Ducati - Γιορτάζει τα 20 χρόνια Multistrada

Με μία προσωρινή μίνι-έκθεση στο Μουσείο της
Ducati Multistrada 20 years
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

5/9/2023

Το Multistrada κλείνει το 2023, τα 20 χρόνια από το ντεμπούτο του στον κόσμο της μοτοσυκλέτας, αλλάζοντας τα δεδομένα του τουρισμού με μοτοσυκλέτα, αλλά και αποτελώντας ένα από τα best-selling μοντέλα του Borgo Panigale μέχρι σήμερα.

Για να γιορτάσει την 20η επέτειο του Multistrada, η Ducati έχει στήσει μία προσωρινή έκθεση με τίτλο "Multistrada 20th - Twenty Years of Evolutionary Exploration" στο Μουσείο της, στο Borgo Panigale. Εκεί οι φαν της εταιρείας θα μπορούν να θαυμάσουν από κοντά το πρώτο μοντέλο της ιστορίας του Multistrada (1000 DS) αλλά και του τελευταίου (Multistrada V4 Rally), και να δουν ένα ντοκιμαντέρ μικρού μήκους για την ιστορία του Multistrada. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πώς θα κλείσετε μία θέση και για την επίσκεψή σας στο Μουσείο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ, ενώ περισσότερες πληροφορίες για την ιστορία του Multistrada θα βρείτε ΕΔΩ.

Η πρώτη γενιά των Multistrada, όνομα που στα ιταλικά σημαίνει πολλοί δρόμοι” -στην ουσία “για κάθε είδους δρόμο”-, παρουσιάστηκε το 2003 ως Multistrada 1000DS, ακροβατώντας ανάμεσα στην ασφάλτινη και την On-Off κατηγορία. Ήταν η πρώτη μεγάλη adventure μοτοσυκλέτα που στόχευε στο “τέσσερα σε ένα”, ήτοι καθημερινή συμβίωση μέσα στην πόλη, γρήγορη οδήγηση στους επαρχιακούς, ταξίδια, και λίγο χώμα.

Έφερε τον ίδιο αερόψυκτο δικύλινδρο V-90ο με 2 ΕΕΚ και 2 βαλβίδες ανά κύλινδρο των 992 κυβικών, που χρησιμοποιούσε το supersport μοντέλο της εταιρείας, 1000SS (1000DS σε άλλες χώρες), έχοντας ωστόσο διαφορετικές ρυθμίσεις στον ψεκασμό, προκειμένου η απόδοσή του να ταιριάζει με το πεδίο χρήσης της νέας μοτοσυκλέτας. Έτσι, η μέγιστη ιπποδύναμη έφτανε τους 84 ίππους στις 8.000 στροφές και τα 8,5 χιλιογραμμόμετρα ροπής στις 5.000 στροφές.

4 γενιές Multistrada

Έκτοτε, το Multistrada μετρά τέσσερις γενιές, με κάθε μία να χαρακτηρίζεται από την αύξηση του κυβισμού από τα 1000, στα 1.100, στα 1.200 κ.εκ., και η τελευταία της V2 εποχής, στα 1.260 κυβικά, ενώ ταυτόχρονα προστέθηκαν και επιλογές στα μεσαία κυβικά ξεκινώντας από τα 620 και φτάνοντας μέχρι τα 950, πάντα με V2 κινητήρα, και διαφορετικές εκδόσεις εξοπλισμού.

Σημαντικός σταθμός για το Multistrada αποτελεί το 2010, όταν το ολοκαίνουργιο τότε 1.200S, είναι η πρώτη μοτοσυκλέτα που χρησιμοποιεί διαφορετικά Riding Modes, για τη ρύθμιση της απόκρισης του κινητήρα, ανάλογα την περίσταση. Είναι η χρονιά που το Multistrada ανανεώνεται ριζικά και μας φέρνει το σύστημα “Skyhook”, δηλαδή τις ημι-ενεργητικές αναρτήσεις που πρώτο αυτό εφάρμοσε. Από τότε, το Multistrada αποτελεί έναν από τους “πρεσβευτές” της χρήσης ηλεκτρονικών βοηθημάτων στις μοτοσυκλέτες τους, με τους υπόλοιπους κατασκευαστές να ακολουθούν, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό.

 

Ducati Multistrada V4

Περνάνε δέκα χρόνια όπου η εξέλιξη χαρακτηρίζεται από γεωμετρική πρόοδο και φτάνουμε στο 2020, όπου το Multistrada περνά στην τέταρτη γενιά του και την V4 εποχή, ενώ το δεσμοδρομικό σύστημα λειτουργίας των βαλβίδων μας αποχαιρετά. Έτσι, το Multistrada γίνεται V4, με τον κινητήρα να προέρχεται από τη superbike μοτοσυκλέτα της Ducati, την Panigale V4, η οποία είχε παρουσιαστεί ένα χρόνο πριν, το 2019.

