Buell Project Leviathan: 287,3 km/h στην πρώτη προσπάθεια στη Bonneville Speed Week

Μακριά από τον αρχικό στόχο της υπέρβασης των 400 χιλιομέτρων ανά ώρα
Buell Leviathan
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

18/8/2026

Η 400 ίππων τουρμπάτη Buell Leviathan είχε στόχο να υπερβεί τα 400 km/h, όμως η πρώτη της συμμετοχή στη Bonneville Speed Week αποδείχθηκε κυρίως μια διαδικασία εξέλιξης και προσαρμογής.

Το Project Leviathan ολοκλήρωσε την πρώτη παρουσία στο Bonneville με καλύτερη επίδοση 287,3 χιλιομέτρων ανά ώρα, αρκετά μακριά από τον αρχικό στόχο υπέρβασης των 250 μιλίων ανά ώρα (402,3 χ.α.ώ.), λόγω σημαντικών προκλήσεων και τεχνικών δυσκολιών στην προσπάθεια να διοχετεύσει όλη την ισχύ της στο αλάτι.

Buell Leviathan

Η Buell είχε παρουσιάσει το Project Leviathan ως μια μοτοσυκλέτα με στόχο την υπέρβαση των 402,3 km/h (250mph). Η πρώτη της συμμετοχή στην εβδομάδα ταχύτητας του Bonneville έδειξε, ωστόσο, πόσο δύσκολο είναι να μετατραπούν οι αριθμοί ενός δυναμόμετρου σε πραγματική ταχύτητα πάνω στην επιφάνεια των αλυκών. Η Leviathan απέδωσε περισσότερους από 401 ίππους στον τροχό και πάνω από 29,7 κιλά ροπής, σύμφωνα με τη Buell. Παρά τα εντυπωσιακά νούμερα ισχύος, η καλύτερη επίδοση της στην διοργάνωση ήταν 287,3 km/h.

Η πρώτη ημέρα ήταν ουσιαστικά μια διαδικασία εξοικείωσης. Ο αναβάτης Jacob Stark δεν είχε τρέξει ποτέ στη Bonneville, ενώ ούτε η Leviathan είχε κινηθεί εκτός δοκιμών και δυναμόμετρου. Επιπλέον, ο Stark έπρεπε να περάσει από τη διαδικασία αδειοδότησης, αυξάνοντας σταδιακά τις ταχύτητες. Στην πρώτη προσπάθεια χρειάστηκε να ξεπεράσει τα 201,2 km/h για να αποκτήσει την άδεια "D". Η ομάδα κράτησε χαμηλό ρυθμό, χρησιμοποιώντας σύντομη αλλαγή στη δεύτερη σχέση πριν επιστρέψει στα pits για έλεγχο και ρυθμίσεις.

Buell Leviathan

Τα προβλήματα έγιναν πιο έντονα όταν άρχισαν να χρησιμοποιούνται οι υψηλότερες σχέσεις στο κιβώτιο ταχυτήτων. Πάνω από τα 241,4 km/h η συμπεριφορά της Leviathan άλλαζε σημαντικά, ενώ η επιλογή της τέταρτης σχέσης δημιουργούσε μια ιδιαίτερα δύσκολη κατάσταση, με την ταχύτητα του πίσω τροχού να ξεπερνά τα 321,9 km/h, ενώ η πραγματική ταχύτητα της μοτοσυκλέτας ήταν σημαντικά χαμηλότερη.

Buell Leviathan

Ο Stark έπρεπε έτσι να μάθει να ελέγχει τη Leviathan ουσιαστικά σε ένα rolling burnout διαρκείας με περισσότερα από 281,6 km/h. Παράλληλα, η ομάδα αντιμετώπισε σειρά τεχνικών θεμάτων που απαιτούσαν συνεχείς διορθώσεις κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης.

Buell Leviathan

Τελικά ο Stark απέκτησε την απαραίτητη άδεια "B", επιτρέποντας στη Leviathan να χρησιμοποιήσει τη μεγάλη διαδρομή των οκτώ χιλιομέτρων (8 km) για να έχει περισσότερο χώρο για επιτάχυνση. Εκεί καταγράφηκε και η καλύτερη επίδοση των 287,3 km/h.

Buell Leviathan

Η Leviathan βασίζεται στο πλαίσιο της Super Cruiser και χρησιμοποιεί στοιχεία από τις Hammerhead και 1190RS, μαζί με αναρτήσεις FOX, σφυρήλατες αλουμινένιες ζάντες και ειδικά hubs για τα γρανάζια.

Buell Leviathan

Η Buell αναφέρει ότι η μετάδοση έχει σχεδιαστεί για όριο ταχύτητας έως και 482,8 km/h. Η πρώτη παρουσία στο Bonneville, επομένως, δεν έφερε το πολυπόθητο 400άρι, αλλά έδωσε στη Buell και στην ομάδα της πολύτιμα δεδομένα.

Buell Leviathan

Η Leviathan απέκτησε την πρώτη της εμπειρία στο αλάτι, ο αναβάτης ολοκλήρωσε τη διαδικασία αδειοδότησης και η ομάδα εντόπισε τα σημεία που χρειάζονται βελτίωση. Το 287,3 km/h απέχει σημαντικά από τα 402,3 km/h, όμως αποτελεί το επόμενο βήμα ώστε να βρεθεί τρόπος οι περισσότεροι από 400 ίπποι της Leviathan να μετατραπούν σε πραγματική επιτάχυνση στην έρημο αλατιού Bonneville.

