Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Ιουνίου 2025: Ποιες εταιρείες πούλησαν περισσότερο! Honda-SYM-Yamaha συνολικά - CFMOTO 2η θέση στις μοτοσυκλέτες

Πώς κατατάχθηκαν οι εταιρείες και ανά κατηγορία - Ακολουθεί νέο άρθρο με την κατάταξη των μοντέλων
Ταξινομήσεις Ιουνίου 2025
Από το

motomag

16/7/2025

Ο Ιούνιος του 2025 έκλεισε με άνοδο 33,41%, όμως θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί με το συγκεκριμένο νούμερο καθώς τον 6ο μήνα του 2025 έληξε η παράταση που είχε δοθεί για την πώληση του Euro 5 στοκ μοτοσυκλετών. Αν βγάλουμε από την εξίσωση τις ταξινομήσεις των μοντέλων με τις προηγούμενες προδιαγραφές, τότε η πραγματική άνοδος της αγοράς υπολογίζεται στο 4,12%. Με την πλασματική άνοδο του 33,41% του Ιουνίου η άνοδος στο 6μηνο φτάνει το 11,3%, ενώ με το πραγματικό 4,12%, το 6μηνο κλείνει στο +0,98%.

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV. Θα ακολουθήσει άρθρο για τις πωλήσεις των μοντέλων ανά κατηγορία.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Ιούνιο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 2692 21,66%
2 SYM 1801 14,49%
3 YAMAHA 1371 11,03%
4 PIAGGIO 1356 10,91%
5 DAYTONA 965 7,77%
6 CFMOTO 738 5,94%
7 VOGE 642 5,17%
8 SUZUKI 383 3,08%
9 QJMOTOR 273 2,20%
10 VESPA 211 1,70%
11 THRUST 188 1,51%
12 APRILIA 181 1,46%
13 KYMCO 180 1,45%
14 BMW 163 1,31%
15 KEEWAY 138 1,11%
16 KTM 114 0,92%
17 PEUGEOT 110 0,89%
18 UM 96 0,77%
19 BENELLI 89 0,72%
20 ASUS 78 0,63%
21 ROYAL ENFIELD 77 0,62%
22 TRIUMPH 76 0,61%
23 LETBE 64 0,52%
24 GPX 45 0,36%
25 SEGWAY 30 0,24%
26 LIFAN INDUSTRY 27 0,22%
27 DUCATI 24 0,19%
28 MORBIDELLI 23 0,19%
  AODES 23 0,19%
29 KAWASAKI 20 0,16%
30 MOTO GUZZI 18 0,14%
31 BRIXTON 17 0,14%
32 HUSQVARNA 11 0,09%
33 MALAGUTI 10 0,08%
34 ZHONGNENG 5 0,04%
35 BETA 3 0,02%
  OTHERS* 184 1,48%
  ΣΥΝΟΛΟ 12426 100,00%
  2024 9314  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 24/25 33,41%  

Η Honda βρέθηκε στην πρώτη θέση για τον 6ο μήνα του έτους με 2.692 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 21,66%. Δεύτερη ήταν η SYM με 1.801 ταξινομήσεις και 14,49% και η πρώτη τριάδα κλείνει με τη Yamaha με 1.371 ταξινομήσεις και 11,03%. Σημειώστε πως στις πωλήσεις της Daytona περιλαμβάνονται και εκείνες της Zontes και της KOVE, που δυστυχώς ακόμα δεν δίνονται από τον ΣΕΜΕ χωριστά.

Συνεχίζουμε με την κατάταξη εταιρειών στο πρώτο εξάμηνο του 2025.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 9159 21,23%
2 SYM 7704 17,86%
3 YAMAHA 4673 10,83%
4 PIAGGIO 4200 9,73%
5 DAYTONA 3802 8,81%
6 VOGE 2284 5,29%
7 CFMOTO 2241 5,19%
8 QJMOTOR 1206 2,80%
9 SUZUKI 722 1,67%
10 KYMCO 712 1,65%
11 VESPA 695 1,61%
12 BMW 663 1,54%
13 THRUST 532 1,23%
14 APRILIA 439 1,02%
15 KEEWAY 328 0,76%
16 TRIUMPH 294 0,68%
17 BENELLI 282 0,65%
  ROYAL ENFIELD 282 0,65%
18 KTM 251 0,58%
19 UM 245 0,57%
20 LETBE 241 0,56%
21 ASUS 212 0,49%
22 PEUGEOT 208 0,48%
23 KAWASAKI 141 0,33%
24 MORBIDELLI 126 0,29%
25 DUCATI 123 0,29%
26 LIFAN INDUSTRY 113 0,26%
27 MALAGUTI 81 0,19%
28 GPX 68 0,16%
29 BRIXTON 62 0,14%
30 BETA 60 0,14%
  MOTO GUZZI 60 0,14%
31 AODES 55 0,13%
32 HUSQVARNA 54 0,13%
33 SEGWAY 49 0,11%
34 ZHONGNENG 47 0,11%
  OTHERS* 732 1,70%
  ΣΥΝΟΛΟ 43146 100,00%
  2024 38762  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 24/25 11,3%  