Ο ολοκαίνουργιος Granturismo των 1.158 κυβικών αλλάζει τα δεδομένα ως προς την απόδοση, ζυγίζοντας ταυτόχρονα σχεδόν όσο και ένας δικύλινδρος στα ίδια κυβικά, σταματώντας την ζυγαριά στα 66,7 κιλά. Η μέγιστη απόδοσή του φτάνει τους 170 (!) ίππους στις 10.500 στροφές με τη ροπή να αγγίζει τα 12,7 χιλιογραμμόμετρα στις 8.750 στροφές.

Οι αλλαγές δεν σταμάτησαν στον κινητήρα, καθώς ήταν η πρώτη φορά που η Ducati κατασκεύασε η ίδια το πλαίσιο για το Multistrada V4. Μέχρι τότε, το εργοστάσιο του Borgo Panigale σχεδίαζε ναι μεν τα πλαίσια για τα Multistrada, όμως αυτά ερχόντουσαν έτοιμα για τοποθέτηση από εξωτερικό προμηθευτή. Το ψαλίδι έγινε πλέον συμβατικό, αντί για το μονόμπρατσο που είχε μέχρι τότε, για να μπορείς να βάλεις και τροχούς με ακτίνες, για τις χωμάτινες εξορμήσεις ενώ στα τέλη του 2021 ήρθε η έκδοση Pikes Peak με 17 ιντσών μπροστινό τροχό αλλά και μονόμπρατσο ψαλίδι. Τέλος, το Multistrada V4 είναι το πρώτο της σειράς στο οποίο έγιναν δοκιμές πτώσης, και σχεδιάστηκε με γνώμονα το κόστος αποκατάστασης αλλά και το κόστος χρήσης.

Ducati Multistrada story

Το τελευταίο, αυτό της χρήσης, είναι που οδήγησε την Ducati στην κατάργηση του δεσμοδρομικού συστήματος. Έτσι, η εταιρεία κατάφερε να ορίσει διαστήματα σέρβις που μέχρι στιγμής δεν έχει καμία άλλη μοτοσυκλέτα που πωλείται αυτή τη στιγμή, με τις αλλαγές λαδιών να γίνονται κάθε 15.000 χιλιόμετρα και ο έλεγχος των βαλβίδων κάθε 60.000! Όλα τα Multistrada που βγαίνουν από την γραμμή παραγωγής έχουν 4 χρόνια εγγύησης, χάρη στο πακέτο “4ever Ducati”, δείχνοντας πόσο σίγουρο είναι το εργοστάσιο για την αξιοπιστία του συγκεκριμένου μοντέλου.

Στον τομέα των ηλεκτρονικών, η λίστα είναι τεράστια, όμως αυτό που ξεχώρισε το 2020 στο V4 ήταν η χρήση ραντάρ. Με την τεχνολογία αυτή, το cruise control μπόρεσε να αποκτήσει adaptive λειτουργία, που σημαίνει ότι ρυθμίζει μόνο του την ταχύτητα στον αυτοκινητόδρομο, κρατώντας σταθερή απόσταση από το προπορευόμενο όχημα. Ταυτόχρονα, το σύστημα Blind Spot Detection σε ενημερώνει για το τι γίνεται πίσω σου, προσθέτοντας πόντους στην ασφάλεια και κάνοντας ακόμη πιο ξεκούραστα τα ταξίδια πολλών χιλιομέτρων.

Το Multistrada V4 θα βρεθεί και φέτος ανάμεσα στα μοντέλα που θα παρουσιαστούν στην Ducati World Premiere 2024, που όπως κάθε χρόνο γίνεται διαδικτυακά, με διάρκεια από τις 27 Ιουλίου μέχρι τις 7 Νοεμβρίου. Πιθανολογούμε ότι μιλάνε για την έκδοση Grand Tour, για την οποία σας είχαμε γράψει πριν λίγους μήνες.

Ετικέτες

Πωλήσεις Ιανουαρίου 2026 - Τα Best sellers μοτοσυκλετών, scooter, παπιών και 3W/4W

Το CFMOTO 450MT συνεχίζει ακάθεκτο να πρωτεύει στις μοτοσυκλέτες
Ταξινομήσεις Ιανουαρίου 2026 - Τα best sellers
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/2/2026

Με τον Ιανουάριο του 2026 να καταγράφει καλές επιδόσεις ταξινομήσεων στην ελληνική αγορά, και αμέσως μετά το άρθρο του ΜΟΤΟ για τις επιδόσεις των εταιρειών έχουν τα best-selling μοντέλα ανά κατηγορία.

