Ducati: Ανακοινώθηκε ο νέος τιμοκατάλογος στην Ελλάδα για το 2026

Με όλα τα μοντέλα και τις ειδικές εκδόσεις.
Ducati MY26 Pricelist
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

2/2/2026

Η Ducati δημοσίευσε έναν πλήρη τιμοκατάλογο με την εδεικτική λιανική τιμή στην Ελλάδα για τα μοντέλα του 2026. Οι τιμές ισχύουν από σήμερα 02/02/2026 αντικαθιστώντας όλες τις προηγούμενες και καλύπτουν όλα τα μοντέλα παραγωγής, και τις ειδικές εκδόσεις S, Cors και Carbon.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχουν οι νέες εκδόσεις στις οικογένειες Panigale και Streetfighter, με πληθώρα εξοπλιστικών πακέτων και αγωνιστικών παραλλαγών, αλλά και οι Multistrada V4 σε διαμορφώσεις Radar, Rally και Travel, που δείχνουν ξεκάθαρα την κατεύθυνση της Ducati προς την high-tech τουριστική adventure μοτοσυκλέτα. Στην άλλη άκρη του φάσματος, οι Scrambler 803 και το επετειακό 10° Anniversario Rizoma Edition συνεχίζουν τη neo-retro πλευρά της ιταλικής εταιρείας.

Ducati

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΣ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ DUCATI MODEL YEAR 2026
Ισχύει από 02/02/2026

ΜΟΝΤΕΛΟ

Κυβισμός
(cm3)

Ιπποδύναμη (hp)

Ενδεικτική Τελική Τιμή (€)

SCRAMBLER

 

 

 

Scrambler Icon Dark

803

73

€ 11.600

Scrambler Icon - Red or Yellow or Thrilling Black

803

73

€ 12.600

Scrambler Nightshift - Emerald Green

803

73

€ 14.300

Scrambler Full Throttle - Heritage Livery

803

73

€ 14.300

Scrambler Full Throttle - Rosso GP & Dark Stealth

803

73

€ 12.900

Scrambler Ducati 10° Anniversario Rizoma Edition

803

73

€ 17.400

MONSTER

 

 

 

Monster - Red

890

111

€ 14.400

Monster - Iceberg White

890

111

€ 14.500

HYPERMOTARD

 

 

 

Hypermotard 698 Mono - Red

659

77,5

€ 15.500

Hypermotard 698 Mono RVE

659

77,5

€ 16.500

Hypermotard V2 - Red

890

120

€ 17.400

Hypermotard V2 SP

890

120

€ 22.500

DESERTX

 

 

 

Desert X - White Livery

890

115,6

€ 19.900

DESMO450 MX

 

 

 

Desmo450 MX

450

64

€ 14.300

Desmo450 MX FACTORY

450

64

€ 16.500

MULTISTRADA

 

 

 

Multistrada V2 - Red

890

115,6

€ 17.800

Multistrada V2 S - Red

890

115,6

€ 20.400

Multistrada V2 S - Storm Green

890

115,6

€ 20.800

Multistrada V2 S Travel - Red

890

115,6

€ 21.400

Multistrada V2 S Travel - Storm Green

890

115,6

€ 21.800

Multistrada V4 - Red

1.158

170

€ 23.200

Multistrada V4 S - Red (*)(**)

1.158

170

€ 27.600

Multistrada V4 S Radar - Red (*)(**)

1.158

170

€ 28.600

Multistrada V4 S Travel & Radar - Red (*)(**)

1.158

170

€ 30.400

Multistrada V4 Pikes Peak

1.158

170

€ 36.500

Multistrada V4 RS

1.103

180

€ 45.900

Multistrada V4 Rally Radar - Red

1.158

170

€ 32.800

Multistrada V4 Rally Radar - Jade Green

1.158

170

€ 33.300

Multistrada V4 Rally Sport Travel Adventure - Red

1.158

170

€ 34.800

Multistrada V4 Rally Sport Travel Adventure - Jade Green

1.158

170

€ 35.300

Multistrada V4 Rally Full Adventure - Red

1.158

170

€ 36.400

Multistrada V4 Rally Full Adventure - Jade Green

1.158

170

€ 36.900

DIAVEL

 

 

 

