Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Ιουλίου 2025: Πόσα μοντέλα πούλησαν οι αντιπροσωπείες

Πώς κατατάχθηκαν οι εταιρείες και ανά κατηγορία - Ακολουθεί νέο άρθρο με την κατάταξη των μοντέλων
Ταξινομήσεις Ιουλίου 2025 - Οι επιδόσεις των εταιρειών
Από το

motomag

12/8/2025

Ο Ιούλιος του 2025 έκλεισε ελαφρώς πτωτικά για την ελληνική αγορά μοτοσυκλέτας και ATV, με 10.277 ταξινομήσεις έναντι 10.750 ταξινομήσεων του αντίστοιχου μήνα του 2024, που μεταφράζεται σε -4,40%. Οι συνολικές ταξινομήσεις των πρώτων 7 μηνών του έτους έφτασαν τις 53.423, που σε σχέση με τις 49.512 του αντίστοιχου περυσινού διαστήματος μεταφράζονται σε άνοδο 7,89%. Σημειώστε πάντως πως η άνοδος είναι εν μέρει πλασματική, καθώς στις ταξινομήσεις περιλαμβάνεται και το απούλητο Euro 5 στοκ το οποίο οι εταιρείες εφοδίασαν με πινακίδες ώστε να μπορεί να πωληθεί, κάτι που αλλοιώνει αρκετά την εικόνα, με την πραγματική άνοδο στο 7μηνο να είναι αρκετά μικρότερη.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Θα ακολουθήσει άρθρο για τις πωλήσεις των μοντέλων ανά κατηγορία.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούλιο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 1994 19,40%
2 HONDA 1806 17,57%
3 PIAGGIO 1150 11,19%
4 YAMAHA 1094 10,65%
5 DAYTONA 974 9,48%
6 CFMOTO 669 6,51%
7 VOGE 583 5,67%
8 QJMOTOR 333 3,24%
9 KYMCO 175 1,70%
10 VESPA 146 1,42%
11 THRUST 118 1,15%
12 BMW 117 1,14%
13 APRILIA 100 0,97%
14 ASUS 87 0,85%
15 KEEWAY 85 0,83%
16 BENELLI 70 0,68%
  ROYAL ENFIELD 70 0,68%
17 SUZUKI 68 0,66%
18 KTM 62 0,60%
19 SEGWAY 60 0,58%
20 TRIUMPH 59 0,57%
21 UM 40 0,39%
22 MALAGUTI 34 0,33%
23 DUCATI 33 0,32%
24 PEUGEOT 31 0,30%
  MORBIDELLI 31 0,30%
25 LETBE 26 0,25%
26 KAWASAKI 23 0,22%
27 LIFAN 21 0,20%
  BRIXTON 21 0,20%
28 MOTO GUZZI 10 0,10%
29 ZHONGNENG 8 0,08%
30 GPX 6 0,06%
31 HUSQVARNA 4 0,04%
32 BETA 3 0,03%
33 AODES 1 0,01%
  OTHERS* 165 1,61%
  ΣΥΝΟΛΟ 10277 100
  2024 10750  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 24-25 -4,40%  

Τον Ιούλιο η SYM έκανε την αντεπίθεσή της, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στις εταιρείες με 1.994 ταξινομήσεις και 19,40% ποσοστό αγοράς. Δεύτερη ήταν η Honda με 1.806 ταξινομήσεις και 17,57% και τρίτη η Piaggio με 1.150 ταξινομήσεις και 11,19%.

Συνεχίζουμε με την κατάταξη εταιρειών στο πρώτο επτάμηνο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 10965 20,52%
2 SYM 9698 18,15%
3 YAMAHA 5767 10,79%
4 PIAGGIO 5350 10,01%
5 DAYTONA 4776 8,94%
6 CFMOTO 2910 5,45%
7 VOGE 2867 5,37%
8 QJMOTOR 1539 2,88%
9 KYMCO 887 1,66%
10 VESPA 841 1,57%
11 SUZUKI 790 1,48%
12 BMW 780 1,46%
13 THRUST 650 1,22%
14 APRILIA 539 1,01%
15 KEEWAY 413 0,77%
16 TRIUMPH 353 0,66%
17 BENELLI 352 0,66%
  ROYAL ENFIELD 352 0,66%
18 KTM 313 0,59%
19 ASUS 299 0,56%
20 UM 285 0,53%
21 LETBE 267 0,50%
22 PEUGEOT 239 0,45%
23 KAWASAKI 164 0,31%
24 MORBIDELLI 157 0,29%
25 DUCATI 156 0,29%
26 LIFAN INDUSTRY 134 0,25%
27 MALAGUTI 115 0,22%
28 SEGWAY 109 0,20%
29 BRIXTON 83 0,16%
30 GPX 74 0,14%
31 MOTO GUZZI 70 0,13%
32 BETA 63 0,12%
33 HUSQVARNA 58 0,11%
34 AODES 56 0,10%
35 ZHONGNENG 55 0,10%
  OTHERS* 897 1,68%
  ΣΥΝΟΛΟ 53423 100,00%
  2024 49512  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 24-25 3911 7,89%

