Forum Wars Vol. 1

Έχουν τα V2 περισσότερη ροπή;
Μπάμπη Μέντη
Από τον

Μπάμπη Μέντη

5/1/2017

Ένα από τα αγαπημένα θέματα που χρησιμοποιούν ως αφορμή οι οπαδοί των τετρακύλινδρων και δικύλινδρων κινητήρων για να τσακωθούν μεταξύ τους, είναι το κατά πόσο ένα δικύλινδρος κινητήρας (ίδιων κυβικών και ίδιας τεχνολογίας) έχει ή δεν έχει περισσότερη ροπή από έναν τετρακύλινδρο. Φυσικά κανείς ποτέ δεν έχει καταφέρει να δώσει μια σωστή απάντηση στο ερώτημα για τους απλούς λόγους:

Πρώτον: Το ερώτημα βασίζεται σε λάθος διατύπωση της έννοιας της ροπής

Το κακό ξεκίνησε την εποχή που δυναμόμετρα είχαν μόνο τα εργοστάσια και ο υπόλοιπος κόσμος έβγαζε τα συμπεράσματά του για την απόδοση των κινητήρων βασιζόμενος στα στοιχεία που ανακοίνωναν οι εταιρείες και στην αίσθηση από την οδήγηση της μοτοσυκλέτας. Αυτό είχε δύο τρωτά σημεία: Από την μια μεριά τα εργοστάσια ανακοίνωναν συνήθως ψευδή στοιχεία και από την άλλη μεριά ο αναβάτης νόμιζε ότι η αμεσότητα στην απόκριση του γκαζιού οφείλεται στη ροπή του κινητήρα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν η κόντρα μεταξύ του πρώτου Honda CB 750 και της πρώτης Ducati 750 SS, όπου βάσει των εργοστασιακών στοιχείων έπρεπε το CB 750 να είναι ελαφρώς ταχύτερο σε όλες τις μετρήσεις επιδόσεων (από στάση, τελική ταχύτητα και ρεπρίζ) κάτι όμως που δεν συνέβαινε στην πραγματικότητα.

Ο λόγος φυσικά ήταν ότι το CB 750 δεν έβγαζε ποτέ τα άλογα και την ροπή που ανακοίνωνε η Honda, ενώ τα στοιχεία της Ducati ήταν πιο κοντά στην πραγματικότητα. Οι επόμενες γενιές τετρακύλινδρων κινητήρων βελτίωσαν πολύ την απόδοσή τους, ξεπερνώντας σε ιπποδύναμη και ροπή τους αντίστοιχους δικύλινδρους κινητήρες, όμως και πάλι όποιος οδηγούσε μια δικύλινδρη μοτοσυκλέτα έλεγε ότι έχει περισσότερη ροπή από μια αντίστοιχη τετρακύλινδρη. Γιατί; Μα φυσικά γιατί πλέον είχε ταυτιστεί στο μυαλό όλων ότι η ΑΠΟΚΡΙΣΗ στο άνοιγμα του γκαζιού είναι η ΡΟΠΗ ενός κινητήρα. Με αυτή την εντελώς λάθος βάση, συνεχίζεται ο πόλεμος των οπαδών στα forum ακόμα και σήμερα.  

 

Δεύτερον: Για την σύγκριση χρησιμοποιούνται λάθος δυναμομετρήσεις

Όταν πλέον τα δυναμόμετρα έγιναν αρκετά φτηνά για να μπορεί να τα αγοράσει ένα συνοικιακό συνεργείο, όλοι πίστεψαν ότι θα είναι εύκολο να μάθουμε την αλήθεια και αν όντως οι δικύλινδροι κινητήρες έχουν περισσότεροι ροπή από τους αντίστοιχης τεχνολογίας και κυβισμού τετρακύλινδρους. Αμ, δε! Το μόνο που έγινε τελικά είναι να προστεθούν στην κουβέντα χιλιάδες διαγράμματα και ακατανόητες μαθηματικές εξισώσεις που δεν χρησιμεύουν σε τίποτα. Ο λόγος είναι ότι η διαδικασία των δυναμομετρήσεων που χρησιμοποιούνται δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που κάνει ο αναβάτης οδηγώντας την μοτοσυκλέτα του.