Στο διάστημα Ιανουάριος-Ιουνιος, πρώτη εταιρεία είναι και εδώ η Honda με 9.159 ταξινομήσεις και 21,23%. Δεύτερη είναι η SYM με 7.704 ταξινομήσεις και 17,86% και τρίτη η Yamaha με 4.673 ταξινομήσεις και 10,83%.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το εξάμηνο (Ιανουάριος-Ιούνιος) του 2025.

Μοτοσυκλέτα

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1676 18,79%
2 CFMOTO 1489 16,69%
3 YAMAHA 1215 13,62%
4 VOGE 767 8,60%
5 SUZUKI 592 6,64%
6 BMW 561 6,29%
7 DAYTONA 388 4,35%
8 QJMOTOR 326 3,66%
9 TRIUMPH 294 3,30%
10 ROYAL ENFIELD 282 3,16%
11 KTM 251 2,81%
12 BENELLI 214 2,40%
13 KAWASAKI 141 1,58%
14 DUCATI 123 1,38%
15 APRILIA 88 0,99%
16 BRIXTON 62 0,70%
17 BETA 60 0,67%
  MOTO GUZZI 60 0,67%
18 HUSQVARNA 54 0,61%
19 KEEWAY 42 0,47%
20 SYM 23 0,26%
21 BAJAJ 18 0,20%
  INDIAN MOTORCYCLE 18 0,20%
22 DONGBEN 17 0,19%
  MOTO MORINI 17 0,19%
23 HARLEY DAVIDSON 14 0,16%
24 SKYTEAM 13 0,15%
  UM 13 0,15%
25 FANTIC MOTOR 11 0,12%
  STARK 11 0,12%
26 GASGAS 9 0,10%
  VMOTO 9 0,10%
27 MOTRON 8 0,09%
  SHERCO 8 0,09%
28 RIEJU 7 0,08%
29 TEYIN 6 0,07%
30 SWM 5 0,06%
31 MALAGUTI 4 0,04%
  YINXIANG 4 0,04%
32 HYOSUNG 3 0,03%
33 QJ MOTOR 2 0,02%
  SENKE 2 0,02%
  TINBOT 2 0,02%
  VELIMOTOR 2 0,02%
  VELOCIFERO 2 0,02%
  ZERO MOTORCYCLES 2 0,02%
34 AJP 1 0,01%
  MOTA 1 0,01%
  MV AGUSTA 1 0,01%
  TROMOX 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 8919 100,00%

Πρώτη στη μοτοσυκλέτα για το διάστημα Ιανουάριος-Ιούνιος 2025 είναι η Honda με 1.676 ταξινομήσεις και 18,79%, δεύτερη η CFMOTO με 1.489 ταξινομήσεις και 16,69% και τρίτη η Yamaha με 1.215 ταξινομήσεις και 13,62%.

