Πωλήσεις Μοτοσυκλετών Νοεμβρίου - Ενδεκάμηνου 2024: Πόσα μοντέλα έδωσε κάθε αντιπροσωπεία

Πώς κατατάχθηκαν οι εταιρείες - Ακολουθεί νέο άρθρο με την κατάταξη των μοντέλων
Ταξινομήσεις εταιρειών Νοεμβρίου / 11μηνου 2024
Κώστα Γκαζή
Από τον

Κώστα Γκαζή

16/12/2024

Τον 11ο μήνα του έτους σημειώθηκαν 4.673 ταξινομήσεις, που σε σχέση με τις 4.818 του περυσινού Νοεμβρίου μεταφράζονται σε πτώση 3,01%. Αντίστοιχα στο διάστημα Ιανουάριος-Νοέμβριος 2024 φτάσαμε τις 74.819 ταξινομήσεις που σε σχέση με τις 63.483 του 11μηνου του 2023 μεταφράζονται σε άνοδο 17,86%.

Βλέπουμε πως τον Νοέμβριο του 2024 η ελληνική αγορά δικύκλου και ATV / SSV φρέναρε ελαφρώς, λόγω και της έλλειψης ικανού αριθμού Euro5+ μοντέλων, στη μετάβασή μας στο επόμενο στάδιο προδιαγραφών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Παράλληλα, αν δεν δοθεί παράταση για πώληση του Euro5 στοκ και μετά τη λήξη διορίας της Ε.Ε. (τέλη του 2024), μπορεί ο πραγματικός αριθμός πωλήσεων να αλλοιωθεί από πλασματικές πωλήσεις τους τελευταίους μήνες του 24, αφού κάποιες εταιρείες θα ταξινομήσουν το στοκ τους, ώστε να μπορούν να το πουλήσουν το 2025.  

Σε αυτό το άρθρο θα επικεντρωθούμε στις ταξινομήσεις ανά εταιρεία, και στην κατάταξη των εταιρειών βάσει των ταξινομήσεων τους, τόσο συνολικά όσο και επιμέρους ανά κατηγορία οχήματος -μοτοσυκλέτες, scooter, παπιά και ATV / SSV.

Όπου βλέπετε *OTHERS αφορά σε εταιρείες με ποσοστό αγοράς κάτω του 0,1%.

Ακολουθεί η κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για τον Νοέμβριο του 2024.

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 1.034 22,13%
2 SYM 774 16,56%
3 PIAGGIO 577 12,35%
4 YAMAHA 484 10,36%
5 DAYTONA 452 9,67%
6 CFMOTO 153 3,27%
7 KYMCO 137 2,93%
8 QJMOTOR 123 2,63%
9 VOGE 85 1,82%
10 BMW 71 1,52%
11 VESPA 70 1,50%
  APRILIA 70 1,50%
12 THRUST 53 1,13%
13 ASUS 45 0,96%
14 MALAGUTI 41 0,88%
15 TRIUMPH 36 0,77%
16 ROYAL ENFIELD 34 0,73%
  UM 34 0,73%
17 SUZUKI 33 0,71%
  KEEWAY 33 0,71%
18 KTM 32 0,68%
19 BENELLI 30 0,64%
20 KAWASAKI 23 0,49%
21 PEUGEOT 20 0,43%
22 DUCATI 19 0,41%
23 MOTO GUZZI 16 0,34%
24 XEV 14 0,30%
25 HUSQVARNA 12 0,26%
26 BETA 9 0,19%
27 GOLDEN LION 8 0,17%
28 ZHONGNENG 7 0,15%
  TIANYING 7 0,15%
29 JIAYUAN 5 0,11%
30 RENLI 4 0,09%
31 SEGWAY 3 0,06%
  GPX 3 0,06%
  POLARIS 3 0,06%
32 SILENCE 1 0,02%
  BRIXTON 1 0,02%
  EFUN/ZAP 1 0,02%
  OTHERS* 116 2,48%
  ΣΥΝΟΛΟ 4.673 100%
  2023 4.818  
  ΔΙΑΦΟΡΑ -3,01%  

Τον Νοέμβριο η SYM υποχώρησε στη δεύτερη θέση με 774 ταξινομήσεις και 16,56%, με τη Honda να περνά εκείνη πρώτη με 1.034 ταξινομήσεις και 22,13%. Στην τρίτη θέση παραμένει η Piaggio με 577 ταξινομήσεις και 12,35%, τέταρτη ήταν η Yamaha και πέμπτη η Daytona. 

