Ducati - Γιορτάζει τα 20 χρόνια Multistrada

Με μία προσωρινή μίνι-έκθεση στο Μουσείο της
Ducati Multistrada 20 years
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

5/9/2023

Το Multistrada κλείνει το 2023, τα 20 χρόνια από το ντεμπούτο του στον κόσμο της μοτοσυκλέτας, αλλάζοντας τα δεδομένα του τουρισμού με μοτοσυκλέτα, αλλά και αποτελώντας ένα από τα best-selling μοντέλα του Borgo Panigale μέχρι σήμερα.

Για να γιορτάσει την 20η επέτειο του Multistrada, η Ducati έχει στήσει μία προσωρινή έκθεση με τίτλο "Multistrada 20th - Twenty Years of Evolutionary Exploration" στο Μουσείο της, στο Borgo Panigale. Εκεί οι φαν της εταιρείας θα μπορούν να θαυμάσουν από κοντά το πρώτο μοντέλο της ιστορίας του Multistrada (1000 DS) αλλά και του τελευταίου (Multistrada V4 Rally), και να δουν ένα ντοκιμαντέρ μικρού μήκους για την ιστορία του Multistrada. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πώς θα κλείσετε μία θέση και για την επίσκεψή σας στο Μουσείο μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ, ενώ περισσότερες πληροφορίες για την ιστορία του Multistrada θα βρείτε ΕΔΩ.

Η πρώτη γενιά των Multistrada, όνομα που στα ιταλικά σημαίνει πολλοί δρόμοι” -στην ουσία “για κάθε είδους δρόμο”-, παρουσιάστηκε το 2003 ως Multistrada 1000DS, ακροβατώντας ανάμεσα στην ασφάλτινη και την On-Off κατηγορία. Ήταν η πρώτη μεγάλη adventure μοτοσυκλέτα που στόχευε στο “τέσσερα σε ένα”, ήτοι καθημερινή συμβίωση μέσα στην πόλη, γρήγορη οδήγηση στους επαρχιακούς, ταξίδια, και λίγο χώμα.

Έφερε τον ίδιο αερόψυκτο δικύλινδρο V-90ο με 2 ΕΕΚ και 2 βαλβίδες ανά κύλινδρο των 992 κυβικών, που χρησιμοποιούσε το supersport μοντέλο της εταιρείας, 1000SS (1000DS σε άλλες χώρες), έχοντας ωστόσο διαφορετικές ρυθμίσεις στον ψεκασμό, προκειμένου η απόδοσή του να ταιριάζει με το πεδίο χρήσης της νέας μοτοσυκλέτας. Έτσι, η μέγιστη ιπποδύναμη έφτανε τους 84 ίππους στις 8.000 στροφές και τα 8,5 χιλιογραμμόμετρα ροπής στις 5.000 στροφές.

4 γενιές Multistrada

Έκτοτε, το Multistrada μετρά τέσσερις γενιές, με κάθε μία να χαρακτηρίζεται από την αύξηση του κυβισμού από τα 1000, στα 1.100, στα 1.200 κ.εκ., και η τελευταία της V2 εποχής, στα 1.260 κυβικά, ενώ ταυτόχρονα προστέθηκαν και επιλογές στα μεσαία κυβικά ξεκινώντας από τα 620 και φτάνοντας μέχρι τα 950, πάντα με V2 κινητήρα, και διαφορετικές εκδόσεις εξοπλισμού.

Σημαντικός σταθμός για το Multistrada αποτελεί το 2010, όταν το ολοκαίνουργιο τότε 1.200S, είναι η πρώτη μοτοσυκλέτα που χρησιμοποιεί διαφορετικά Riding Modes, για τη ρύθμιση της απόκρισης του κινητήρα, ανάλογα την περίσταση. Είναι η χρονιά που το Multistrada ανανεώνεται ριζικά και μας φέρνει το σύστημα “Skyhook”, δηλαδή τις ημι-ενεργητικές αναρτήσεις που πρώτο αυτό εφάρμοσε. Από τότε, το Multistrada αποτελεί έναν από τους “πρεσβευτές” της χρήσης ηλεκτρονικών βοηθημάτων στις μοτοσυκλέτες τους, με τους υπόλοιπους κατασκευαστές να ακολουθούν, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό.

