Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Δεκεμβρίου & 2024: Εξαιρετικές επιδόσεις στο έτος με +18,35%!

Πώς κατατάχθηκαν οι εταιρείες - Ακολουθεί νέο άρθρο με την κατάταξη των μοντέλων
Ταξινομήσεις 2024 - Οι επιδόσεις των εταιρειών
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

17/1/2025

Τον 12ο μήνα του έτους σημειώθηκαν 3.166 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 2.413 του περυσινού Δεκεμβρίου μεταφράζονται σε άνοδο 31,21%. Αντίστοιχα σε όλο το 2024 φτάσαμε τις 77.985 ταξινομήσεις που σε σχέση με τις 65.896 του 2023 μεταφράζονται σε ετήσια άνοδο 18,35%! Παράλληλα, άνοδο είχαμε σε κάθε κατηγορία οχημάτων (μοτοσυκλέτες, scooter και παπιά) πλην των 3W/4W όπου παρατηρείται ελαφρά πτώση.

Αν τον Νοέμβριο η αγορά δικύκλου και ATV / SSV είχε φρενάρει ελαφρώς, τον Δεκέμβριο αντίθετα είχαμε αρκετές περισσότερες ταξινομήσεις σε σχέση με τον αντίστοιχο περυσινό μήνα.

Όσον αφορά στο 2024, αποδείχθηκε μια ακόμα εξαιρετική χρονιά για την ελληνική αγορά, που τα τελευταία χρόνια ανεβαίνει σταθερά ολοένα και περισσότερο. Θυμίζουμε πως το 2019 η αγορά έκλεισε με 37.084 ταξινομήσεις, ενώ το 2020 έπεσε στις 35.657 ταξινομήσεις με την πανδημία Covid-19 να παίζει σαφή αρνητική επίδραση στα δυο αυτά έτη. Έκτοτε έχουμε μεγάλη άνοδο κάθε χρονιά μέχρι και σήμερα, αφού το 2021 κλείσαμε στις 44.605 ταξινομήσεις (+25,09% από το 20), το 2022 είχαμε 55.691 ταξινομήσεις (+24,85% από το 21), το 2023 ανεβήκαμε στις 65.896 (+18,32% από το 22), για να φτάσουμε τώρα τις 77.985 (+18,35% από το 23).

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Δεκέμβριο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 694 21,92%
2 YAMAHA 423 13,36%
3 SYM 382 12,07%
4 PIAGGIO 369 11,66%
5 DAYTONA 207 6,54%
6 CFMOTO 129 4,07%
7 QJMOTOR 103 3,25%
8 BENELLI 94 2,97%
9 KYMCO 77 2,43%
10 APRILIA 52 1,64%
11 BMW 51 1,61%
12 ASUS 45 1,42%
13 VESPA 39 1,23%
14 VOGE 38 1,20%
  SUZUKI 38 1,20%
  KEEWAY 38 1,20%
15 THRUST 37 1,17%
16 TRIUMPH 26 0,82%
17 ROYAL ENFIELD 23 0,73%
  MALAGUTI 23 0,73%
18 KTM 21 0,66%
19 MOTO GUZZI 18 0,57%
20 PEUGEOT 15 0,47%
  LETBE 15 0,47%
  MORBIDELLI 15 0,47%
21 UM 13 0,41%
  LIFAN INDUSTRY 13 0,41%
22 KAWASAKI 11 0,35%
23 GOLDEN LION 10 0,32%
24 DUCATI 9 0,28%
  XEV 9 0,28%
25 GPX 6 0,19%
  RENLI 6 0,19%
  JIAYUAN 6 0,19%
  BRIXTON 6 0,19%
26 BETA 5 0,16%
27 HUSQVARNA 5 0,16%
28 EFUN/ZAP 4 0,13%
  JNEN, JUNENG 4 0,13%
29 SEGWAY 3 0,09%
  TIANYING 3 0,09%
30 SILENCE 2 0,06%
31 POLARIS 1 0,03%
32 ZHONGNENG 0 0
  OTHERS* 78 2,46%
  ΣΥΝΟΛΟ 3.166  
  2023 2.413  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 2024-2023 31,21%  

 

Τον Δεκέμβριο η Honda κατετάγη πρώτη με 694 ταξινομήσεις συνολικά και ποσοστό αγοράς 21,92%, δεύτερη ήταν η Yamaha με 423 ταξινομήσεις και 13,36%, και τρίτη η SYM με 382 ταξινομήσεις και 12,07%. Ένας μήνας με αρκετά προβλήματα, τόσο διαθεσιμότητας όσο και ταξινομήσεων του Euro 5 στοκ, που δεν αντικατοπτρίζει με ακρίβεια την εικόνα του έτους.