Πάνω στο δυναμόμετρο ανοίγεις τέρμα το γκάζι από τις 1800-2500 στροφές και το κρατάς χουφτωμένο μέχρι τον κόφτη. Αντιθέτως, στο δρόμο έχεις είτε κλειστό, είτε μισο-ανοιγμένο το γκάζι μεταξύ 3000-6000 στροφές και ξαφνικά το ανοίγεις τέρμα. Ένας δικύλινδρος κινητήρας είναι απόλυτα φυσιολογικό να αντιδράσει πιο άμεσα στο απότομο άνοιγμα του γκαζιού από έναν τετρακύλινδρο, με αποτέλεσμα ο αναβάτης να νομίζει ότι αυτό οφείλεται στην ροπή, ενώ στην πραγματικότητα οφείλεται στην αποτελεσματικότερη καύση του μεγαλύτερου θαλάμου καύσης ενός δικύλινδρου (επιπλέον έχει συνήθως και μεγαλύτερες βαλβίδες και μεγαλύτερη διαδρομή και αναλογικά μικρότερης διαμέτρου καρμπιρατέρ/ψεκασμό) όταν εισέρχεται ξαφνικά μια υπερβολική ποσότητα μείγματος.

Το καλύτερο παράδειγμα για να καταλάβουμε ότι το θέμα του τσακωμού δεν πρέπει να είναι η ροπή, αλλά το κατά πόσο μπορούν οι δικύλινδροι να “κάψουν” αποτελεσματικότερα την ξαφνική εισροή υπερβολικής ποσότητας μείγματος από το απότομο άνοιγμα του γκαζιού, είναι να συγκρίνουμε δύο ίδιους τετρακύλινδρους κινητήρες με διαφορετικού μεγέθους καρμπιρατέρ/ψεκασμό.

Όπως ας πούμε τον κινητήρα του CBR 400 RR και του CB 400. Το γυμνό CB 400, λόγω των μικρότερων καρμπιρατέρ είχε αρκετά πιο “γεμάτη αίσθηση” στις χαμηλές και μεσαίες στροφές από το supersport CBR 400 RR παρά το γεγονός ότι έβγαζε λιγότερη ροπή και φυσικά πολύ λιγότερη δύναμη πάνω στο δυναμόμετρο, στις ίδιες ακριβώς στροφές.

Όμως η απολύτως καλύτερη απόδειξη για να καταλάβουμε ότι όλο το θέμα είναι στην απόκριση του γκαζιού και όχι στη ροπή, είναι να οδηγήσεις μια μοτοσυκλέτα με ψεκασμό ride by wire και απλώς να αλλάξεις την ρύθμιση του ψεκασμού. Για παράδειγμα, το ΜΤ-09 εμφανίζει ακριβώς την ίδια καμπύλη ροπής και ιπποδύναμής, τόσο στο Mode STD, όσο και στο Mode A. Απόλυτα λογικό, αφού η δυναμομέτρηση έγινε ανοίγοντας το γκάζι τέρμα από το ρελαντί. Όμως οδηγώντας το δρόμο, με το Mode A το MT-09 σου φεύγει από τα χέρια στο παραμικρό άνοιγμα του γκαζιού (πω, πω ροπή!!! Θα λέγανε οι πατεράδες μας) ενώ στο Mode STD η επιτάχυνση έρχεται πιο ομαλά (τι έγινε ρε παιδιά! Πού πήγε η ροπή που βλέπω στο διάγραμμα;).

Ο μόνος τρόπος για να σου δείξει το δυναμόμετρο αυτό που νιώθεις οδηγώντας στο δρόμο, είναι απλώς να κλείσεις το γκάζι στις 4000-6000 στροφές και να το ανοίξεις απότομα τέρμα. Μετά μπορείς να μετρήσεις τον χρόνο που χρειάστηκε ο κινητήρας να ανεβάσει στις πρώτες 500 στροφές (δηλαδή πόσο χρόνο του πήρε από τέρμα κλειστό γκάζι π.χ. στις 4000 για να πάει από τις 4500). Συνήθως ένας δικύλινδρος πετυχαίνει καλύτερους χρόνους από έναν τετρακύλινδρο στο μεσαίο φάσμα στροφών.