 

Ducati Multistrada V4

Περνάνε δέκα χρόνια όπου η εξέλιξη χαρακτηρίζεται από γεωμετρική πρόοδο και φτάνουμε στο 2020, όπου το Multistrada περνά στην τέταρτη γενιά του και την V4 εποχή, ενώ το δεσμοδρομικό σύστημα λειτουργίας των βαλβίδων μας αποχαιρετά. Έτσι, το Multistrada γίνεται V4, με τον κινητήρα να προέρχεται από τη superbike μοτοσυκλέτα της Ducati, την Panigale V4, η οποία είχε παρουσιαστεί ένα χρόνο πριν, το 2019.

Ο ολοκαίνουργιος Granturismo των 1.158 κυβικών αλλάζει τα δεδομένα ως προς την απόδοση, ζυγίζοντας ταυτόχρονα σχεδόν όσο και ένας δικύλινδρος στα ίδια κυβικά, σταματώντας την ζυγαριά στα 66,7 κιλά. Η μέγιστη απόδοσή του φτάνει τους 170 (!) ίππους στις 10.500 στροφές με τη ροπή να αγγίζει τα 12,7 χιλιογραμμόμετρα στις 8.750 στροφές.

Οι αλλαγές δεν σταμάτησαν στον κινητήρα, καθώς ήταν η πρώτη φορά που η Ducati κατασκεύασε η ίδια το πλαίσιο για το Multistrada V4. Μέχρι τότε, το εργοστάσιο του Borgo Panigale σχεδίαζε ναι μεν τα πλαίσια για τα Multistrada, όμως αυτά ερχόντουσαν έτοιμα για τοποθέτηση από εξωτερικό προμηθευτή. Το ψαλίδι έγινε πλέον συμβατικό, αντί για το μονόμπρατσο που είχε μέχρι τότε, για να μπορείς να βάλεις και τροχούς με ακτίνες, για τις χωμάτινες εξορμήσεις ενώ στα τέλη του 2021 ήρθε η έκδοση Pikes Peak με 17 ιντσών μπροστινό τροχό αλλά και μονόμπρατσο ψαλίδι. Τέλος, το Multistrada V4 είναι το πρώτο της σειράς στο οποίο έγιναν δοκιμές πτώσης, και σχεδιάστηκε με γνώμονα το κόστος αποκατάστασης αλλά και το κόστος χρήσης.

Ducati Multistrada story

Το τελευταίο, αυτό της χρήσης, είναι που οδήγησε την Ducati στην κατάργηση του δεσμοδρομικού συστήματος. Έτσι, η εταιρεία κατάφερε να ορίσει διαστήματα σέρβις που μέχρι στιγμής δεν έχει καμία άλλη μοτοσυκλέτα που πωλείται αυτή τη στιγμή, με τις αλλαγές λαδιών να γίνονται κάθε 15.000 χιλιόμετρα και ο έλεγχος των βαλβίδων κάθε 60.000! Όλα τα Multistrada που βγαίνουν από την γραμμή παραγωγής έχουν 4 χρόνια εγγύησης, χάρη στο πακέτο “4ever Ducati”, δείχνοντας πόσο σίγουρο είναι το εργοστάσιο για την αξιοπιστία του συγκεκριμένου μοντέλου.