Στη συνέχεια βλέπουμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για όλο το 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 15677 20,10%
2 HONDA 14427 18,50%
3 PIAGGIO 8897 11,41%
4 YAMAHA 8323 10,67%
5 DAYTONA 7273 9,33%
6 VOGE 3327 4,27%
7 KYMCO 3017 3,87%
8 CFMOTO 2980 3,82%
9 QJMOTOR 1274 1,63%
10 VESPA 1157 1,48%
11 BMW 1062 1,36%
12 BENELLI 978 1,25%
13 THRUST 864 1,11%
14 SUZUKI 647 0,83%
15 KEEWAY 627 0,80%
16 APRILIA 587 0,75%
17 TRIUMPH 536 0,69%
18 KTM 522 0,67%
19 ROYAL ENFIELD 456 0,58%
20 MALAGUTI 453 0,58%
21 ASUS 390 0,50%
22 UM 380 0,49%
23 PEUGEOT 333 0,43%
24 KAWASAKI 240 0,31%
25 DUCATI 223 0,29%
26 SEGWAY 201 0,26%
27 ZHONGNENG 154 0,20%
28 MOTO GUZZI 151 0,19%
29 XEV 131 0,17%
30 GPX 113 0,14%
31 BETA 112 0,14%
  HUSQVARNA 112 0,14%
32 RENLI 110 0,14%
33 TIANYING 103 0,13%
34 SILENCE 95 0,12%
35 GOLDEN LION 86 0,11%
  JIAYUAN 86 0,11%
36 BRIXTON 85 0,11%
  LETBE 85 0,11%
  LIFAN INDUSTRY 85 0,11%
37 EFUN/ZAP 83 0,11%
38 MORBIDELLI 81 0,10%
39 POLARIS 80 0,10%
40 JNEN, JUNENG 78 0,10%
  OTHERS* 1304 1,67%
  ΣΥΝΟΛΟ 77.985  
  2023 65.896  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 2024-2023 18,35%  

Η SYM έκλεισε το 2024 στην κορυφή, ενώ ίδιο με το 2023 παρέμεινε το TOP-5 εταιρειών, με την πρώτη αλλαγή να αφορά στην 6η θέση, όπου σε μια... ενδοοικογενειακή (MOTOTREND) μάχη η VOGE αντικατέστησε την KYMCO, με την τελευταία να βρίσκεται πλέον 7η. Παράλληλα, με την είσοδο αρκετών νέων εταιρειών στην ελληνική αγορά που πέτυχαν σημαντικές ταξινομήσεις, μίκρυναν σε απόλυτα μερίδια τα μερίδια όλων των εταιρειών αφού πλέον η πίτα μοιράζεται σε περισσότερους.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το 2024.

Μοτοσυκλέτα

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 2690 18,12%
2 YAMAHA 2497 16,82%
3 CFMOTO 1639 11,04%
4 VOGE 1366 9,20%
5 BMW 888 5,98%
6 BENELLI 722 4,86%
7 DAYTONA 689 4,64%
8 SUZUKI 561 3,78%
9 TRIUMPH 536 3,61%
10 KTM 522 3,52%
11 QJMOTOR 465 3,13%
12 ROYAL ENFIELD 456 3,07%
13 KAWASAKI 240 1,62%
14 DUCATI 223 1,50%
15 SYM 210 1,41%
16 APRILIA 168 1,13%
17 MOTO GUZZI 151 1,02%
18 BETA 112 0,75%
  HUSQVARNA 112 0,75%
19 KEEWAY 99 0,67%
20 BRIXTON 85 0,57%
21 BAJAJ 48 0,32%
22 UM 43 0,29%
23 FANTIC MOTOR 32 0,22%
24 SKYTEAM 28 0,19%
25 TEYIN 24 0,16%
26 GASGAS 23 0,15%
  VMOTO 23 0,15%
27 INDIAN MOTORCYCLE 22 0,15%
28 MOTO MORINI 21 0,14%
  SHERCO 21 0,14%
29 HARLEY DAVIDSON 17 0,11%
30 DONGBEN 16 0,11%
31 VELIMOTOR 15 0,10%
32 MOTRON 13 0,09%
33 LEXMOTO 7 0,05%
  SURRON 7 0,05%
34 RIEJU 6 0,04%
  SWM 6 0,04%
  TINBOT 6 0,04%
  ZERO MOTORCYCLES 6 0,04%
35 MALAGUTI 5 0,03%
  TM RACING 5 0,03%
36 ELECTRIC MOTION 4 0,03%
37 HYOSUNG 3 0,02%
  LEIMO 3 0,02%
  SENKE 3 0,02%
38 MV AGUSTA 2 0,01%
39 AJP 1 0,01%
  LUQI 1 0,01%
  MONDIAL 1 0,01%
  MORBIDELLI 1 0,01%
  PEUGEOT 1 0,01%
  QINGQI 1 0,01%
  TROMOX 1 0,01%
  VELOCIFERO 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 14848 100,00%
  2023 11699  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 2024-2023 26,91%  