 

Τρίτον: Με το θέμα ασχολούνται οπαδοί

Ένα άλλο γεγονός που καθιέρωσε την κόντρα μεταξύ δικύλινδρων και τετρακύλινδρων, έχει να κάνει με το γεγονός ότι για πολλά χρόνια οι τετρακύλινδροι κινητήρες ήταν κυρίως ιαπωνικής προέλευσης και οι δικύλινδροι ευρωπαϊκης. Έτσι η κόντρα μεταξύ “γιαπωνέζων” και “ευρωπαίων” τροφοδοτούσε διαρκώς τους τσακωμούς.

Το οπαδιλίκι έχει την πλάκα του αλλά όταν αρχίσει και γίνεται φανατισμός καταντάει αηδία. Ειδικά τα τελευταία χρόνια με την ανωνυμία που προσφέρει το διαδίκτυο, η κατάσταση έχει αρχίσει να γίνεται έως χυδαία. Όποιος κατάφερε να πάρει με 3000 δόσεις μια μοτοσυκλέτα των 20.000 ευρώ νομίζει ότι έγινε ο super παντογνώστης-μοτοσυκλετιστής και όποιος προσπέρασε έναν κουλό σε τοπικό track day της άνω Καστανιάς νομίζει ότι έγινε ο Rossi. Η αλήθεια είναι ότι κανείς μας δεν τα ξέρει όλα, όλοι κάνουμε λάθη, οι θεωρίες είναι για να ανατρέπονται και το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή είναι η χαρά να ανακαλύπτεις καινούρια πράγματα. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ με ΥΠΕΡΟΧΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!

Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Μαρτίου 2026: Τα μοντέλα που πούλησαν περισσότερο στην Ελλάδα

Τα best sellers όλων των κατηγοριών - Μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά, ATV/SSV
motomag
Από τον

Παύλο Καρατζά

23/4/2026

Ο Μάρτιος κινήθηκε ανοδικά και στην κορυφή βρίσκουμε και πάλι τη CFMOTO 450MT που τον προηγούμενο μήνα βρέθηκε στην 3η θέση στις ταξινομήσεις. Την πρωτιά στα σκούτερ είχε το Zontes G368, στα παπιά το Daytona DY125RS και στα ATV/SSV το CFMOTO CFORCE 450L.

Πάμε να δούμε τις ταξινομήσεις των μοντέλων μέσα στον Μάρτιο του 2026 συγκεντρωτικά και ανά κατηγορία.

TOP-20 ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2026

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

450MT

78

2

HONDA

ADV750

54

3

YAMAHA

TRACER 9*

53

4

HONDA

NX500

51

5

CFMOTO

700MT

40

6

VOGE

DS525X

35

7

YAMAHA

TRACER 7*

33

8

VOGE

DS625X

31

9

YAMAHA

MT-07*

29

10

YAMAHA

TENERE 700*

26

11

HONDA

GB350S

25

12

HONDA

NC750XD

22

13

ROYAL ENFIELD

HIMALAYAN 452

21

14

VOGE

DS800X RALLY

20

YAMAHA

MT-03

20

BMW

R 1300 GS*

20

15

SUZUKI

V-Strom 800*

17

16

CFMOTO

250NK

16

DAYTONA

800X

16

17

CFMOTO

675NK

13

CFMOTO

800MT-X

13

18

KTM

390 ADVENTURE R

12

KTM

790 ADVENTURE

12

VOGE

DS900X

12

BMW

M 1000 XR

12

19

CFMOTO

800MT

11

HONDA

CRF300L

11

HONDA

XL750

11

20

HONDA

CB125F

10

ROYAL ENFIELD

HNTR 350

10

MORBIDELLI

T502X

10

Το CFMOTO 450MT επέστρεψε και πάλι στην κορυφή των ταξινομήσεων, δείχνοντας πως το ελληνικό κοινό συνεχίζει να το προτιμά. Στη δεύτερη θέση βρίσκουμε παρά την υψηλή τιμή του το Honda Χ-ADV, ενώ την πρώτη τριάδα κλείνει το Yamaha Tracer 9 - όταν βλέπετε το σηματάκι *, όπως συμβαίνει και στο Tracer, περιλαμβάνονται οι ταξινομήσεις όλων των εκδόσεων του εκάστοτε μοντέλου.

