BMU-ΠΠT Σέρρες: Δυνατός ανταγωνισμός σε πολλές κατηγορίες και ένα WSBK σε αναμέτρηση με τα SBK

Αεροπορική επιδρομή από την Αυστρία
BMU-ΠΠT Σέρρες: Δυνατός ανταγωνισμός σε πολλές κατηγορίες και ένα WSBK σε αναμέτρηση με τα SBK
Θάνο Αμβρ. Φελούκα
Από τον

Θάνο Αμβρ. Φελούκα

14/10/2023

Αρκετό θέαμα για όσους παραβρέθηκαν στις Σέρρες καθώς η γεμάτη σχάρα εκκίνησης με superbike, supersport αλλά και ο ανταγωνισμός στις μικρότερες κατηγορίες, κρατούσε το ενδιαφέρον αμείωτο και σε συνδυασμό με τον καλό καιρό ήταν μία ιδανική ημέρα για τους ελάχιστους θεατές.

Στα superbike το φαβορί ήταν ο Αυστριακός Jan Mohr που έσπασε το απόλυτο ρεκόρ πίστας εχθές τρείς φορές στην σειρά και το κατέβασε στο 1:17.102. Σήμερα όμως στην εκκίνηση φρέναρε πολύ νωρίς και βρέθηκε τέταρτος, ίσως γιατί δεν ήθελε να ριψοκινδυνέψει στην πρώτη στροφή γιατί πράγματι ήταν άσχημη η μάχη στην εκκίνηση μεταξύ των Βούλγαρων Martin Choy και Georgiev Milen.

Ο Καρακώστας κράτησε ψηλά την σημαία γιατί όχι μόνο πέρασε εμπρός στην αρχή αλλά πίεσε σε όλη την διάρκεια του αγώνα τον Choy μέχρι να αφήσει την μάχη έχοντας εξασφαλίσει το βάθρο και μειώνοντας το ρίσκο μίας πτώσης. Από την τέταρτη θέση πολύ γρήγορα, κυριολεκτικά, ο Αυστριακός βρέθηκε στην πρώτη και εξαφανίστηκε. Χαρακτηριστικό είναι πως έμοιαζε «αφρενάριστος» στην Κ14 όπως μας το περιέγραψαν οι υπόλοιποι, ενώ η ανωτερότητα του συνδυασμού αναβάτη και μοτοσυκλέτας ήταν σαν να μάχονται οι υπόλοιποι με ένα WSBK, δίχως μεγάλη υπερβολή στην διαφορά αυτή.

BMU-ΠΠT Σέρρες: Δυνατός ανταγωνισμός σε πολλές κατηγορίες και ένα WSBK σε αναμέτρηση με τα SBK
Μεγάλη η διαφορά από ένα σχεδόν WSBK απέναντι στα SBK

Ο Martin Choy δεν είναι συνηθισμένος να βρίσκεται στην δεύτερη θέση και μάλιστα με κενό μπροστά του, αλλά αυτό ακριβώς συνέβη.

Στην SSP600 έχουμε τον καλύτερο αναβάτη των Βαλκανίων και όχι μόνο καθώς ο Άλεξ Παπαγεωργίου, που πέρσι κατέκτησε τον τίτλο, ήταν άπιαστος παρόλο που ο Ιταλός Napoli Christian προσπάθησε πολύ στο τέλος για να περάσει αλλά δεν του δόθηκε ποτέ η ευκαιρία. Πολλές ελληνικές οι συμμετοχές εδώ και αρκετές ποινές, κυρίως από κακή εκκίνηση, όπως στην SSP300 όπου επίσης έχουμε τον καλύτερο αναβάτη. Ο Κώστας Μαυρόπουλος επίσης περσινός πρωταθλητής κυριαρχεί και τώρα και με έντονο ανταγωνισμό από τον Τούρκο Mert Konuk που δεν κατάφερε να τον κερδίσει.

BMU-ΠΠT Σέρρες: Δυνατός ανταγωνισμός σε πολλές κατηγορίες και ένα WSBK σε αναμέτρηση με τα SBK
Μόνος του και οι άλλοι για τον Άλεξ Παπαγεωργίου που δεν έχει αντίπαλο

Το πρόβλημα στην SSP300 ήταν πως μία πτώση που έπρεπε να μείνει στην κίτρινη σημαία εξελίχθηκε σε κόκκινη γιατί οι οδηγοί δεν έδιναν σημασία. Λίγο η απειρία, λίγο τα συναισθήματα που είναι πιο έντονα στην κατηγορία αυτή και ευτυχώς δεν υπήρξε μεγαλύτερος τραυματισμός. Ο αγώνας σταμάτησε και έγινε εκκίνηση εκ νέου.