Με σημαντική άνοδο σχεδόν 27% έκλεισε η χρονιά για τη μοτοσυκλέτα, ενώ στις εταιρείες πρώτη ήταν η Honda με μερίδιο αγοράς 18,12%. Δεύτερη ήταν η Yamaha με 16,82% και τρίτη η CFMOTO με 11,04%. Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η VOGE με 9,20% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την BMW με 5,98%.

Scooter

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 13373 25,70%
2 HONDA 10669 20,51%
3 PIAGGIO 8897 17,10%
4 YAMAHA 4765 9,16%
5 DAYTONA 3928 7,55%
6 KYMCO 2902 5,58%
7 VOGE 1961 3,77%
8 VESPA 1157 2,22%
9 QJMOTOR 809 1,55%
10 THRUST 587 1,13%
11 KEEWAY 528 1,01%
12 APRILIA 419 0,81%
13 PEUGEOT 332 0,64%
14 BMW 174 0,33%
15 UM 155 0,30%
16 ZHONGNENG 154 0,30%
17 TIANYING 103 0,20%
18 SILENCE 95 0,18%
19 GOLDEN LION 86 0,17%
  SUZUKI 86 0,17%
20 MALAGUTI 84 0,16%
21 EFUN/ZAP 83 0,16%
22 MORBIDELLI 80 0,15%
23 JNEN, JUNENG 78 0,15%
24 MOTRON 46 0,09%
25 JINLANG 42 0,08%
26 CFMOTO 38 0,07%
  JIANGSU XINRI 38 0,07%
27 VMOTO 35 0,07%
28 HORWIN 32 0,06%
29 ECOOTER 28 0,05%
30 LVNENG 19 0,04%
  ZNEN 19 0,04%
31 NIU 18 0,03%
32 ARENA, ELYX, MIFUN 16 0,03%
33 BLUESHARK 15 0,03%
34 ASUS 13 0,02%
  LETBE 13 0,02%
35 ROYAL ALLOY 11 0,02%
36 E-ZI 10 0,02%
  ITALJET 10 0,02%
  RIYA 10 0,02%
37 MILG 9 0,02%
  YADEA 9 0,02%
38 LEXMOTO 8 0,02%
  OPAI 8 0,02%
  VOLTA 8 0,02%
  ZEEHO 8 0,02%
39 IIFSTEV 7 0,01%
  TRIGOBIKE 7 0,01%
40 NERVA 5 0,01%
41 EFUN 4 0,01%
  JIAJUE 4 0,01%
  MONDIAL 4 0,01%
  ZXMCO 4 0,01%
42 NEWBOT 3 0,01%
  RAY ELECTRIC MOTORS 3 0,01%
  YOUYAKU 3 0,01%
43 DMEMOTO, ELYX, SMART 2 0,00%
  EASYCOOL 2 0,00%
  ECOBIT 2 0,00%
  JCADI 2 0,00%
  TISTO 2 0,00%
  VOLTA, CHAOYA, EASY-W 2 0,00%
44 ARORA 1 0,00%
  DOOHAN 1 0,00%
  FENGCHENG 1 0,00%
  LAMBRETTA 1 0,00%
  LEIMO 1 0,00%
  ΣΥΝΟΛΟ 52029 100,00%
  2023 43150  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 2024-2023 20,57%  

Άνοδο είχαν και τα scooter για το 2024, μικρότερη από της μοτοσυκλέτας αλλά εδώ έχουμε άλλους αριθμούς ταξινομήσεων, πολύ μεγαλύτερους. Στις εταιρείες πρώτη ήταν η SYM με 25,70%, δεύτερη η Honda με 20,51% και τρίτη η Piaggio με 17,10%. Στην τέταρτη θέση βρίσκουμε τη Yamaha με 9,16% και η πρώτη πεντάδα έκλεισε με την Daytona με μερίδιο αγοράς 7,55%.