Scooter

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 6892 24,22%
2 HONDA 6162 21,66%
3 PIAGGIO 4200 14,76%
4 YAMAHA 3058 10,75%
5 DAYTONA 2323 8,16%
6 VOGE 1324 4,65%
7 QJMOTOR 880 3,09%
8 VESPA 695 2,44%
9 KYMCO 673 2,37%
10 THRUST 370 1,30%
11 APRILIA 351 1,23%
12 KEEWAY 286 1,01%
13 PEUGEOT 208 0,73%
14 LETBE 148 0,52%
15 SUZUKI 130 0,46%
16 MORBIDELLI 126 0,44%
17 BMW 102 0,36%
18 UM 98 0,34%
19 ZHONGNENG 47 0,17%
20 TIANYING 41 0,14%
21 EFUN/ZAP 36 0,13%
22 JNEN, JUNENG 27 0,09%
23 GOLDEN LION 21 0,07%
24 DOOHAN 20 0,07%
  RATO 20 0,07%
25 HORWIN 18 0,06%
  SILENCE 18 0,06%
26 MALAGUTI 16 0,06%
27 MOTRON 15 0,05%
28 VMOTO 14 0,05%
29 JINLANG 11 0,04%
30 CFMOTO 10 0,04%
  RIYA 10 0,04%
31 ZNEN 9 0,03%
32 ARORA 8 0,03%
  QJ MOTOR 8 0,03%
33 E-ZI 6 0,02%
  ZXMCO 6 0,02%
34 JIANGSU XINRI 5 0,02%
  LVNENG 5 0,02%
  NIU 5 0,02%
  ROYAL ALLOY 5 0,02%
35 BLUESHARK 4 0,01%
  DOFERN 4 0,01%
  FENGCHENG 4 0,01%
  TRIGOBIKE 4 0,01%
36 SAIGE 3 0,01%
37 ARENA, ELYX, MIFUN 2 0,01%
  EASYCOOL 2 0,01%
  ECOOTER 2 0,01%
  ITALJET 2 0,01%
  LAMBRETTA 2 0,01%
  MILG 2 0,01%
  RAY ELECTRIC MOTORS 2 0,01%
  YADEA 2 0,01%
  ZEEHO 2 0,01%
38 DAELIM 1 0,00%
  DINGYITOP 1 0,00%
  IIFSTEV 1 0,00%
  JCADI 1 0,00%
  JIAJUE 1 0,00%
  KAINING 1 0,00%
  KEREN 1 0,00%
  MONDIAL 1 0,00%
  OPAI 1 0,00%
  ΣΥΝΟΛΟ 28453 100,00%

Στα scooter η SYM είναι πρώτη, με 6.θ92 ταξινομήσεις και 24,22%, δεύτερη είναι η Honda με 6.122 ταξινομήσεις και 21,66% και τρίτη η Piaggio με 4.200 ταξινομήσεις και 14,76%.

Παπιά

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1321 29,81%
2 DAYTONA 1011 22,81%
3 SYM 789 17,80%
4 YAMAHA 400 9,03%
5 ASUS 212 4,78%
6 THRUST 162 3,66%
7 UM 134 3,02%
8 LIFAN INDUSTRY 113 2,55%
9 LETBE 93 2,10%
10 BENELLI 68 1,53%
  GPX 68 1,53%
11 MALAGUTI 61 1,38%
  ΣΥΝΟΛΟ 4432 100,00%

Στα παπιά βλέπουμε τη Honda να περνά πρώτη στο 6μηνο, όμως αυτή η μεγάλη αλλαγή οφείλεται στις αθρόες ταξινομήσεις του Euro 5 στοκ της ιαπωνικής εταιρείας τον Ιούνιο. Χαρακτηριστικά, ενώ κάθε μήνα η Honda βρίσκεται στις 80-100 ταξινομήσεις στα παπιά (πλην του Ιανουαρίου που είχε 29), τον Ιούνιο σημείωσε… 945 ταξινομήσεις! Έτσι πέρασε πρώτη στο διάστημα Ιανουάριος-Ιούνιος με 1.321 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 29,81%. Αντίθετα, Daytona και SYM είχαν πολύ μικρότερη άνοδο των Ιούνιο, καθώς δεν είχαν τόσο μεγάλο απούλητο στοκ, με συνέπεια η μεν Daytona να υποχωρήσει στη δεύτερη θέση για το 6μηνο του 2025 και η δε SYM στην τρίτη.

3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 742 55,29%
2 VOGE 193 14,38%
3 DAYTONA 80 5,96%
4 AODES 55 4,10%
5 SEGWAY 49 3,65%
6 KYMCO 39 2,91%
7 XEV 36 2,68%
8 BASHAN 17 1,27%
9 JIAYUAN 16 1,19%
10 NINGBO CENTURY 14 1,04%
11 TGB 13 0,97%
12 FANGPOWER 10 0,75%
  ZHIDOU 10 0,75%
13 POLARIS 8 0,60%
14 BAW 7 0,52%
15 MICRO 6 0,45%
  PILOTCAR 6 0,45%
16 JONWAY 5 0,37%
17 BUGGYCAR 4 0,30%
  HONGKONG WINNER COMPANY 4 0,30%
  RAINWOLL 4 0,30%
  RENLI 4 0,30%
18 MARSHELL 3 0,22%
19 B.R.P 2 0,15%
  E TUK FACTORY 2 0,15%
  LINHAI 2 0,15%
  MELEX 2 0,15%
  WUZHENG 2 0,15%
  E-TUK FACTORY GREEN VEHICLE LIMITED 2 0,15%
20 BNECOZONE 1 0,07%
  CENNTRO 1 0,07%
  KAI YUN 1 0,07%
  LOJO 1 0,07%
  TAZZARI 1 0,07%
  ΣΥΝΟΛΟ 1342 100%

