MotoGP: Silverstone Πρώτα Ελεύθερα δοκιμαστικά

Πρώτα τα Yamaha, πτώση ο Marquez
Μπάμπη Μέντη
Από τον

Μπάμπη Μέντη

24/8/2018

Η σημαντικότερη είδηση από τα πρώτα ελεύθερα δοκιμαστικά του Silverstone δεν είναι ότι έχει ήλιο στην Αγγλία, ούτε ότι έπεσε ο Marquez, αλλά ότι τα δύο Yamaha φιγουράρουν στις δύο πρώτες θέσεις και μάλιστα έχουν σημειώσει τελική ταχύτητα 322km/h όταν η ταχύτερη Honda μέχρι τώρα έχει πιάσει 325km/h στα χέρια του Cal Cruthlow και μόλις 320km/h στα χέρια του Marquez. Βέβαια τα Ducati έγραψαν 326km/h αλλά αυτό είναι αναμενόμενο… Θυμίζουμε ότι η άσφαλτος της πίστας είναι βελτιωμένη σε σχέση με πέρσι και ότι τα πάρα πολλά καμαράκια που είχαν δημιουργήσει τα αυτοκίνητα της Formula 1, έχουν μειωθεί. Περιμένουμε δηλαδή να δούμε τους χρόνους να πέφτουν αν ο ήλιος εξακολουθήσει να βρίσκεται πάνω στην πίστα και ίσως δούμε και ορισμένες εκπλήξεις από την μεριά των αναβατών. Ήδη τα Yamaha δείχνουν ετοιμοπόλεμα…

 

Κατάταξη πρώτων ελεύθερων δοκιμαστικών:

  1. Maverick Viñales ESP Movistar Yamaha (YZR-M1) 2m 02.073s 322km/h
  2. Valentino Rossi ITA Movistar Yamaha (YZR-M1) 2m 02.262s +0.189s 317k
  3. Andrea Dovizioso ITA Ducati Team (GP18) 2m 02.263s +0.190s 326k
  4. Cal Crutchlow GBR LCR Honda (RC213V) 2m 02.401s +0.328s 325k
  5. Jack Miller AUS Pramac Ducati (GP17) 2m 02.973s +0.900s 317k
  6. Jorge Lorenzo ESP Ducati Team (GP18) 2m 03.115s +1.042s 323k
  7. Tito Rabat ESP Reale Avintia (GP17) 2m 03.136s +1.063s 322k
  8. Andrea Iannone ITA Suzuki Ecstar (GSX-RR) 2m 03.207s +1.134s 317k
  9. Johann Zarco FRA Monster Yamaha Tech3 (YZR-M1) 2m 03.243s +1.170s 317k
  10. Marc Marquez ESP Repsol Honda (RC213V) 2m 03.699s +1.626s 320k
  11. Alvaro Bautista ESP Angel Nieto Team (GP17) 2m 03.886s +1.813s 317k
  12. Bradley Smith GBR Red Bull KTM Factory (RC16) 2m 04.013s +1.940s 316k
  13. Aleix Espargaro ESP Factory Aprilia Gresini (RS-GP) 2m 04.105s +2.032s 320k
  14. Takaaki Nakagami JPN LCR Honda (RC213V)* 2m 04.112s +2.039s 312k
  15. Danilo Petrucci ITA Pramac Ducati (GP18) 2m 04.170s +2.097s 322k
  16. Alex Rins ESP Suzuki Ecstar (GSX-RR) 2m 04.567s +2.494s 317k
  17. Dani Pedrosa ESP Repsol Honda (RC213V) 2m 04.601s +2.528s 319k
  18. Scott Redding GBR Factory Aprilia Gresini (RS-GP) 2m 04.966s +2.893s 313k
  19. Thomas Luthi SWI EG 0,0 Marc VDS (RC213V)* 2m 05.013s +2.940s 314k
  20. Franco Morbidelli ITA EG 0,0 Marc VDS (RC213V)* 2m 05.146s +3.073s 315k
  21. Karel Abraham CZE Angel Nieto Team (GP16) 2m 05.389s +3.316s 319k
  22. Hafizh Syahrin MAL Monster Yamaha Tech3 (YZR-M1)* 2m 05.448s +3.375s 314k
  23. Xavier Simeon ESP Reale Avintia (GP16)* 2m 06.214s +4.141s 315k
  24. Loris Baz FRA Red Bull KTM Factory (RC16) 2m 06.731s +4.658s 310k