Παπιά

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 2641 30,72%
2 SYM 2094 24,35%
3 HONDA 1068 12,42%
4 YAMAHA 1062 12,35%
5 ASUS 377 4,38%
6 MALAGUTI 364 4,23%
7 THRUST 277 3,22%
8 BENELLI 256 2,98%
9 UM 182 2,12%
10 GPX 113 1,31%
11 LIFAN 85 0,99%
12 LETBE 72 0,84%
13 KAMAX 3 0,03%
14 CHONGQING YINXIANG 2 0,02%
15 KYMCO 1 0,01%
  MODENAS 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 8598 100,00%
  2023 8351  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 2024-2023 2.95%  

 

Με μικρή άνοδο της τάξης του 3% έκλεισαν τα παπιά για το 2024, με τον Όμιλο Γκοργκόλη να κάνει το 1-2 με τις Daytona και SYM, με συνολικό ποσοστό... 55,07%! Στην τρίτη θέση είχαμε τη Honda με 12,42%, τέταρτη ήταν η Yamaha με 12,35% και η Asus κλείνει την πρώτη πεντάδα με 4,38%.

3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1303 51,91%
2 SEGWAY 201 8,01%
3 XEV 131 5,22%
4 KYMCO 114 4,54%
5 RENLI 110 4,38%
6 JIAYUAN 86 3,43%
7 POLARIS 80 3,19%
8 AODES 68 2,71%
9 NINGBO CENTURY 64 2,55%
10 MICRO 41 1,63%
11 KAYO 36 1,43%
12 BAW 35 1,39%
13 BASHAN 32 1,27%
14 LINHAI 22 0,88%
  LOJO 22 0,88%
  ZHIDOU 22 0,88%
15 BUGGYCAR 15 0,60%
  DAYTONA 15 0,60%
  FANGPOWER 15 0,60%
16 PILOTCAR 14 0,56%
17 LINGZHIDA 12 0,48%
18 TGB 11 0,44%
19 POWERLAND 10 0,40%
20 B.R.P 8 0,32%
  MELEX 8 0,32%
21 JIANGSU LINZHISHANYANG 7 0,28%
  JONWAY 7 0,28%
22 GREEN VEHICLE LTD 4 0,16%
23 E-TUK FACTORY 3 0,12%
  WUZHENG 3 0,12%
24 LONCIN 2 0,08%
25 AEON MOTOR 1 0,04%
  ALBAMOBILITY S.r.l. 1 0,04%
  CENNTRO 1 0,04%
  GOUPIL 1 0,04%
  KAI YUN 1 0,04%
  POCCO 1 0,04%
  RUNHORSE 1 0,04%
  SCOOBIC 1 0,04%
  TAZZARI 1 0,04%
  ΣΥΝΟΛΟ 2510 100,00%
  2023 2696  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 2024-2023 -6,89%  

Στα 3W/4W που περιλαμβάνουν ATV, SSV και Mini Cars, είχαμε πτώση σχεδόν 7% σε σχέση με το 2023, ενώ η CFMOTO συνεχίζει να κυριαρχεί στην κατηγορία με 51,91%. Δεύτερη είναι η Segway με 8,01%, ενώ η XEV με το 5,22% ασχολείται με mini cars και όχι με SSV/ATV. Όσον αφορά στα τελευταία, τρίτη εταιρεία για το 2024 ήταν η KYMCO με 4,54%.

Έξυπνες κάμερες: Ποιες προδιαγραφές έχουν οι ιταλικές Tattile που έχουν μπει στα ελληνικά φανάρια!

Στην Ελλάδα ήρθε μία γενιά πίσω
Έξυπνες κάμερες: Ποιες προδιαγραφές έχουν οι Ιταλικές Tattile που έχουν μπει στα ελληνικά φανάρια!
Θάνο Αμβρ. Φελούκα
Από τον

Θάνο Αμβρ. Φελούκα

14/1/2026

Από την ιταλική εταιρεία Tattile είναι οι έξυπνες κάμερες που έχουν έρθει στην Ελλάδα. Πρόκειται για την σειρά Vega Smart και συγκεκριμένα για την προηγούμενη έκδοσή τους που μπορεί να ανιχνεύσει τις πινακίδες με ακρίβεια 99% έως ταχύτητες 250 χ.α.ω!