TOP-20 SCOOTER ΜΑΡΤΙΟΥ 2026

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

ZONTES

G368

391

2

HONDA

SH150

199

3

HONDA

PCX125

169

4

SYM

SYMPHONY SR

149

5

SYM

SYMPHONY ST 200

148

6

HONDA

Vision 110

146

7

PIAGGIO

LIBERTY 125

141

8

PIAGGIO

MEDLEY 200

139

9

YAMAHA

NMAX150

134

10

HONDA

ADV350

130

11

PIAGGIO

BEVERLY 310 HPE

122

12

SYM

JET X 125

111

13

HONDA

SH MODE 125

102

14

SYM

SYMPHONY ST 125

101

15

SYM

JET 14 125

95

16

YAMAHA

NMAX 125

93

17

PIAGGIO

BEVERLY 400 HPE

88

18

SYM

JOYRIDE 300

82

19

SYM

ADX 300

67

20

SYM

JET 14 200

66

Στα σκούτερ το μοντέλο που κατάφερε να ξεχωρίσει στις ταξινομήσεις ήταν το Zontes G368 που έγραψε 391 πωλήσεις, στη δεύτερη θέση και στην τρίτη φιγουράρουν τα Honda SH150 και PCX125 με 199 και 169 ταξινομήσεις αντίστοιχα.

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΑΠΙΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2026

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

DAYTONA

DY125RS

95

2

ASUS

CROSS X 125

49

SYM

VF125

49

3

YAMAHA

CRYPTON S

46

4

SYM

VF185

34

5

DAYTONA

SPRINTER125

33

6

MALAGUTI

SPECTRE 155Χ

17

7

DAYTONA

VELOS R 125

16

8

HONDA

SUPRA X125

12

9

MALAGUTI

LAVA120

10

10

LIFAN INDUSTRY

LF125-26C

8

11

ASUS

ASUS 125Ι

7

12

HONDA

ASTREA GRAND

6

LETBE

LYNX

6

13

MALAGUTI

SPECTRE GP 125

4

14

HONDA

C125

3

15

UM

FLASH 125 LZ

3

16

ASUS

ASUS 125I

2

THRUST

BLITZ115

2

Στα παπιά η σταθερή αξία που ακούει στο όνομα Daytona DY125RS βρέθηκε στην πρώτη θέση για ακόμη μία φορά με 95 ταξινομήσεις, ενώ το Adventure παπί Asus Cross X 125 φαίνεται πως συνεχίζει δυναμικά και βρίσκεται για ακόμα έναν μήνα στη δεύτερη θέση, μαζί με το SYM VF125, ενώ την πρώτη τριάδα κλείνει το Yamaha Crypton S.

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ATV/SSV ΜΑΡΤΙΟΥ 2026

ΘΕΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΜΟΝΤΕΛΟ

ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ

1

CFMOTO

CFORCE 450*

37

2

CFMOTO

ZFORCE 800 SPORT

13

3

VOGE

XWOLF300

12

4

CFMOTO

CFORCE 520L

7

5

SEGWAY

SEGWAY AT5

6

XEV

YOYO

6

6

CFMOTO

CFORCE 1000 TOURING

4

CFMOTO

CFORCE 625 TOURING

4

ZHIDOU

D2S

4

BONTU

MANGO

4

7

ERIDE ELECTROMOBILITY

EBUDDY

3

8

KYMCO

MXU 550I EX

2

AODES

PATHCROSS 650 MAX

2

BAW

PONY

2

9

BAW

BAW, NIEVE, RELIVE

1

Hongkong Winner Company

ITALY

1

MICRO

MICROLINO

1

KYMCO

MXU 700I EX

1

PILOTCAR

P-1000

1

POLARIS

RANGER RZR S 1000

1

CFMOTO

UFORCE U6 EV

1

NINGBO CENTURY

VINTAGE 1300

1

Στην κατηγορία των ATV/SSV η κυρίαρχη CFMOTO είδε το CFORCE 450 να παίρνει με τις δύο του εκδόσεις την πρώτη θέση με 37 ταξινομήσεις. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε το ZFORCE 800 SPORT της ίδιας εταιρείας και την πρώτη τριάδα έκλεισε το Voge XWolf 300.

Βρείτε εδώ το ξεχωριστό άρθρο για την κατάταξη των εταιρειών του Μαρτίου 2026