KYMCO: Μείωση τιμών σε δημοφιλή μοντέλα - Έως και 500 ευρώ χαμηλότερα

Το X-Town 300 Ε5+ κάτω από 4.000 ευρώ - Και ανακοίνωση νέου τιμοκατάλογου 2026
KYMCO μείωση τιμών 2026
Από τον

Θοδωρή Ξύδη

28/4/2026

Η Mototrend, ελληνική αντιπροσωπεία της KYMCO ανακοίνωσε τον νέο της τιμοκατάλογο στον οποίο περιλαμβάνονται μειώσεις τιμών σε πέντε διαφορετικά της σκούτερ.

Ο νέος τιμοκατάλογος της Mototrend SA για τα μοντέλα της KYMCO βρίσκεται πλέον σε ισχύ, καταργεί όλους τους προηγούμενους και μέσα σε αυτόν βλέπουμε και μειώσεις σε μοντέλα της από τα 125 έως και τα 350 κ.εκ. 

Συγκεκριμένα οι νέες μειωμένες τιμές αφορούν στα εξής:

Agility S 125 Ε5+: Από 2.495 σε 2.350 ευρώ
People S 200 E5+: Από 3.095 σε 2.995 ευρώ
X-Town ST 250 Ε5+: Από 4.595 σε 4.395 ευρώ
X-Town 300 Ε5+: Από 4.495 σε 3.995 ευρώ
Downtown GT 350 Ε5+: Από 5.595 σε 5.395 ευρώ

Δείτε παρακάτω ολόκληρο τον τιμοκατάλογο των μοντέλων της KYMCO για το 2026 στον οποίο περιλαμβάνονται και τα ATVs της εταιρείας.

Μοντέλο

Τιμή (ευρώ)

50cc

 

FILLY 50i

1.795,00

AGILITY 16+ 50i

2.195,00

125cc

 

MICARE 125i

1.945,00

AGILITY S 125i

2.350

SKYTOWN 125i T/C

2.595

LIKE 125i

2.845

PEOPLE S 125i

2.995

DINK X 125i L/C ABS

2.895

DINK R 125i

3.295

150-200cc

 

AGILITY S 200i ABS

2.895

PEOPLE S 200i ABS

2.995

300-350cc

 

X-TOWN ST ABS

4.395

X-TOWN 300i ABS

3.995

AGILITY 350i ABS/TCS

5.390

DTX 360 ABS/TCS

5.495

DOWNTOWN GT 350i ABS/TCS

5.395

>400cc

 

XCITING VS 400i ABS/TCS

6.995

ΑΚ 550i AIBS/TCS Noodoe

10.995

AK 575i AIBS/TCS

11.995

CV3 ABS Noodoe

13.995

ATV

 

MXU 465i 4WD

7.995

MXU 550i 4WD

9.510

MXU 700i EPS 4WD

11.620

100 Colls 2026: 48ωρη πρόκληση αντοχής σε ορεινά περάσματα χωρίς προκαθορισμένη διαδρομή

Μία από τις πιο απαιτητικές μη αγωνιστικές διοργανώσεις μοτοσυκλέτας στην Ευρώπη επιστρέφει διευρυμένη για το 2026
100 Colls
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

22/1/2026

Το 100 Colls επιστρέφει το 2026, από τις 24 έως τις 26 Απριλίου, καλώντας για ακόμη μία χρονιά τους αναβάτες να χρησιμοποιήσουν το μυαλό τους όσο και το γκάζι τους.
Στην πέμπτη του έκδοση, το οδοιπορικό έχει αποκτήσει φήμη ως μία από τις πιο σκληρές τουριστικές προκλήσεις μοτοσυκλέτας στην Ευρώπη, όχι επειδή είναι γρήγορη, αλλά επειδή είναι τεχνική, απρόβλεπτη και απόλυτα δυναμική.