Η νεότερη έκδοση που έχει στη διάθεσή στης η ιταλική εταιρεία μπορεί να σκανάρει με επιτυχία μέχρι τα 320 χ.α.ω ενώ η προηγούμενη μέχρι τα 180 χ.α.ω., ενώ οι τιμές τους είναι ιδιαίτερα υψηλές, και κυμαίνονται στην περιοχή των 5.000 ευρώ η κάθε μία.

Οι συγκεκριμένες που έχουν μπει στην Ελλάδα είναι επίσης η πρώτη από τις εκδόσεις Vega που σκανάρει ταυτόχρονα δύο σειρές κειμένου, αντί μίας που είχαν οι παλαιότερες, άρα διαβάζει αυτόματα και τις πινακίδες των μοτοσυκλετών.

Όπως έχουμε πει, οι κάμερες αυτές έχουν τοποθετηθεί σε 8 σημεία στην Αττική που αναμένεται να αυξηθούν και καταγράφουν ήδη παραβάσεις, δοκιμάζοντας τα ποσοστά επιτυχίας του συστήματος, όσο αυτό εκπαιδεύεται.

Έξυπνες κάμερες και στους πεζόδρομους για να πιάνουν μοτοσυκλέτες!

Βασικό χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου μοντέλου της σειράς Vega από την Tattile, σύμφωνα με τους Ιταλούς, είναι πως διαβάζει όλες τις πινακίδες ανεξαιρέτως αν υπάρχει τροχονομική παράβαση ή όχι. Μπορεί να αναγνωρίσει την υπερβολική ταχύτητα, την παραβίαση ερυθρού σηματοδότη, χωρίς μάλιστα την να έχει κάποιον εξωτερικό αισθητήρα για αυτό, την απουσία κράνους, ζώνης ασφαλείας καθώς και την χρήση κινητού κατά την οδήγηση. Ωστόσο διαβάζοντας όλες τις πινακίδες ακόμη και όταν δεν υπάρχει κάποια από τις παραπάνω παραβάσεις, μπορεί να δώσει συναγερμό σε περίπτωση που ανιχνεύσει πινακίδα οχήματος που απασχολεί τις Αρχές. Όπως για παράδειγμα είναι οι περιπτώσεις κλοπής.

Έξυπνες κάμερες: Ποιες προδιαγραφές έχουν οι Ιταλικές Tattile που έχουν μπει στα ελληνικά φανάρια!
Κάθε κάμερα μπορεί να σκανάρει ταυτόχρονα δύο λωρίδες σε απόσταση έως 25 μέτρων

Βάση τεχνικών χαρακτηριστικών διαβάζουν μέχρι τα 25 μέτρα και για τις συνθήκες χαμηλού φωτισμού αναλαμβάνουν 12 υψηλής τάσης LED και υπέρυθρες στα 850 nm. Το υπέρυθρο φως στα 850 nm είναι το πιο διαδεδομένο μήκος κύματος για κάμερες νυκτερινής όρασης κατάλληλο έως χρήση βιομετρικών για συστήματα αναγνώρισης προσώπου.

Οι κάμερες αυτές έχουν αισθητήρα CMOS 2.3 MP για καταγραφή περιστατικών και αναγνώριση παραβάσεων αλλά και ξεχωριστά έναν στα 5 MP για το διάβασμα των πινακίδων. Επομένως είναι ξεχωριστή η λειτουργία αναγνώρισης πινακίδας και αναγνώρισης παράβασης με την καταγραφή να γίνεται έως τα 75 fps.

Λειτουργούν από τους -40ο έως τους 60ο C και ρωτώντας τους Ιταλούς μπορούν να τυφλωθούν με την συνήθη πρακτική των “laser pointer”. Όμως θα χρειαστεί κάτι πιο ισχυρό από αυτά που πωλούνται νόμιμα για να γίνει μόνιμη ζημιά, ενώ -πάλι σύμφωνα με τον κατασκευαστή- και η προσωρινή τύφλωση είναι δύσκολη καθώς πρέπει να στοχεύσεις με ακρίβεια και τους δύο αισθητήρες.