Στα ATV/SSV πρώτη το πρώτο εξάμηνο ήταν η CFMOTO με 742 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 55,29%, δεύτερη βρέθηκε η Voge με τα ATV της Loncin (193 ταξινομήσεις και 14,38%) και τρίτη η Daytona με τα ATV της Kayo, με 80 ταξινομήσεις και 5,96%.

Στοιχεία: ΣΕΜΕ

KTM 990 RC R TRACK - Ψωμί της τα Track days κι οι αγώνες [VIDEO]

Ελαφρύτερη, δυνατότερη, καλύτερα εξοπλισμένη από τη βασική έκδοση, αποκλειστικά για χρήση πίστας
KTM 990 RC R TRACK
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

25/2/2026

Το TRACK δίπλα στο 990 RC R γνέφει αντίο στη χρήση δρόμου, σε ένα μοντέλο από το Mattighofen αποκλειστικά για χρήση σε ασφάλτινες πίστες. Ελαφρύτερο, καλύτερα εξοπλισμένο για το κυνήγι χρόνων, και με τον ιδιοκτήτη να έχει τη δυνατότητα συμμετοχής στο νεότευκτο KTM 990 RC R CUP των 6 γύρων σε ευρωπαϊκά εδάφη.

Στο πρόσφατο παρελθόν έχετε γνωρίσει τη νέα KTM 990 RC R μέσα από το site και αναλυτικότερα μέσα από τις σελίδες του ΜΟΤΟ, τη νέα sport ασφάλτινη μοτοσυκλέτα του εργοστασίου, που πατάει πάνω στις γραμμές του δάσκαλου Markus Kramer, πρώην εργαζόμενου της ΚΤΜ, που πειραματίστηκε βάζοντας κινητήρα από 690 Duke σε πλαίσιο από RC8. Κάπως έτσι ξεκίνησε η Kramer Motorcycles, με τις ευλογίες και του Hubert Trunkenpoltz, τότε CFO της ΚΤΜ. Η συνέχεια ήρθε από τους Αυστριακούς, που “πάτησαν” πάνω στις μοτοσυκλέτες της Kramer για να δημιουργήσουν τα νέα RC R τους, με την 990 RC R να βγάζει πινακίδα και να κινείται καθημερινά και στον δρόμο, και με την 990 RC R TRACK να αφορά αποκλειστικά στην πίστα.

KTM

Έξι βασικές διαφορές μεταξύ KTM 990 RC R και 990 RC R TRACK

  • Εξειδικευμένο πακέτο ηλεκτρονικών για πίστα
  • Περισσότερη ισχύς και ροπή
  • Μικρότερη οθόνη με μόνο τις απαραίτητες ενδείξεις
  • Ειδικό injection fairing kit αγωνιστικών προδιαγραφών
  • Πιο πολλές ρυθμίσεις γεωμετρίας (μαρσπιέ και σταμπιλιζατέρ)
  • Αγωνιστικά ελαστικά Michelin Power Slick 2

Η απουσία έγκρισης δρόμου σημαίνει ότι αφαιρούνται φώτα (στον στάνταρ εξοπλισμό περιλαμβάνεται πίσω φως για βρόχινες μέρες στην πίστα), καθρέφτες, ελαστικά δρόμου και πλαϊνό σταντ (αντικαθίσταται από paddock stand). Επίσης αφαιρούνται το ABS, το Connectivity Unit και η μεγάλη TFT οθόνη (αντικαθίσταται από νέα και πιο μαζεμένη οθόνη 4,2 ιντσών).

