασης έως και 180 μοίρες, διασύνδεση μέσω Bluetooth με το κινητό του αναβάτη και ενσωματωμένη λειτουργία προβολής πλοήγησης με GPS. Από εκεί μπορεί να χειρίζεται ο αναβάτης τις κλήσεις και την μουσική του πολύ εύκολα, ενώ η φωτεινότητα ρυθμίζεται αυτόματα ανάλογα με τις φωτιστικές συνθήκες του περιβάλλοντος. Αξίζει να σημειωθεί πως πρόκειται για την μεγαλύτερη διάσταση οθόνης στην μεσαία κατηγορία των on-off.

Η τιμή των 800ΜΤ ανέρχεται στα 8.490 ευρώ για την έκδοση Sport και στα 9.390 ευρώ για την έκδοση Touring, οι οποίες θα ισχύουν μέχρι και τον Μάρτιο του 2022.

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ CFMOTO 800MT Sport (Touring)

Αντιπρόσωπος:

MUVUS A.E.

Τιμή:

8.490 (9.390)

 

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ

Μήκος (mm):

2.234

Ύψος (mm):

1.277

Μεταξόνιο (mm):

1.531

Απόσταση από το έδαφος (mm):

190

Ύψος σέλας (mm):

825

Γωνία κάστερ (˚):

28

 

ΠΛΑΙΣΙΟ

Τύπος:

Ατσάλινο σωληνωτό

Πλάτος (mm):

853

Βάρος κατασκευαστή, κενή / γεμάτη (kg):

231

Ρεζερβουάρ / ρεζέρβα (l):

19 / -

 

ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ

Τύπος:

Τετράχρονος, υγρόψυκτος, δικύλινδρος εν σειρά με 2ΕΕΚ και 4Β/Κ

Διάμετρος επί διαδρομή (mm):

88 x 65,7

Χωρητικότητα (cc):

799

Σχέση συμπίεσης:

12,7:1

Ισχύς (ΗΡ/rpm):

95/9.000

Ροπή (kg.m/rpm):

7,8/7.500

Τροφοδοσία:

Ψεκασμός ride by wire

Σύστημα εξαγωγής:

2 σε 1

Σύστημα λίπανσης:

Υγρό κάρτερ

Σύστημα εκκίνησης:

Μίζα

 

ΜΕΤΑΔΟΣΗ

Συμπλέκτης:

Υγρός πολύδισκος

Πρωτεύουσα μετάδοση / σχέση:

Με γρανάζια / -

Τελική μετάδοση / σχέση:

Με αλυσίδα / -

 

ΚΙΛΑ ΑΝΑ ΙΠΠΟ

 

Κενή

Γεμάτη

Θεωρητικά

2,4

-

 

ΠΙΣΩ

ΑΝΑΡΤΗΣΗ

Αμορτισέρ KYB

Διαδρομή (mm):

150

Ρυθμίσεις:

Προφόρτιση ελατηρίου

ΤΡΟΧΟΣ

Ελαστικό:

150/70-17

ΦΡΕΝΟ

Δίσκος 260mm και cornering ABS

 

ΕΜΠΡΟΣ

ΑΝΑΡΤΗΣΗ

Ανεστραμμένο τηλεσκοπικό πιρούνι KYB

Διαδρομή/Διάμετρος (mm):

- / 160

Ρυθμίσεις:

Προφόρτιση ελατηρίων, απόσβεση συμπίεσης και επαναφοράς

ΤΡΟΧΟΣ

Ελαστικό:

110/80-19

ΦΡΕΝΟ

Δύο δίσκοι 320mm με ακτινικές δαγκάνες και cornering ABS

     

Δείτε το gallery με το πλούσιο φωτογραφικό υλικό για το νέο CFMOTO 800ΜΤ

 

 

Ducati: Νέος V2 κινητήρας - Στα 54,4 kg είναι ο ελαφρύτερος δικύλινδρος στην ιστορία του Borgo Panigale [VIDEO]

Με μεταβλητό χρονισμό βαλβίδων, 890 κ.εκ., δυο εκδόσεις 115 και 120 hp, με το Desmo να μας αποχαιρετά και εδώ
Ducati V2
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