Θυμίζουμε πως τον πρώτο μήνα του 2026, η ελληνική αγορά δικύκλου και 3W/4W ξεκίνησε ιδιαίτερα δυνατά, με 4.387 ταξινομήσεις έναντι 3.390 ταξινομήσεων του περυσινού αντίστοιχου μήνα, κάτι που μεταφράζεται σε εντυπωσιακή άνοδο 29,41%! Παρόλα αυτά, θα πρέπει να περιμένουμε τους επόμενους μήνες να δούμε τι θα γίνει καθώς είναι απαραίτητο να θυμηθούμε πως τον Ιανουάριο του 2025 είχαμε μεγάλη πτώση 26,92%, πτώση που οφειλόταν κυρίως στη μετάβαση στις Euro5+ προδιαγραφές, και από την αρχική αδυναμία ταξινόμησης του Euro5 στοκ, θέμα που τελικά λύθηκε με την έγκριση της παράτασης πωλήσεων που έφερε ανακούφιση -αν και με καθυστέρηση- στην αγορά.

Ξεκινάμε με τις μοτοσυκλέτες, όπου το απόλυτο best-seller του 2025, CFMOTO 450MT, συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και για τον 1ο μήνα του 2026.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO 450MT 72
2 Honda X-ADV 750 59
3 Yamaha Tracer 9* 48
4 VOGE DS625X 35
5 Honda NX500 33
6 CFMOTO 700MT 30
7 VOGE DS525X 25
8 Royal Enfield Himalayan 22
  Yamaha Tenere 700 22
9 Yamaha Tracer 7** 21
10 Honda CB125F 18

*Tracer 9 17 & 9GT 17& 9GT YAMT 6, 9GT+ 4, Y-AMT 4

**Tracer 7 17, 7GT 2, 7 35KW 2

Το 450MT ξεκινάει με το δεξί και το 2026, κατακτώντας την 1η θέση στις μοτοσυκλέτες με 72 ταξινομήσεις. Δεύτερο ήταν το Honda X-ADV 750 με 59 ταξινομήσεις και τρίτο ήταν το άθροισμα των πολλών εκδόσεων του Yamaha Tracer 9.

Συνεχίζουμε με τα best-selling μοντέλα της κατηγορίας των scooter.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 Honda PCX125 151
2 SYM Symphony ST 200 99
3 Piaggio Beverly 310 HPE 95
4 Piaggio Medley 200 90
5 SYM Symphony ST 125 87
6 Piaggio Liberty 125 86
  SYM Symphony SR 125 86
7 Honda NSC110 Vision 81
8 Yamaha NMAX 125 80
9 Honda ADV350 77
10 Piaggio Beverly 400 HPE 76

Το PCX125 κερδίζει τη μάχη τόσο στα scooter γενικότερα, όσο και στα 125 αλλά και στα μικρά αστικά scooter, με 151 ταξινομήσεις. Δεύτερο ήταν το SYM Symphony ST 200 με 99 ταξινομήσεις και τρίτο το Piaggio Beverly 310 HPE με 95.

Περνάμε στα παπιά.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 Daytona DY125RS 73
2 ASUS Cross-X 125 67
3 SYM VF125 48
4 Yamaha Crypton S 41
5 SYM VF185 23
6 Daytona Sprinter 125 22
7 ASUS 125i 13
8 Malaguti Lava 120 11
9 Daytona Velos R 125 10
10 Malaguti Spectre 155 X 9

Ακλόνητο το Daytona DY125RS με 73 ταξινομήσεις, όμως αρκετά κοντά του βρέθηκε για τον 1ο μήνα του έτους το... "εντουρόπαπο" Cross-X 125 της ASUS, και τρίτο το SYM VF125.

Τελειώνουμε με τα ATV/SSV.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ
1 CFMOTO CFORCE 450 7
2 CFMOTO CFORCE 520L 6
3 CFMOTO ZFORCE 800 SPORT 6
4 Loncin XWOLF300 4
5 CFMOTO CFORCE 450L 3
6 Polaris RANGER XP 1000 2
7 CFMOTO CFORCE 1000 TOURING 1
  CFMOTO CFORCE 850 TOURING 1
  Loncin XWOLF 500 1
  Bashan BS200AU 1

Στα ATV και τα SSV, η CFMOTO κάνει το 3 στα 3, αν και τα πρώτα δυο μοντέλα αφορούν σε ATV και το τρίτο σε SSV. Τέταρτο είναι το XWOLF300 της Loncin / VOGE και η πρώτη πεντάδα κλείνει με ένα ακόμη CFMOTO.