 

 

MotoGP - Παγώνει η εξέλιξη κινητήρων από τις αρχές του 2025

​​​​​​​Εξαιρούνται οι κατασκευαστές με κακές επιδόσεις στο Πρωτάθλημα
MotoGP - Πάγωμα εξέλιξης κινητήρων
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

10/10/2024

Η Επιτροπή των GP της FIM ανακοίνωσε πάγωμα στην εξέλιξη κινητήρων του MotoGP για το τελευταίο έτος της εποχής των 1.000 κ.εκ. Από το 2026 οι κατασκευαστές που δεν επωφελούνται των παραχωρήσεων (concessions) που δικαιούνται όσα εργοστάσια έχουν κακές βαθμολογικές επιδόσεις, θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν τους κινητήρες που θα πιστοποιήσουν στον πρώτο γύρο του 2025, στο Buriram της Ταϊλάνδης.

Η παραπάνω απόφαση είχε διαρρεύσει εδώ στον ειδικό τύπο. Με τη χωρητικότητα των κινητήρων των MotoGP μοτοσυκλετών να μειώνεται στα 850 κ.εκ. με μέγιστη διάμετρο κυλίνδρου τα 75 mm από το 2027, τα εργοστάσια ήθελαν πάγωμα της εξέλιξης για το 2026, ώστε να μπορέσουν να εστιάσουν στις μοτοσυκλέτες του 27, και να μειώσουν το κόστος εξέλιξης δυο διαφορετικών μοτοσυκλετών την ίδια στιγμή.

Το πάγωμα στην εξέλιξη των κινητήρων αφορά στους κατασκευαστές που εντάσσονται στις κατηγορίες Α έως και C -με καλά βαθμολογικά αποτελέσματα στο Πρωτάθλημα. Οι κατασκευαστές στην κατηγορία D, που αφορά εργοστάσια που κατέχουν λιγότερο από το 35% των συνολικών διαθέσιμων βαθμών για το Πρωτάθλημα Κατασκευαστών, θα μπορούν να συνεχίσουν την εξέλιξη των κινητήρων τους (πχ. η Yamaha τον νέο V4 κινητήρα της M1) στις σεζόν του 2025 και 2026, εκτός αν συγκεντρώσουν περισσότερους βαθμούς που θα τους ανεβάσουν κατηγορία στην κλίμακα των παραχωρήσεων.

Άλλοι λόγοι για τον οποίο τα εργοστάσια θα μπορούν να προβούν σε αλλαγές στους κινητήρες των MotoGP μοτοσυκλετών τους είναι η έλλειψη συγκεκριμένων εξαρτημάτων, κάτι που θα πρέπει να αποδειχθεί, όπως είχε γίνει με τις βαλβίδες της Yamaha το 2020, ή προβλήματα αξιοπιστίας ή ασφάλειας. Στις παραπάνω περιπτώσεις οι κατασκευαστές θα πρέπει να αποδείξουν πως με τις αλλαγές δεν θα ωφεληθούν στην απόδοση των μοτοσυκλετών τους.

Το πάγωμα στην εξέλιξη φυσικά θα ωφελήσει τους κατασκευαστές που το 2025 θα βρεθούν με τους καλύτερους / πιο αποδοτικούς / πιο αξιόπιστους κινητήρες, καθώς θα πρέπει να αρκεστούν σε αυτούς για δύο συνεχόμενες σεζόν, χωρίς να μπορούν να τους αλλάξουν / βελτιώσουν.

Ετικέτες