31/10/2024

Η Ducati συνεχίζει να πιστεύει και να επενδύει στον V-twin των 90°, τον κινητήρα που έχει χαρακτηρίσει μερικές από τις πιο εμβληματικές μοτοσυκλέτες του κατασκευαστή με έδρα την Μπολόνια. Ο νέος V2 κινητήρας είναι ο ελαφρύτερος δικύλινδρος στην ιστορία της εταιρείας, δεν έχει Desmo, έχει όμως μεταβλητό χρονισμό βαλβίδων, μικρότερο κυβισμό από τον κινητήρα των 937 κ.εκ. που κινεί αυτή τη στιγμή DesertX, Supersport 950, Monster και Multistrada V2, ενώ έχει μεγαλύτερη ιπποδύναμη από εκείνον!

Από 110-113 hp έβγαζε ο προηγούμενος Ducati Testastretta 11° των 937 κ.εκ., 115-120 hp αποδίδει ο νέος V2 κινητήρας της Ducati. Για την ώρα η Ducati δεν αναφέρει τα μοντέλα στα οποία θα δούμε τον κινητήρα αυτόν (θα τα δείξει στις 5 Νοεμβρίου στην EICMA), όμως αφού αποκλείουμε τα Panigale V2 και Streetfighter V2 λόγω ιπποδύναμης, είναι λογικό να πιστεύουμε πως ο (ανώνυμος για την ώρα, γεγονός εξαιρετικά ασυνήθιστο για τους Ιταλούς) νέος V2 θα εξοπλίσει τα DesertX, Supersport (όχι πια 950), Monster και Multistrada V2.

Η παράδοση που ξεκίνησε με την Pantah, συνεχίστηκε με τους κινητήρες Desmodue, Desmoquattro, Testastretta και Superquadro, για να φτάσουμε στον νέο V2 κινητήρα, για τον οποίο οι έξυπνοι Ιταλοί αναφέρουν πως είναι 9 κιλά ελαφρύτερος από τον Superquadro -που όμως αποδίδει 155 hp και προορίζεται για τα μοντέλα υψηλών επιδόσεων της εταιρείας.

Με αυτόν τον νέο κινητήρα, η Ducati επιβεβαιώνει τη δέσμευσή της στην ανάπτυξη, η οποία έχει πάρει σάρκα και οστά με την παρουσίαση τεσσάρων εντελώς νέων κινητήρων μέσα σε μόλις επτά χρόνια, από τον Desmosedici Stradale μέχρι τον Superquadro Mono, από τον V4 Granturismo μέχρι αυτόν τον νέο V2. Κινητήρες που καθορίστηκαν με την επιλογή των καταλληλότερων τεχνικών λύσεων (αντίο Desmo) ανάλογα με την προβλεπόμενη χρήση.

Ducati V2 2025

Αυτός ο νέος δικύλινδρος πληροί τις προδιαγραφές Euro5+, έχει κυβισμό 890 cc, είναι εξοπλισμένος με το σύστημα μεταβλητού χρονισμού βαλβίδων IVT (Intake Variable Timing), αλουμινένια χιτώνια και ζυγίζει μόλις 54,4 κιλά, θέτοντας νέα σημεία αναφοράς χαμηλού βάρους στην γκάμα της Ducati (-9,4 κιλά σε σχέση με το Superquadro 955, -5,9 κιλά σε σχέση με τον Testastretta Evoluzione, -5,8 κιλά σε σχέση με τον Scrambler Desmodue). Καλά όλα αυτά, αλλά κύριοι της Ducati γιατί δεν μας συγκρίνετε τον νέο κινητήρα με τον Testastretta 11; Θα αναζητήσουμε απαντήσεις και θα επανέλθουμε.

Το σύστημα χρονισμού των βαλβίδων με ελατήριο (και όχι δεσμοδρομικό σύστημα), που εισήχθη με την V4 Granturismo και επιβεβαιώθηκε στη νέα V2, επέτρεψε τον ορισμό ενός κινητήρα που δίνει έμφαση στις χαμηλές στροφές και στην οικονομία συντήρησης, αφού το διάκενο των βαλβίδων ελέγχεται κάθε 30.000 km!