Έξυπνες κάμερες: Ποιες προδιαγραφές έχουν οι Ιταλικές Tattile που έχουν μπει στα ελληνικά φανάρια!
Οι κάμερες που μπήκαν στην Ελλάδα είναι μία γενιά πίσω, αλλά ακόμη κι έτσι, διαβάζουν έως 250 χ.α.ω

Στην Ιταλία αυτές οι κάμερες υπάρχουν εκτός από ορισμένα φανάρια και κατά μήκος των αυτοκινητόδρομων για να μην σταματούν οι Ιταλοί κάθε 40 χιλιόμετρα να πληρώσουν διόδια, όπως και για να ελέγχουν την ασφαλιστική ενημερότητα κάθε οχήματος.

Το βασικότερο που βρήκαμε μιλώντας με τον Ιταλό προμηθευτή όμως, είναι πως μία αντίστοιχη κάμερα υπάρχει για αυτόματους σταθμούς διοδίων όπου ανιχνεύσει με επιτυχία τους άξονες κάθε οχήματος, προσαρμόζοντας αντίστοιχα το αντίτιμο.

Στην Ελλάδα οι μοτοσυκλέτες δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν την αυτοματοποιημένη διέλευση με προσαρμοσμένη για αυτές χρέωση, ενώ τα βανάκια με ύψος καμπίνας 2,2 μ. στο εθνικό δίκτυο, που είναι ιδανικά για μεταφορές κάθε είδους μοτοσυκλετών, πληρώνουν αυξημένο αντίτιμο σαν φορτηγά οχήματα καθότι οι Παραχωρησιούχοι έχουν επιλέξει το ύψος ως τον τρόπο καθορισμού μεταξύ των κατηγοριών και προφανώς επίτηδες έχει τοποθετηθεί αυτό στα 2,2 αντί των 2,7 που ισχύει στην Αττική Οδό για την αλλαγή χρέωσης σε φορτηγό.

Έξυπνες κάμερες: Ποιες προδιαγραφές έχουν οι Ιταλικές Tattile που έχουν μπει στα ελληνικά φανάρια!
Διαβάζουν κάθε όχημα, όχι μόνο εκείνα τα οποία πραγματοποιούν εκείνη τη στιγμή παράβαση

Όχι απλά υπάρχει η τεχνολογία για πιο σωστή χρέωση στα διόδια, αλλά την έχουμε ήδη φέρει στην Ελλάδα και την έχουμε εγκαταστήσει και στους δρόμους μας.

Για τα διόδια τα έχουμε πει, τα έχουμε γράψει πρώτοι το 2008, σχεδόν 20 χρόνια πριν μελετώντας τις συμβάσεις Παραχώρησης. Έχουν γίνει με τον χειρότερο τρόπο δίνοντας στους εργολάβους το κεφάλαιο για να κάνουν τα έργα (μέσα από την παραχώρηση είσπραξης υφιστάμενων σταθμών διοδίων τρία χρόνια πριν κάνουν την πρώτη αλλαγή σε έναν δρόμο που ήδη υπήρχε) και έπειτα εξασφαλίζοντας όχι απλά το κόστος σε περίπτωση μειωμένης διέλευσης αλλά ακόμη και το κέρδος! Κι αυτό φάνηκε είτε από μπλόκα, είτε από περιορισμούς μετακινήσεων που επιβλήθηκαν κατά την γνωστή μας περίοδο, όπου η Πολιτεία έπρεπε να καταβάλει στα διόδια ακόμη και την χασούρα τους από την μειωμένη διέλευση! Υπάρχουν και άλλες παράμετροι της σύμβασης που καταπατάται πλήρως, όπως η πρόβλεψη να ανοίγουν τα διόδια όταν υπάρχει ουρά 25 αυτοκινήτων για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ούτε αυτό συμβαίνει σε ημέρες αυξημένης διέλευσης όπου υπάρχουν ουρές χιλιομέτρων για ώρες.

Τουλάχιστον λοιπόν, έπειτα από τα παραπάνω και αν δεν μας απαλλάξουν από τα διόδια, τώρα που έμαθαν την πηγή, ας εφαρμόσουν την τεχνολογία για διελεύσεις χωρίς μετωπικούς σταθμούς πληρωμής, απαλλάσσοντας τις Εθνικές Οδούς από τις συχνές στάσεις.