Στη συνέχεια βλέπουμε την κατάταξη των εταιρειών της ελληνικής αγοράς δικύκλου και ATV για το πρώτο 11μηνο του 2024

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 15.295 20,44%
2 HONDA 13.733 18,35%
3 PIAGGIO 8.528 11,40%
4 YAMAHA 7.901 10,56%
5 DAYTONA 7.066 9,44%
6 VOGE 3.289 4,40%
7 KYMCO 2.940 3,93%
8 CFMOTO 2.851 3,81%
9 QJMOTOR 1.171 1,57%
10 VESPA 1.118 1,49%
11 BMW 1.011 1,35%
12 BENELLI 884 1,18%
13 THRUST 827 1,11%
14 SUZUKI 609 0,81%
15 KEEWAY 589 0,79%
16 APRILIA 535 0,72%
17 TRIUMPH 510 0,68%
18 KTM 501 0,67%
19 ROYAL ENFIELD 433 0,58%
20 MALAGUTI 430 0,57%
21 UM 367 0,49%
22 ASUS 345 0,46%
23 PEUGEOT 318 0,43%
24 KAWASAKI 229 0,31%
25 DUCATI 214 0,29%
26 SEGWAY 198 0,26%
27 ZHONGNENG 154 0,21%
28 MOTO GUZZI 133 0,18%
29 XEV 122 0,16%
30 BETA 107 0,14%
  GPX 107 0,14%
  HUSQVARNA 107 0,14%
32 RENLI 104 0,14%
33 TIANYING 100 0,13%
34 SILENCE 93 0,12%
35 JIAYUAN 80 0,11%
36 BRIXTON 79 0,11%
  EFUN/ZAP 79 0,11%
  POLARIS 79 0,11%
37 GOLDEN LION 76 0,10%
  OTHERS* 1.507 2,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 74.819 100%
  2023 63.483  
  ΔΙΑΦΟΡΑ 17,86%  

Στο 11μηνο η SYM του Ομίλου Γκοργκόλη συνεχίζει στην κορυφή με 15.295 ταξινομήσεις  και 20,44% έναντι 13.733 ταξινομήσεις και 18,35% της Honda. Τρίτη παραμένει η Yamaha, με τέταρτη την Daytona και πέμπτη την Voge.

Κατόπιν θα περάσουμε στην κατάταξη των εταιρειών ανά κατηγορία οχήματος (μοτοσυκλέτα, scooter, παπί και 3W/4W) για το Α' 11μηνο του 2024.

Μοτοσυκλέτα

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 HONDA 2.538 17,92%
2 YAMAHA 2.404 16,97%
3 CFMOTO 1.579 11,15%
4 VOGE 1.348 9,52%
5 BMW 846 5,97%
6 DAYTONA 663 4,68%
7 BENELLI 648 4,57%
8 SUZUKI 547 3,86%
9 TRIUMPH 510 3,60%
10 KTM 501 3,54%
11 QJMOTOR 448 3,16%
12 ROYAL ENFIELD 433 3,06%
13 KAWASAKI 229 1,62%
14 DUCATI 214 1,51%
15 SYM 207 1,46%
16 APRILIA 146 1,03%
17 MOTO GUZZI 133 0,94%
18 BETA 107 0,76%
  HUSQVARNA 107 0,76%
19 KEEWAY 94 0,66%
20 BRIXTON 79 0,56%
21 BAJAJ 48 0,34%
22 UM 43 0,30%
23 FANTIC MOTOR 32 0,23%
24 SKYTEAM 27 0,19%
25 TEYIN 22 0,16%
26 VMOTO 21 0,15%
27 GASGAS 20 0,14%
  INDIAN 20 0,14%
28 MOTO MORINI 19 0,13%
29 SHERCO 17 0,12%
30 DONGBEN 15 0,11%
  HARLEY DAVIDSON 15 0,11%
31 VELIMOTOR 14 0,10%
32 MOTRON 13 0,09%
33 SURRON 7 0,05%
34 RIEJU 6 0,04%
  SWM 6 0,04%
  TINBOT 6 0,04%
  ZERO 6 0,04%
35 MALAGUTI 5 0,04%
36 ELECTRIC MOTION 4 0,03%
37 LEIMO 3 0,02%
  SENKE 3 0,02%
  TM RACING 3 0,02%
38 MV AGUSTA 2 0,01%
39 AJP 1 0,01%
  HYOSUNG 1 0,01%
  LEXMOTO 1 0,01%
  LUQI 1 0,01%
  MONDIAL 1 0,01%
  MORBIDELLI 1 0,01%
  VELOCIFERO 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 14.165 100%