Στον τομέα των ηλεκτρονικών, η λίστα είναι τεράστια, όμως αυτό που ξεχώρισε το 2020 στο V4 ήταν η χρήση ραντάρ. Με την τεχνολογία αυτή, το cruise control μπόρεσε να αποκτήσει adaptive λειτουργία, που σημαίνει ότι ρυθμίζει μόνο του την ταχύτητα στον αυτοκινητόδρομο, κρατώντας σταθερή απόσταση από το προπορευόμενο όχημα. Ταυτόχρονα, το σύστημα Blind Spot Detection σε ενημερώνει για το τι γίνεται πίσω σου, προσθέτοντας πόντους στην ασφάλεια και κάνοντας ακόμη πιο ξεκούραστα τα ταξίδια πολλών χιλιομέτρων.

Το Multistrada V4 θα βρεθεί και φέτος ανάμεσα στα μοντέλα που θα παρουσιαστούν στην Ducati World Premiere 2024, που όπως κάθε χρόνο γίνεται διαδικτυακά, με διάρκεια από τις 27 Ιουλίου μέχρι τις 7 Νοεμβρίου. Πιθανολογούμε ότι μιλάνε για την έκδοση Grand Tour, για την οποία σας είχαμε γράψει πριν λίγους μήνες.

Ετικέτες

Πωλήσεις Ιανουαρίου 2026, Κατάταξη Εταιρειών - Εκτόξευση 29,41% σε σχέση με πέρυσι!

Ελπιδοφόρο το ξεκίνημα της νέας χρονιάς, αλλά με επιφυλάξεις - Οι επιδόσεις εταιρειών σε μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W
Ταξινομήσεις εταιρειών, Ιανουάριος 2026
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/2/2026

Τον Ιανουάριο του 2026 η ελληνική αγορά δικύκλου και 3W/4W ξεκίνησε ιδιαίτερα δυνατά, με 4.387 ταξινομήσεις έναντι 3.390 ταξινομήσεων του περυσινού αντίστοιχου μήνα, κάτι που μεταφράζεται σε εντυπωσιακή άνοδο 29,41%! Παρόλα αυτά, θα πρέπει να περιμένουμε τους επόμενους μήνες να δούμε τι θα γίνει καθώς είναι απαραίτητο να θυμηθούμε πως τον Ιανουάριο του 2025 είχαμε μεγάλη πτώση 26,92%, πτώση που οφειλόταν κυρίως στη μετάβαση στις Euro5+ προδιαγραφές, και από την αρχική αδυναμία ταξινόμησης του Euro5 στοκ, θέμα που τελικά λύθηκε με την έγκριση της παράτασης πωλήσεων που έφερε ανακούφιση -αν και με καθυστέρηση- στην αγορά.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιανουάριο του 2026.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 885 20,17%
2 SYM 704 16,05%
3 PIAGGIO 427 9,73%
4 YAMAHA 423 9,64%
5 DAYTONA 341 7,77%
6 VOGE 268 6,11%
7 CFMOTO 201 4,58%
8 QJMOTOR 152 3,46%
9 BMW 93 2,12%
10 ECOSHIFT 91 2,07%
11 ASUS 90 2,05%
12 ZONTES 73 1,66%
13 SUZUKI 63 1,44%
14 KYMCO 60 1,37%
15 VESPA 43 0,98%
16 KEEWAY 42 0,96%
17 ROYAL ENFIELD 41 0,93%
18 TRIUMPH 36 0,82%
19 THRUST 34 0,78%
20 APRILIA 32 0,73%
21 MORBIDELLI 30 0,68%
22 KTM 26 0,59%
  MALAGUTI 26 0,59%
23 PEUGEOT 20 0,46%
24 LETBE 19 0,43%
25 RIEJU 17 0,39%
26 BENELLI 14 0,32%
27 KAWASAKI 13 0,30%
  UM 13 0,30%
28 BETA 10 0,23%
29 DUCATI 8 0,18%
30 HARLEY DAVIDSON 7 0,16%
31 MOTO GUZZI 6 0,14%
32 ARIIC 5 0,11%
  LIFAN INDUSTRY 5 0,11%
  OTHERS* 69 1,57%
  ΣΥΝΟΛΟ   4387
  2025   3390
  ΔΙΑΦΟΡΑ   29,41%