Σύγχρονη και αποδοτική αρχιτεκτονική για επιδόσεις και χαμηλό βάρος

Ducati V2 2025

Η διάταξη 90° V2 ορίζει έναν λεπτό κινητήρα, με δυνατή προσωπικότητα στον ήχο και εξαιρετική απόδοση ισχύος, με διάταξη που προέρχεται από την παράδοση της Ducati. Επιπλέον, η γωνία 90° που των κυλίνδρων φέρνει μια φυσική εξισορρόπηση των δυνάμεων πρώτης τάξης, χωρίς την ανάγκη να καταφύγουμε σε αντικραδασμικό άξονα για την εξάλειψη των κραδασμών.

Τέλος, οι κύλινδροι έχουν κλίση προς τα πίσω, με γωνία 20° μεταξύ του οριζόντιου κυλίνδρου και του σχετικού επιπέδου, για τη βελτιστοποίηση της κατανομής του βάρους.

Η χαρακτηριστική προσαρμοστικότητα των δικύλινδρων της Ducati είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του νέου V2, ο οποίος ταιριάζει σε διάφορες μοτοσυκλέτες της γκάμας, λόγω της συμπαγούς κατασκευής του και των επιδόσεων του. Αυτό οφείλεται επίσης στην απόφαση να καθοριστούν δύο διαφορετικές διαμορφώσεις, που χαρακτηρίζονται από διαφορετικές τιμές ισχύος (120 ή 115 ίππους στις 10.750 σ.α.λ.) και αντίστοιχες μεταδόσεις. Οι διαστάσεις της διαμέτρου και της διαδρομής είναι 96 x 61,5 mm. Διαστάσεις που αποτελούν μια ενδιάμεση επιλογή σε σύγκριση με τους κινητήρες Testastretta και Superquadro και επιτρέπουν στον κινητήρα να αποδίδει υψηλότερες μέγιστες τιμές ισχύος από τους πρώτους, με μια καμπύλη ροπής που είναι πιο ευνοϊκή για χρήση στο δρόμο από τους δεύτερους. Η μέγιστη τιμή ροπής είναι 93,3 Nm (9,51 kgm), ή 92,1 Nm (9,39 kgm) στις 8.250 στροφές ανά λεπτό. Ο κόφτης στην πέμπτη και έκτη ταχύτητα, είναι ρυθμισμένος στις 11.350 σ.α.λ.

Στην πιο σπορ έκδοση των 120 ίππων, με την υιοθέτηση της αγωνιστικής εξάτμισης για χρήση στην πίστα, η μέγιστη ισχύς αυξάνεται στους 126 ίππους (+6 ίπποι) στις 10.000 σ.α.λ. και η ροπή στα 98 Nm (9,99 kgm) (+0,5 kgm) στις 8.250 σ.α.λ., με εξοικονόμηση βάρους 4,5 kg.

Η έκδοση των 115 ίππων είναι εξοπλισμένη με έναν ισχυρότερο εναλλάκτη, για να διαχειρίζεται σωστά ακόμη και τα πιο βαριά ηλεκτρικά φορτία. Ενισχυμένος είναι ο σφόνδυλος όπως και η συνδετική ράβδος για μεγαλύτερη αντοχή. Η μεγαλύτερη αδράνεια κατά 12%, χαρίζει πιο ομαλή λειτουργία στις χαμηλές στροφές.

Η σχέση μετάδοσης, σε αυτή την έκδοση, χαρακτηρίζεται από τις κοντύτερες δυο πρώτες σχέσεις του κιβωτίου για πιο εύκολες εκκινήσεις ειδικά με φορτίο.

Μεταβλητός χρονισμός βαλβίδων

Ducati V2 2025

Χάρη στο σύστημα IVT (μεταβλητός χρονισμός εισαγωγής), ο νέος δικύλινδρος της Ducati έχει γεμάτη αίσθηση στις χαμηλές στροφές, με άμεση απόκριση στο γκάζι, και σπορ απόδοση στις υψηλές στροφές.

Πάνω από το 70% της μέγιστης ροπής είναι ήδη διαθέσιμο στις 3.000 σ.α.λ., ενώ μεταξύ 3.500 και 11.000 σ.α.λ. η τιμή της ροπής δεν πέφτει ποτέ κάτω από το 80%.