Όποιος περιμένει προκαθορισμένη διαδρομή, χρονομετρήσεις και σημαίες εκκίνησης, απλώς δεν έχει καταλάβει την βασική ιδέα. Το 100 Colls δεν είναι αγώνας και δεν έχει διαδρομή.

Οι συμμετέχοντες λαμβάνουν έναν χάρτη γεμάτο ορεινά περάσματα (colls), το καθένα με διαφορετική βαθμολογία, και έχουν ένα Σαββατοκύριακο για να συγκεντρώσουν όσο το δυνατόν περισσότερους πόντους.
Ποια περάσματα θα επιλέξουν, με ποια σειρά και από ποιους δρόμους, είναι αποφάσεις που καλούνται να πάρουν οι ίδιοι.

100 Colls

Εδώ ακριβώς ξεκινά το πραγματικό παιχνίδι. Ο σωστός σχεδιασμός και η οργάνωση είναι κρίσιμα στοιχεία, όπως και το σωστό στήσιμο της μοτοσυκλέτας, η πλοήγηση και η ειλικρινής αξιολόγηση των δυνατοτήτων αναβάτη και μηχανής.

Ο ανοιξιάτικος καιρός στην περιοχή είναι συχνά απρόβλεπτος στα βουνά και ένα άψογο πλάνο μπορεί να ναυαγήσει τάχιστα. Δεν υπάρχει “σωστή” στρατηγική, μόνο αλλεπάλληλες αποφάσεις και συμβιβασμοί εν κινήσει.

100 Colls

Τα τελευταία χρόνια το 100 Colls έχει ξεπεράσει τους 300 συμμετέχοντες από έως και 10 διαφορετικές χώρες, με ισχυρή παρουσία από τη βόρεια Ευρώπη.

Οι μοτοσυκλέτες adventure κυριαρχούν με τις touring να ακολουθούν και συνολικά με μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες κατηγορίες, κάτι απολύτως λογικό, αφού εδώ μετράνε η αυτονομία, η αντοχή και η απόλαυση των ορεινών δρόμων, όχι ο απόλυτος χρόνος.

Διασυνοριακή πρόκληση

Η μεγάλη αλλαγή για το 2026 είναι η επέκταση της ζώνης βαθμολόγησης. Για πρώτη φορά, τα περάσματα που “δίνουν πόντους” ξεπερνούν τα όρια της Καταλονίας και επεκτείνονται στη νότια Γαλλία, στις περιοχές Aude και Haute-Garonne.

100 Colls

Αυτό σημαίνει μεγαλύτερες αποστάσεις, περισσότερη ποικιλία και έναν ακόμη πονοκέφαλο στρατηγικής και σχεδιασμού ειδικά για όσους τολμήσουν να περάσουν τα σύνορα αναζητώντας μεγαλύτερες αποδόσεις.

Υπάρχουν τρόπαια για τη συνολική επίδοση καθώς και ειδικές προκλήσεις με την υποστήριξη των χορηγών Garmin, Metzeler και SHAD, για πλοήγηση, αντοχή και την κορυφαία γυναίκα αναβάτη.

100 Colls

Πέρα όμως από τις διακρίσεις, όλοι όσοι τερματίζουν αναγνωρίζονται γιατί στο 100 Colls, η εξερεύνηση των ορεινών περασμάτων είναι ήδη το μεγαλύτερο κατόρθωμα.

Συμμετοχή

Οι εγγραφές ανοίγουν σε δύο φάσεις: 26 Ιανουαρίου για τους βετεράνους και 30 Ιανουαρίου για νέους. Οι θέσεις είναι περιορισμένες και, όπως κάθε χρόνο, εξαντλούνται γρήγορα.

Η συμμετοχή κοστίζει 245 ευρώ ανά αναβάτη, συν 80 ευρώ για συνεπιβάτη. Στην τιμή περιλαμβάνονται χάρτες, σύστημα εντοπισμού (tracking) και το τελικό γεύμα λήξης της διοργάνωσης.

100 Colls

Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες στην επίσημη ιστοσελίδα του 100 Colls.

Ετικέτες