BMU-ΠΠT Σέρρες: Δυνατός ανταγωνισμός σε πολλές κατηγορίες και ένα WSBK σε αναμέτρηση με τα SBK
Ζητά τον ανταγωνισμό ο Κώστας Μαυρόπουλος για να μην γυρνά απλώς μόνος εμπρός...

Ψηλά κράτησε τη σημαία και ο Γιώργος Παρασκευάς στην F1000 που έδωσε μάχη για την 5η θέση και την κέρδισε τερματίζοντας 4ος με ωραία μάχη και σε μία κατηγορία με πολλές συμμετοχές.

Ενιαίο CFMOTO, μία δυνατή ευκαιρία να μπει κανείς στους αγώνες με οικονομία κλίμακος και με αξιοπρεπή μοτοσυκλέτα όπου ο Αντωνίου Σπύρος κράτησε την σημαία μας ψηλά. Έτρεχαν φυσικά με την SP125 και την Racing, την κατηγορία θεσμό όπου οι Έλληνες αγαπάμε πολύ και υπήρχαν τρεις Ελληνικές συμμετοχές ενώ πολύ καλά πήγε εδώ ο Κολλάρος Παναγιώτης με την δεύτερη θέση γενικής κατάταξη μία πολύ μεγάλη επιτυχία.  

Στην F110 ο Κρεμάλας Σταύρος και ο Παπαντριανταφύλου Ανδρέας κράτησαν τις δύο πρώτες θέσεις και έκαναν την διαφορά.

Σέρρες SSP300 MOTOMAG

Σέρρες SSP300 MOTOMAG

 

Σέρρες SSP300 MOTOMAG

Ακολουθούν αποτελέσματα και πρώτες φωτογραφίες:

BMU GRAND PRIX ROAD RACING 2023 R11& R12 SRC GREECE

Results of SBK - RACE 1

 

Pos

No.

Name

Nat.

Total Tm

Gap

Best Tm

1

5

JAN MOHR

AUT

21:00.337

 

1:17.890

2

77

MARTIN CHOY

BUL

21:05.778

5.441

1:18.160

3

7

DIMITRIOS KARAKOSTAS

GRE

21:12.517

6.739

1:18.376

4

27

GEORGIEV MILEN

BUL

21:26.275

13.758

1:18.078

5

069

HRISTOV HRISTIAN

BUL

21:34.873

8.598

1:19.814

6

99

PAPANGELOU DIMITRIOS

GRE

21:36.187

1.314

1:20.052

7

71

HRISTIJAN BUZALKOVSKI

ΝΜΚ

21:41.870

5.683

1:20.336

8

64

SINISA KOCOVSKI

ΝΜΚ

21:41.958

0.088

1:20.309

9

111

MARKOV VELISLAV

BUL

21:44.900

2.942

1:20.672

10

10

IULIAN TRIFAN

ROU

21:59.541

14.641

1:21.053

11

91

PIPPOS ELEFTHERIOS

GRE

22:19.243

19.702

1:21.044

12

97

TSVETELIN PENCHEV

BUL

21:34.668

1 Lap

1:22.208

13

9

IVAN SABEV 

BUL

21:44.898

10.230

1:25.282

14

73

ADRIAN TEODORESCU

ROU

22:11.531

26.633

1:26.799

15

169

ERCELIC YUNUS

TUR

22:29.631

18.100

1:25.058

16

57

ANGEL TRAKOV

BUL

12:28.213

6 Laps

1:22.038

17

69

PETROV PLAMEN

BUL

8:05.903

3 Laps

1:19.714

DNS

89

BARDA GAL

ISR

     

DNS

127

ZELCA ADRIAN

ROU

     

DNS

51

IVAN TRASSIEV

BUL

     

 

BMU GRAND PRIX ROAD RACING 2023 R11& R12 SRC GREECE

Results of SSP - RACE 1

 

Pos

No.

Name

Nat.