KTM

Προστέθηκαν:

  • Προστατευτικό μανέτας φρένου
  • Τάπα ρεζερβουάρ μισής στροφής
  • Carbon προστατευτικό γραναζιού
  • Αγωνιστική αλυσίδα υψηλής αντοχής
  • Βάσεις αγωνιστικού σταντ στο ψαλίδι

Το φαίρινγκ, με αεροδυναμική εμπνευσμένη από MotoGP για αυξημένο downforce (φτεράκια γαρ) και σταθερότητα, έχει βελτιωθεί για καλύτερη εφαρμογή και εύκολη αντικατάσταση. Η ζελατίνα έχει αναπτυχθεί περαιτέρω σε αεροδυναμική σήραγγα και είναι κατά 2,5 εκ. ψηλότερη για καλύτερη προστασία και λιγότερη κόπωση.

KTM

Διαφορές στον κινητήρα

  • Ο 947 κ.εκ. δικύλινδρος εν σειρά DOHC LC8c κινητήρας (EU5+) αποδίδει τώρα:
  • 135 PS (133,15 hp) / 99,3 kW (αντί 130 PS / 128,22 hp)
  • 105 Nm (10,7 kgm) ροπής στις 7.000 σ.α.λ.
  • Με εξάτμιση Akrapovič Evolution Line από ανοξείδωτο ατσάλι, που μειώνει το βάρος κατά 3+ κιλά και συμβάλλει στη βελτιστοποίηση της απόδοσης.
  • Το Quickshifter+ έχει αγωνιστικές σχέσεις (μακρύτερη 1η, κοντύτερη 6η). Το dB killer επιτρέπει λειτουργία σχεδόν σε κάθε πίστα, με στατικό όριο θορύβου 98,2 dB.
KTM

Πλαίσιο & Αναρτήσεις

  • Η TRACK χρησιμοποιεί τα ίδια πλαίσιο, υποπλαίσιο και ψαλίδι με τη βασική έκδοση, με μικρές τροποποιήσεις στη γεωμετρία (offset 33 mm, γωνία κάστερ 25°).
  • Ρυθμιζόμενο steering damper (+/- 3 mm).
  • Αναρτήσεις WP APEX (48 mm USD μπροστά και linear shock πίσω), με πιο σκληρά ελατήρια (8,5 N/mm). Πλήρως ρυθμιζόμενες σε συμπίεση, επαναφορά και προφόρτιση.

Εργονομία

KTM
  • Ύψος σέλας: 857 mm (ψηλότερη και πιο επίπεδη)
  • Clip-ons 10 mm χαμηλότερα και 3° πιο κάτω
  • Ρυθμιζόμενες μανέτες (+/- 6°)
  • Μαρσπιέ GILLES: +25 mm πίσω, +17 mm ψηλότερα
  • Απόσταση από έδαφος: 163 mm
  • Μεταξόνιο: 1.481 mm
  • 14 κιλά ελαφρύτερη πλήρως γεμάτη
  • Φρένα Brembo HyPure (2x 320 mm μπροστά, 240 mm πίσω), χωρίς ABS modulator για πιο άμεση αίσθηση.

Ηλεκτρονικά & Ride Modes

KTM

Δεν υπάρχει ABS ή Cruise Control, ενώ η 6D IMU διαχειρίζεται:

  • Αισθητήρα κλίσης
  • Motorcycle Traction Control (ειδικά ρυθμισμένο για πίστα)
  • 3 πλήρως παραμετροποιήσιμα TRACK Modes με ρυθμίσεις για:
  • Throttle Response (Smooth / Linear / Aggressive)
  • MTC Slip (0–9)
  • Anti-Wheelie (6 επίπεδα ή Off)
  • Launch Control
  • Engine Braking (6 επίπεδα)
  • Νέα TFT 4,2” με anti-glare, anti-fingerprint, 65.000 χρώματα.
  • Pit limiter (60 km/h), lap timer, slip adjuster, compact switchcube.

Αξίζει να σημειωθεί πως με βάση τον νέο κανονισμό “Next Generation” του Παγκόσμιου Supersport (δικύλινδρα έως 955 cc), η KTM 990 RC R TRACK αποτελεί δυνατή επιλογή για συμμετοχή σε αγώνες.

Τέλος θυμίζουμε πως από το 2026, ξεκινά το KTM 990 RC R CUP, ένα ευρωπαϊκό κύπελο έξι γύρων, ειδικά για τη σειρά 990 RC R -με συμμετοχές τόσο με τη βασική έκδοση όσο και με την TRACK.

Ετικέτες