Στο διάστημα Ιανουάριος-Ιούλιος, πρώτη εταιρεία παραμένει η Honda με 10.965 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 20,52%. Δεύτερη ήταν η SYM με 9.698 ταξινομήσεις και 18,15% και τρίτη η Yamaha με 5.767 ταξινομήσεις και 10,79%. Μεγάλο ενδιαφέρον έχει η μάχη των κινέζικων CFMOTO και VOGE στις θέσεις 6 και 7, με τη διαφορά να παίζεται σε λίγες δεκάδες ταξινομήσεις.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το επτάμηνο (Ιανουάριος-Ιούλιος) του 2025.

Μοτοσυκλέτα

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 2072 19,02%
2 CFMOTO 1919 17,61%
3 YAMAHA 1499 13,76%
4 VOGE 927 8,51%
5 BMW 660 6,06%
6 SUZUKI 641 5,88%
7 DAYTONA 474 4,35%
8 QJMOTOR 377 3,46%
9 TRIUMPH 353 3,24%
10 ROYAL ENFIELD 352 3,23%
11 KTM 313 2,87%
12 BENELLI 275 2,52%
13 KAWASAKI 164 1,51%
14 DUCATI 156 1,43%
15 APRILIA 106 0,97%
16 BRIXTON 83 0,76%
17 MOTO GUZZI 70 0,64%
18 BETA 63 0,58%
19 HUSQVARNA 58 0,53%
20 KEEWAY 54 0,50%
21 MOTO MORINI 27 0,25%
22 SYM 24 0,22%
23 BAJAJ 21 0,19%
  INDIAN 21 0,19%
24 DONGBEN 18 0,17%
25 HARLEY DAVIDSON 17 0,16%
  UM 17 0,16%
26 SKYTEAM 16 0,15%
27 STARK 13 0,12%
28 FANTIC MOTOR 12 0,11%
29 VMOTO 11 0,10%
30 MOTRON 10 0,09%
  SHERCO 10 0,09%
31 GASGAS 9 0,08%
32 SWM 8 0,07%
33 RIEJU 7 0,06%
34 TEYIN 6 0,06%
35 MALAGUTI 5 0,05%
  TINBOT 5 0,05%
36 YINXIANG 4 0,04%
37 HYOSUNG 3 0,03%
  VELOCIFERO 3 0,03%
38 QJ MOTOR 2 0,02%
  SENKE 2 0,02%
  VELIMOTOR 2 0,02%
  ZERO MOTORCYCLES 2 0,02%
39 AJP 1 0,01%
  MOTA 1 0,01%
  MV AGUSTA 1 0,01%
  TROMOX 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 10895 100,00%

Πρώτη στη μοτοσυκλέτα για το διάστημα Ιανουάριος-Ιούλιος 2025 είναι η Honda με 2.072 ταξινομήσεις και ποσοστό 19,02%, δεύτερη είναι η CFMOTO με 1.919 ταξινομήσεις και 17,61% και τρίτη η Yamaha με 1.499 ταξινομήσεις και 13,76%.