Total Tm

Gap

Best Tm

1

1

ALEX PAPAGEORGIOU

GRE

18:54.778

 

1:20.263

2

14

NAPOLI CHRISTIAN

ITA

18:55.232

0.454

1:20.308

3

45

FURKAN ERYILMAZ

TUR

19:09.120

13.888

1:20.541

4

2

BRAESCU DENIS

ROU

19:11.452

2.332

1:21.097

5

28

FOUTHIOTIS SPYRIDON MARIOS

GRE

19:14.371

2.919

1:21.108

6

43

AXEL ISMAIL

BUL

19:22.752

8.381

1:21.714

7

337

KONTOGIANNIS MENELAOS

GRE

19:27.971

5.219

1:21.898

8

555

BIRLADEANU FLORIN

ROU

19:30.316

2.345

1:22.154

9

4

LILOV ASEN

BUL

19:30.555

0.239

1:22.515

10

99

NIKOLOV TODOR

BUL

19:34.163

3.608

1:22.732

11

22

DIMITROV NORMAN

BUL

19:37.085

2.922

1:23.106

12

020

PASCOTA IONEL

ROU

19:44.567

7.482

1:22.632

13

54

VASIL KICHUKOV

BUL

19:44.739

0.172

1:22.041

14

050

ASHMINOV MARIO

BUL

19:45.268

0.529

1:23.422

15

39

ALEXANDROV ALEXANDER

BUL

19:45.522

0.254

1:23.780

16

104

MITKOV MITKO

BUL

19:45.766

0.039

1:23.077

17

49

KAMZELIS APOSTOLOS

GRE

19:52.792

7.026

1:22.014

18

64

DENEV NIKOLAY

BUL

19:45.727

0.205

1:23.390

19

50

GEORGOPOULOS NIKOLAOS

GRE

19:53.237

0.445

1:23.665

20

33

TZORTZOPOULOS IOANNIS

GRE

20:00.192

6.955

1:23.384

21

20

PASCOTA PATRICK

ROU

19:14.466

1 Lap

1:24.046

 

BMU GRAND PRIX ROAD RACING 2023 R11& R12 SRC GREECE

Results of F1000 - RACE 1

 

Pos

No.

Name

Nat.

Total Tm

Gap

Best Tm

1

19

PLAMEN BONEV

BUL

19:12.265

 

1:21.463

2

77

AKGUN HARUN

TUR

19:12.291

0.026

1:21.435

3

10

ALEKSANDER IVKOVIC

SRB

19:15.361

3.070

1:21.624

4

148

PARASKEVAS GIORGOS

GRE

19:27.301

11.940

1:22.039

5

07

KOSTADINOV IVAN

BUL

19:27.485

0.184

1:22.451

6

217

NIKOLAY PETROV

BUL

19:35.530

8.045

1:22.999

7

023

DJOLEV VLADO

ΝΜΚ

19:45.758

10.228

1:22.648

8

56

ALTUG INAN

TUR

19:47.696

1.938

1:23.481

9

15

FATIH SAHIN

TUR

20:01.124

13.428

1:24.457

10

80

BEREMSKI VESELIN

BUL

20:04.007

2.883

1:24.870

11

519

NIKOLOV SASO

ΝΜΚ

20:04.181

0.174

1:23.549

12

17

KARYOTIS EPAMEINONDAS

GRE

20:04.380

0.199

1:24.793

13

3

SOLDAN ADRIAN

ROU

20:05.208

0.828

1:24.485

14

9

VERGIEV HRISTO

BUL

20:06.556

1.348

1:23.443

15

46

MIJALKOV P

ΝΜΚ

20:23.055

16.499

1:25.593

16

92

PAUL PATRASCOIU

ROU

20:25.024

1.969

1:25.367

17

18

AHMET ONAL

TUR

20:26.049

1.025

1:24.619

18

26

GOIDEA CRISTIAN

ROU

20:39.645

13.596

1:27.239

19

130

HRISTOV KASIMIR

BUL

20:39.806

0.161

1:26.629

20

86

ILIA ILIEV

BUL

19:27.230

1 Lap

1:26.278

21

88

SAHIN KARADAYIOGLU

TUR

19:27.267

0.037

1:26.197

22

21

ANGELOV KALOYAN

BUL

13:55.653

3 Laps

1:21.539

23

777

GHERGHINA VALENTIN

ROU

10:49.758

3 Laps

1:28.632

24

73

KATRANTZAKIS KOSTAS

GRE

4:20.037

4 Laps

1:24.358

25

96

PANTELIEV PETAR

BUL

4:32.158

12.121

1:27.012

26

7

SORIN POP

ROU

4:33.139

0.981

1:27.465

27

16

SLAVOV ALEXANDER

BUL

2.138

3 Laps

 

DNS

44

EDVARD ALEXANDESKU

ROU

     

DNS

23

FETHI TAN

TUR

     

 

BMU GRAND PRIX ROAD RACING 2023 R11& R12 SRC GREECE

Results of SSP300 - RACE 1

 

Pos

No.

Name

Nat.