Στη μοτοσυκλέτα, το πρώτο 11μηνο του 2024,η Honda βρίσκεται στην 1η θέση με 2.538 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 17,92%. Δεύτερη είναι η Yamaha με 2.404 ταξινομήσεις και 16,97% και τρίτη η CFMOTO με 1.579 ταξινομήσεις και 11,15%. Στην τέταρτη θέση είναι η  VOGE με 1.348 ταξινομήσεις και 9,52% και η πρώτη πεντάδα κλείνει με την BMW με 846 ταξινομήσεις και 5,97%.

Scooter

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 SYM 13.053 26,05%
2 HONDA 10.201 20,36%
3 PIAGGIO 8.528 17,02%
4 YAMAHA 4.518 9,02%
5 DAYTONA 3.849 7,68%
6 KYMCO 2.827 5,64%
7 VOGE 1.941 3,87%
8 VESPA 1.118 2,23%
9 QJMOTOR 723 1,44%
10 THRUST 566 1,13%
11 KEEWAY 495 0,99%
12 APRILIA 389 0,78%
13 PEUGEOT 318 0,63%
14 BMW 165 0,33%
15 ZHONGNENG 154 0,31%
16 UM 149 0,30%
17 TIANYING 100 0,20%
18 SILENCE 93 0,19%
19 MALAGUTI 82 0,16%
20 EFUN/ZAP 79 0,16%
21 GOLDEN LION 76 0,15%
22 JNEN, JUNENG 74 0,15%
23 MORBIDELLI 65 0,13%
24 SUZUKI 62 0,12%
25 MOTRON 44 0,09%
26 JINLANG 42 0,08%
27 JIANGSU XINRI 38 0,08%
28 CFMOTO 37 0,07%
29 HORWIN 31 0,06%
  VMOTO 31 0,06%
30 ECOOTER 28 0,06%
31 LVNENG 19 0,04%
32 NIU 18 0,04%
33 ZNEN 17 0,03%
34 ARENA, ELYX, MIFUN 16 0,03%
35 ASUS 12 0,02%
36 ROYAL ALLOY 11 0,02%
37 BLUESHARK 10 0,02%
  ITALJET 10 0,02%
  RIYA 10 0,02%
38 MILG 9 0,02%
  YADEA 9 0,02%
39 LEXMOTO 8 0,02%
  VOLTA 8 0,02%
40 E-ZI 7 0,01%
  IIFSTEV 7 0,01%
  OPAI 7 0,01%
  TRIGOBIKE 7 0,01%
  ZEEHO 7 0,01%
41 LETBE 5 0,01%
  NERVA 5 0,01%
42 EFUN 4 0,01%
  RAY ELECTRIC MOTORS 3 0,01%
  YOUYAKU 3 0,01%
43 DMEMOTO, ELYX, SMART 2 0,00%
  EASYCOOL 2 0,00%
  JCADI 2 0,00%
  NEWBOT 2 0,00%
  TISTO 2 0,00%
  VOLTA, CHAOYA, EASY-W 2 0,00%
  ZXMCO 2 0,00%
44 DOOHAN 1 0,00%
  FENGCHENG 1 0,00%
  LAMBRETTA 1 0,00%
  LEIMO 1 0,00%
  MONDIAL 1 0,00%
  ΣΥΝΟΛΟ 50.107 100,00%

Για το διάστημα Ιανουάριος-Νοέμβριος 2024 η SYM κατέχει την πρώτη θέση στα scooter με 13.053 ταξινομήσεις και ποσοστό αγοράς 26,05%. Δεύτερη είναι η Honda με 10.201 και 20,36%, τρίτη η Piaggio με 8.528 ταξινομήσεις και 17,02%, και η πρώτη πεντάδα κλείνει με τις Yamaha (4.518 ταξινομήσεις και 9,02%) και Daytona (3.849 ταξινομήσεις και 7,68%).