Scooter

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 8645 24,25%
2 HONDA 7512 21,07%
3 PIAGGIO 5350 15,01%
4 YAMAHA 3852 10,80%
5 DAYTONA 2970 8,33%
6 VOGE 1706 4,79%
7 QJMOTOR 1162 3,26%
8 KYMCO 844 2,37%
9 VESPA 841 2,36%
10 THRUST 478 1,34%
11 APRILIA 433 1,21%
12 KEEWAY 359 1,01%
13 PEUGEOT 239 0,67%
14 LETBE 167 0,47%
15 MORBIDELLI 157 0,44%
16 SUZUKI 149 0,42%
17 UM 127 0,36%
18 BMW 120 0,34%
19 ZHONGNENG 55 0,15%
20 TIANYING 49 0,14%
21 ASUS 40 0,11%
  EFUN/ZAP 40 0,11%
22 JNEN, JUNENG 31 0,09%
23 GOLDEN LION 26 0,07%
24 DOOHAN 24 0,07%
25 SILENCE 23 0,06%
26 MALAGUTI 21 0,06%
27 HORWIN 20 0,06%
  RATO 20 0,06%
28 VMOTO 18 0,05%
29 MOTRON 17 0,05%
30 ARORA 12 0,03%
  ZNEN 12 0,03%
31 CFMOTO 11 0,03%
  JINLANG 11 0,03%
32 RIYA 10 0,03%
33 E-ZI 9 0,03%
34 LVNENG 8 0,02%
  QJMOTOR 8 0,02%
35 NIU 6 0,02%
  ZXMCO 6 0,02%
36 DOFERN 5 0,01%
  JIANGSU XINRI 5 0,01%
  ROYAL ALLOY 5 0,01%
37 BLUESHARK 4 0,01%
  FENGCHENG 4 0,01%
  ITALJET 4 0,01%
  TRIGOBIKE 4 0,01%
38 SAIGE 3 0,01%
  YADEA 3 0,01%
39 ARENA, ELYX, MIFUN 2 0,01%
  EASYCOOL 2 0,01%
  ECOOTER 2 0,01%
  LAMBRETTA 2 0,01%
  MILG 2 0,01%
  RAY ELECTRIC 2 0,01%
  ZEEHO 2 0,01%
40 DAELIM 1 0,00%
  DILETTA 1 0,00%
  DINGYITOP 1 0,00%
  ECOSHIFT 1 0,00%
  IIFSTEV 1 0,00%
  JCADI 1 0,00%
  JIAJUE 1 0,00%
  KAINING 1 0,00%
  KEREN 1 0,00%
  MONDIAL 1 0,00%
  NERVA 1 0,00%
  OPAI 1 0,00%
  ΣΥΝΟΛΟ 35651 100,00%

Στα scooter, για το πρώτο 7μηνο του έτους, η SYM είναι πρώτη, με 8.645 ταξινομήσεις και 24,25% ποσοστό αγοράς. Δεύτερη είναι η Honda με 7.512 ταξινομήσεις και 21,07% και τρίτη η Piaggio με 5.350 ταξινομήσεις και 15,01%.

Παπιά

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1381 26,96%
2 DAYTONA 1251 24,42%
3 SYM 1029 20,09%
4 YAMAHA 416 8,12%
5 ASUS 259 5,06%
6 THRUST 172 3,36%
7 UM 141 2,75%
8 LIFAN INDUSTRY 134 2,62%
9 LETBE 100 1,95%
10 MALAGUTI 89 1,74%
11 BENELLI 77 1,50%
12 GPX 74 1,44%
  ΣΥΝΟΛΟ 5123 100,00%

Στα παπιά θυμίζουμε πως τον Ιούνιο η Honda είχε σημειώσει εξωπραγματική άνοδο τον Ιούνιο, λόγω ταξινόμησης του εναπομείναντος Euro 5 στοκ που βρισκόταν στις αποθήκες του εισαγωγέα, ενώ τον Ιούλιο επιστρέψαμε στην κανονικότητα. Έτσι, τον 7ο μήνα του έτους Daytona και SYM σημείωσαν από 240 ταξινομήσεις έκαστη εταιρεία, έναντι 60 της Honda. Παρόλα αυτά στο 7μηνο η Honda παραμένει πρώτη με 1.381 ταξινομήσεις και 26,96%, με δεύτερη την Daytona με 1.251 ταξινομήσεις και 24,42% και τρίτη την SYM με 1.029 ταξινομήσεις και 20,09%.

3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 980 55,87%
2 VOGE 234 13,34%
3 SEGWAY 109 6,21%
4 DAYTONA 81 4,62%
5 AODES 56 3,19%
6 KYMCO 43 2,45%
7 XEV 42 2,39%
8 BASHAN 26 1,48%
9 NINGBO CENTURY 24 1,37%
10 JIAYUAN 23 1,31%
11 FANGPOWER 16 0,91%
12 POLARIS 13 0,74%
  TGB 13 0,74%
13 ZHIDOU 11 0,63%
14 BAW 10 0,57%
15 PILOTCAR 8 0,46%
16 RENLI 7 0,40%
17 BUGGYCAR 6 0,34%
  LINHAI 6 0,34%
  MARSHELL 6 0,34%
  MICRO 6 0,34%
18 JONWAY 5 0,29%
  RAINWOLL 5 0,29%
19 HONGKONG WINNER COMPANY 4 0,23%
20 MELEX 3 0,17%
21 B.R.P 2 0,11%
  CENNTRO 2 0,11%
  E TUK FACTORY 2 0,11%
  LOJO 2 0,11%
  WUZHENG 2 0,11%
22 BNECOZONE 1 0,06%
  E-TUK FACTORY 1 0,06%
  GREEN VEHICLE LIMITED 1 0,06%
  KAI YUN 1 0,06%
  LINGZHIDA 1 0,06%
  LVTONG 1 0,06%
  TAZZARI 1 0,06%
  ΣΥΝΟΛΟ 1754 100,00%

Στα ATV/SSV το διάστημα Ιανουάριος-Ιούλιος 2025 η CFMOTO βρίσκεται πρώτη με συντριπτική διαφορά, σημειώνοντας 980 ταξινομήσεις και κατέχοντας το 55,87% της πίτας της κατηγορίας. Δεύτερη είναι η Voge (Loncin) με 234 ταξινομήσεις και 13,34% και τρίτη η Segway με 109 ταξινομήσεις και 6,21%.