Στις πωλήσεις ανά εταιρεία η Honda ξεκινά το 2026 από εκεί που σταμάτησε το 2025, δηλαδή στην κορυφή, και με σεβαστή διαφορά από τη μεγάλο αντίπαλο SYM -αμφότερες οι μόνες εταιρείες με μερίδιο πάνω από το 15% της συνολικής πίτας. Τρίτη ήταν η Piaggio, η πρώτη κάτω του 10%, ενώ από -πολύ- κοντά ακολούθησε η Yamaha στην τέταρτη θέση, με την Daytona να κλείνει την πρώτη πεντάδα. Αξιοσημείωτη είναι η 10η θέση της ECOSHIFT, της εταιρείας e-scooter της Πέτρος Πετρόπουλος, με το γνωστό ελληνικό NOOS. Σημειώστε πως ο ΣΕΜΕ δίνει ΜΑΖΙ Daytona & KOVE, ενώ τον Ιανουάριο η KOVE σημείωσε 34 ταξινομήσεις που αν τις αφαιρέσουμε από την Daytona, μένουν 307 ταξινομήσεις για την τελευταία.

Ακολουθεί η κατάταξη εταιρειών βάσει των πωλήσεων μοτοσυκλετών μόνο.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 233 21,92%
2 CFMOTO 167 15,71%
3 YAMAHA 131 12,32%
4 VOGE 88 8,28%
5 BMW 80 7,53%
6 SUZUKI 52 4,89%
7 ROYAL ENFIELD 41 3,86%
8 DAYTONA \ KOVE 40 3,76%
9 TRIUMPH 36 3,39%
10 QJMOTOR 27 2,54%
11 KTM 26 2,45%
12 RIEJU 17 1,60%
13 MORBIDELLI 16 1,51%
14 ZONTES 15 1,41%
15 KAWASAKI 13 1,22%
16 BENELLI 11 1,03%
17 APRILIA 10 0,94%
  BETA 10 0,94%
18 DUCATI 8 0,75%
19 HARLEY-DAVIDSON 7 0,66%
20 MOTO GUZZI 6 0,56%
21 BRIXTON 4 0,38%
22 DONGBEN 3 0,28%
  ZERO 3 0,28%
23 MOTORCYCLES 2 0,19%
  HUSQVARNA 2 0,19%
  KEEWAY 2 0,19%
  MOTO MORINI 2 0,19%
  STARK 2 0,19%
  SWM 2 0,19%
  VELIMOTOR 2 0,19%
24 BAJAJ 1 0,09%
  GASGAS 1 0,09%
  INDIAN 1 0,09%
  MOTORCYCLE 1 0,09%
  MALAGUTI 1 0,09%
  SKYTEAM 1 0,09%
  TM MOTO 1 0,09%
  UM 1 0,09%
  ΣΥΝΟΛΟ 1063 100,00%

Στις μοτοσυκλέτες η Honda βρίσκεται και εδώ πρώτη με 21,92%, ενώ ακολουθεί η CFMOTO με 167 μοτοσυκλέτες που μεταφράζεται στο 15,71% της κατηγορίας. Τρίτη είναι η Yamaha με 131 ταξινομήσεις και 12,32%, τέταρτη είναι η VOGE με 8,28% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την πρώτη ευρωπαϊκή εταιρεία (BMW) με 7,53%. Σημείωση για όσους ψάχνουν την KOVE: η εταιρεία έκανε 34 ταξινομήσεις, με τις υπόλοιπες 6 να είναι Daytona.