Diavel V4 - Red

1.158

168

€ 33.300

Diavel V4 - Black Roadster Livery

1.158

168

€ 33.700

Diavel V4 RS

1.158

168

€ 47.200

XDiavel V4 - Burning Red

1.158

168

€ 35.500

XDiavel V4 - Black Lava

1.158

168

€ 35.800

STREETFIGHTER

 

 

 

Streetfighter V2 - Red

890

120

€ 19.200

Streetfighter V2 S - Red

890

120

€ 20.800

Streetfighter V2 S - Yellow

890

120

€ 21.200

Streetfighter V4 - Red

1.103

214

€ 29.000

Streetfighter V4 S - Red

1.103

214

€ 33.500

Streetfighter V4 S - Corse

1.103

214

€ 36.000

PANIGALE

 

 

 

Panigale V2 - Red

890

120

€ 20.300

Panigale V2 S - Red

890

120

€ 22.300

Panigale V2 S - Yellow

890

120

€ 22.700

Panigale V2 (MM93/FB63)

890

120

€ 25.700

Panigale V4 - Red

1.103

216

€ 33.700

Panigale V4 S - Red

1.103

216

€ 41.000

Panigale V4 S Corse

1.103

216

€ 44.000

Panigale V4 S Carbon

1.103

216

€ 48.400

Panigale V4 S Carbon Pro

1.103

216

€ 54.000

Panigale V4 R

998

218

€ 51.000

Panigale V4 R 2025 MotoGP Replica

998

218

€ 112.000

Panigale V4 Tricolore

1.103

216

€ 65.000

Panigale V4 Lamborgini

1.103

218

€ 95.000

Ειδικές σημειώσεις 
*Διατίθεται σε μαύρο ή λευκό χρώμα (+€400,00).
**Διατίθεται με Spoked Wheels (+€1.200,00) ή Forged Wheels (+€2.000,00), κατόπιν παραγγελίας. Οι παραπάνω τιμές δεν περιλαμβάνουν έξοδα προετοιμασίας, μεταφοράς και τέλη κυκλοφορίας.
Όλα τα μοντέλα Ducati διαθέτουν 4 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση, χωρίς περιορισμό χιλιομέτρων (εξαιρείται το Desmo450 MX).

Ducati

 

Astemo-Honda: Τέλος οι σπάνιες γαίες για τους ηλεκτρικούς κινητήρες - Σε βάθος 5ετίας θέλει να αλλάξει τα δεδομένα

Έκλεισε δραστικά την ψαλίδα σε μέγεθος και κατανάλωση έναντι των κινητήρων με σπάνιες γαίες
honda astemo ηλεκτρικός κινητήρας
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

12/12/2025

Μέσω της Astemo ο ιαπωνικός κολοσσός μπαίνει στον χορό των ηλεκτρικών κινητήρων που δεν απαιτούν σπάνιες γαίες για να λειτουργήσουν μειώνοντας τον περιβαλλοντικό αντίκτυπο για την κατασκευή τους αλλά και την εξάρτηση των κατασκευαστών από χώρες που έχουν πλούσια κοιτάσματα σπάνιων γαιών όπως είναι η Κίνα.

Το μέλλον της ηλεκτροκίνησης απομακρύνεται από την εξάρτηση στις σπάνιες γαίες για την κατασκευή ηλεκτρικών κινητήρων και μπαταριών για περιβαλλοντικούς, οικονομικούς και πολιτικούς λόγους. 

Η Κίνα έχει τα μεγαλύτερα αποθέματα σπάνιων γαιών και έτσι μπορεί να ελέγχει τιμές και διαθεσιμότητα πιο εύκολα από οποιονδήποτε άλλο, κάτι που δεν αρέσει φυσικά στον υπόλοιπο κόσμο ειδικά από τη στιγμή οι εγχώριοι κατασκευαστές της πρωτοστατούν στην εξέλιξη και διάδοση των ηλεκτρικών αυτοκινήτων. 

Astemo

Παράλληλα, η εξόρυξή των σπάνιων γαιών είναι ιδιαίτερα επιβλαβής για το περιβάλλον -μόλυνση του εδάφους με τοξικές ουσίες εκεί όπου γίνεται η εξόρυξη μεταξύ άλλων-, ενώ και οι ηλεκτρικοί κινητήρες και οι μπαταρίες που ενσωματώνουν σπάνιες γαίες είναι ακριβότεροι στην κατασκευή τους. Ευτυχώς λοιπόν που ο φόβος των κυβερνήσεων και των κατασκευαστών εκτός Κίνας ωθεί τις εξελίξεις στην ηλεκτροκίνηση μακριά από τις σπάνιες γαίες (και) προς ένα πιο φιλικό περιβαλλοντικά μέλλον.