Total Tm

Gap

Best Tm

1

1

KOSTAS MAVROPOULOS

GRE

11:32.631

 

1:25.586

2

35

MERT KONUK

TUR

11:42.655

10.024

1:25.352

3

17

KARAKAYA HUSEYIN

TUR

11:46.962

4.307

1:27.141

4

307

ONUR ISIK

TUR

11:46.978

0.016

1:27.357

5

6

RAZVAN TEODORESCU

ROU

11:47.580

0.602

1:26.256

6

325

ADEM ISIK

TUR

11:51.149

3.569

1:27.895

7

145

YILDIZ MURATHAN

TUR

11:56.728

5.579

1:27.227

8

110

KOLLAROS PANAGIOTIS

GRE

12:05.657

8.929

1:29.716

9

50

KARPUZ OMER

TUR

12:05.722

0.065

1:29.568

10

25

KANEVA GENOVEVA

BUL

12:08.608

2.886

1:30.020

11

19

MARTIN NAYDENOV

BUL

12:09.125

0.517

1:29.477

12

5

DUMITRU DRAGOS

ROU

12:10.279

1.154

1:29.812

13

26

AGANALIS DIMITRIOS

GRE

12:15.138

4.859

1:30.593

14

202

FATMA BASTEPE

TUR

12:31.537

16.399

1:31.783

15

23

ALEXANDROV ALEXANDER

BUL

12:50.555

19.018

1:34.590

16

55

PUCHIU MATEI

ROU

12:51.956

1.401

1:35.203

17

9

RUMEN DIMITROV

BUL

12:55.946

3.990

1:34.110

18

168

CAN BASAR

TUR

3:00.949

6 Laps

1:27.483

DNF

28

SALIH TEKER

TUR

     

DNS

23

VOINEA MIHAI

ROU

     

DQ

93

DANILA ANDREI

ROU

12:52.645

 

1:35.442

DQ

093

GRUIA CRISTIAN

ROU

7:09.522

 

1:45.612

 

BMU GRAND PRIX ROAD RACING 2023 R11& R12 SRC GREECE

Results of CF MOTO - RACE1

 

Pos

No.

Name

Nat.

Total Tm

Gap

Best Tm

4

95

ANTONIOU SPIROS

GRE

12:48.381

32.611

1:35.079

5

21

CAZACU RAUL

ROU

13:03.348

14.967

1:36.191

6

30

DUMITRU DRAGOS

ROU

13:03.629

0.281

1:36.154

10

9

VOINEA MIHAI

ROU

13:14.108

0.677

1:37.021

11

27

ANTONIA KORRE

GRE

13:25.638

11.530

1:39.471

13

12

GABRIEL PURDEA

ROU

12:19.039

2.277

1:43.249

2

110

KOLLAROS PANAGIOTIS

GRE

12:09.342

1.152

1:30.302

1

42

LEFEVR ANDREAS

GRE

12:08.190

 

1:29.539

3

28

SOMOS GEORGIOS

GRE

12:15.770

6.428

1:29.787

7

18

ROUSIS VASILEIOS

GRE

13:11.525

7.896

1:35.900

8

06

CHOLAKOV GEORGI

BUL

13:13.063

1.538

1:36.832

9

9

PETROV BOYAN

BUL

13:13.431

0.368

1:36.648

12

666

HRISTOV DIMITAR

BUL

12:16.762

1 Lap

1:42.432

DNS

66

PETROV PAVLIN

BUL

     

DNS

69

HRISTOV PLAMEN

BUL

     

 

BMU GRAND PRIX ROAD RACING 2023 R11& R12 SRC GREECE

Results of F110 - RACE 1

 

Pos

No.

Name

Nat.

Total Tm

Diff

Gap

Best Tm

1

46

KREMALAS STAVROS

GRE

11:24.088

   

1:24.332

2

92

PAPATRIANTAFILLOU ANDREAS

GRE

11:36.856

12.768

12.768

1:24.810

3

15

NIKOLOV IVAN

BUL

12:16.096

52.008

39.240

1:30.461

4

94

KOKEN ABDULLAH

TUR

12:16.145

52.057

0.049

1:29.873

5

96

SIDERIS PANAGIOTIS

GRE

12:20.504

56.416

4.359

1:30.890

6

78

IZVORSKI  VASIL

BG

12:40.483

1:16.395

19.979

1:32.877

7

81

KONYARSKI TSVETOMIR

BUL

12:41.100

1:17.012

0.617

1:33.216

8

56

DJENEV YOULIAN

BUL

12:41.593

1:17.505

0.493

1:33.240

DNS

8

KULINSKI NIKOLAY

BUL

 

DNS


 

 

 

BMU GRAND PRIX ROAD RACING 2023 R11& R12 SRC GREECE

Results of F600 - RACE 1

 

Pos

No.