Στη συνέχεια βλέπουμε την κατάταξη εταιρειών στα scooter.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 645 21,98%
2 SYM 633 21,57%
3 PIAGGIO 427 14,55%
4 YAMAHA 251 8,55%
5 DAYTONA 196 6,68%
6 VOGE 175 5,96%
7 QJMOTOR 125 4,26%
8 ECOSHIFT 91 3,10%
9 KYMCO 60 2,04%
10 ZONTES 58 1,98%
11 VESPA 43 1,47%
12 KEEWAY 40 1,36%
13 THRUST 33 1,12%
14 APRILIA 22 0,75%
15 PEUGEOT 20 0,68%
16 LETBE 15 0,51%
17 MORBIDELLI 14 0,48%
18 ASUS 13 0,44%
  BMW 13 0,44%
19 SUZUKI 11 0,37%
  UM 11 0,37%
20 CFMOTO 9 0,31%
21 ARIIC 5 0,17%
22 RATO 4 0,14%
23 EFUN/ZAP 3 0,10%
24 MALAGUTI 2 0,07%
  ROYAL ALLOY 2 0,07%
  SILENCE 2 0,07%
  ZHONGNENG 2 0,07%
25 DOOHAN 1 0,03%
  EASYCOOL 1 0,03%
  ECOOTER 1 0,03%
  GEMINI 1 0,03%
  JNEN, JUNENG 1 0,03%
  LVNENG 1 0,03%
  QJ MOTOR 1 0,03%
  RIYA 1 0,03%
  VELOCIFERO 1 0,03%
  VMOTO 1 0,03%
  ΣΥΝΟΛΟ 2935 100,00%

Στη δημοφιλέστερη κατηγορία της αγοράς, η Honda έχει και πάλι την πρωτιά με 22%, δεύτερη είναι η SYM από κοντά με 21,6% και τρίτη η Piaggio με 14,55%. Τέταρτη η Yamaha και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την Daytona.

Συνεχίζουμε με τις επιδόσεις εταιρειών στα παπιά.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 105 30,79%
2 ASUS 77 22,58%
3 SYM 71 20,82%
4 YAMAHA 41 12,02%
5 MALAGUTI 23 6,74%
6 HONDA 7 2,05%
7 LIFAN INDUSTRY 5 1,47%
8 LETBE 4 1,17%
9 BENELLI 3 0,88%
10 GPX 2 0,59%
11 KAMAX 1 0,29%
  THRUST 1 0,29%
  UM 1 0,29%
  ΣΥΝΟΛΟ 341 100,00%

Όσο πάνε και μειώνονται τα μοντέλα και οι ταξινομήσεις παπιών, με πρώτη εδώ την Daytona με σημαντική μάλιστα διαφορά και πσοοστό αγοράς που πλησιάζει το 31%! Δεύτερη είναι η ASUS -έκπληξη!- που σαρώνει με το Cross-X 125, και τρίτη η SYM με 20,82%.

Και τελειώνουμε με τις επιδόσεις εταιρειών στα 3W/4W.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 25 52,08%
2 VOGE 5 10,42%
3 BONTU 3 6,25%
  ZHIDOU 3 6,25%
4 POLARIS 2 4,17%
  XEV 2 4,17%
5 BASHAN 1 2,08%
  BAW 1 2,08%
  BRP 1 2,08%
  GOUPIL 1 2,08%
  NINGBO 1 2,08%
  CENTURY 1 2,08%
  RAINWOLL 1 2,08%
  REGIS 1 2,08%
  WUZHENG 1 2,08%
  ΣΥΝΟΛΟ 48 100%

Ο Ιανουάριος παραδοσιακά δεν είναι καλός μήνας για πωλήσεις ATV, όμως και πάλι η CFMOTO είναι πρώτη κατέχοντας πάνω από το μισό της αγοράς, ενώ η δεύτερη VOGE (Loncin) βρίσκεται πολύ πιο πίσω στο 10%. Αφήνοντας στην άκρη τα microcar BONTU & ZHIDOU, η τρίτη εταιρεία ATV/SSV είναι η Polaris με 4,2%.