Παπιά

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 DAYTONA 2.540 31,18%
2 SYM 2.035 24,98%
3 HONDA 994 12,20%
4 YAMAHA 979 12,02%
5 MALAGUTI 343 4,21%
6 ASUS 333 4,09%
7 THRUST 261 3,20%
8 BENELLI 236 2,90%
9 UM 175 2,15%
10 GPX 107 1,31%
11 LIFAN 72 0,88%
12 LETBE 65 0,80%
13 KAMAX 3 0,04%
14 KYMCO 1 0,01%
  MODENAS 1 0,01%
  ΣΥΝΟΛΟ 8.145 100,00%

Στα παπιά ο Όμιλος Γκοργκόλη συνεχίζει να κατέχει τις θέσεις 1 και 2 στον πίνακα ταξινομήσεων, με πρώτη την Daytona με 2.540 ταξινομήσεις και 31,18% ποσοστό αγοράς, και δεύτερη τη SYM με 2.035 ταξινομήσεις και 24,98%. Τρίτη είναι η Honda, τέταρτη η Yamaha και πέμπτη η Malaguti.

3W/4W

ΘΕΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΕΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
1 CFMOTO 1.235 51,42%
2 SEGWAY 198 8,24%
3 XEV 122 5,08%
4 KYMCO 112 4,66%
5 RENLI 104 4,33%
6 JIAYUAN 80 3,33%
7 POLARIS 79 3,29%
8 AODES 67 2,79%
9 NINGBO CENTURY 62 2,58%
10 MICRO 40 1,67%
11 KAYO 36 1,50%
12 BAW 34 1,42%
13 BASHAN 31 1,29%
14 LOJO 21 0,87%
  ZHIDOU 21 0,87%
15 LINHAI 20 0,83%
16 BUGGYCAR 15 0,62%
17 DAYTONA 14 0,58%
  FANGPOWER 14 0,58%
  PILOTCAR 14 0,58%
18 LINGZHIDA 12 0,50%
19 TGB 11 0,46%
20 POWERLAND 10 0,42%
21 B.R.P 8 0,33%
  MELEX 8 0,33%
22 JIANGSU LINZHISHANYANG 7 0,29%
  JONWAY 7 0,29%
23 E-TUK FACTORY 3 0,12%
  GREEN VEHICLE LIMITED 3 0,12%
  WUZHENG 3 0,12%
24 LONCIN 2 0,08%
25 AEON MOTOR 1 0,04%
  ALBAMOBILITY S.r.l. 1 0,04%
  CENNTRO 1 0,04%
  GOUPIL 1 0,04%
  KAI YUN 1 0,04%
  POCCO 1 0,04%
  RUNHORSE 1 0,04%
  SCOOBIC 1 0,04%
  TAZZARI 1 0,04%
  ΣΥΝΟΛΟ 2.402 100,00%

Στα ATV / SSV η CFMOTO συνεχίζει να κυριαρχεί με τεράστια διαφορά, με τις συνολικές πωλήσεις 11μηνου να φτάνουν τις 1.235, με ποσοστό αγοράς 51,42%! Δεύτερη είναι η SEGWAY με 8,24% και τρίτη η KYMCO με 5,08%.

Stark Varg Factory Edition: Kορυφαίες εκδόσεις με αγωνιστικό εξοπλισμό [VIDEO]

Σε περιορισμένη παραγωγή 500 μοτοσυκλετών παγκοσμίως - 200 MX και 300 EX, με αναρτήσεις KYB Factory και εξαρτήματα τιτανίου
Stark Varg Factory
Από τον

Φίλιππο Σταυριδόπουλο

23/7/2026

Η Stark Future παρουσίασε τις νέες VARG MX Factory Edition και VARG EX Factory Edition, τις πιο εξελιγμένες εκδόσεις των ηλεκτρικών της μοτοσυκλετών μέχρι σήμερα που ενσωματώνουν την τεχνογνωσία που απέκτησε η εταιρεία από τη συμμετοχή της σε κορυφαίους αγώνες motocross, enduro και hard enduro, ενώ θα κατασκευαστούν σε αυστηρά περιορισμένη παραγωγή μόλις 500 μονάδων συνολικά.