Για τη βελτιστοποίηση της απόδοσης του κινητήρα, τα κοκοράκια που ανοίγουν τις βαλβίδες εισαγωγής έχουν επεξεργασία DLC (Diamond-Like Carbon), όπως και στην Desmosedici MotoGP. Η μετάδοση της κίνησης γίνεται με καδένα, ενώ οι βαλβίδες έχουν ελατήρια.

Ducati V2 2025

Τα στελέχη των βαλβίδων εισαγωγής είναι κούφια προσφέροντας μείωση 5% στο βάρος και ταχύτατη απόκριση του συστήματος. Οι βαλβίδες είναι επιχρωμιωμένες.

Ducati V2 2025

Τα μπεκ του ψεκασμού είναι 52 mm, με έναν ψεκαστήρα κάτω από το γκάζι που ελέγχεται από ένα σύστημα ride-by-wire με τέσσερα διαφορετικά Power Modes. 

Οι στροφαλοθάλαμοι του κινητήρα, που λαμβάνονται με χύτευση, έχουν τέτοιο σχήμα ώστε να ενσωματώνουν τον θάλαμο νερού γύρω από τα χιτώνια των κυλίνδρων. Όπως και ο κινητήρας Superquadro, ο νέος V2 είναι εξοπλισμένος με χιτώνια αλουμινίου, τα οποία εισάγονται στις κατά τις αρχικές φάσεις συναρμολόγησης. Αυτός ο σχεδιασμός επιτρέπει την απευθείας στερέωση της κεφαλής στον στροφαλοθάλαμο, συνδυάζοντας την ανάγκη για ακαμψία του κινητήρα με μικρές διαστάσεις. 

Ο νέος V2 επιτρέπει τη δημιουργία μοτοσυκλετών με πιο συμπαγείς διαστάσεις χάρη στο μικρό του μέγεθος που οφείλεται και στην αντλία νερού που είναι τοποθετημένη στην κεφαλή του μπροστινού κυλίνδρου. Αυτή η λύση ελαχιστοποιεί τις εκτεθειμένες ελαστικές σωληνώσεις του κυκλώματος ψύξης, βελτιώνοντας την εμφάνιση των μοτοσυκλετών όπου ο κινητήρας μένει εκτεθειμένος.

Ducati V2 2025

Για τους ίδιους λόγους, ο νέος δικύλινδρος είναι εξοπλισμένος με έναν εναλλάκτη θερμότητας νερού/λαδιού που είναι τοποθετημένος στο εσωτερικό του V των κυλίνδρων, γεγονός που επιτρέπει την κατάργηση του ψυγείου λαδιού. Αυτή η τεχνική λύση μειώνει το μέγεθος και το βάρος και βελτιώνει το αισθητικό αποτέλεσμα του κινητήρα.

Όπως και στη νέα Panigale V4, το κιβώτιο ταχυτήτων είναι εξοπλισμένο με Ducati Quick Shift (DQS) 2.0. Η δεύτερη γενιά του DQS χρησιμοποιεί μια στρατηγική που βασίζεται αποκλειστικά στον αισθητήρα ταχυτήτων, επιτρέποντας έτσι τη χρήση εντολής από τον λεβιέ χωρίς μικροδιακόπτες (microswitches). Αυτή η λύση προσφέρει στον αναβάτη πιο άμεση αίσθηση, με μειωμένη διαδρομή και χωρίς την “λαστιχένια” αίσθηση που είναι χαρακτηριστική των παραδοσιακών quickshifters, ενώ διευκολύνει και την εύρεση νεκράς.

Ο συμπλέκτης ολίσθησης 8 δίσκων, προέρχεται από την πιο πρόσφατη έκδοση που χρησιμοποιείται από την Testastretta 11°.

Ο νέος V2 κινητήρας θα είναι επίσης διαθέσιμος σε έκδοση μειωμένης ισχύος σε μοτοσυκλέτες που προορίζονται για κατόχους άδειας οδήγησης A2.

Οι πρώτες μοτοσυκλέτες που θα εξοπλιστούν με το νέο V2 θα αποκαλυφθούν σύντομα, στο επεισόδιο Ducati World Première που θα δημοσιευτεί την Τρίτη 5 Νοεμβρίου στις 18:00.

Ετικέτες