Με στόχο να αντικαταστήσει εντελώς τους ηλεκτρικούς κινητήρες μόνιμου μαγνήτη (Permanent Magnet AC/DC Motor- PMAC-PMDC) η ιαπωνική Advanced Sustainable Technologies for Mobility (Astemo) ανακοίνωσε ότι εξελίσσει και αυτή έναν επαγωγικό ηλεκτρικό κινητήρα μαγνητικής αντίστασης (Reluctance Motor) με ρότορα-δρομέα που δεν ενσωματώνει στη σχεδίασή του σπάνιες γαίες. 

Η Astemo, που έχει ως μεγαλομέτοχους τις Honda και Hitachi, έχει κλείσει σημαντικά την ψαλίδα στην απόδοση μεταξύ του φιλικότερου προς το περιβάλλον κινητήρα της που χρησιμοποιεί σιδερένιο δρομέα με φερρίτη (οξείδιο του σιδήρου) και των PMAC-PMDC, ενώ έχει περιορίσει και το απαιτούμενο μέγεθος και βάρος του, τα τρία σημεία που υστερεί αυτός ο τύπος ηλεκτρικού κινητήρα έναντι εκείνων με σπάνιες γαίες. 

Ο κινητήρας των Ιαπώνων είναι παράλληλα σημαντικά μικρότερος από τους υπάρχοντες ηλεκτρικούς κινητήρες με φερρίτη που για να έχουν την ίδια απόδοση με τους PMAC-PMDC θα πρέπει να είναι τριπλάσιοι σε μέγεθος σε σχέση με αυτούς αφού η μαγνητική δύναμη του φερρίτη είναι περίπου στο 33% σε σχέση π.χ. με τον μαγνήτη νεοδυμίου, τον ισχυρότερο τύπο μόνιμου μαγνήτη που χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή στους ηλεκτρικούς κινητήρες. Έτσι καταναλώνουν και πολύ περισσότερη ηλεκτρική ενέργεια.

Astemo

Για τον κυρίως ηλεκτρικό κινητήρα που εξελίσσουν οι Ιάπωνες χρησιμοποιούν δρομέα με φερρίτη (οξείδιο του σιδήρου), ενώ έχουν δημιουργήσει και έναν βοηθητικό σε αυτόν ηλεκτρικό κινητήρα με δρομέα που δεν έχει ούτε φερρίτη! Και στις δύο περιπτώσεις ο δρομέας είναι 30% μεγαλύτερος έναντι εκείνων που έχουν οι PMAC-PMDC, όμως η Astemo ισχυρίζεται ότι έτσι η απόδοση βρίσκεται στα ίδια επίπεδα στην περίπτωση του κυρίως κινητήρα της.

Χωρίς να αναφέρεται στο μέγεθος και το βάρος, η Astemo κάνει λόγο για μέγιστη απόδοση που φτάνει τους 241 ίππους για τον κυρίως κινητήρα και τους 181 ίππους για εκείνον που δεν έχει ούτε φερρίτη. Και στις δύο περιπτώσεις η εσωτερική σχεδίαση του ρότορα που έχει γίνει σε στρώματα -αλλάζει δηλαδή από την επιφάνεια προς τα μέσα αλλά και από το κέντρο προς τα άκρα- διευκολύνει τη ροή του στάτη (του σταθερού μέρους του κινητήρα) να περάσει μέσα από κάποιες περιοχές και έτσι αναπτύσσεται η μαγνητική ροπή στον δρομέα.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που ισχυρίζεται ότι έλυσε η Astemo και επέτρεψε τη μείωση του μεγέθους με ταυτόχρονη αύξηση της ισχύος είναι η διαχείριση της θερμότητας εντός του κινητήρα λόγω της υψηλής τάσης που απαιτείται (400/800V) με την ιαπωνική εταιρεία να ψύχει το τύλιγμα του στάτη με κάποιο είδος λαδιού.

Το πλάνο της Astemo, στην οποία ανήκουν οι Showa, Nissin και Keihin, είναι να έχει έτοιμους για εμπορική χρήση και μαζική παραγωγή τους κινητήρες της μέχρι το 2030 και αυτό, αν το πετύχει, θα αποτελεί παγκόσμια πρωτιά.

Ετικέτες