Η “ισπανική” Stark Future δεν επιδίωξε να αυξήσει την ήδη εντυπωσιακή απόδοση των VARG. Αντίθετα, επικεντρώθηκε στη βελτίωση της αίσθησης, της πρόσφυσης και του ελέγχου, δημιουργώντας δύο εκδόσεις που προσεγγίζουν όσο το δυνατόν περισσότερο τις μοτοσυκλέτες της εργοστασιακής αγωνιστικής ομάδας.

Stark Varg Factory Edition

Κοινό χαρακτηριστικό και των δύο Factory Edition είναι οι πλήρως αγωνιστικές αναρτήσεις KYB Factory με αυτολιπαινόμενες αντιτριβικές ανοδιώσεις Kashima, η χρήση εξαρτημάτων όπως βίδες και μαρσπιέ από τιτάνιο που μειώνουν το βάρος κατά περίπου 1,1 κιλό, η νέα αγωνιστική σέλα υψηλής πρόσφυσης και το εξελιγμένο Dynamic Traction Control, το οποίο επιτρέπει ακόμη πιο ακριβή διαχείριση της ισχύος ανάλογα με το τερέν και τις συνθήκες.

Stark Varg Factory Edition

Η VARG MX Factory Edition διατηρεί την πλατφόρμα των 80 ίππων (Alpha) με τη μπαταρία των 7,2 kWh και εξοπλίζεται με ελαστικά Dunlop MX34. Η νέα ανάρτηση και η μικρότερη μάζα στοχεύουν στην καλύτερη ακρίβεια στην είσοδο της στροφής, μεγαλύτερη σταθερότητα κατά τα φρεναρίσματα και περισσότερη αυτοπεποίθηση κατά την επιτάχυνση.

Stark Varg Factory Edition

Η VARG EX Factory Edition ακολουθεί την ίδια φιλοσοφία, αλλά είναι προσαρμοσμένη στις απαιτήσεις του enduro. Διαθέτει ειδικές ρυθμίσεις αναρτήσεων, ελαστικά Dunlop Geomax EN91, προστατευτικά δισκοφρένων εμπρός και πίσω, χούφτες, ενώ παραμένει πλήρως ομολογκαρισμένη για χρήση στον δημόσιο δρόμο. Σύμφωνα με τη Stark Future, είναι σχεδιασμένη ώστε να αποδίδει το ίδιο αποτελεσματικά σε τεχνικά μονοπάτια, hard enduro διαδρομές και γρήγορες ειδικές διαδρομές.

Stark Varg Factory Edition

Ο Sébastien Tortelli, Αγωνιστικός Διευθυντής της Stark Future και πρώην Παγκόσμιος Πρωταθλητής Motocross, δήλωσε ότι κάθε δοκιμή και κάθε αγώνας συνέβαλαν στην εξέλιξη των νέων Factory εκδόσεων, επισημαίνοντας πως στόχος δεν ήταν περισσότερη ισχύς αλλά η δυνατότητα του αναβάτη να αξιοποιεί αποτελεσματικότερα την ήδη διαθέσιμη απόδοση. Η εξέλιξη των μοτοσυκλετών βασίστηκε σε εμπειρία από διοργανώσεις όπως τα FIM SuperEnduro, EnduroGP, Hard Enduro, Erzbergrodeo και World Supercross.

Stark Varg Factory Edition

Η παραγωγή θα πραγματοποιηθεί μία μόνο φορά, με μόλις 200 VARG MX Factory Edition και 300 VARG EX Factory Edition για ολόκληρο τον κόσμο. Οι τιμές στην Ευρώπη διαμορφώνονται στα 15.990 ευρώ για την έκδοση MX και 16.990 ευρώ για την έκδοση EX, με τις πρώτες παραδόσεις να είναι προγραμματισμένες για τον Σεπτέμβριο του 2026.