Η Triumph από την αρχή είχε ξεκαθαρίσει πως το TF 250-X θα διατεθεί σε συγκριμένες χώρες για το 2024 και την Ελλάδα να μην είναι μία από αυτές ωστόσο δεν είχε ανακοινώσει την τιμή του νέου της μοντέλου. Αυτό άλλαξε τώρα καθώς στον ηλεκτρονικό ιστότοπο της βρετανικής εταιρείας εμφανίστηκε η τιμή του όσον αφορά την αγορά της Μεγάλης Βρετανίας.
Το TF 250-X θα πωλείται στις 9,795 λίρες Αγγλίας -11,457 ευρώ- ενώ μετά από επικοινωνία μας με την Triumph Ελλάδος μας έγινε γνωστό πως το μοντέλο θα φτάσει στην ελληνική αγορά το 2025, τώρα αναφορικά με την τιμή που θα κοστίζει στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμία πληροφορία για το αν θα είναι κοντά σε αυτή της Μεγάλης Βρετανίας. Το μόνο καλό νέο, είναι πως θα βρίσκεται στο περίπτερο της αντιπροσωπείας στην Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2024 που ξεκινά σε λίγες ημέρες, ώστε ο κόσμος να το δει από κοντά!
Το νέο Peugeot Django έρχεται σε τρεις εκδόσεις Active, Allure και Sport, συνδυάζοντας τη γαλλική φινέτσα με την πρακτικότητα και την ευελιξία την οποία συναντάμε σε ένα scooter 125 κυβικών.
Η αερόψυκτη έκδοση του Django με την ονομασία Active χρησιμοποιεί τον αερόψυκτο μονοκύλινδρο κινητήρα Easymotion® 125 κ.εκ. που αποδίδει 10,6 ίππους στις 7.000 σ.α.λ. και 0,9 κιλά ροπής στις 5.500 σ.α.λ.. Σχεδιαστικά το scooter της Peugeot είναι μοντέρνο, με τα LED φωτιστικά σώματα τόσο εμπρός όσο και πίσω να χαρίζουν πόντους στη σύγχρονη εμφάνιση.
Tο σύστημα πέδησης διαθέτει ABS, ενώ όλες οι απαραίτητες πληροφορίες του scooter είναι διαθέσιμες στον αναβάτη μέσω μίας οθόνης LCD. Η φόρτιση του smartphone γίνεται με ευκολία μέσω μιας USB πρίζας, ενώ ο χώρος κάτω από τη σέλα μπορεί να αποθηκεύσει ένα κράνος τύπου jet. Το επίπεδο πάτωμα και ένας πρακτικός γάντζος επιτρέπουν επίσης τη μεταφορά μεγάλων χειραποσκευών.
Όσον αφορά την έκδοση Allure, αυτή εξοπλίζεται με έναν υγρόψυκτο κινητήρα που αποδίδει 12,9 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., με τη ροπή να φτάνει τα 1,2 κιλά. Στη συγκεκριμένη έκδοση ο αναβάτης έχει στη διάθεση του για την εκκίνηση σύστημα smart key, ενώ ο εξοπλισμός του scooter περιλαμβάνει οθόνη TFT με δυνατότητα συνδεσιμότητας, μικρή φιμέ ζελατίνα και USB θύρα φόρτισης. Στο σύστημα πέδησης και εδώ συναντάμε ABS. Τρεις είναι οι χρωματισμοί της έκδοσης Allure, Rocky Blue, Ink Black, Cherry Red με την τιμή της να είναι στα 4.150 ευρώ.
Στην έκδοση Django Sport τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όμοια με την έκδοση Allure ωστόσο σε αυτό βρίσκουμε πιο sportive γραμμές και δύο χρωματισμούς τους Satin Flash Silver και Pulsar Orange. Η τιμή της συγκεκριμένης έκδοσης είναι στα 4.250 ευρώ ενώ περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Οι τρεις εκδόσεις του Django θα είναι διαθέσιμες από τον Αύγουστο.