Name

Nat.

Total Tm

Diff

Gap

Best Tm

1

25

KARAKYA MUAMMER

TUR

17:08.152

   

1:24.564

2

310

CAFER COMLEKCI

TUR

17:16.821

8.669

8.669

1:24.875

3

11

SLOBODAN IVCEVSKI

ΝΜΚ

17:18.679

10.527

1.858

1:25.606

4

94

RADOSLAV TRIFONOV

BUL

17:24.862

16.710

6.183

1:26.232

5

21

LUKANOV ANGEL

BUL

17:28.649

20.497

3.787

1:26.231

6

117

LJUPCHO PENDOVSKI

ΝΜΚ

17:28.852

20.700

0.203

1:25.621

7

111

PAVIE TASHKOVIKJ

ΝΜΚ

17:29.222

21.070

0.370

1:25.947

8

10

CANAN AKKUS

TUR

17:50.525

42.373

21.303

1:28.204

9

26

PURDEA LUCA

ROU

18:11.471

1:03.319

20.946

1:29.243

10

36

CHALARIS GEORGIOS

GRE

18:15.447

1:07.295

3.976

1:29.751

11

88

DIMITAR MALKETOV

BUL

17:18.534

1 Lap

1 Lap

1:30.225

12

279

 BORISLAV RACHEV 

BG

17:21.582

1 Lap

3.048

1:30.206

13

24

DOBREV STILIAN

BUL

9:15.803

6 Laps

5 Laps

1:29.022

DNS

50

KARPUZ OMER

TUR

 

DNS

   

DNS

66

BORISLAV STOYANOV

BUL

 

DNS


 

 

 

Βρετανικό Πρωτάθλημα Arenacross 2024 - Πρώτη φορά ηλεκτρική μοτοσυκλέτα κατακτά τον τίτλο

Stark Future Racing και Jack Brunnell γράφουν ιστορία
Stark Future
Από τον

Αλέξανδρο Λαμπράκη

28/2/2024

Η ολοκλήρωση του βρετανικού πρωταθλήματος Arenacross 2024, έφερε στο πρώτο σκαλί του βάθρου την ηλεκτρική μοτοσυκλέτα της Stark Future με αναβάτη τον Jack Brunnell, γράφοντας ιστορία καθώς αυτή ήταν η πρώτη φορά που τον συγκεκριμένο θεσμό κερδίζει ηλεκτρική μοτοσυκλέτα!

Το Arenacross είναι ένα πρωτάθλημα MX το οποίο διεξάγεται στην Βρετανία, σε τεχνητές πίστες εντός σταδίων θυμίζοντας αρκετά το αμερικανικό Supercross. 

Στον τελευταίο γύρο της σεζόν, ο αναβάτης του Stark Varg από το Windsor κατάφερε να τερματίσει τρίτος μπροστά σε ένα κατάμεστο στάδιο. Το αποτέλεσμα αυτό ανέδειξε τον Brunell Πρωταθλητή με άνετο προβάδισμα 34 πόντων, μπροστά από τον Harri Kullas (FUS Marsh Geartec Racing) με τον Adam Chatfield (Mark McCann 64 YouTube Channel) να ολοκληρώνει το βάθρο.

Stark Future

Από την άλλη, η ομάδα Stark Future Racing Team έγραψε τη δική της ιστορία, καταφέρνοντας να είναι η πρώτη με ηλεκτρική μοτοσυκλέτα που αναδεικνύεται Πρωταθλήτρια Ομάδων στον εν λόγω θεσμό. Διπλή λοιπόν η γιορτή για τη Stark Future, που είδε τόσο τον αναβάτη της όσο και την ομάδα της να φτάνουν στην κορυφή, ενώ θυμίζουμε πως η Stark έχει ρίξει την ηλεκτρική Varg της σε πολλούς θεσμούς αγώνων ακόμα, όμως λόγω κανονισμών της FIM για την ώρα η ηλεκτρική Off-Road μοτοσυκλέτα συμμετέχει μόνο σε εθνικά και όχι σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα.

Για την ιστορία, νικητής του τελευταίου γύρου του πρωταθλήματος, ήταν ο Cedric Soubeyras (Dirt Store Kawasaki), σε έναν ανταγωνιστικό αγώνα στην OVO Arena του Wembley. Στο βάθρο βρέθηκε επίσης ο Jorge Zaragoza (FUS Marsh Geartec Racing) στην δεύτερη θέση, μπροστά από τον πρωταθλητή του AX για το 2024.