Buell Leviathan

 

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Ιουνίου 2026 - Honda, SYM, Yamaha στην κορυφή των ταξινομήσεων

Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε εταιρεία σε μήνα αλλά και 1ο εξάμηνο
Πωλήσεις μοτοσυκλετών Ελλάδα, Ιούνιος 2026 και εξάμηνο
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

20/7/2026

Τα φαινόμενα απατούν πολλές φορές και αυτό ακριβώς συμβαίνει και με την εικόνα των ταξινομήσεων της ελληνικής αγοράς για τον Ιούνιο που παρουσιάζει μικρή πτώση σε σχέση με τον ίδιο μήνα πέρσι, όταν και έληξε η διορία που είχαν οι εταιρείες για να ταξινομήσουν τις Euro 5 μοτοσυκλέτες και λοιπά δίκυκλα που είχαν στοκ.

Χωρίς την πλασματική και εντυπωσιακή άνοδο 33,41% που είχε ο προηγούμενος Ιούνιος έναντι του ίδιο μήνα του 2024 λόγω των ταξινομήσεων των Euro 5 μοτοσυκλετών και λοιπών δικύκλων, οι ταξινομήσεις τον Ιούνιο που μας πέρασε κατέγραψαν πτώση -12,68% σε σχέση με τον ίδιο μήνα του 2025 και έφτασαν στις 10.581 έναντι 12.246 ταξινομήσεων.

Όμως η ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας εξακολουθεί να μεγαλώνει αφού το πρώτο εξάμηνο του 2026 οι συνολικές ταξινομήσεις έφτασαν σύμφωνα με τα διαθέσιμα στοιχία στις 44.272 μονάδες, ενώ πέρσι στους πρώτους έξι μήνες της χρονιάς καταγράφηκαν 43.146 μονάδες.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούνιο του 2026.
 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

1.765

16,27%

2

SYM

1.535

14,15%

3

YAMAHA

1.059

9,76%

4

PIAGGIO

1.043

9,61%

5

CFMOTO

923

8,51%

6

ZONTES

706

6,51%

7

VOGE

630

5,81%

8

DAYTONA

519

4,78%

9

QJMOTOR

366

3,37%

10

KYMCO

270

2,49%

11

APRILIA

233

2,15%

12

ASUS

171

1,58%

13

LETBE

170

1,57%

14

BMW

156

1,44%

15

VESPA

141

1,30%

16

SUZUKI

123

1,13%

17

THRUST

110

1,01%

18

KTM

86

0,79%

19

KEEWAY

81

0,75%

 

ROYAL ENFIELD

81

0,75%

20

MALAGUTI

59

0,54%

21

MORBIDELLI

58

0,53%

22

TRIUMPH

54

0,50%

23

KOVE

46

0,42%

24

KAWASAKI

36

0,33%

25

UM

35

0,32%

26

DUCATI

26

0,24%

27

PEUGEOT

23

0,21%

28

BENELLI

22

0,20%

29

MOTO GUZZI

16

0,15%

 

GEMINI

16

0,15%

30

SEGWAY

13

0,12%

 

BRIXTON

13

0,12%

31

ECOSHIFT

8

0,07%

32

RIEJU

5

0,05%

33

BETA

4

0,04%

 

ΑΛΛΟΙ

249

2,29%

 

ΣΥΝΟΛΟ

10.581

100,00%

 

2025

12.426

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ 25/26

-12,68%

 

 

Τον Ιούνιο η εταιρεία που κατέκτησε την πρώτη θέση στις ταξινομήσεις ήταν η Honda με 1.765 και ποσοστό αγοράς που έφτασε το 16,27%. Στη 2η θέση έχουμε τη SYM με 1.535 ταξινομήσεις και μερίδιο στο 14,15%, και στην 3η θέση τη Yamaha με 1.059 ταξινομήσεις και 9,76% μερίδιο αγοράς. 

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών στο πρώτο εξάμηνο του 2026.
 

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

ΠΟΣΟΣΤΟ

1

HONDA

7.709

17,41%

2

SYM

7.120

16,08%

3

YAMAHA

4.758

10,75%

4

PIAGGIO

4.019

9,08%

5

CFMOTO

3.134

7,08%

6

VOGE

2.673

6,04%

7

ZONTES

2.329

5,26%

8

DAYTONA

2.296

5,19%

9

QJMOTOR

1.470

3,32%

10

KYMCO

705

1,59%

11

BMW

698

1,58%

12

ASUS

687

1,55%

13

APRILIA

632

1,43%

14

VESPA

492

1,11%

15

LETBE

490

1,11%

16

SUZUKI

484

1,09%

17

THRUST

434

0,98%

18

KEEWAY

378

0,85%

19

ROYAL ENFIELD

339

0,77%

20

KTM

302

0,68%

21

TRIUMPH

264

0,60%

22

MALAGUTI

258

0,58%

23

MORBIDELLI

231

0,52%

24

ECOSHIFT

213

0,48%

25

KOVE

198

0,45%

26

KAWASAKI

180

0,41%

27

PEUGEOT

123

0,28%

28

UM

116

0,26%

29

BENELLI

115

0,26%

30

DUCATI

98

0,22%

31

MOTO GUZZI

83

0,19%

32

GEMINI

76

0,17%

33

SEGWAY

53

0,12%

34

BETA

51

0,12%

35

RIEJU

48

0,11%

36

BRIXTON

45

0,10%

 

ΑΛΛΟΙ

971

2,19%

 

ΣΥΝΟΛΟ

44.272

100%

 

2025

43.146

 

 

ΔΙΑΦΟΡΑ

2,60%