Στοιχεία: ΣΕΜΕ

Ιταλία: Νόμος για προδιαγραφές καμερών – 1.200 σβηστές μέχρι να ρυθμιστούν – Ας παραδειγματιστεί η ελληνική κυβέρνηση

Αντιμέτωπη με χιονοστιβάδα προσφυγών, η ιταλική κυβέρνηση αναγκάστηκε να δει τις κάμερες και από άλλη σκοπιά πλην της εισπρακτικής – Το ανάποδο δηλαδή από την Ελλάδα
italia autovelox
Από τον

Σπύρο Τσαντήλα

13/7/2026

Η Ιταλία έχει εγκαταστήσει αισίως 4.060 κάμερες ελέγχου τροχονομικών παραβάσεων και η κυβέρνηση Merloni έχει επενδύσει πολύ στη σκληρή ρητορική περί οδικής ασφάλειας και νομιμότητας που αρέσει και στην Ελλάδα. Μόνο που οι Ιταλοί ανακάλυψαν γρήγορα ότι οι κάμερες που είχαν τοποθετηθεί δεν είχαν ποτέ ρυθμιστεί σωστά και άρχισε ένα κύμα προσφυγών κατά των βεβαιωμένων παραβάσεων που οδήγησε σε χιλιάδες ακυρώσεις προστίμων, αλλά και μποτιλιάρισμα στα δικαστήρια.

Η απάντηση δόθηκε πριν μερικές εβδομάδες από τον υπουργό Μεταφορών της γείτονος, Matteo Salvini, ο οποίος έσπευσε να διορθώσει τη βιαστική εξάπλωση των καμερών φέρνοντας προς ψήφιση στη Βουλή το πρέπον κανονιστικό πλαίσιο. Όπως αποκαλύπτει ο ιταλικός Τύπος, 30 χρόνια πριν είχε νομοθετηθεί για πρώτη φορά η σχετική απαίτηση, μόλις τώρα όμως άρχισε να συμβαίνει και μόνο μετά το απέραντο μπάχαλο που προκλήθηκε από τις προσφυγές πολιτών.

Σύμφωνα με αυτό, κάθε κάμερα θα πρέπει καλιμπραριστεί και να ρυθμιστεί σωστά πριν τεθεί σε λειτουργία, ενώ αυτή η συντήρηση θα πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο για κάθε μία κάμερα.

Ο νέος νόμος τέθηκε σε ισχύ στην Ιταλία από την Κυριακή 12 Ιουλίου και βάσει αυτού 2.856 από τις παραπάνω κάμερες είναι ρυθμισμένες και έτοιμες να σερβίρουν τις λυπητερές τους, ωστόσο άλλες περίπου 1.200 έχουν ήδη απενεργοποιηθεί μέχρι να ολοκληρωθεί η τεχνική διαδικασία και γι’ αυτές.

Ας παίρνουν παράδειγμα οι δικοί μας φύλακες της νομιμότητας που από την Άνοιξη πασχίζουν να στήσουν έναν διαγωνισμό προμήθειας των καμερών με παταγώδη αποτυχία δύο φορές, την ώρα που αστυνομικές πηγές αναφέρουν πως οι υπάρχουσες βλέπουν παραβάσεις με ποσοστά σφάλματος της τάξης του 90% – κάτι που ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη εμμέσως παραδέχτηκε, λέγοντας πως κάθε παράβαση θα ελέγχεται από αστυνομικό πριν αποσταλούν τα πρόστιμα, καθώς “μπορεί να υπάρχουν κάποιες τεχνικές αστοχίες”

Ας τα βλέπουμε αυτά κι εμείς, οι χρήστες του δρόμου και ψηφοφόροι, κάθε φορά που ακούμε για κάμερες που καταγράφουν ανύπαρκτους συνεπιβάτες και χάνουν τις ζώνες ασφαλείας άμα ο οδηγός φορά σκούρα ρούχα, αλλά στις ειδήσεις φτάνουν μόνο οι διθύραμβοι για "χιλιάδες κλήσεις σε μια μέρα".

Ετικέτες